شایعه: مشخصات پردازنده گرافیکی انویدیا سری 40 اعلام شد

تقریبا دو برابر قدرت Nvidia 3090

پردازنده گرافیکی انویدیا سری 40

به گفته چندی از منابع مورد اعتماد، به نظر می‌رسد که برای ساخت پردازنده گرافیکی انویدیا سری 40 قرار است تا از تکنولوژی Lovelace استفاده شده و از چیپ‌های ۵ نانومتری TSMC برای افزایش سرعت آن بهره‌گیری شود.

شاید برای کاربران کنسول‌های بازی هرگز مهم نباشد که پردازنده و پردازنده گرافیکی به کار رفته داخل دستگاه آن‌ها چه مدلی است؛ به هر حال این کنسول‌ها مخصوص تجربه گیمینگ طراحی شده‌اند و شما با اجرای یک بازی می‌توانید بدون دردسر و در بهترین گرافیک ممکن شروع به دویدن در نقشه یا شاید هم کشتن سایر بازیکنان در کیفیت 4K بپردازید. اما وقتی که صحبت از گیمرهای پلتفرم رایانه شخصی باشد، قاعدتا همه چیز متفاوت خواهد بود؛ چراکه برای جمع کردن سیستمی که بتواند جدیدترین عناوین را اجرا کند، باید اطلاعاتی را از انواع پردازنده داشته باشید و بهترین گزینه را با توجه به بودجه و قدرت مورد نیاز خریداری کنید.

این در حالی است که هم‌اکنون قوی‌ترین پردازنده‌های گرافیکی را برند انویدیا (Nvidia) تولید کرده و از نظر قدرت اجرایی عملا چند پله از رقیب خود یعنی AMD جلوتر است. با این وجود در حالی که AMD برای عرضه چیپ‌های ارزان‌قیمت و به دست آوردن بازار میان‌رده‌ها تلاش می‌کند، ظاهرا انویدیا قصد دارد تا قدرت جدیدترین چیپ خود را دو برابر کند!

چیپ‌های ۵ نانومتری دلیل قدرت بیشتر پردازنده گرافیکی انویدیا سری 40 خواهند بود

طبق گزارش چندی از منابع قدیمی که اطلاعات مربوطه درباره پروژه‌های شرکت انویدیا را لو داده‌اند، ظاهرا این برند قصد دارد تا در پردازنده‌های گرافیکی سری 40 خود از معماری AD102 Lovelace استفاده کند که البته پیش‌تر هم در دیگر پردازنده‌های آن مشاهده کرده بودیم. با این وجود هنوز تایید نشده که آیا این معماری گزینه نهایی خواهد بود یا اینکه مدل GH202 Hopper برای آن در نظر گرفته خواهد شد. با این حال یکی از مواردی که این کاربران به آن اشاره کرده‌اند استفاده از چیپ‌های ۵ نانومتری شرکت TSMC است که قدرت اجرایی فوق‌العاده بالایی را ارائه می‌کنند. به هر حال اگر قصد دارید تا بدانید منظور از این قدرت بالا چیست، بد نیست نگاهی به سرعت اجرایی چیپ A14 Bionic به کار رفته در پرچمداران ۲۰۲۰ اپل انداخته و سپس تصور کنید که چندین نمونه از آن داخل یک پردازنده گرافیکی انویدیا استفاده شده است؛ بدون شک هیچ قدرتی در مقابل این پردازنده ایستادگی نخواهد کرد!

همچنین برای اینکه یک پیش‌نمایش از میزان قدرت پردازنده گرافیکی انویدیا سری 40 داشته باشید بهتر است به این مورد اشاره کنیم که تعداد هسته‌های CUDA استفاده شده در آن ۱۸,۴۳۲ عدد هستند! در حالی که جدیدترین پردازنده حاضر انویدیا یعنی مدل 3090 تنها دارای ۱۰,۴۹۶ هسته است. همچنین جالب است بدانید که احتمال دارد طرح استفاده شده برای چیپ‌های این پردازنده از نوع ۵ نانومتر پلاس باشند که شرکت TSMC به تازگی ساخت آن را شروع کرده و حتی قدرت بیشتری را ارائه می‌کند.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا