پردازنده گرافیکی پر مصرف RTX 3090 Ti اندازه‌ای غیر قابل باور خواهد داشت! + عکس لو رفته

شرکت انویدیا در جنگ برابر AMD و Intel بار دیگر پیروز خواهد شد؟

اندازه و مصرف برق RTX 3090 Ti

طبق شایعات زمان چندانی تا عرضه رسمی پردازنده گرافیکی Nvidia RTX 3090 Ti باقی نمانده و باید گفت اگر شایعات به حقیقت بپیوندند، با غولی بی شاخ و دم سر و کار داریم!

رقابت میان دو شرکت Nvidia و AMD به قدرت خود باقی بوده و حال که شرکت Intel نیز به دنبال ورود به میدان نبرد است، بازار پردازنده‌های گرافیکی روز به روز داغ‌تر و داغ‌تر می‌شود. طی شایعات اخیر، باید منتظر معرفی و عرضه سه پردازنده گرافیکی جدید و پر قدرت از سری RDNA 2 RX شرکت AMD در آینده نه چندان دور باشیم و این در حالی است که شرکت Intel اعلام کرده که باید تابستان سال جاری باید بالاخره شاهد عرضه پردازنده‌های گرافیکی آن‌ها باشیم.

در سوی دیگر یعنی در شرکت Nvidia که سال‌های اخیر این بازار مملو از هیجان را قبضه کرده، بار دیگر به دنبال تثبیت جایگاه خود در صدر جدول پردازنده‌های گرافیکی است. اینگونه به نظر می‌رسد که زمان زیادی تا معرفی پردازنده گرافیکی RTX 3090 Ti باقی نمانده و بد نیست بدانید شما نیازمند فضای فوق العاده زیادی در پی سی خود برای استفاده از این غول گرافیکی خواهید بود.

شایعات منتشر شده توسط وبسایت Videocardz، با آن چیزی که فکرش را می‌کردیم همخوانی داشته و آن‌ها ادعا دارند که پردازنده گرافیکی Nvidia RTX 3090 Ti در کنار قدرت خارق العاده، اندازه بسیار بزرگی نیز خواهد داشت. همچنین گفته شده که این پردازنده گرافیکی از مناقذی بسیار بزرگ بهره خواهد برد و در کنار مصرف بسیار بالای برق، اندازه‌ای غیر قابل باور دارد. لازم به ذکر است که EVGA در این پردازنده گرافیکی از اسلات ۳.۵ به جای اسلات ۲.۷۵ در پردازنده‌های گرافیکی پیشین بهره برده و برای استفاده از این اسلات و به طور کلی عملکرد بهتر این پردازنده گرافیکی، یک برد مدار چاپی (PCB) کاملا جدید را طراحی کرده است.

از نظر میزان قدرت مورد نیاز، پردازنده گرافیکی Nvidia RTX 3090 Ti نقطه طراحی حرارتی (TDP) ۴۸۰ وات داشته که از پردازنده گرافیکی Nvidia RTX 3090 بیشتر، ولی از پردازنده‌های گرافیکی سری ۴۰ شرکت Nvidia کمتر خواهد بود. طبق شایعات اخیر، پردازنده گرافیکی Nvidia RTX 4090 نیازمند ۶۰۰ وات قدرت است که بسیار زیاد بوده و برای بسیاری مشکل ساز خواهد شد. اینگونه به نظر می‌رسد که پردازنده گرافیکی Nvidia RTX 3090 Ti آخرین نسخه از سری ۳۰ خواهد بود و باید منتظر جهش بزرگی دیگر در این بازار داغ باشیم!

حال که سخن از نسل بعدی پردازنده‌های گرافیکی است، بد نیست بدانید که شرکت AMD نیز از پردازنده‌های خود با تکنولوژی RDNA 3 رونمایی کرده و در سوی دیگر باید منتظر معرفی و عرضه پنج پردازنده گرافیکی از سری ۴۰ شرکت Nvidia باشیم. اینگونه به نظر می‌رسد که کمتر از یک سال با نسل بعدی پردازنده‌های گرافیکی فاصله داریم و باید منتظر عرضه پردازنده‌های گرافیکی نسل جدید شرکت Nvidia که به احترام اولین برنامه نویس تاریخ، آیدا لاولیس (Ada Lovelace) نام گذاری شده‌اند در سپتامبر (۱۰ شهریور ماه ۱۴۰۱ الی ۸ مهر ماه ۱۴۰۱) باشیم.

فارغ از کمبود کلی سخت افزار رایانه‌ها، قیمت کلی پردازنده‌های گرافیکی رو به کاهش است، با این حال افزایش قیمت محسوسی نسبت به سال‌های پیش داشته‌اند. رقابت میان دو شرکت Nvidia و AMD بسیار حساس بوده و بدون شک باید منتظر حساسیت بیشتر این رقابت پس از ورود Intel به این بازار باشیم. لازم به ذکر است که بسیاری قیمت پردازنده گرافیکی Nvidia RTX 3090 Ti را در حدود چهار هزار دلار تخمین زده‌اند که در کنار اندازه بسیار بزرگ و مصرف انرژی بسیار بالا، معضلی دیگر است. نظر شما درباره این پردازنده گرافیکی چیست؟ فکر می‌کنید شرکت‌های AMD و Intel قدرت رویارویی با آن را دارند؟ منتظر نظرات شما هستیم.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا