شایعه: پلی‌استیشن 5 به قابلیت بازسازی تصویر پیشرفته مجهز خواهد بود

پتنت تازه‌ سونی، احتمال استفاده از آپ‌اسکیل مبتنی بر هوش مصنوعی در پلی‌استیشن 5 را نشان می‌دهد

شایعه: پلی‌استیشن 5 به قابلیت بازسازی تصویر پیشرفته مجهز خواهد بود امیر سلیمی ۰ ۱۰ مرداد ۱۳۹۹
سونی پلی استیشن 5 / play station 5

به تازگی، شایعاتی منتشر شده‌اند که به پشتیبانی پلی‌استیشن 5 از فناوری بازسازی تصویر پیشرفته مانند فناروی انویدیا DLSS اشاره می‌کند.

در حالی که مدت‌ها است شاهد استفاده از فناوری بازسازی تصویر مبتنی بر هوش مصنوعی در کارت گرافیک‌های انویدیا هستیم و مایکروسافت نیز به طور رسمی خبر از فناوری بازسازی تصویر اختصاصی خود در کنسول‌های نسل بعدی ایکس‌باکس داده است که با نام DirectML شناخته می‌شود، شرکت سونی هیچ صحبتی در این زمینه نکرده بود. حال اما شایعاتی منتشر شده‌اند که از احتمال استفاده از AI Upscaling در کنسول پلی‌استیشن 5 خبر می‌دهند.

پتنت تازه سونی که در سال ۲۰۱۹ ثبت و به‌تازگی و در تاریخ ۲۳ جولای (مصادف با ۲ مرداد ۱۳۹۹) منتشر شده است، اطلاعاتی از فناوری بازسازی تصاویر به کمک یادگیری عمیق هوش مصنوعی را نشان می‌دهد. در توضیحات کلی این ثبت اختراع که فقط به زبان ژاپنی موجود است، اطلاعاتی از این فناروی پیشرفته در مقایسه با فناوری قدیمی‌تر رندرینگ Checkerboard که در پلی‌استیشن 4 پرو شاهدش بودیم، اشاره شد است.

اگر به یاد داشته باشید، برخی از بازی‌های  پلی استیشن، مانند Horizon Zero Dawn و Death Stranding، از تکنیک رندرینگ Checkerboard استفاده می‌کنند تا به رزولوشن 4K دست یایند. با این حال ، تصاویر نهایی از طریق این تکنیک از کیفیت کمتری در مقایسه با ایک سیستم بازسازی پیشرفته‌تر مانند  DLSS 2.0 انویدیا و هم‌چنین رزولوشن Native 4K برخوردار هستند.

از آنجایی که ثبت اختراع لزوما به معنی استفاده از آن‌ نمی‌باشد، وجود قابلیت بازسازی تصویر پیشرفته در پلی‌استیشن 5 را نمی‌توان با قاطعیت رد یا تایید کرد. پیش‌تر فناوری DLSS 2.0 انویدیا نشان داده است که چگونه چنین فناوری می‌تواند در وضوح پایین‌تر به کیفیت تصویری بهتر منجر شود، بنابراین هیچ شکی نیست که استفاده از فناوری مشابه در کنسول نسل بعدی کمک شایانی به بهبود فریم‌ریت و کیفیت تصویر بازی‌ها خواهد کرد. 

در آخر، پلی استیشن 5 قرار است اواخر امسال روانه بازار جهانی شود. با این حال، هنوز اطلاعات دقیقی از تاریخ انتشار و قیمت نسخه استاندارد و دیجیتال این کنسول منتشر نشده است.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا