1%
  • 0/10

ایستراگ راتاتویی اشاره ترسناکی به یک ساخته دیگر پیکسار دارد

تاریک‌تر از آن‌چه تصور می‌شود..

ایستراگ راتاتویی اشاره ترسناکی به یک ساخته دیگر پیکسار دارد ۱ ۰۶ فروردین ۱۴۰۳ اخبار سینما کپی لینک
ایستراگ راتاتویی

وجود ایستراگ‌های مختلف در آثار پیکسار امری بسیار مرسوم است با این حال ایستراگ راتاتویی اشاره‌ای ترسناک و تاحدی خبیثانه به یکی دیگر از آثار این استودیو دارد.

استودیو پیکسار از سال 1995 با ساخت داستان اسباب‌بازی‌ها (Toy Story) تاکنون فضاهای مختلفی را برای روایت داستان‌های متنوعی که همگی آن‌ها سرشار از عواطف و احساسات انسانی هستند تجربه کرده و در تمامی آثار آن‌ها، اشارات و ایستراگ‌های مختلفی به آثار قبلی و یا حتی بعدی آن‌ها یافت می‌شود. با این به نظر می‌رسد فیلم انیمیشنی راتاتویی (Ratatouille) یک قدم پا را از حد معمول فراتر نهاده است. 

عنوانی که در سال 2007 منتشر شد و کارگردانی آن را نیز برَد برد (Brad Bird) برعده داشته و داستان موشی به نام رمی که توسط پتون اسوالت (Patton Oswalt) صداگذاری شده را روایت می‌کند که آرزو دارد به سرآشپز رستوران آگوست گوستو تبدیل شود. در همین راستا با جوانی به نام آلفردو لینگوئینی به صداگذاری لو رومانو (Lou Romano) آشنا می‌شود که خدماتچی رستوران بوده و با این حال می‌تواند غذاهای فوق‌العاده‌ای آماده کند.

 

چهار سال پیش از آن که دنیا رمی و تمایلش برای آشپزی و پخت غذاهای خوشمزه را ملاقات کند، پیکسار بینندگان خود را به اعماق اقیانوس برده بود جایی که در آن داستان دو ماهی پدر و پسر را روایت می‌کرد. ماهی پدر به نام مارلین با صداگذاری آلبرت بروکس (Albert Brooks) و ماهی پسر به نام نمو با صداگذاری الکساندر گولد (Alexander Gould) در فیلم سینمایی در جستجو نمو (Finding Nemo) بودند.

در ابتدای فیلم مارلین به همراه همسرش کورال به خوشی در حال زندگی در کنار یکدیگر بوده و منتظر هستند تخم‌های آن از محفظه خود خارج شوند. متاسفانه آن‌ها مورد حمله یک باراکودای گرسنه قرار گرفته که مارلین را بیهوش می‌کند و کورال به منظور محافظت از تخم‌ها، خود را قربانی می‌کند اما در نهایت فقط یکی از تخم‌ها نجات پیدا می‌کند.

انیمیشن در جستجو نمو با استقبال و موفقیت تجاری و کیفی مواجه شد و هم‌اکنون نیز در جایگاه پنجم سودآورترین فیلم‌های پیکسار جای دارد. اگرچه این فیلم با راتاتویی در دو فضای محیطی بسیاری متفاوت روایت می‌شوند پیکسار از طریقی توانسته اشاراتی به ساخته قبلی خود کند اما این اشاره یا ایستراگ راتاتویی به شکلی است که به آسانی می‌توان آن را از دست داد.

در حالی که رمی در اغذیه فروشی در حال خوردن تکه‌ای پنیر و لینگوئینی نیز در حال صحبت کردن با او است، در پشت رمی دو قوطی خاویار دیده می‌شود که روی آن عبارت “خاویار برند نمو” به چشم می‌خورد. این اشاره در نوع خود می‌تواند بسیار تاریک باشد زیرا نمو یک ماهی بوده اما اوضاع زمانی بدتر می‌شود که می‌دانیم در ابتدای فیلم در جستجو نمو، این شخصیت تقریبا تمامی خویشاوندان خود را از دست داده است. با این حال بسیاری از بینندگان معتقد هستند عنوان برند نمو می‌تواند اشاره‌ای به رمان 20 هزار فرسخ زیر دریا نوشته ژول ورن باشد که در آن کاراکتری به نام کاپیتان نمو وجود دارد.
نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments