اشاره سونی به عرضه کنسول پلی استیشن 6 بعد از سال ۲۰۲۸

دعوای سونی و مایکروسافت ادامه دارد

پلی استیشن 6

بر اساس بیانیه اخیر شرکت سونی، به نظر می‌رسد که کنسول پلی استیشن 6 حداقل تا سال ۲۰۲۸ روانه بازار نخواهند شد.

شرکت مایکروسافت در اوایل سال جاری میلادی در اقدامی غافل‌گیرکننده، کمپانی اکتیویژن بلیزارد را با پرداخت ۶۸.۷ میلیارد دلار خریداری کرد. به دنبال این معامله، مالکیت تمام استودیوها و بازی‌ها از جمله سری محبوب کال آو دیوتی در اختیار ردموندی‌ها قرار گرفت.

این موضوع به هیچ عنوان باب میل سونی نیست و به خاطر آینده مبهم سری کال آو دیوتی، هواداران پلی استیشن حسابی نگران هستند. طبق ادعای ژاپنی‌ها، در صورت تکمیل این معامله، فضای رقابتی در بازار بازی‌ها را به کلی از بین می‌رود و در صورت عرضه انحصاری بازی‌های Call of Duty و حضور آن‌ها در سرویس اشتراکی گیم پس، پلتفرم پلی استیشن به مرور شانسی برای رقابت با ایکس باکس نخواهد داشت.

با توجه به اهمیت این معامله، در حال حاضر سازمان‌های نظاری شماری از کشورها از جمله ایالات متحده آمریکا و بریتانیا به دقت عواقب این خرید را بررسی می‌کنند. در همین راستا، ساعاتی قبل اسناد جدیدی از سوی دو شرکت سونی و مایکروسافت به عنوان بخشی از تحقیقات سازمان رقابت و بازار در انگلستان منتشر شد که در آن به چرخه عمر کنسول‌های نسل نهم و زمان عرضه احتمالی کنسول‌های جدید ایکس باکس و پلی استیشن اشاره شده است.

بخش سرگرمی‌های تعاملی شرکت سونی در این بیانیه به صراحت از ساخت کنسول پلی استیشن 6 سخن گفته که البته این موضوع چندان هم دور از انتظار نبود. ژاپنی‌ها مدعی هستند که کنسول جدید پلی استیشن حداقل تا سال ۲۰۲۸ میلادی عرضه نخواهد شد و چرخه عمر کنسول‌های فعلی طبق روال همیشه تقریبا برابر با ۸ سال خواهد بود. از طرفی، سونی می‌گوید که مایکروسافت قصد دارد بازی‌های Call of Duty را تا پایان چرخه نسل نهم برای پلتفرم پلی استیشن عرضه کند و بعد از آن، این مجموعه پرطرفدار به انحصار ایکس باکس تبدیل خواهد شد.

شرکت سونی در این زمینه توضیح می‌دهد:

مایکروسافت پیش‌تر اعلام کرد که تا زمان معقولی عناوین جدید کال آو دیوتی را برای پلی استیشن عرضه می‌کند. بازه‌ زمانی تا سال ۲۰۲۷ میلادی یا بازه دیگر (احتمالاً کمتر) که فقط برای مایکروسافت معقول است، برای ما به هیچ عنوان کافی نیست. زمانی که بخش سرگرمی‌های تعاملی شرکت سونی نسل بعدی کنسول پلی استیشن را به بازار عرضه کند، دسترسی به سری کال آو دیوتی و دیگر بازی‌های شرکت اکتیویژن بلیزارد را از دست خواهد داد. این موضوع در انتخاب کنسول نسل بعدی تاثیرگذار بوده و در پی آن، قدرت رقابت‌پذیری با ایکس باکس را کاهش می‌دهد.

در طرف مقابل، همان‌طور که انتظار می‌رفت، شرکت مایکروسافت با اظهارات سونی کاملا مخالف است. این کمپانی مدعی است که هنوز زمان زیادی تا عرضه کنسول‌های نسل جدید ایکس باکس و پلی استیشن باقی مانده و این ادعاها مبنی بر تاثیر تکمیل معامله اکتیویژن بلیزارد بر فضای رقابتی بازار صرفا بر اساس حدس و گمان مطرح شده و هیچ مدرکی در این زمینه وجود ندارد.

البته، ردموندی‌ها معتقد هستند که این خرید می‌تواند در انتخاب کنسول بعدی بازیکنان ثاثیرگذار باشد. با این وجود، آن‌ها اذغان دارند که آغاز نسل جدید هر هشت سال یک بار اتفاق می‌افتد و در حال حاضر زمان زیادی با شروع نسل دهم و عرضه کنسول‌های جدید باقی مانده است. در ادامه، مایکروسافت تایید کرد که کنسول‌های جدید ایکس باکس تا پیش از پاییز سال ۲۰۲۸ میلادی عرضه نخواهند شد.

ردموندی‌ها در این خصوص می‌گویند:

شرکت مایکروسافت و اکتیویژن به هیچ عنوان انکار نمی‌کند که برخی از بازیکنان با آغاز نسل جدید، احتمالا در انتخاب کنسول بعدی خود تامل خواهند کرد. اما این تصمیم تقریبا هر هشت سال یکبار اتفاق می‌افتد. در واقع انتظار نمی‌رود کنسول‌های نسل جدید ایکس باکس تا قبل از پاییز سال ۲۰۲۸ میلادی به بازار عرضه شوند.

با استناد بر اسناد منتشر شده از سوی دو کمپانی سونی و مایکروسافت، می‌توان گفت که کنسول‌های نسل دهم ایکس باکس و پلی استیشن احتمالا در سال ۲۰۲۸ میلادی معرفی و در سال آینده آن در دسترس بازیکنان قرار بگیرند. البته، ذکر این نکته مهم است که مشابه نسل هشتم، ممکن است در طول سال‌های آتی شاهد معرفی و عرضه کنسول‌های میان نسلی باشیم.

در خلال این گفته‌ها، بهتر است بدانید که ظاهرا شرکت سونی در حال حاضر روی ساخت مدل اسلیم کنسول PS5 فعالیت می‌کند. گزارش‌ها نشان می‌دهد که این دستگاه ظاهر کاملا متفاوتی دارد و خط تولید آن از سه ماهه دوم سال ۲۰۲۳ میلادی آغاز می‌شود. از طرفی، احتمالا این مدل در سه ماهه سوم سال آینده میلادی (احتمالا در ماه سپتامبر ۲۰۲۳) راهی بازار خواهد شد.

در حالی که کاهش ابعاد و وزن مهم‌ترین ویژگی جدید مدل اسلیم به شمار می‌رود، اما گویا یکی دیگر از برجسته‌ترین قابلیت‌های دستگاه، قابلیت جداسازی درایو نوری است. در واقع، به نظر می‌رسد که کاربران در مدل جدید PS5 می‌توانند دیسک درایو را به طور جداگانه خریداری کرده و به همراه کابل USB C به کنسول خود متصل کنند.

ناگفته نماند که شرکت مایکروسافت در پیشنهاد جدید خود به سونی، به عرضه بازی‌های Call of Duty روی پلتفرم پلی استیشن به مدت ده سال تعهد می‌دهد. فیل اسپنسر، رئیس کل بخش گیمینگ شرکت مایکروسافت، بر این باور است که در طول این دهه، تمام بازی‌های مجموعه مزبور به طور همزمان و با شرایط برابر با نسخه ایکس باکس منتشر می‌شوند. از طرفی، مایکروسافت در ازای انتشار این عناوین برای پلتفرم‌های سونی هیچ امتیازی از جمله پذیرش سونی برای عرضه بازی‌ها در گیم پس دریافت نمی‌کند.

به طور کلی، در حالی که معامله اکتیویژن بلیزارد و مایکروسافت از سوی سازمان‌های نظارتی عربستان و برزیل تایید شده، اما در حال حاضر  سایر نهادهای نظارت بر بازار و رقابت در کشورهای مختلف از جمله ایالات متحده آمریکا و بریتانیا این خرید بزرگ و تاریخی را بررسی می‌کنند.

شواهد امر گویای این موضوع است که صربستان نیز به‌زودی موافقت خود با این قرارداد را اعلام می‌کند، اما نهاد نظارتی انگلستان مدتی پیش با اشاره به چند نگرانی عمده در این پرونده، فاز دوم تحقیقات گسترده خود را آغاز کرد. رگولاتور بریتانیا مدعی است که تکمیل این معامله در آینده یک سری سرویس‌های جدید نظیر بازی‌های ابری و سرویس‌های اشتراکی تاثیرگذار خواهد بود. در همین حین، چند روز پیش بود که شرکت مایکروسافت، سونی را به گمراه کردن رگولاتور متهم کرد؛ ادعایی که به سرعت از سوی جیم رایان، رئیس کل پلی استیشن رد شد.

دقت داشته باشید که تایید این معامله از سوی سازمان‌های نظارتی همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و باید منتظر ماند و دید که در آخر مایکروسافت می‌تواند مالکیت اکتیویژن بلیزارد را به دست بگیرد یا سونی با ارائه دلایل متعدد جلوی تکمیل قرارداد را خواهد گرفت! ناگفته نماند که اگر همه چیز مطابق با برنامه‌ریزی‌ها پیش برود، این خرید در اوایل سال ۲۰۲۳ میلادی نهایی خواهد شد. هرچند، برخی از تحلیل‌گران بر این باورند که این معامله به این زودی‌ها تکمیل نمی‌شود.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا