پرفروش‌ترین کنسول و بازی‌های ماه ژانویه در آمریکا

درخشش Pokemon Legends Arceus

پرفروش‌ترین بازی‌های ماه ژانویه بازی Pokemon Legends: Arceus

موسسه‌ی آماری NPD چندی پیش فهرست اسامی پرفروش‌ترین کنسول‌ها و بازی‌های ماه ژانویه ۲۰۲۲ در ایالات متحده آمریکا را به اشتراک گذاشت که از صدرنشینی و فروش فوق‌العاده بازی جدید Pokemon Legends: Arceus حکایت دارد.

بر اساس گزارش اخیر گروه آن‌پی‌دی، جدیدترین بازی سری پرطرفدار پوکمون که توسط استودیوی گیم فرد توسعه یافته، در اولین ماه از عرضه‌ی خود به صدرنشینی کال آو دیوتی خاتمه داده و موفق به تصاحب رده‌ی اول جدول شده است. نکته جالب اینجا است که صدرنشینی بازی جدید پوکمون در حال رقم خورده که موسسه آماری ان‌پی‌دی صرفا فروش نسخه‌ی فیزیکی آن را در نظر گرفته و به خاطر عدم همکاری نینتندو، گزارشی از فروش نسخه‌‎ی دیجیتالی این عنوان در دست نیست.

جایگاه دوم این جدول به بازی کال آو دیوتی ونگارد تعلق دارد. این عنوان در ماه دسامبر سال گذشته میلادی جایگاه نخست جدول را در اختیار داشت که حال به دنبال ورود پوکمون جدید، به رده‌ی دوم سقوط کرده است. به طور کلی، بازی جدید سری کال آو دیوتی عملکرد خوبی از خود به نمایش نگذاشته است. جالب است بدانید که پس از عرضه کال آو دیوتی گوست در سال ۲۰۱۳ میلادی، ونگارد پایین‌ترین نمره‌ی متا در میان سایر عناوین کال آو دیوتی به خود اختصاص داده و بر اساس شواهد موجود، شرکت اکتیویژن بلیزارد از میزان فروش آن چندان راضی نیست. در مجموع، محبوبیت و فروش این سری چند سالی است که کاهش یافته و بر اساس برخی از گزار‌ش‌ها، ظاهرا مایکروسافت به‌زودی عرضه‌ی سالانه فرنچایز را متوقف می‌کند.

بازی پرطرفدار Monster Hunter Rise که در ماه مارس سال گذشته میلادی راهی کنسول هیبریدی نینتندو سوییچ شده بود، چند روز پیش به دست کاربران پلتفرم رایانه‌ی شخصی رسید. از این رو، فروش بازی به طور چشمگیری افزایش یافته و این عنوان از رده‌ی نود و چهارم، به رده‌ی سوم جدول صعود کرده است. علی‌رغم این تغییر و تحول‌ها، بازی Madden NFL 22 تن به جابه‌جایی نداده و برای دومین بار متوالی در مکان چهارم به چشم می‌خورد. از طرفی، به لطف انتشار بازی God of War برای پی‌سی، این عنوان نیز با صعود ۱۴۱ پله‌ای، این بار رده‌ی پنجم را به خود اختصاص داده است.

از رده‌بندی پرفروش‌ترین بازی‌ها که بگذریم، شرکت ان‌پی‌دی اعلام کرده که مجموع هزینه‌های صرف شده در ماه دسامبر در صنعت بازی‌های ویدیویی به بیش از ۴.۶۸۴ میلیارد دلار رسیده که در مقایسه با درآمد ۴.۸۰۰ میلیارد دلاری در بازه‌ی مشابه سال قبلی، چیزی در حدود دو درصد کاهش یافته است. میزان درآمد حاصل از بخش سخت افزارها با افزایش چشمگیر ۲۲ درصدی به نسبت ماه ژانویه در سال ۲۰۲۱ میلادی، برابر با ۳۹۰ میلیارد دلار اعلام شده که این روند رو به رشد احتمالا به خاطر افزایش موجودی کنسول‌ها به خصوص پلی‌استیشن 5 و ایکس‌باکس سری ایکس است.

گزارش‌ها نشان می‌دهد که درآمد حاصل از فروش بازی‌ها نسبت به بازه مشابه سال قبلی چهار درصد کمتر شده است؛ به طوری که درآمد این بخش از ۴.۲۶۳ میلیارد دلار در ماه ژانویه ۲۰۲۱ میلادی، به ۴.۱۰۹ میلیارد دلار رسیده است. درآمد حاصل از فروش لوازم جانبی نیز از مرز ۱۸۵ میلیون دلار عبور کرده است. گفتنی است که درآمد بخش لوازم جانبی گیمینگ در ژانویه سال گذشته میلادی نیز برابر با ۲۱۸ میلیون دلار اعلام شده بود و این بخش با کاهش فروش ۱۵ درصدی مواجه شده است.

در خلال این گفته‌ها، بد نیست اشاره کنم در دیگر گزارش اخیر گروه ان‌پی‌دی که مربوط به میزان فروش کنسول‌ها در ماه ژانویه سال جاری میلادی می‌شود، اعلام شده که کنسول پلی‌استیشن 5 هم از نظر فروش دلاری و هم از نظر فروش تعدادی توانسته از سایر رقیبان پیشی بگیرد و در صدر پرفروش‌ترین کنسول‌های این ماه ایالات متحده آمریکا حضور یابد. البته، ناگفته نماند که کنسول هیبریدی نینتندو سوییچ به عنوان پرفروش‌ترین پلتفرم سال ۲۰۲۱ میلادی شناخته می‌شود.

به طور کلی، یکی از مهم‌ترین دلایل برتری یک کنسول نسبت به دیگری، مربوط به تعداد موجودی آن در خرده‌فروشان می‌شود؛ به خصوص که این روزها به خاطر کمبود قطعات، عرضه‌ی کنسول‌های جدید با محدودیت‌های زیادی روبه‌رو است. از طرفی، ممکن است که میزان فروش دلاری و فروش تعدادی یک کنسول برابر نباشد؛ چرا که برای مثال کنسول جدید سونی نزدیک به دویست دلار گران‌تر از سوییچ بوده و به همین خاطر هر از گاهی از نظر فروش تعدادی و دلاری شاهد تفاوت‌هایی با یکدیگر هستیم.

گزارش کامل گروه ان‌پی‌دی از درآمد صنعت بازی‌های ویدیویی در ماه ژانویه سال جاری به شرح زیر است:

فروش دلاری صنعت بازی‌های ویدیوییژانویه ۲۰۲۱ژانویه ۲۰۲۲تفاوت
سخت افزار۳۱۹ میلیون دلار۳۹۰ میلیون دلار۲۲ درصد افزایش
نرم افزار (فروش فیزیکی و دیجیتالی بازی‌ها و...)۴.۲۶۳ میلیارد دلار۴.۱۰۹ میلیارد دلار۴ درصد کاهش
لوازم جانبی۲۱۸ میلیون دلار۱۸۵ میلیون دلار۱۵ درصد کاهش
مجموع۴.۸۰۰ میلیارد دلار۴.۶۸۴ میلیارد دلار۲ درصد کاهش

در ادامه می‌‌توانید فهرست پرفروش‌ترین بازی‌های ماه ژانویه ۲۰۲۲ در ایالات متحده آمریکا را مشاهده کنید. لازم به ذکر است فروش دیجیتالی عناوین ویدیویی که با علامت «*» نشان داده شده، در این گزارش لحاظ نشده است.

پرفروش‌ترین بازی‌های ماه ژانویه

 1. Pokemon Legends: Arceus*
 2. Call of Duty: Vanguard
 3. Monster Hunter Rise
 4. Madden NFL 22
 5. God of War
 6. Marvel’s Spider-Man: Miles Morales
 7. FIFA 22
 8. Mario Kart 8 Deluxe*
 9. Rainbow Six Extraction
 10. Battlefield 2042
 11. Pokemon Brilliant Diamond/Shining Pearl
 12. Far Cry 6
 13. Minecraft
 14. NBA 2K22*
 15. Mario Party Superstars*
 16. Animal Crossing: New Horizons*
 17. Forza Horizon 5
 18. Halo Infinite
 19. Super Smash Bros. Ultimate*
 20. Call of Duty: Black Ops Cold War

پرفروش‌ترین بازی‌های پلی‌استیشن در ماه ژانویه

 1. Call of Duty: Vanguard
 2. Marvel’s Spider-Man: Miles Morales
 3. Madden NFL 22
 4. FIFA 22
 5. Rainbow Six Extraction
 6. Ghost of Tsushima
 7. Marvel’s Spider-Man
 8. Battlefield 2042
 9. NBA 2K22*
 10. Far Cry 6

پرفروش‌ترین بازی‌های ایکس‌باکس در ماه ژانویه

 1. Call of Duty: Vanguard
 2. Madden NFL 22
 3. Far Cry 6
 4. Battlefield 2042
 5. Halo: Infinite
 6. Forza Horizon 5
 7. Rainbow Six: Extraction
 8. NBA 2K22*
 9. FIFA 22
 10. Call of Duty: Black Ops: Cold War

پرفروش‌ترین بازی‌های نینتندو سوییچ در ماه ژانویه

 1. Pokemon Legends: Arceus*
 2. Mario Kart 8*
 3. Pokemon: Brilliant Diamond – Shining Pearl*
 4. Mario Party Superstars*
 5. Animal Crossing: New Horizons*
 6. Super Smash Bros. Ultimate*
 7. Just Dance 2022
 8. The Legend of Zelda: Breath of the Wild*
 9. Super Mario 3D World*
 10. New Super Mario Bros.*

در پایان این گزارش، دیدگاه شما در رابطه با پرفروش‌ترین بازی‌های ماه ژانویه ۲۰۲۲ در ایالات متحده آمریکا چیست؟ به نظر شما آیا صدرنشینی بازی جدید پوکمون در ماه آینده میلادی نیز ادامه خواهد داشت؟ فراموش نکنید که نظرات شخصی خود را با ما و دیگر کاربران رسانه سرگرمی به اشتراک بگذارید.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا