#مهسا_امینی
بازی فارکرای 6

هر آنچه از بازی Far Cry 6 می‌دانیم

فارکرای، بار دیگر در اوج

تا به حال در رویدادهای متعددی شاهد نمایش‌های گوناگون از گیم‌پلی و داستان بازی Far Cry 6 بودیم. از آن جایی که دیگر زمان زیادی به انتشار این اثر هیجان‌انگیز نمانده است،‌ نگاهی می‌اندازیم به تمامی اطلاعاتی که از جدیدترین ساخته‌ی یوبی‌سافت در اختیار داریم. 

داستان بازی فارکرای ۶ پایبند به سنت نسخه‌های پیشین این عنوان، یعنی مبارزه با فساد و بازپس‌گیری سرزمین‌ از رهبران نالایق است و در جزیره‌ای خیالی در آمریکای جنوبی به نام یارا اتفاق می‌افتد. این شهر توسط یک دیکتاتور مستبد به نام آنتون کاستیلو رهبری می‌شود. بازیکنان در نقش دنی روخاس به تجربه‌ی بازی می‌پردازند که به مبارزان انقلابی چریکی می‌پیوندد تا با رژیم مستبد کاستیلو مبارزه و آن را سرنگون کند.

در تریلر گیم‌پلی بازی که مدتی پیش منتشر شد، تمرکز اصلی روی نمایش گروهی انقلابی به نام guerrilla warfare یا همان مبارزان چریکی است که سعی دارند با رژیم دیکتاتوری به رهبری آنتون کاستیلو مبارزه کنند. به نظر می‌رسد که این گروه همان قدر که نقش مهمی در داستان بازی دارد، روی سبک و سیاق گیم‌پلی هم تاثیرگذار است.

در این نمایش همچنین محیط‌های مختلف بازی از جمله شهر، جنگل‌ و ساحل‌ها به نمایش گذاشته شد. برای جابه‌جایی بین شهرها، گزینه‌های مختلفی پیش روی بازیکنان قرار دارد. آن‌ها می‌توانند از طریق راه‌های مخفی به مقصد خود برسند، از اتومبیل‌ و اسب استفاده کنند یا برای هیجان بیش‌تر، ریسک را به جان خریده و از چک‌پوینت‌های کاستیلو عبور کنند.

بازی همچنین دست بازیکنان را در گشت‌وگذار در محیط باز می‌گذارد. دنی می‌تواند در کمپ‌های مخفی در سراسر جزیره به انجام کارهای مختلفی بپردازد و با سایر هم‌گروهی‌هایش در انجام ماموریت‌های مختلف همراه شود. مخفی کردن سلاح برای هم‌رنگ شدن با جمعیت، رشوه دادن به سربازان و حمله به پاسگاه‌های کاستیلو از موارد دیگری هستند که در اختیار بازیکن قرار دارند و نشان می‌دهند که بازیکن خودش می‌تواند سبک بازی مورد نظرش را انتخاب کند.

همچنین با توجه به تریلر گیم‌پلی بازی Far Cry 6، به نظر می‌رسد که تمرکز زیادی روی ابتکار و سازگاری در میدان جنگ گذاشته شده است و سیستم مبارزه‌ی بازی از جزئیات زیادی برخوردار است. از آن جایی که مردم یارا برای سال‌ها تحریم بوده و با محدودیت‌های زیادی رو‌به‌رو بوده‌اند، از کوچک‌ترین ابزارها نیز برای استفاده در میدان جنگ بهره بهره می‌برند. بنابراین شما می‌توانید از هر چیزی که به دستتان می‌رسد به عنوان یک سلاح استفاده کنید. بله درست شنیدید! در قسمتی از تریلر بازی می‌توان مشاهده کرد که شخصیت اصلی با یک سی دی پلیر که در حال پخش موسیقی است، دشمنان را از پای در می‌آورد!

در تریلر سینماتیکی که از این بازی منتشر شد، تمرکز اصلی روی روایت داستان و شخصیت اصلی بازی،‌ دنی روخاس (Dani Rojas) است. نکته‌ی جالب این است که بازیکنان می‌توانند جنسیت دنی را خودشان تعیین کنند. در حالی که ما قبلا با شخصیت مذکر دنی آشنا شدیم، این بار نسخه‌ی زنانه‌ی او را در تریلر مشاهده می‌کنیم. تریلر علاوه بر مواردی همچون قلعه‌ی آنتون کاستیلو (Anton Castillo) و نمایش کوتاهی از یارا، سرگذشت دنی و نحوه‌ی ورود او به گروه انقلابیون چریکی (guerrilla revolutionaries) را نشان می‌دهد. این عنوان اولین نسخه از مجموعه خواهد بود که دارای صحنه‌های سینمایی سوم شخص است.

داستان بازی Far Cry 6 از کجا الهام می‌گیرد؟

نکته‌ی جالب در مورد بازی، الهام گرفتن آن از انقلاب کوبا است. سازندگان برای طراحی داستان، برای یک ماه به کوبا سفر کردند و حتی با مبارزان چریکی هم ملاقات داشتند. با این حال نوید خاوری، کارگردان روایی بازی در بیانه‌ای اعلام کرد هر چند که این عنوان شوتر اول شخص از انقلاب‌های سربازان چریکی در سراسر جهان الهام گرفته است اما هیچ هدف سیاسی‌ای را دنبال نمی‌کند و نمی‌خواهد به طور خاص به انقلاب کوبا بپردازد.

یوبی‌سافت سابقه‌ی طولانی و برجسته‌ای در ساخت بازی‌هایی با روایت کاملا سیاسی دارد و سپس اعلام می‌کند که این بازی‌ها سیاسی نیستند. این اتفاق آخرین بار برای بازی Division 2 رخ داد و به دنبال آن سازندگان بازی اعلام کردند که داشتن زمینه‌های سیاسی به فروش بازی لطمه وارد می‌کند. خارج از این موارد، با توجه به تریلرهایی که به تازگی از این عنوان منتشر شده است، فارکرای ۶ یک عنوان امیدوارکننده و جذاب به نظر می‌رسد که پتانسیل زیادی برای تبدیل شدن به یکی از بهترین نسخه‌های این مجموعه را دارد.

یارا، بزرگترین نقشه‌ی مجموعه‌ی فارکرای خواهد بود

اگر کمی از انقلاب و آنتون کاستیلو فاصله بگیریم، به نظر می‌رسد که جزیره‌ی یارا، بزرگترین نقشه‌ی فرنچایز خواهد بود. به گفته‌ی طراح ارشد گیم‌پلی بازی، یارا بزرگترین نقشه‌ای است که تیم سازنده تا به حال روی آن کار کرده است. بنابراین کارهای متنوع همچون مینی گیم و فعالیت‌هایی همچون ماهیگیری و شکار و مراحل مختلف برای انجام دادن وجود دارد. بازی‌های یوبی‌سافت همواره به داشتن نقشه‌های بزرگ معروف بوده‌اند و تعجبی نیست اگر بازی فارکرای ۶ این سنت را دنبال کند و بزرگترین دنیای مجموعه را داشته باشد.

یارا بزرگ‌ترین نقشه‌ی جهان‌باز در مجموعه‌ی فارکرای است. من در مورد بازی‌های دیگر نمی‌دانم اما ما سعی کردیم که نقاط متنوعی را در نقشه قرار دهیم. در نقشه شهر، قایق، فرودگاه و هر چیزی که فکرش را بکنید وجود دارد. ما سعی کردیم که همه چیز را جالب و سرگرم‌کننده نگه داریم. مخصوصا حالا که در نقشه پاسگاه هم وجود دارد که به آن‌ها پایگاه‌های FNS گفته می‌شود. هیچ‌یک از این پایگاه‌ها به آن یکی شباهت ندارد و بازیکنان هنگام بازدید از آن‌ها با خود نمی‌گویند که ده کمپ در جنگل وجود دارد ولی همه‌ی آن‌ها مثل هم هستند! قضیه به اینجا ختم نمی‌شود چرا که بسته به نوع هر پایگاه، استراتژی‌ای که بازیکن باید پیش بگیرد متفاوت خواهد بود. ما با این کار قصد داشتیم که یک تجربه‌ی فارکرای کلاسیک را به ارمغان بیاوریم.

به تازگی اسکرین‌شاتی از نقشه‌ی یارا توسط یکی از کاربران ردیت در تریلر شناسایی و منتشر شد که گفته‌های این طراح ارشد را تایید می‌کند. هر چند که قضاوت از روی یک اسکرین‌شات سخت است، اما با توجه به آن به نظر می‌رسد که با یک جزیره‌ی خیلی وسیع طرف هستیم و احتمال سفر با قایق یا کشتی به نواحی مختلف وجود دارد.

بازی‌های فارکرای همیشه دارای تنظیماتی کاملا روستایی و بدون تمدنی پویا بوده‌اند اما به نظر می‌رسد نسخه‌ی ششم مجموعه برای اولین بار محیط‌های شهری زیادی ارائه خواهد کرد. سازندگان همچنین قول داده‌اند که بازیکنان می‌توانند به صورت آزادانه در یارا به گشت و گذار بپردازند و این جزیره اولین نقشه از مجموعه است که دارای پایتخت است. پایتختی که با ورود به آن بازیکنان احساس می‌کنند که در دهان شیر قدم گذاشته‌ و خطر را بیخ گوش خود حس می‌کنند. محیط شهر بسیار پویاست و بازیکنان می‌توانند روی پشت بام خانه‌ها بدوند، در کوچه‌های خلوت مبارزه کنند و با سرسخت‌ترین دشمنان رو به رو شوند.  

طراح ارشد گیم‌پلی همچنین از پشتیبانی این بازی از کنسول‌های نسل هشتمی صحبت کرد.

بازی فاکرای ۶ با رزولوشن 4K و ۶۰ فریم بر ثانیه روی کنسول‌های نسل نهمی PS5 و Xbox Series X / S اجرا خواهد شد اما به این معنا نیست که ما توجهی به کنسول‌های نسل قبل نداشته‌ایم. حساسیت این موضوع زیاد است و به‌زودی اطلاعات بیش‌تری از آن منتشر خواهیم کرد. ما به همه‌ی پلتفرم‌ها اهمیت می‌دهیم و تیم سازنده همه‌ی تلاشش را کرده است تا بازی با بالاترین کیفیت ممکن روی همه‌ی پلتفرم‌ها اجرا شود.

بازی فارکرای ۶ طیف گسترده‌ای از سلاح‌ها را در اختیارتان قرار می‌دهد

در بازی فارکرای ۶، ۴۹ سلاح مختلف وجود دارد که کاملا قابل شخصی‌سازی هستند و به این ترتیب این نسخه بزرگ‌ترین مجموعه از سلاح‌ها را در فرنچایز دارد. خوشبختانه، به نظر می‌رسد که یوبی‌سافت از تجربه‌های قبلی خود در زمینه‌ی شخصی‌سازی درس گرفته است. در بازی Far Cry New Dawn، با وجود اینکه بازیکنان می‌توانستند سلاح‌های مختلفی بسازند اما امکان ارتقای آن‌ها وجود نداشت. حال بازی Far Cry 6 ضمن کرفت سلاح‌ها، به بازیکنان اجازه می‌دهد که آن‌ها را شخصی‌سازی کنند و ارتقا دهند.

همچنین با توجه به سبک بازیتان، می‌توانید Perkهای مختلفی برای تجهیزاتتان انتخاب کنید. به عنوان مثال بازیکنانی که طرفدار پرتاب چاقو هستند می‌توانند از دستکش‌هایی استفاده کنند که به آن‌ها اطمینان دهد که چاقوی پرتاب‌شده به هدف برخورد خواهد کرد. لازم به ذکر است که لباس‌های مختلفی در بازی وجود دارند که هر کدام ویژگی‌هایی مثل تحرک یا مخفی بودن را تقویت می‌کنند.

تاریخ انتشار بازی فارکرای 6 چه زمانی خواهد بود؟

تاریخ انتشار بازی فارکرای 6 هفتم اکتبر سال جاری میلادی مصادف با پانزدهم مهر ماه ۱۴۰۰ خواهد بود. این در حالی است که پیش از این، شرکت فرانسوی یوبی‌سافت فوریه‌ی ۲۰۲۱ مصادف با بهمن ماه ۱۳۹۹ را برای زمان انتشار این بازی، انتخاب کرده بود.

با این حال، اگر اتفاق خاصی رخ ندهد، می‌توانیم در اواسط مهر ماه پیش رو، ساخته‌ی جدید شعبه‌ی تورنتوی Ubisoft را تجربه کنیم. این بازی برای کنسول‌های پلی‌استیشن 5، پلی‌استیشن 4، ایکس‌باکس سری ایکس | اس، ایکس‌باکس وان، رایانه‌های شخصی و همچنین سرویس‌های ابری آمازون لونا و گوگل استادیا منتشر خواهد شد.

با شخصیت منفی داستان بیش‌تر آشنا شوید

در تریلری که اخیرا در مراسم یوبی‌سافت فوروارد به نمایش گذاشته شد، توانستیم نگاه بیش‌تری به آنتون کاستیلو با هنرنمایی جیانکارلو اسپوزیتو (Giancarlo Esposito)، ستاره‌ی معروف سریال Breaking Bad بیندازیم. در این تریلر تمرکز اصلی روی رابطه‌ی بین آنتون و پسرش دیگو است که به نظر می‌رسد در وضعیت خوبی به سر نمی‌برند. با توجه به حضور دنی در تریلر گملن می‌رود که دلیل اصلی او برای انتقام و از بین بردن کاستیلو از این صحنه ریشه می‌گیرد.

پنجاه سال قبل از اتفاقات بازی، پدر آنتون که حاکم جزیره بود در طی انقلاب مردم جلوی او کشته می‌شود. در نتیجه، آنتون با این عقیده که حکومت از او دزدیده شده است بزرگ شد. در طول این سال‌ها یارا دچار بحران اقتصادی شد و به دنبال آن، آنتون ثابت کرد که تنها خانواده‌ی کاستیلو می‌تواند جزیره را نجات دهد و حاکمیت آن را به دست گرفت.

با این حال او در ادامه به حاکم ظالمی تبدیل شد و کسانی که علیه روش‌های او حرف می‌زنند را از میان برمی‌دارد. به دنبال استبداد حاکم، تحریم‌های اقتصادی به جزیره اعمال شده که به ناآرامی‌های آن افزود؛ شرایطی که تنها سخت‌گیری و ستم بیش‌تری از جانب آنتون به دنبال داشت. در واقع آنتون همچنان عقیده دارد که می‌تواند یارا را به روزهای باشکوه پیشین خود برگرداند. در این میان او همچنین سعی دارد که عقاید خود را به دیگو انتقال دهد تا به این طریق بتواند او را به جانشین لایقی برای خود تبدیل کند. هر چند دیگو زیاد با این روش‌ها موافق نیست و به نظر می‌رسد که نقش مهمی در پیش‌روی داستان بازی داشته باشد.

آیا بازی Far Cry 6 بخش Co-Op دارد؟

این بازی به شما اجازه می‌دهد که با دوستانتان در دنیای جهان‌باز رایا، تیم خود را تشکیل داده و به انجام فعالیت‌های جانبی یا صرفا مثل سری GTA شروع به خرابکاری در این جزیره کنید. به نظر می‌رسد که شما نمی‌توانید مرحله‌های مرتبط با بخش داستانی را به صورت Co-Op انجام دهید که با توجه به روند داستانی و محدودیت‌هایی که وجود دارد، کاملا منطقی به نظر می‌رسد.

آیا فارکرای ۶ بسته‌ی الحاقی دریافت می‌کند؟

طی رویداد یوبی‌سافت فوروارد در E3 2021، اطلاعات هیجان‌انگیزی از سیزن‌پس بازی به اشتراک گذاشته شد. در درجه‌ی اول، این بسته‌ی الحاقی شخصیت‌های منفی سه نسخه‌ی شماره‌دار آخر فارکرای یعنی Vaas در فارکرای ۳، Pagin Min در فارکرای ۴ و Joseph Seed در نسخه‌ی پنجم برگشته‌اند. برخلاف نقش آن‌ها به عنوان آنتاگونیست در نسخه‌های پیشین فارکرای، این بار بازیکنان کنترل آن‌ها را به دست خواهند گرفت.

در تریلر رونمایی‌شده، از روش‌های خلاقانه و در عین حال عجیب و ترسناک برای بازی با واقعیت استفاده شده است تا این افراد را به زندگی برگرداند. همانطور که در خود تریلر گفته می‌شود، “ذهن جای خطرناکی است.”

در یکی از تریلرهای بازی که اخیرا منتشر شده است، از سه مرحله‌ی رایگان که پس از انتشار در طول زمان به بازی اضافه شده رونمایی شد. شما می‌توانید این مراحل را به صورت Co-Op و همراه با دوستان خود تجربه کنید. نکته‌ی جالب این است که یکی از این مراحل الهام گرفته از سریال Stranger Things بوده و بازیکن باید برای پیدا کردن سگ دوست‌داشتنی که کمی پیش به آن اشاره کردم، به دنیای Upside Down سفر کند.

در حالی که قرار بود این بازی در آخرین روزهای زمستان ۱۳۹۹ به انتشار برسد، یوبی‌سافت مهر تاییدی بر تاخیر در عرضه‌ی این بازی زد تا انتشار فارکرای 6 به پاییز ۱۴۰۰ موکول شود.

بازی Far Cry 6 برای کنسول‌های پلی‌استیشن 4، پلی‌استیشن 5، ایکس‌باکس وان، ایکس‌باکس سری ایکس|اس، رایانه‌های شخصی و سرویس ابری گوگل استیدیا منتشر می‌شود.

خیر. یوبی‌سافت رسما اعلام کرد که بازی Far Cry 6 انحصارا روی فروشگاه اپیک گیمر و یوبی‌سافت قرار خواهد گرفت.

با توجه به روند بازی و تک نفره بودن بخش داستانی، بعید به نظر می‌رسد که بازیکنان بتوانند این بخش را به صورت چند نفره تمام کنند


نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا