کنسول دستی پلی استیشن جدیدی توسط سونی در حال ساخت است

نسل جدید و یک کنسول دستی جدید!

کنسول دستی پلی استیشن جدیدی توسط سونی در حال ساخت است عرفان بدری ۰ ۲۱ فروردین ۱۴۰۲ سخت‌افزار (گیم)
کنسول دستی پلی استیشن

طبق شایعات جدیدی که منتشر شده، شرکت سونی (Sony) در حال ساخت کنسول دستی پلی استیشن (PlayStation) جدیدی است که احتمالا قبل از عرضه کنسول پلی استیشن ۵ پرو (PS5 Pro) در دسترس قرار خواهد گرفت.

حدود چهار سال پس از عرضه کنسول پلی استیشن ۲ (PlayStation 2)، شرکت سونی اولین کنسول دستی خود را با نام پلی استیشن پورتابل (PlayStation Portable) یا به اختصار پی‌اس‌پی (PSP) عرضه کرد که رقیبی برای کنسول نینتندو دی‌اس (Nintendo DS) بود و با محبوبیت زیادی همراه شد و فروش خیلی خوبی داشت.

در ادامه سونی در سال ۲۰۱۱ کنسول پلی استیشن ویتا (PlayStation) را عرضه کرد که نه تنها نتوانست موفقیت کنسول دستی قبلی سونی را تکرار کند، بلکه فروش بسیار ضعیفی داشت و همین باعث شد که خیلی زود پشتیبانی از آن به پایان رسیده و فروش شود. بعد از آن دیگر سونی تمرکز خود را روی کنسول‌های خانگی خود گذاشت و در نتیجه در این ۱۲ سال هیچ کنسولی دستی جدیدی را عرضه نکند.

اما اکنون طبق شایعات، به نظر می‌رسد که کنسول دستی پلی استیشن جدیدی در راه است و آن‌هایی که امیدوار بودند، سونی روزی دوباره به این عرضه وارد شود، احتمالا به‌زودی به آرزوی خود برسند. گزارش جدیدی که منتشر شده، از ساخت کنسول دستی پلی استیشن جدیدی خبر می‌دهد، البته به شکلی جدید و نه مثل قبل.

به تازگی، تام هندرسون (Tom Henderson)، خبرنگار حوزه بازی‌های ویدئویی ادعا کرده که سونی در حال کار روی یک سخت‌افزار جدید و معرفی نشده پلی‌استیشن است. در این گزارش که در رسانه اینسایدر گیمینگ (Insider Gaming) منتشر شده، آمده که این سخت‌افزار جدید یک کنسول دستی جدید با نام رمزی کیو لایت (Q Lite) در دست ساخت قرار دارد و یک کنسول مستقل نیست، بلکه یک دستگاه همراه برای پلی استیشن ۵ است که می‌تواند بازی‌های آن را اجرا کند.

این طور که به نظر می‌رسد، کنسول کیو لایت به اتصال دائمی اینترنت احتیاج دارد و امکان تجربه بازی‌ها به صورت ابری را ندارد، بلکه عناوین پلی استیشن ۵ را با استفاده از ریموت پلی (Remote Play) اجرا می‌کند. گفته می‌شود که این سخت‌افزار دارای یک صفحه نمایش ال‌سی‌دی (LCD) با اندازه ۸ اینچی است و شکلی مانند کنترلر دوال‌سنس (DualSense) دارد و صفحه نمایش در مرکز آن قرار دارد. ظاهرا این کنسول می‌تواند بازی‌ها را با کیفیت 1080p و نرخ فریم ۶۰ بر ثانیه اجرا کند.

طبق این گزارش، کنسول کیو لایت هم اکنون در در مرحله تضمین کیفیت قرار دارد و انتظار می‌رود که قبل از کنسول شایعه‌شده پلی استیشن ۵ پرو که احتمالا در تعطیلات ۲۰۲۴ عرضه می‌شود، در دسترس قرار بگیرد. هندسون همچنین ادعا می‌کند که که سونی این این کنسول را در رویداد پلی استیشن شوکیس (PlayStation Showcase) بعدی خود که احتمالا در اوایل ماه ژوئن ۲۰۲۳ (خرداد ۱۴۰۲) برگزار می‌شود، معرفی خواهد کرد.

همچنین اخیرا شایعه شده که سونی می‌خواهد در ماه سپتامبر ۲۰۲۳ (شهریور یا مهر ۱۴۰۲) مدل‌های جدید کنسول پلی استیشن ۵ را با دیسک درایوهای جداشدنی عرضه کند و احتمالا این دیسک درایوها به صورت جدا نیز در بازار در دسترس قرار بگیرند تا اگر خریداری مدل بدون دیسک درایو کنسول را تهیه کرد، بتواند در آینده دیسک درایو را نیز خریداری کند تا بتواند از بازی‌های فیزیکی پلی استیشن نیز استفاده کند. تمام این اخبار در یک شایعه هستند و از سوی هیچ مرجع رسمی‌ای تائید نشده‌اند، بنابراین با وجود قابل اعتماد بودن منبع خبری، باید منتظر معرفی رسمی از سوی شرکت سونی باشیم.

3 3 آراء
امتیاز مطلب


اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا