آیا داستان فیلم Resident Evil 2021 با سری بازی‌های آن همخوانی دارد؟

بازگشت به راکن سیتی

داستان فیلم Resident Evil 2021

طبق اعلام رسمی سازندگان، به نظر می‌رسد که داستان فیلم Resident Evil 2021 عملا با سری بازی‌های این فرنچایز هماهنگ بوده و برخی صحنه‌های مهم آن را بازسازی می‌کند؛ درست برخلاف آنچه که در مجموعه فیلم‌های قبلی Resident Evil دیده بودیم.

مجموعه بازی‌های Resident Evil از سال ۱۹۹۶ شروع به ترساندن کاربران در محیطی متفاوت با گیم پلی خاص خود کردند. با این وجود محبوبیت بالایی که طی چند سال بعد از عرضه اولین نسخه از بازی به دست آمده بود، باعث شد تا کپکام (Capcom) به فکر یک مجموعه سینمایی تحت همین عنوان باشد؛ به نحوی که در سال ۲۰۰۲ بالاخره اولین فیلم از سری Resident Evil عرضه شد و در آن درست برخلاف آنچه که باید و شاید، شاهد داستانی بسیار متفاوت با چهره‌های آشنا بودیم! در این فیلم و همچنین دنباله‌های آن که همگی به دست پاول اندرسون (Paul Anderson) کارگردانی شده بودند، شخصیت اصلی فردی به نام آلیس (Alice) بود که به عنوان یک آزمایش از شرکت آمبرلا فرار کرده و چپ و راست زامبی‌های بیچاره را تکه پاره می‌کند. این در حالی است که در داستان اصلی بازی، ما هرگز شخصیتی به نام آلیس که مستقیم با او در ارتباط باشیم را ندیده‌ایم!

به هر حال شاید سازندگان این مجموعه سینمایی از همان ابتدا تصمیم خود را بر کپی نکردن هرآنچه که در داستان بازی بوده، گذاشته باشند. اما هرقدر هم که از داستان بازی فاصله بگیریم، سری فیلم‌های Resident Evil عملا در یک جهان دیگر اتفاق می‌افتند که هیچ چیز در آن مشابه آنچه که در بازی‌های ویدیویی دیده بودیم نیست. با این وجود جالب است بدانید که دلیل ادامه دادن روند ساخت این سری فیلم، موفقیت آن بوده و حال دیگر داستان آن به آخر رسیده، اما از طرف دیگر ظاهرا سازندگان قصد دارند تا یک فرنچایز جدید را که کاملا داستان آن منطبق بر سری بازی‌های این مجموعه است را بسازند که خود با چالش‌های بسیاری مواجه خواهد شد.

شباهت بیش از حد داستان فیلم Resident Evil 2021 می‌تواند خود عامل شکست خوردن پروژه باشد!

دیگر همه طرفداران دنیای بازی‌های ویدیویی می‌دانند که ساختن فیلم براساس داستان بازی تا چه حد سابقه خرابی دارد! البته در میان این آثار بدون شک کارهای جذابی هم وجود دارد که به خوبی توانسته‌اند تا در ترکیب داستان فیلم و بازی عملکرد خوبی را داشته باشند، اما تعداد این فیلم‌های موفق به حدی کم است که دید کاربران نسبت به مسئله ساختن فیلم براساس داستان بازی کاملا سیاه شده است. در واقع هنگام ساختن یک فیلم براساس داستان بازی، سه حالت وجود دارد؛ اول اینکه در کل همه چیز متفاوت از آنچه که در بازی‌ها دیده بودیم در نظر گرفته شود و تنها نام‌های آشنا را در آن مشاهده کنیم (مانند سری فیلم‌های قدیمی Resident Evil)، دوم اینکه داستان فیلم و شخصیت‌های آن تا حدی مانند بازی‌های ویدیویی در نظر گرفته شود (مانند فیلم Mortal Kombat 2021) و سوم اینکه به کلی داستان فیلم و حتی صحنه‌های به دقیق‌ترین شکل ممکن از روی بازی کپی برداری شود که هرگز نتیجه مثبتی را نخواهد داشت.

حال از میان سه روش فوق، داستان فیلم Resident Evil 2021 که با عنوان Welcome To Raccoon City معرفی شده، راه دوم مد نظر سازندگان است که یعنی از نکات مختلفی از داستان بازی استفاده شده و در عین حال شاهد صحنه‌های تازه‌ای خواهیم بود که به هیجان‌انگیز بودن اثر اضافه می‌کند. این ترفند خود نوعی بازگویی داستانی همیشگی خواهد بود که یکبار در بازی روایت شده و حال قرار است تا در قالب یک اثر سینمایی با صحنه‌های تازه مجددا توضیح داده شود. یوهانس رابرتس (Johannes Roberts) کارگردانی این فیلم جدید را بر عهده دارد و روش خود برای ساختن این اثر را دقیقا به همین شکل بیان کرده است.

ما برای ساخت این فیلم همکاری بسیار نزدیکی را با کپکام داشته‌ایم، به نحوی که تمامی موجودات و شخصیت‌های حاضر همه از دنیای بازی هستند. من تلاش کرده‌ام تا همه چیز وفادار به داستان بازی باقی بماند، اما از طرفی این کار خود چالش‌های تازه‌ای را به همراه دارد! چراکه من هرگز نمی‌خواهم تا هرآنچه که در بازی می‌بینم را روی صحنه سینمایی پیاده کنم، بلکه این اثر باید خاص خود باشد و شخصیت‌ها و موجودات حاضر در آن پویا باشند.

به هر حال با توضیحاتی که درباره این فیلم داده شده، به نظر می‌رسد که قرار است تا شاهد یک اثر میانه‌رو بین داستان بازی و روایتی تازه باشیم که البته به گفته رابرتس، به مراتب از فیلم‌های قبلی Resident Evil ترسناک‌تر است. داستان فیلم دقیقا درباره وقایع سه عنوان اول بوده و شخصیت‌هایی مانند کلیر ردفیلد، کریس ردفیلد، ادا وانگ و لیان اسکات کندی در آن حضور خواهند داشت.

فیلم Resident Evil: Welcome To Raccoon City در تاریخ ۳ آذر (۲۴ نوامبر) سال جاری اکران خواهد شد.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

2 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا