برگزیده
📣 پخش زنده مسابقات زولا هر روز ساعت 17 از آپارات
1%
  • 0/10

چه زمانی زندگی روی ماه محقق می‌شود

مشکلاتی که باید قبل از عزیمت به ماه حل کنیم

چه زمانی زندگی روی ماه محقق می‌شود ۰ ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۳ فضا کپی لینک
زندگی روی ماه

آیا تا به‌حال فکر کرده‌اید که زندگی روی ماه چگونه خواهد بود. به نظر می‌رسد، دانشمندان مدتی است که در حال کاوش هستند که برای زندگی در دنیای دیگری چه چیزی لازم است.

قطعا زندگی در ماه کار آسانی نیست و موانع زیادی وجود دارد که قبل از اینکه بتوانیم چمدان‌هایمان را ببندیم، باید آنها را حل کنیم. از این‌رو باید به موضوعاتی بپردازیم که در ادامه می‌خوانید.

 از چه منابعی در ماه انرژی به‌دست آوریم؟

برای زندگی روی ماه، به منبع انرژی قابل اطمینان و تجدیدپذیر نیاز داریم. اگرچه ناسا در حال توسعه سیستم‌های تولید برق است که می‌تواند از ماندن طولانی‌تر در سطح ماه پشتیبانی کند، زیرساخت‌های انرژی اضافی برای تحقق استقرار انسان در ماه مورد نیاز است. از برخی جهات، این چالش با چالش‌های روی زمین تفاوت چندانی ندارد. به‌عنوان مثال، انرژی خورشیدی یک راه حل کارآمد و پایدار برای بسیاری از نیازهای ما است و مبتکران در حال حاضر روی راه‌حل‌های مختلفی کار می‌کنند تا انرژی خورشیدی تولید شده در روز را ذخیره و در شب استفاده کنند.

با این حال، از جهات دیگر، محیط ماه چالش‌های منحصر به‌فردی ایجاد می‌کنند؛ برای مثال، انرژی خورشیدی در ماه نیز موجود است، اما شب قمری به طور تصاعدی سردتر و طولانی‌تر از شب روی زمین است. بسیاری از راه‌حل‌های انرژی زمینی ممکن است در ماه کارساز نباشند. به همین دلیل است که ناسا در حال بررسی فناوری‌های بالقوه است که می‌توانند به چگونگی به‌دست آوردن انرژی در ماه کمک کنند.

ذخیره انرژی

سیستم‌های ذخیره‌سازی انرژی، مانند باتری‌ها و پیل‌های سوختی، می‌توانند نقش مهمی در استقرار در ماه داشته باشند. باتری‌ها به‌ویژه در دهه گذشته از نظر معیارهای فنی مهم مانند بازده و چگالی انرژی و همچنین هزینه، مسیر طولانی را پیموده‌اند.

با این حال، بیشتر سیستم‌های ذخیره‌سازی انرژی زمینی برای مقاومت در برابر دمای شدید، تاریکی و غبار موجود در ماه ساخته نشده‌اند. در نتیجه، سیستم‌های ذخیره‌سازی انرژی برای محیط ماه ممکن است به مواد مختلف، سیستم‌های ایمنی بهتر و توانایی ذخیره انرژی برای مدت زمان طولانی‌تری نیاز داشته باشند.

توزیع و مدیریت نیرو

در زمین، ما شبکه برق را بدیهی می‌دانیم، اما بیش از یک قرن طول کشید تا شبکه‌ای را بسازیم که امروز به آن تکیه می‌کنیم تا برق را از نیروگاه‌های متمرکز به خانه‌های خود برسانیم. در ماه، نیازهای مشابهی برای توزیع نیرو وجود خواهد داشت، اما همچنین رویکردهای بالقوه جدیدی که برای سطح ماه مناسب‌تر است، وجود خواهد داشت. مواد پیشرفته برای سیم‌های توزیع می‌تواند به اطمینان از اتلاف انرژی کمتر در فواصل طولانی و دوام بهتر کمک کند.

شاید هیجان‌انگیزترین پتانسیل برق بی‌سیم باشد که به آن پرتو برق نیز می‌گویند. این فناوری‌ها هنوز به‌طور گسترده در زمین مستقر نشده و ماه می‌تواند جایگاه مناسبی برای این فناوری باشد. ناسا امیدوار است در چالش نوآوری، Watts on the Moon، ایده‌هایی را برای این فناوری‌ها و سایر فناوری‌هایی که شاید هنوز ابداع نشده، ارایه کند.

 کجا زندگی خواهیم کرد

بر کسی پوشیده نیست که ماه دقیقاً محیطی مهمان‌نواز برای انسان‌ها نیست. اگر قرار است روی ماه زندگی کنیم، کارهای زیادی باید انجام دهیم تا آنجا را ایمن و راحت کنیم. چالش‌های صد ساله ناسا در حال حاضر کاوش در این مورد را آغاز کرده است، اما در اینجا برخی از موانع بزرگ وجود دارد که باید بر آنها غلبه کرد.

شرایط فوق‌العاده

زندگی در محیط ماه تقریباً به آسانی زمین نیست. اگر قرار بود روی ماه زندگی کنیم، یکی از چیزهایی که باید با آن مبارزه کنیم غبار سمی ماه است. فضانوردان آپولو 17 اعلام کردند که گرد و غبار باعث می‌شود چشمان و گلویشان دچار سوزش و درد شود. اگر بخواهیم مدت طولانی‌تری روی ماه بمانیم، احتمالاً اثرات آن بسیار خطرناک‌تر خواهد بود.

غبار ماه تنها مساله نیست؛ به دلیل جو پراکنده ماه، هیچ حفاظتی در برابر شهاب سنگ‌ها یا تشعشع وجود ندارد. نوسانات دما در ماه نیز شدید است و از ۲۴۸- تا ۱۲۳ درجه سانتیگراد (۴۱۴- تا ۲۵۳ درجه فارنهایت) متغیر است. برای قابل سکونت کردن ماه، باید در پناهگاه‌ها زندگی کنیم. یک پناهگاه مهر و موم شده علاوه بر محافظت از ما در برابر شهاب سنگ‌ها، تشعشعات و گرد و غبار سمی ماه، به ما امکان تنفس می‌دهد.

هوای قابل تنفس

نفس کشیدن در ماه کشنده خواهد بود، گازها آنقدر پخش شده‌اند که برای تنفس مناسب نیست. خوشبختانه، آزمایش‌ها در ایستگاه فضایی بین‌المللی یک راه برای حل این مشکل پیدا کرده است. آنها به یک سیستم هوای بازیافتی متکی هستند که می‌تواند برای ماه سازگار شود. این راهکار می تواند شبیه کاشت گیاهان منتشر کننده اکسیژن در گلخانه‌های قمری باشد و سپس هوای تصفیه شده را از طریق غلاف‌های مسکن مهر و موم شده ارسال کند. جدای از چالش علمی، این یک روش کاملاً جدید از زندگی است که ما باید با آن سازگار شویم.

چگونه گیاهان و مواد غذایی را پرورش دهیم

برای زنده ماندن در ماه طی مدت طولانی، مردم به راهی برای تولید غذا نیاز دارند. یکی از راه‌های تامین مواد غذایی مستمر، ارسال منظم مواد از زمین است. اما تکیه بر حمل و نقل مواد غذایی پرهزینه و ناکارآمد خواهد بود و نیاز به نبوغ جدی دارد. یک جایگزین می‌تواند پرورش مواد غذایی در محل باشد که به ساکنان امکان دسترسی به گزینه‌های تازه‌تری را می‌دهد. همانطور که احتمالاً می‌توانید حدس بزنید، پرورش غذا در فضا با کاشت یک باغ سبزیجات در حیاط خلوت شما کاملاً متفاوت است. قبل از اینکه بتوانیم روی ماه زندگی کنیم، باید چندین مشکل را که با کاشت مواد غذایی در فضا پیش می‌آید، حل کنیم.

خاک

یک سوال این است که آیا خاک روی ماه می‌تواند جایی برای پرورش گیاهان باشد؟ بر‌خلاف خاک زمینی، خاک ماه حاوی نیتروژن فعال نیست، ماده معدنی که برای رشد گیاه ضروری است. در یک مطالعه از سال ۲۰۱۹، محققان توانستند گوجه فرنگی، نخود، تربچه و شاهی را از خاک شبیه سازی شده ماه برداشت کنند. تحقیقات در این زمینه هنوز در مراحل اولیه است، اما این مطالعه گامی را در مسیر امیدوارکننده‌ای نشان می‌دهد.

تابش – تشعشع

یکی دیگر از موانع احتمالی سطوح بالای تشعشعات در ماه است. از آنجایی‌که ماه جو محافظ غلیظی مانند زمین ندارد، ذرات می‌توانند به سطح ماه برسند و به گیاهان آسیب برسانند. نوعی سپر یا مکانیسم مسدود کننده، مانند گلخانه قمری، ممکن است برای رشد گیاهان در ماه ضروری باشد.

آبیاری

وقتی به آبیاری محصولات فکر می‌کنیم مساله دیگری مطرح می‌شود. در حالی که کشف آب مولکولی قابل تشخیص بر روی سطح ماه با نور خورشید در اکتبر ۲۰۲۰ نشان می‌دهد که وجود آب ممکن است گسترده‌تر باشد و محدود به مناطق سایه‌دار و سردتر نباشد، هنوز مشخص نشده است که چگونه می‌توان به راحتی به آن دسترسی داشت. اگر این آب ماه تمیز باشد و به راحتی قابل دسترسی باشد، آنگاه بسیار سریع‌تر و ارزان‌تر از انتقال منبع آب از زمین خواهد بود.

علاوه‌بر این، دانشمندان ناسا با بسیاری از استراتژی‌های مختلف برای آبیاری گیاهان در محیط‌های چالش برانگیز آزمایش کرده‌اند و در حال حاضر قادر به پرورش غذا در ایستگاه فضایی هستند. این یک پیشرفت امیدوارکننده است و به ما نشان می‌دهد که امکان رشد گیاهان در محیط‌های ریزگرانشی وجود دارد.

حالا می‌توانیم روی ماه زندگی کنیم؟

محیط ماه چالش‌های منحصر به‌فردی ایجاد می‌کند. با این‌حال، کارشناسان در حال کار برای رسیدگی به مسائل مربوط به سوالات فنی هستند و پیشرفت‌های امیدوارکننده‌ای وجود دارد. مشکلات زیادی وجود دارد که باید قبل از اینکه بتوانیم زندگی روی ماه را محقق کنیم، حل کنیم. خوشبختانه برای ما، علم شهروندی می‌تواند به پر کردن شکاف‌ها و ایجاد راه‌حل‌های جدید کمک کند. زندگی در ماه یک جهش بزرگ خواهد بود، اما ما در حال برداشتن گام‌های کوچکی برای تحقق آن هستیم.
نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments