ایراد بزرگ در مدل جدید پلی‌استیشن 5 پدیدار شد!

عملکرد ضعیف سیستم خنک‌کننده!

ایراد بزرگ در مدل جدید پلی‌استیشن 5 پدیدار شد! حمید توحیدلو ۴ ۰۸ شهریور ۱۴۰۰
ایراد مدل جدید کنسول پلی‌استیشن 5 بررسی تفاوت‌های مدل جدید و قدیم PS5

با استناد بر جدیدترین گزارش‌ها، ظاهرا ایراد بزرگ مدل جدید پلی‌استیشن 5 مربوط به استفاده از هیت سینک کوچک‌تر بوده که عملکرد سیستم خنک‌کننده دستگاه را تا حدودی بدتر کرده است!

کمتر از یک سال از شروع نسل نهم صنعت بازی‌های ویدیویی و عرضه‌ی کنسول‌های جدید دو شرکت مایکروسافت و سونی به نام‌های ایکس‌باکس سری ایکس، ایکس‌باکس سری اس و پلی‌استیشن 5 به بازار می‌گذرد. این پلتفرم‌ها به خاطر شیوع ویروس کرونا، در یک شرایط و دوره خاص در دسترس بازیکنان قرار گرفتند و به خاطر مشکلات ناشی از این ایپدمی از جمله تعطیلی شماری از شرکت‌ها، عرضه‌ی آن‌ها با محدودیت‌هایی همراه بود و مشکلات زیادی گریبان‌گیر کمپانی‌ها و همچنین گیمرها در اقصی نقاط جهان شد؛ به طوری که در حال حاضر شماری از کاربران با مشکل کمبود کنسول‌های جدید دست و پنجه نرم می‌کنند.

در این میان، به طور معمول بعد از گذشت مدت نسبتا کوتاهی از عرضه‌ی اولیه‌ی یک محصول، شرکت سازنده در جهت بهبود دستگاه و همچنین کاهش هزینه‌های تولید، تغییرات جزئی در آن به وجود می‌آورد. این موضوع برای کنسول پلی‌استیشن 5 صادق بوده و چند روز پیش شرکت سرشناس سونی بدون اعلام رسمی، مدل جدید کنسول نسل نهم خود را در برخی از کشورها همچون استرالیا راهی بازار کرد. برخلاف انتظارها، مدل جدید هیچ تغییرات بزرگی از جمله فضای ذخیره‌سازی بیشتر یا سخت افزار قدرتمندتری را به خود ندیده‌ و صرفا یک سری تغییرات جزئی در حد تعویض یک پیچ هستند.

تفاوت مدل جدید پلی‌استیشن 5 با مدل اصلی

در بررسی‌های اولیه مشخص شد که وزن مدل جدید پلی‌استیشن 5 نسبت به مدل اولیه کاهش یافته که این موضوع کمی جالب به نظر می‌رسید و حدس و گمان‌های زیادی را در این رابطه به همراه آورده بود. طولی نکشید که یوتیوبر معروف حوزه ویدیو گیم به کالبدشکافی دقیق دستگاه پرداخت و بر اساس تصاویر منتشر شده، گویا سونی در نسخه جدید از هیت سینک جدیدی استفاده کرده که در مقایسه با مدل قبلی، کوچک‌تر است. دلیل استفاده سونی از هیت سینک جدید هنوز به طور رسمی مشخص نشده، اما گزارش‌ها نشان می‌دهد که این کمپانی برای جبران بخشی از ضرر و زیان‌ها و همچنین کاهش هزینه‌ی تولید، هیت سینک جدید و صدالبته کوچک‌تری را جایگزین مدل پیشین کرده است.

آن‌طور که پیداست، ظاهرا قیمت فلز در طول ماه‌های اخیر به خاطر فراگیری ویروس کرونا افزایش یافته و به همین خاطر، سونی برای جبران این افزایش قیمت، تصمیم گرفته تا هیت سینک پلی‌استیشن 5 را کوچک‌تر کند. اگر با هیت سینک آشنا نیستید، باید بگویم که وظیفه‌ی این قطعه دفع حرارت از مدارهای اصلی سیستم است تا مانع از داغ شدن بیش از حد سخت افزارها و سوختگی آن‌ها شود.

حال که سیستم خنک‌کننده دستگاه دستخوش تغییراتی شده، بدیهی است که این تغییرات جزئی به نوبه خود روی عملکرد کنسول نیز تاثیرگذار باشد. بر اساس جدیدترین آزمایش‌های صورت گرفته، هیت سینک کوچکتر در مدل جدید منجر به گرم شدن بیشتر کنسول نسبت به مدل اصلی شده و به بیان دقیق‌تر، نسخه تازه نزدیک به سه درجه گرم‌تر از نسخه اصلی کار می‌کند. هرچند که این تفاوت چندان فاحش نیست و حرارت بیشتر دستگاه لزوما هم نگران‌کننده نیست، اما ظاهرا پلتفرمی که در اواخر سال گذشته میلادی تولید و راهی بازار شده، از نظر دفع حرارت و سیستم خنک‌کننده بهتر از مدل جدید است.

بنابراین، تغییرات جدید سونی یک حرکت رو به جلو برای پلتفرم خود برشمرده نمی‌شود و انتظار می‌رود که طی هفته‌های آینده، این مدل به عنوان نسخه پیش فرض در سراسر جهان فروخته شود. از این رو، اگر تا پیش از عرضه این مدل، پلی‌استیشن 5 خود را خریداری کرده‌اید، خود را خوش شانس بدانید چرا که پلتفرم شما از نظر فنی بهتر از مدل جدید است. با این حال، در حال حاضر شماری از طرفداران پر و پا قرص پلی‌استیشن نسبت به این وضعیت معترض هستند که در خطاب به آن‌ها باید گفت چنین رویکردها و بازبینی جزئی سخت افزارها در حوزه تکنولوژی کاملا رایج بوده و این موضوع مختص ژاپنی‌ها و کنسول جدید آن‌ها نیست.

ایراد مدل جدید کنسول پلی‌استیشن 5 بررسی تفاوت‌های مدل جدید و قدیم PS5

البته باید این مورد را هم در نظر گرفت که با نتایج چند آزمایش نمی‌توان با قاطعیت سیستم خنک‌کننده مدل جدید کنسول پلی‌استیشن 5 را زیر سوال برد. لازم به ذکر است که یافته‌های اخیر گزارش‌ها هنوز قطعی نیست و در طرف مقابل، شرکت سونی نیز هیچ بیانیه‌ای در رابطه با مدل جدید پلتفرم خود و دلیل استفاده از هیت سینک کوچک‌تر منتشر نکرده است. در هر صورت، تغییرات صورت گرفته چندان هم بزرگ و نگران‌کننده نیست و افزایش سه درجه‌ای حرارت در حال حاضر تاثیر منفی روی عملکرد دستگاه نمی‌گذارد.

این اولین باری نیست که سونی خواستار ایجاد تغییرات جزئی در سخت افزار کنسول پلی‌استیشن 5 است. همان‌طور که در ابتدای خبر اشاره کردم، عرضه‌ی کنسول‌های جدید مایکروسافت و سونی چندان مطابق انتظارها صورت نگرفت و موجودی پلتفرم‌های نسل نهم در اغلب فروشگاه‌های بزرگ و کوچک متناسب با میزان تقاضا نیست و مطابق برخی از پیش‌بینی‌ها، عرضه‌ی محدود آن‌ها تا سال آینده میلادی ادامه خواهد داشت. بر این اساس، چند وقت پیش بود که هیروکی توتوکی، رئیس بخش مالی شرکت سونی، در گفت‌وگویی اعلام کرد که با توجه به شرایط کنونی، تولید پلی‌استیشن 5 در تعداد بالا امکان‌پذیر نیست و از آنجا که وضعیت نابسامان کنونی به این زودی‌ها به حالت عادی بازنمی‌گردد، ممکن است که سونی تغییراتی در سخت افزارهای کنسول خود ایجاد کند تا از این طریق بتواند سرعت تولید کنسول خود را افزایش دهد.

در راستای این اظهارات، شایعه شده بود که سونی قصد دارد تا با تغییر یک سری از سخت افزارهای کنسول، به مشکل کمبود قطعات اولیه محصول خود پایان دهد و در آینده‌ی نزدیک مدل جدیدی از آن را راهی بازار کند. بر اساس گزارش وب‌سایت مشهور دیجی‌تایمز، پروسه‌ی بازطراحی کنسول پلی‌استیشن 5 از اواسط سال آینده میلادی آغاز می‌شود و شرکت سونی این بار قصد دارد بجای استفاده از پردازنده هفت نانومتری ای‌ام‌دی، به سراغ پردازنده مرکزی شش نانومتری ای‌ام‌دی برود. این گزارش هنوز به طور رسمی توسط سونی تایید نشده و باید منتظر ماند و دید که ژاپنی‌ها برای افزایش میزان تولید کنسول جدید خود از چه راهکارهایی استفاده خواهند کرد.

در پایان این خبر، دیدگاه شما در رابطه با ایراد مهم و بزرگ مدل جدید کنسول پلی‌استیشن 5 چیست؟ به نظر شما، آیا با اعتراض گروهی از هواداران، سونی به ناچار مجبور به تغییر رویکرد خود و استفاده دوباره از هیت سینک‌های قبلی خواهد شد؟ با توجه به اینکه فراگیری ویروس کرونا همچنان ادامه دارد، شما وضعیت مدل‌های بعدی این دستگاه را چگونه پیش‌بینی می‌کنید؟ فراموش نکنید که نظرات شخصی خود را با ما و دیگر کاربران رسانه سرگرمی به اشتراک بگذارید.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

4 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا