تعرفه‌های ترامپ تاثیری روی قیمت کنسول‌های نسل بعد نخواهد گذاشت

پایانی خوش بر یک ماجرای نگران‌کننده

تعرفه‌های ترامپ

با توجه به بیانیه‌ی انجمن Entertainment Software Association، تعرفه‌های ترامپ قرار نیست روی محصولات الکترونیکی از جمله پلی‌استیشن ۵ و ایکس‌باکس‌ سری ایکس اعمال شود.

پس از بالا گرفتن اختلافات تجاری میان دو کشور ایالات متحده‌ی آمریکا و جمهوری خلق چین، نگرانی‌های بسیاری پیرامون قیمت نهایی کنسول‌های نسل نهم به‌وجود آمد؛ زیرا دونالد ترامپ قصد داشت تا تعرفه‌ی‌ مربوط به واردات اجناس از چین را ۲۵ درصد افزایش دهد. اوایل ماه‌ جاری میلادی تفاهمنامه‌ای به امضای مسئولان دو کشور رسید که به‌واسطه‌ی آن قرار نیست تعرفه‌‌ی واردات محصولات الکترونیکی افزایش یابد. در نتیجه، علاقه‌مندان به بازی‌های ویدیویی دیگر نباید نسبت به افزایش قیمت کنسول‌های پلی‌استیشن ۵ و ایکس‌باکس سری ایکس نگران باشند.

سخنگوی انجمن صنفی Entertainment Software Association با انتشار بیانیه‌ای به عدم افزایش تعرفه‌ها واکنش نشان داد. این انجمن صنفی با همکاری شرکت‌های بزرگی از جمله مایکروسافت، الکترونیک آرتز، کونامی، کپکام، سونی و نینتندو تشکیل شده است و وظیفه‌ی آن، دفاع از منافع فعالان صنعت بازی‌های ویدیویی است:

اینکه دولت اعمال تعرفه‌ها روی کنسول‌های بازی‌های ویدیویی و کنترلرها را به تعویق در آورده، خبر دلگرم‌کننده‌ای برای ما بوده است. این تعرفه‌ها می‌توانستند پیامدهای قابل‌توجهی روی صنعت ما بگذارد. اگر این اتفاق رخ می‌داد، تراز تجاری مثبت افزایش می‌یافت. تعرفه‌ها همچنین از نوآوری جلوگیری ‌می‌کرد، باعث کاهش فرصت‌های شغلی برای کارگردان آمریکایی می‌شد و نهایتا قیمت تمام‌ شده را برای مصرف‌کننده افزایش می‌داد.

مدتی پس از بالا گرفتن تنش‌ها میان دو کشور و افزایش احتمال تصویب تعرفه‌ها، سه شرکت سونی، مایکروسافت و نینتندو در اقدامی کم‌سابقه یک بیانیه‌ی مشترک منتشر کردند. این سه غول بزرگ صنعت بازی‌های ویدیویی در بخشی از بیانیه‌ی مشترک خود گفتند افزایش ۲۵ درصدی تعرفه‌ها می‌تواند کنسول‌های بازی را به محصولی گران و خارج از دسترس برای بسیاری از خانواده‌های آمریکایی تبدیل کند.

نینتندو که در آن زمان چندان به بهبود روابط تجاری آمریکا و چین امیدوار نبود، تصمیم گرفت تا خط تولید مدل لایت سوییچ را به خارج از کشور چین انتقال دهد. شرکت‌ سونی هم در آن زمان اعلام کرد طرفداران انتظار افزایش قیمت پلی‌استیشن 5 را داشته باشند. مایکروسافت هم در اقدامی تقریبا مشابه گفت قیمت کنسول‌ نسل نهمی‌اش به اتفاقات آینده بستگی خواهد داشت.

اگرچه افزایش تعرفه‌های مربوط به کنسول‌های بازی و کنترلر به حالت تعلیق درآمده اما متاسفانه تعرفه‌های جدید قرار است روی موارد اولیه‌ی مورد نیاز برای تولید بازی‌های رومیزی اعمال شود. مدیر اجرایی Game Manufacturers Association در مصاحبه با وب سایت پالیگان گفت بسیاری از موارد اولیه‌ برای تولید بازی‌های رومیزی تحت تاثیر قرار خواهند گرفت. او در ادامه‌ی صحبت‌های خود ابراز امیدواری کرد که اعمال این تعرفه‌ها ملغی شود.

جدیدترین کنسول‌های پلی‌استیشن و ایکس‌باکس قرار است در تعطیلات سال جاری میلادی عرضه شوند. در حال حاضر، قیمت هیچ کدام از آن‌ها مشخص نیست.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا