حقایقی درباره ماه
1%
  • 0/10

حقایق جالب و باورنکردنی درباره ماه

خسوف و کسوف برای انسان خاطره می‌شود

حقایق جالب و باورنکردنی درباره ماه ۰ ۰۵ بهمن ۱۴۰۲ مقالات فناوری کپی لینک

ماه یکی از نزدیک‌ترین سیارات به زمین است که تاکنون انسان توانسته قدم روی آن بگذارد. در این مقاله به حقایقی درباره ماه می‌پردازیم که پی بردن به آنها جالب و هیجان‌انگیز است.

سال ۲۰۲۳ ناسا اسامی خدمه ماموریت آتی Artemis II خود را اعلام کرد که براساس آن قرار بود این افراد روی ماه قدم بگذارند. اگرچه ماه نسبت به سیاره‌های دیگر فاصله زیادی تا زمین ندارد، اما فرآیندهایی در این قمر رخ می‌دهد که برای ما غیرعادی است و پرداختن به آنها خالی از لطف نیست.

ماه در حال دور شدن از زمین است

در دوران آپولو در دهه‌های ۱۹۶۰ و ۷۰، فضانوردان ناسا صفحه‌های منعکس‌کننده‌‌ای را روی ماه قرار دادند تا لیزرها بتوانند بین زمین و سطح ماه اشعه‌هایی رد و بدل کنند. این آزمایش‌ها که به عنوان آزمایش‌های دور لیزری ماه شناخته می‌شوند، به دانشمندان این امکان را می‌دهد که فاصله ماه را با مشاهده مدت زمانی که طول می‌کشد تا این سیگنال‌ها به عقب منعکس شوند، اندازه‌گیری کنند. جالب است بدانید که ماه در حدود ۳۸۴۰۰۰ کیلومتر (۲۳۸۶۰۰ مایل) از زمین فاصله دارد، محققان همچنین دریافتند که این ماهواره به آرامی با سرعتی حدود ۳.۸ سانتی‌متر (۱.۵ اینچ) در سال از ما دور می‌شود. این بدان معناست که حدود ۶۰۰ میلیون سال دیگر، ماه بسیار دورتر از آن خواهد بود که خورشید گرفتگی کامل را به خاطره‌ای مربوط به گذشته تبدیل کند.

ماه از پوسته زمین ساخته شده است

داستان اینکه ماه دقیقا به چه شکلی تشکیل شده، جالب است. طبق درک فعلی ما، این ماهواره صخره‌ای، زمانی شکل گرفت که سیاره‌ای به اندازه مریخ به نام Theia با زمین برخورد و مقادیر زیادی زباله را به فضا پرتاب کرد. این ذرات کنده شده از پوسته اولیه زمین در نهایت با هم ادغام شدند و ماه را تشکیل دادند که امروز می‌بینیم. اخیراً، محققان بلورهای زیرکون را در صخره‌های ماه که توسط فضانوردان آپولو 17 بازگردانده شده بود، تجزیه و تحلیل کردند. با محاسبه سرعت تبدیل اورانیوم موجود در این کریستال‌ها به سرب، آنها توانستند تشخیص دهند که ماه ۴.۴۶ میلیارد سال سن دارد، به این معنی که رویداد فاجعه باری که باعث تشکیل آن شد باید خیلی زود پس از پیدایش خود زمین رخ داده باشد.

در سطح ماه همانند زمین زلزله رخ می‌دهد

یکی از حقایقی که درباره ماه وجود دارد این است که در این سیاره همواره زمین لرزه‌هایی رخ می‌دهد که نشان می‌دهد صفحات تکتونیکی ماه به طور فعال در حال حرکت هستند. اخیراً، مریخ نورد Chandrayaan-3 هند یک رویداد لرزه‌ای را در ۲۶ اوت ۲۰۲۳ شناسایی کرده است، اگرچه زمین‌لرزه‌های متعددی قبلاً توسط لرزه‌سنج‌هایی که فضانوردان آپولو روی ماه رها کرده بودند شناسایی شده بود. به احتمال زیاد این لرزش‌ها ناشی از ساییده شدن صفحات تکتونیکی ماه به یکدیگر است و تصور می‌شود که این حرکت توسط نیروهای جزر و مدی جامدی که به دلیل گرانش زمین در ماه ایجاد می‌شود، رخ می‌دهد.

روی سطح ماه مقادیر زیادی آب وجود دارد

همه ما می‌دانیم که روی سطح ماه آب وجود دارد، اگرچه دانشمندان هنوز در حال کشف دقیق محل و نحوه ذخیره آن هستند. اوایل سال‌جاری، محققان نمونه‌های خاک ماه را که توسط ماموریت Chang’e 5 چین به زمین آورده شده بود، تجزیه و تحلیل کردند و به کشف شگفت‌انگیزی دست یافتند که ماه پر از کریستال‌های شیشه‌ای ریز حاوی آب است. این شیشه به احتمال زیاد هنگام برخورد شهاب سنگ تشکیل شده است و شبیه اسفنجی عمل می‌کند که آب را جذب می‌کند و هنگام برخورد اتم‌های هیدروژن در بادهای خورشیدی به سطح ماه ایجاد می‌شود.

سمت دور ماه رسانای الکتریکی بیشتری وجود دارد

یکی از حقایقی که درباره ماه وجود دارد این است که اخیراً توسط دانشمندان تجزیه و تحلیل داده‌های مدارگرد دانوری کره‌جنوبی کشف شد، این بود که اطراف ماه میدان‌های مغناطیسی بیشتری نسبت به بخش‌های داخلی آن وجود دارد. به این ترتیب مشخص می‌‌شود که طرفی از ماه که به دور از زمین است جریان الکتریکی بیشتری دارد، اگرچه هنوز این موضوع به‌شکل دقیق ثابت نشده است. البته محققان هنوز توضیحی برای این اختلاف عجیب ارائه نکرده‌اند، اگرچه افزایش مغناطیس می‌تواند ذخایر پنهان آب را در سمت دور ماه نشان دهد.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments