1%
  • 0/10

آیا ماهواره‌های SpaceX میدان مغناطیسی زمین را تضعیف می‌کنند

حدس و گمان یا واقعیت؟!

آیا ماهواره‌های SpaceX میدان مغناطیسی زمین را تضعیف می‌کنند ۰ ۰۷ فروردین ۱۴۰۳ فضا کپی لینک
میدان مغناطیسی زمین

به تازگی ادعاهایی مطرح شده مبنی‌بر اینکه ماهواره‌های اسپیس ایکس می‌توانند باعث تضعیف شدن میدان مغناطیسی زمین شوند که این موضوع در هاله‌ای از ابهام است.

صورت فلکی عظیم ماهواره‌های اسپیس‌ایکس منظره‌ای چشم نواز است، اما در عین‌حال کانون بحث‌های بزرگی هستند؛ از نگرانی‌ها در مورد زباله‌های فضایی گرفته تا اخترشناسانی که شکایت دارند این ماهواره‌ها موانعی برای رصدهایشان از آسمان هستند.

اکنون یک مقاله بحث برانگیز منتشر شده که هنوز مورد بررسی قرار نگرفته است که پیامد فاجعه‌بارتر شبکه استارلینک را نشان می‌دهد. در این مقاله آمده است؛ همانطور که ماهواره‌های آن و سایر ماهواره‌ها در جو ما از کار می‌افتند،غبار مغناطیسی آنها می‌تواند جو ما را آلوده کند و میدان مغناطیسی سیاره زمین را که هزاران مایل در فضا گسترش می‌یابد و ما را در برابر تشعشعات خطرناک کیهانی محافظت می‌کند، تضعیف کند.

سیرا سولتر هانت، نویسنده و دانشجوی دکترای دانشگاه ایسلند، در مصاحبه‌ای جدید به لایو ساینس گفت: از همه چیزهایی که پیدا کردم شوکه شدم و هیچ‌کس در این مورد مطالعه نکرده و فکر می‌کنم واقعاً بسیار نگران کننده است.

سولتر هانت تخمین می‌زند که این امکان وجود دارد مقدار ذرات فلزی در جو ما از آغاز عصر فضا یک میلیون برابر شده باشد. او به لایو ساینس گفت: با پرتاب شدن ماهواره‌های تجاری بیشتر و از کار افتادن این دستگاه‌ها در دهه‌های آینده، این آمار می‌تواند به یک میلیارد برابر برسد و بیشتر غبارهای ماهواره‌ای مرده در ناحیه بالایی به نام یونوسفر جمع می‌شوند و می‌توانند برای همیشه آنجا بمانند.

این موضوع می‌تواند یک شبکه رسانای کامل در اطراف سیاره ما را تشکیل دهد که اگر بار الکتریکی داشته باشد، میدان ژئومغناطیسی محافظ ما را از امتداد یونوسفر مسدود می‌کند. در شدیدترین حالت، لبه‌های بیرونی جو ما که دیگر کاملاً توسط میدان ژئومغناطیسی محافظت نمی‌شوند، توسط تشعشعات شدید فضا طی قرن‌ها از بین می‌روند.

بر این أساس نگرانی‌هایی درباره‌ی بقایای متلاشی شده چند صد هزار ماهواره که احتمالا می‌تواند برای تغییر اساسی میدان مغناطیسی قدرتمند زمین کافی باشد وجود دارد. اما نظریه‌های مخالفی نیز در این زمینه وجود دارد؛ مثلا جان تاردونو، دانشمند علوم سیاره‌ای در دانشگاه روچستر، به لایو ساینس گفت: حتی در چگالی مورد بحث، یک پوسته رسانای پیوسته مانند یک سپر مغناطیسی واقعی بعید است که درست باشد.

همچنین مشخص نیست که آیا این تعداد ماهواره در مدار خواهد بود یا خیر. اسپیس ایکس تاکنون نزدیک به ۶۰۰۰ ماهواره پرتاب کرده است و آمازون قصد دارد در نهایت با استقرار بیش از ۳۲۰۰ ماهواره، به رقابت با ایکس بپردازد. پروژه‌های عظیم چند میلیارد دلاری که با این وجود به هیچ وجه به تعداد یک میلیون ماهواره که سولتر هانت بر اساس فرضیات خود مبتنی بود، نمی‌رسد.

با این‌حال، دیگران استدلال می‌کنند که این تحقیق درستی است، حتی اگر هیچ چیز دیگری وجود نداشته باشد، نشان می‌دهد که ما چقدر اطلاعات کمی در مورد آلودگی فلزی در جو خود داریم، یا اینکه چگونه این ماهواره‌ها می‌توانند بر سلامت سیاره ما تأثیر بگذارند. فیونا تامپسون، فیزیکدان دانشگاه دورهام در انگلستان به Live Science گفت: این موضوعی است که نباید نادیده گرفته شود. نیاز به عقب‌نشینی و مشاهده آلودگی زباله‌های فضایی به‌عنوان یک پدیده کاملا جدید وجود دارد.
نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments