سیستم خنک‌کننده پلی‌استیشن 5 بسیار بی‌صدا است!

دقیقا عکس PS4

سیستم خنک‌کننده پلی‌استیشن 5 بسیار بی‌صدا است! حمید توحیدلو ۰ ۱۴ مهر ۱۳۹۹
سیستم خنک‌کننده پلی‌استیشن 5

گزارش‌های منتشر شده توسط شماری از یوتیوبرهای معروف گویای این موضوع است که سیستم خنک‌کننده پلی‌استیشن 5 بی‌صدا و دمای کنسول نیز در زمان اجرای بازی‌ها بسیار پایین است.

در حالی که پلی‌استیشن 4 در بسیاری از جوانب به بهترین شکل ممکن عمل کرده و موفقیت آن در نسل هشتم برهچیکس پوشیده نیست، این کنسول عاری از هرگونه ایراد نبود و تاکنون انتقادهایی از سوی بازیکنان و منتقدان حوزه بازی‌های ویدیویی به آن وارد شده است. یکی از نقدهایی که تا حدودی در میان بازیکنان سر و صدا کرده بود، مربوط به صدای بالای سیستم خنک‌کننده این دستگاه است که در هنگام پردازش‌های گرافیکی و اجرای بازی‌های سنگین، صداهای نسبتا زیادی از آن به گوش می‌رسد و ظاهرا در چنین مواقعی، فشارهای زیادی به فن‌های کنسول وارد می‌شود.

بر این اساس، یکی از موضوعاتی که در طول چند ماه اخیر ذهن بازیکنان را به خود مشغول کرده، نحوه‌ی عملکرد سیستم خنک‌کننده کنسول جدید پلی‌استیشن 5 است که با توجه به افزایش قدرت سخت‌افزارها و تولید گرمای بیشتر آن، طبیعتا عملکرد فن‌ها و نحوه‌ی دفع حرارت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در همین راستا، چند روزی است که برخی از یوتیوبرها  به این کنسول دسترسی پیدا کرده‌اند و به مرور، تصاویر جدید و اطلاعات بیشتری از PS5 در سراسر فضای مجازی پخش می‌شود که در جدیدترین آن، جزئیاتی از سیستم خنک‌کننده دستگاه لو رفته است.

با استناد بر ادعای این افراد، فن‌های پلی‌استیشن 5 برخلاف کنسول نسل پیشین سونی، بسیار بی‌صدا بوده و حتی در هنگام اجرای بازی‌های سنگین از جمله Godfall، صدای چندانی از چرخش فن‌ها به گوش نمی‌رسد. نکته مهم‌تر اینکه دمای کنسول در چنین مواقعی آنچنان بالا نمی‌رود و به اصطلاح کنسول به هیچ عنوان داغ نمی‌شود. به گفته‌ی کاربران یوتیوب، در حالی که دمای اتاق برابر با ۳۰ درجه‌ی سلسیوس بوده، دمای کنسول در هنگام اجرای بازی‌های سنگین به ۶۰ درجه‌ی سلسیوس رسیده که در نوع خود بی‌نظیر است. از طرفی، این افراد مدعی هستند که در چنین دمایی، هیچ صدایی از پلی‌استیشن 5 به گوش نمی‌رسد و دستگاه به شدت آرام و ساکت مشغول میلیون‌ها پردازش است.

این خبر نشان می‌دهد که شرکت سونی یکی از مهم‌ترین دغدغه‌ها و نگرانی‌های بازی‌سازان برای نسل نهم را به خوبی برطرف کرده و پلی‌استیشن 5 از لحاظ فنی و سیستم خنک‌کننده، عملکرد بسیار خوبی خواهد داشت. هرچند، زمانی که صحبت از کنسول‌های نسل بعدی و ویژگی‌های آن به میان می‌آید، بحث صدای پایین فن‌ها و مدیریت صحیح حرارت آن در اولویت اصلی سازندگان و حتی کاربران و خریداران نیست، اما این موضوع نوید می‌دهد که بازی‌های آینده بدون هیچ ایراد خاص و به خوبی روی کنسول اجرا خواهند شد.

لازم به ذکر است که کنسول پلی‌استیشن 5 در دو مدل دیجیتالی و استاندارد (دارای درایو نوری) به ترتیب با قیمت‌های ۴۹۹ و ۳۹۹ دلار در روز ۲۲ آبان ماه سال جاری (دوازدهم نوامبر) در آمریکای شمالی روانه بازار می‌شود. در طرف مقابل، دو کنسول جدید ردموندی‌ها به نام‌های ایکس‌باکس سری ایکس و ایکس‌باکس سری اس نیز به ترتیب با قیمت‌های ۴۹۹ و ۲۹۹ دلار در روز ۲۰ آبان ماه سال جاری (مصادف با دهم ماه نوامبر سال ۲۰۲۰ میلادی)‌ در دسترس بازیکنان قرار خواهند گرفت.

در صورتی که بی‌صبرانه منتظر عرضه‌ی کنسول جدید چشم بادامی‌ها هستید، پیشنهاد می‌کنم که مقاله‌ی «اولین بررسی پلی‌استیشن 5 | از امکانات جدید دوال‌سنس تا قدرت SSD» در رسانه سرگرمی را از دست ندهید. علاوه بر این، اگر اطلاعات چندانی از مشخصات فنی و قابلیت‌های جدید این پلتفرم نسل بعدی ندارید، می‌توانید مقاله‌ی جامع «پلی‌استیشن 5 | هر آنچه از کنسول PS5 می‌دانیم» را مطالعه کنید.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا