#مهسا_امینی

پاسخ به پرسشی پرتکرار؛ آیا Far Cry 6 یک بازی سیاسی است؟

نوید خاوری سرانجام اعتراف کرد!

پاسخ به پرسشی پرتکرار؛ آیا Far Cry 6 یک بازی سیاسی است؟ سورنا رضایی ۰ ۱۱ خرداد ۱۴۰۰ اخبار بازی
داستان Far Cry 6

نوید خاوری یکی از کارمندان شعبه تورتنو یوبیسافت در بخشی از صحبت‌های اخیر خود به داستان بازی Far Cry 6 پرداخت و توضیحاتی را درباره آن ارائه داد.

یوبیسافت اواخر تیر سال گذشته شمسی و در جریان یکی از رویدادهای اختصاصی خود، از نسخه جدید سری فار کرای رونمایی کرد. این بازی Far Cry 6 نام داشته و اتفاقاتش در یک جزیره خیالی به نام یارا واقع در آمریکای جنوبی رخ می‌دهد. کنترل یارا در حال حاضر در دستان یک فرد فاشیست به نام آنتون کاستیلو قرار دارد. او ارتباط کشور خود را با تمام جهان قطع کرده است. همین موضوع باعث شد کشور از لحاظ تکنولوژی و رفاه هیچ گونه پیشرفتی به خود ندیده باشد. با افزایش نارضایتی‌ها از وضع موجود، تعدادی از مردم تصمیم می‌گیرند در قالب نیروهای چریک به مقابله با دیکتاتور و نیروهای سرکوبگرش بپردازند.

نمایش Far Cry 6 و اطلاعاتی که از داستان منتشر شده بودند، همگی تاکید داشتند سازندگان برای خلق محیط و جهان بازی از کوبا و انقلابش الهام گرفته‌اند. همین موضوع، یک سوال بسیار مهم را در ذهن گروهی از مخاطبان به وجود آورد: آیا با یک محصول سیاسی مواجه هستیم؟ نوید خاوری (Navid Khavari) از کارمندان شعبه تورنتو یوبیسافت بوده و به عنوان نویسنده روی جدیدترین نسخه فار کرای کار کرده است. او در واکنش به سوال مزبور گفته بود عنوانی که آن‌ها می‌سازند به هیچ وجه سیاسی نیست؛ پاسخی که پیش‌بینی می‌شد. به هر حال، یوبیسافت سابقه خوبی در مواجهه با چالش‌های سیاسی ندارد.

نوید خاوری به واسطه یک پست در وبلاگ رسمی یوبیسافت توضیحات تازه‌ای را پیرامون داستان Far Cry 6 ارائه داد. او اینبار صریحا تایید کرد با یک محصول سیاسی مواجه هستیم اما پیام‌های سیاسی داستان یک کشور یا انقلابی خاص مانند کوبا را هدف نگرفته است:

داستان فار کرای 6 سیاسی است. در بازی ما به مباحث مختلفی مانند عوامل موثر در شکل گیری یک حکومت فاشیست، تاثیرهای منفی امپریالیسم، لزوم برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه، کار اجباری و حقوق اقلیت‌های جنسی پرداخته می‌شود.

نویسنده Far Cry 6 در ادامه افزود برای خلق جهان بازی نه فقط از کوبا، بلکه از دیگر کشورهایی که انقلابی در تاریخشان رخ داده الهام گرفته شده است. در نتیجه، نمی‌توان گفت پیام‌های سیاسی موجود داستان تنها درباره این کشور آمریکایی است:

اگر فردی دنبال یک بیانیه سیاسی پیرامون شرایط کنونی کوبا می‌گردد که بتوان در یک جمله بیانش کرد، در بازی ما پیدایش نمی‌کند.

من از خانواده‌ای هستم که انقلاب و تاثیراتش را تجربه کرده است. تمام عمرم سر میز شام درباره انقلاب بحث کرده‌ام. می‌توانم نظر شخصی‌ام را درباره انقلاب در یک جمله کوتاه بگویم اما انقلاب یک بحث پیچیده بوده و نمی‌توان خلاصه‌وار بیانش کرد.

نوید خاوری در انتهای متن خود از کاربران خواست بدون پیش داوری به تجربه Far Cry 6 بنشینند تا درک بهتری از پیام‌های داستانش داشته باشند. در انتها، لازم به ذکر است محصول جدید یوبیسافت در پاییز سال جاری میلادی برای پلتفرم‌های هدف عرضه خواهد شد.


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا