مقایسه فروش پلی استیشن 5 با ایکس باکس سری ایکس در آمریکا

ردموندی‌ها امیدوار هستند

فروش پلی استیشن 5 با ایکس باکس

با استناد بر جدیدترین گزارش رسانه VGChartz، فروش پلی استیشن 5 در ماه نوامبر سال گذشته میلادی حدود ۶۶ هزار دستگاه بیشتر از ایکس باکس سری ایکس و اس بوده است.

در حال حاضر چیزی بیش از دو سال از عرضه کنسول‌های نسل جدید دو شرکت مایکروسافت و سونی می‌گذرد؛ پلتفرم‌هایی که عرضه آن‌ها چندان باب میل هواداران نبود و به خاطر کاهش تولید و کمبود قطعات و تراشه‌ها در بازار، همچنان خرید این دستگاه‌ها به راحتی امکان پذیر نیست و موجودی آن‌ها در سراسر جهان با محدودیت‌های زیادی روبه‌رو شده است.

هرچند، بخشی از این کمبود به خاطر افزایش تقاضا برای خرید کنسول‌های نسل نهم است. در واقع، گزارش‌های منتشر شده از سوی تحلیل‌گران نشان می‌دهد که با وجود تمامی این محدودیت‌ها، کنسول‌های جدید ایکس باکس و پلی استیشن از نظر فروش عملکرد بی‌نظیری داشته‌اند.

در همین راستا، جدیدترین گزارش منتشر شده از سوی رسانه معروف VGChartz گویای این موضوع است که شکافت میان فروش پلی استیشن 5 و ایکس باکس سری ایکس و ایکس باکس سری اس در ماه نوامبر به ۶۶ هزار و ۲۸ دستگاه رسیده است. به عبارت ساده‌تر، فروش کنسول نسل نهمی سونی در ماه نوامبر سال ۲۰۲۲ میلادی بیشتر از ایکس باکس بوده است.

هرچند، اگر آمار و ارقام کل سال گذشته میلادی را در نظر بگیریم، این فاصله با ۱۷ هزار و ۲۹ دستگاه به نفع ردموندی‌ها است؛ به طوری که رشد فروش ایکس باکس در طول سال ۲۰۲۲ میلادی به طرز قابل توجهی بیشتر شده و چه بسا در بسیاری از ماه‌های سال از پلی استیشن 5 فراتر رفته است. 

در مجموع، از ابتدای ورود کنسول‌های نسل نهم به بازار تا آخرین روز از ماه نوامبر سال گذشته میلادی، فروش پلی استیشن 5 از مرز ۱۰ میلیون و ۳۲۴ هزار و ۵۳۰ دستگاه در ایالات متحده آمریکا عبور کرده است. از طرفی، فروش کنسول ایکس باکس سری ایکس و ایکس باکس سری اس نیز به رقم ۹ میلیون و ۳۱۶ هزار و ۷۲۸ دستگاه رسیده است.

بر این اساس، PS5 با اختلاف فروش ۱.۰۱ میلیون واحدی همچنان از رقیب خود جلوتر بوده و به عنوان پرفروش‌ترین کنسول نسل نهم به شمار می‌رود، اما با توجه به خرید پرحاشیه اکتیویژن بلیزارد توسط مایکروسافت و احتمال عرضه بازی‌های کال آو دیوتی در سرویس اشتراکی گیم پس و همچنین عدم افزایش قیمت کنسول‌های ایکس باکس، ممکن است فروش ایکس باکس سری ایکس و ایکس باکس سری اس در آینده نزدیک از پلی اسیتیشن 5 نیز جلوتر بزند.

فروش کنسول پلی استیشن 5 چیزی در حدود ۵۲.۶ درصد از سهم بازار را تشکیل می‌دهد که این رقم در مقایسه با بازه مشابه سال ۲۰۲۱ میلادی، نزدیک به ۲.۷ درصد کاهش داشته است. این در حالی است که سهم فروش ایکس باکس سری ایکس و ایکس باکس سری اس از بازار هم اکنون ۴۷.۴ درصد بوده که دقیقا ۲.۷ درصد نسبت به سال ۲۰۲۱ میلادی افزایش پیدا کرده است.

عملکرد کنسول‌های نسل نهم در مقایسه با کنسول‌های نسل هشتم نیز جالب است؛ به طوری که فروش پلی استیشن 5 در طول ۲۵ ماه اول انتشار در حدود ۶۲۰ هزار دستگاه بیشتر از فروش پلی استیشن 4 در ۲۵ ماه اول عرضه گزارش شده است. در طرف مقابل، مجموع فروش دو کنسول ایکس باکس سری ایکس و ایکس باکس سری اس حدود ۵۷۰ هزار دستگاه عقب‌تر از ایکس باکس وان است.

دقت داشته باشید که شرکت سونی در ماه‌های گذشته قیمت کنسول پلی استیشن 5 را در اقصی نقاط جهان افزایش داد. به علاوه، شرکت مایکروسافت نیز اعلام کرد که بعد از پایان تعطیلات کریسمس و در اوایل سال ۲۰۲۳ میلادی، در قیمت‌گذاری سرویس‌ها، بازی‌ها و سخت‌افزارها بازنگری می‌کند که بر این اساس، احتمالا قیمت Xbox Series X و Xbox Series S به‌زودی نزدیک به ۱۰ الی ۱۵ درصد افزایش می‌یابد.

در میان این گفته‌ها، بهتر است بدانید که طبق اعلام رسمی بخش سرگرمی‌های تعاملی شرکت سونی، میزان فروش پلی استیشن ۵ تا پایان سال مالی منتهی به ۳۰ سپتامبر سال ۲۰۲۲ میلادی (۸ مهر ماه) از مرز ۲۵ میلیون دستگاه عبور کرده است. این در حالی است که ردموندی‌ها کماکان تمایلی به اعلام میزان فروش کنسول‌های خود ندارند.

در پایان این خبر، دیدگاه شما در رابطه با مقایسه فروش کنسول پلی استیشن 5 با ایکس باکس سری ایکس و اس چیست؟ به نظر شما، سونی باز هم برنده بازار نسل نهم صنعت بازی‌های ویدیویی خواهد بود؟ فراموش نکنید که نظرات شخصی خود را با ما و دیگر کاربران رسانه سرگرمی به اشتراک بگذارید.

3 2 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا