#مهسا_امینی

نمرات فیلم جدید Resident Evil منتشر شد؛ وفادار، اما توخالی!

نقدهای مثبت و منفی

نمرات فیلم جدید Resident Evil

نمرات فیلم جدید Resident Evil که با عنوان Welcome To Roccoon City اکران شده، به تازگی منتشر شده‌اند و چنان که پیداست منتقدان نظرات مثبت و منفی درباره آن دارند.

فیلم‌هایی که براساس بازی‌های ویدیویی ساخته می‌شوند، معمولا به دلیل اینکه پیش‌تر افراد داستان آن را به بهترین شکل در بازی دیده‌اند، نمی‌تواند چندان برای آن‌ها جالب باشد. با این حال نمونه‌های موفق بسیاری در این بین وجود دارند که هرچند از زیر تیغ منتقدان رد نشدند، اما حداقل طرفداران آن‌ها را پسندیده و یک اقتباس خوب می‌دانند! برای مثال فیلم Mortal Kombat 2021 نمونه واضح و مشخص این جریان است؛ طوری که منتقدان آن را یک اثر کاملا توخالی و ضعیف می‌دانند، اما از سمت دیگر طرفداران به آن نمره مثبت می‌دهند تا حتی رتبه آمار تماشای آن از شبکه استریم HBO Max، بیشتر از فیلم پر ستاره جیمز گان (James Gunn) باشد!

با این وجود وقتی که صحبت از فیلمی بر پایه سری Resident Evil در میان باشد، باید گفت که این فرنچایز خود یک مجموعه فیلم جداگانه دارد! مجموعه‌ای که وظیفه کارگردانی و نویسندگی آن‌ها با پل ویلیام اسکات اندرسون (Paul W.S Anderson) بود و مثل بسیاری دیگر از اقتباس‌های از ویدیو گیم، نمرات منفی از منتقدان را دریافت می‌کردند. داستان فیلم نسبتا با آنچه که در بازی‌ها دیده بودیم فرق داشت و اینبار به جای اینکه کریس ردفیلد (Chris Redfield) و لیان اس. کندی (Leon S. Kennedy) شخصیت‌های اصلی باشند، یک کاراکتر به نام الیس (Alice) اضافه شده بود که در بازی‌ها حضور پررنگی ندارد!

با این وجود این سری توانست حدود ۱.۲ میلیارد دلار برای سازندگان فروش داشته باشد و به کار خود پایان بدهد، تا بالاخره یک ریبوت وفادار به داستان بازی ساخته شود؛ اثری که تقریبا ۴ سال از روند ساخت آن با انواع و اقسام تاخیرهای مختلف می‌گذرد و طرفداران را منتظر گذاشته است. اما آیا این انتظار ارزشش را دارد؟ حداقل منتقدان که نظرات مختلفی دارند!

این فیلم عملا روایت دو بازی اول سری Resident Evil را بیان می‌کند، جایی که در شهر راکون سیتی (Roccon City)، چند نفر از بازمانده‌ها در مقابل حمله زامبی‌ها مقاومت می‌کنند. حال این بازمانده‌ها شخصیت‌های آشنایی هستند که پیش‌تر هم در سری بازی‌ها دیده بودیم؛ مانند کریس، لیان، کلر ردفیلد (Claire Redfield) و همچنین جیل ولنتاین (Jill Valentine) که با دشمن بزرگی به نام آلبرت وسکر (Albert Wesker) مواجه می‌شوند. با این حال نکته قابل توجه اینجاست که انجام این کار ممکن است به دید برخی کاربران خوب بوده و برخی دیگر کاملا پر ریسک و اشتباه به نظر برسد. به همین دلیل است که فیلم Resident Evil: Welcome To Roccoon City یک اثر سلیقه‌ای خواهد بود.

نظر منتقدان و نمرات فیلم جدید Resident Evil

نمرات فیلم جدید Resident Evil و نقدهایی که از آن‌ شده همگی مثبت و منفی هستند. فیلم به گفته بسیاری از منتقدان جلوه خوبی دارد، اما در باطن خیلی نپخته و خام است. برای درک بیشتر این موضوع بد نیست به چند مورد از نقدهای انجام شده توسط رسانه‌های مختلف اشاره کنیم.

نقد Screen Rant:

نمره: ۸۰

فیلم Resident Evil: Welcome To Roccoon City در ظاهر بسیار جذاب به نظر می‌رسد، اما جوهره کاملی ندارد. فیلم سرگرم کننده است و نسبت به بازی وفادار مانده، اما کاراکترهای بی‌روح و جهان نیمه‌جان داستان مانع از تبدیل شدن این فیلم به اثری بی‌نظیر خواهد شد.

نقد IGN:

نمره: ۶۰

فیلم Resident Evil: Welcome To Roccoon City قطعا بدترین اثر اقتباسی که از یک بازی ویدیویی یا بازی Resident Evil انجام شده نیست، اما در هر صورت رتبه پایینی در هر دو دسته دارد. کارگردان این اثر، یوهانس رابرتس (Johannes Roberts) برای استفاده بیشتر از جزئیات منبع (بازی) واقعا کار بهتری را نسبت به فیلم‌های پل اندرسون انجام داده، اما کوتاه بودن، پایان‌بندی عجولانه و در نهایت نداشتن المان‌هایی که شما را در تاریکی بترسانند از مشکلات این فیلم هستند.

نقد Digital Spy:

نمره: ۴۰

در حالی که طرفداران قدیمی سری بازی به شدت از این اثر استقبال خواهند کرد، اما این روش ساخت هم مشکلات خود را دارد که به فیلم لطمه می‌زنند. شاید شما مکان‌ها و شخصیت‌ها را بشناسید و به یاد بیاورید، اما دیدن این فیلم هرگز تجربه‌ای که (داستان) بازی داشت را برای شما فراهم نمی‌کند.

نقد Gamespot:

نمره: ۶۰

طرفداران سری Resident Evil قطعا از دیدن Welcome To Roccoon City و نزدیک‌تر بودن شخصیت‌های آن به جهان بازی نسبت به اقتباس‌های قبلی، لذت خواهند برد. شخصیت‌های این فیلم بسیار به آنچه که در دنیای بازی دیده بودیم شبیه هستند و شاید داستان زندگی آن‌ها کمی متفاوت شده باشد، اما کاملا مشخص است که بازیگران کار خود را به خوبی انجام داده‌اند. با این وجود سازندگان بدون بلندپروازی داستان را روایت می‌کنند تا چندان مورد تازه‌ای جدای از آنچه که در بازی‌ها دیده بودیم را شاهد نباشیم.

با این حساب وقتی که نقدها و نمرات فیلم جدید Resident Evil را می‌بینیم، ظاهرا با اثری طرف هستیم که هم خوب است و هم بد. اما حداقل یک مورد کاملا مثبت را می‌توان از میان این گفته‌ها استخراج کرد که آن هم وفادار بودن داستان و شخصیت‌پردازی به آن چیزی است که در سری بازی دیده بودیم. با این حال مدت زمان فیلم ظاهرا زیر ۲ ساعت است و همین موضوع هم باعث می‌شود تا جزئیات فراوان دو بازی در بازه‌ای بسیار کوتاه روایت شود. همچنین گفته شده که به کارگیری جلوه‌های ویژه در این اثر چندان که باید و شاید خوب و حرفه‌ای نبوده، در حالی که حداقل تریلرهای منتشر شده برعکس این جریان هستند.

به هر حال اقتباس‌های قبلی انجام شده توسط اندرسون همگی نمره زیر ۳۷ درصد را در Rotten Tomatoes دریافت کرده بودند و حار جالب است که ببینیم این ریبوت جدید چه نمره نهایی را دریافت کرده و طرفداران چه واکنشی نسبت به صحنه‌های مختلف آن خواهند داشت.

فیلم Resident Evil: Welcome To Roccoon City از امروز در سینماها اکران خواهد شد.


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا