آیا سونی به استودیوها برای عدم انتشار بازی‌های خود در ایکس باکس گیم پس پول می‌دهد؟

پاسخ سازندگان را بشنوید

پرداخت پول از سمت سونی به استودیوها

با توجه به طعنه و اتهام جدید مایکروسافت به پلی استیشن، آیا واقعا ماجرای پرداخت پول از سمت سونی به استودیوها برای عدم انتشار بازی‌های خود در ایکس باکس گیم پس صحت دارد؟

اگر اخبار بازی‌ها را در رسانه سرگرمی دنبال کرده باشید، احتمالا اطلاع دارید که برای اینکه معامله ۶۸.۷ میلیارد دلاری مایکروسافت بر سر خرید کمپانی اکتیویژن بلیزارد نهایی شود، باید کمیسیون تجارت فدرال آمریکا به همراه دپارتمان عدالت ایالات متحده آمریکا این قرارداد را تایید کنند. این دو سازمان هم اکنون عواقب و تاثیر این توافق بزرگ و تاریخی در صنعت بازی‌های ویدیویی را به دقت بررسی می‌کنند.

بر اساس قوانین ایالتی آمریکا، اگر این سازمان‌ها قراردادهای بزرگ را تایید نکنند، آن معامله علی‌رغم توافق طرفین به کلی لغو می‌شود. از این رو، شرکت مایکروسافت چند وقتی است که با ارائه مدارک و اسناد مختلف، سعی بر این دارد که اعتماد سازمان‌های نظارتی را به خود جلب کند تا معامله خرید اکتیویژن بلیزارد تکمیل شود.

در همین راستا، چند روز پیش بود که ایکس باکس در بیانیه‌ای سونی را به انحصارطلبی متهم کرد. در ادامه، ردموندی‌ها خاطرنشان کردند که در حال حاضر حوزه ویدیو گیم توسط سونی رهبری می‌شود و این کمپانی برای مقابله با مایکروسافت، از پیشرفت سرویس ایکس باکس گیم پس جلوگیری می‌کند. در واقع، ایکس باکس ادعا کرد که سونی با اعطای مبالغ هنگفت، قراردادهایی را با توسعه دهندگان تنظیم می‌کند که بر اساس آن، شرکت‌های ناشر دیگر اجازه انتشار بازی‌های خود در ایکس باکس گیم پس را ندارند.

در حالی که سونی هنوز واکنشی از خود در قبال این ادعاها نشان نداده، مدتی پیش گری ویتا، مهمان پادکست کایندا فانی گیمز، در گفت‌وگویی اذعان داشت که یکی از مهم‌ترین دلایل عدم عرضه بازی Cult of the Lamb در گیم پس، توافق سونی با شرکت دیوالور دیجیتال است. او با تایید ادعای مایکروسافت، اعلام کرد که که پلی استیشن به تیم سازنده بازی مزبور پول داده تا آن‌ها اثر خود را در گیم پس منتشر نکنند. به گفته این مهمان، پلی استیشن همواره بازی‌سازها را تشویق می‌کند تا با پلتفرم رقیب همکاری و معامله نکنند.

گری ویتا در این خصوص توضیح می‌دهد:

شخصی به من گفته است که یکی از مهم‌ترین دلایلی که بازی Cult of the Lamb در ایکس باکس گیم پس حضور ندارد، اقدام سونی است. در حقیقت، این شرکت به کمپانی ناشر پول داده تا بازی مزبور را در گیم پس عرضه نکنند. سونی همواره شما را تشویق می‌کند تا با پلتفرم رقیب [ایکس باکس] معامله نکنید.

پس از اظهارات بحث‌برانگیز گری ویتا، طولی نکشید که سخنگوی شرکت دیوالور دیجیتال در بیانیه‌ای رسما اعلام کرد که ادعای این فرد کاملا بی اساس و دروغ محض است. این کمپانی مدعی است که هیچ توافقی میان آن‌ها و سونی صورت نگرفته و پلی استیشن در عدم انتشار بازی Cult of the Lamb در ایکس باکس گیم پس نقشی نداشته است.

در حالی که ادعای گری ویتا فوق به کلی رد می‌شود، اما بهتر است بدانید که اسناد لو رفته از شرکت کپکام نشان می‌دهد که سونی در ازای حمایت از Resident Evil Village و تامین بخشی از هزینه‌های بازاریابی و تبلیغاتی، در بندی از قرارداد خود به صراحت به عدم انتشار بازی در ایکس باکس گیم پس اشاره کرده است. البته، دقت داشته باشید که صحت این اسناد لو رفته در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و هنوز هیچ مدرکی رسمی در این زمینه در دسترس نیست.

همان‌طور که اشاره کردم، بخش سرگرمی‌های تعاملی شرکت سونی تا به امروز واکنشی از خود نسبت به طعنه و اتهامات مایکروسافت نشان نداده است. بدون شک، این کمپانی نیز با ارائه مدارک و اسناد مختلف، ردموندی‌ها را به نقض برخی از قوانین متهم خواهند کرد. باید منتظر ماند و دید که در آخر کدام یک از این دو شرکت می‌تواند سازمان‌های نظارتی ایالات متحده آمریکا را قانع کند. آیا سونی می‌تواند جلوی تکمیل این قرارداد را بگیرد، یا ردموندی‌ها اطمینان می‌دهند که بعد از این معامله رقابت در صنعت بازی‌‎های ویدیویی کاهش پیدا نمی‌کند؟

از آنجا که ردموندی‌ها همچنان به توجیه خرید اکتیویژن بلیزارد ادامه می‌دهند، انتظار می‌رود که در هفته‌های آینده جزئیات بیشتری از دعوای حقوقی مایکروسافت و سونی منتشر شود. در هر حال، گفتنی است که اگر همه چیز مطابق با برنامه‌ریزی‌ها پیش برود و سازمان‌های نظارتی نیز این معامله را تایید کنند، خرید اکتیویژن بلیزارد در سال مالی ۲۰۲۳ میلادی نهایی خواهد شد.

در پایان این خبر، دیدگاه شما در رابطه با ماجرای پرداخت پول از سمت سونی به استودیوها برای عدم عرضه بازی‌های خود در ایکس باکس گیم پس چیست؟ به نظر شما، آیا مایکروسافت می‌تواند این ادعا را ثابت و علیه سونی شکایت کند؟ سونی چه سیاستی برای مقابله با اتهامات ردموندی‌ها اتخاذ می‌کند؟ فراموش نکنید که نظرات شخصی خود را با ما و دیگر کاربران رسانه سرگرمی به اشتراک بگذارید.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا