مایکروسافت در نسل بعدی با دو شرکت آمازون و گوگل رقابت می‌کند!

طعنه ردموندی‌ها به سونی؟

رقبای اصلی مایکروسافت سونی و نینتندو

آقای فیل اسپنسر، رئیس ارشد برند ایکس‌باکس، چندی پیش در تازه‌ترین گفت‌‎وگوی خود رسما اعلام کرد که سونی و نینتندو رقبای اصلی مایکروسافت در نسل پیش‌رو نیستند و ردموندی‌ها برای تصاحب بازار صنعت بازی‌های ویدیویی با آمازون و گوگل رقابت خواهد کرد.

از زمانی که مایکروسافت به شکست خود در نسل هشتم کنسول‌ها اعتراف و برای جلب نظر بازیکنان سیاست‌های جدیدی از جمله تاسیس سرویس اشتراکی Xbox Game Pass اتخاذ کرد، روند برنامه‌های این شرکت دستخوش تغییراتی شد و ردموندی‌ها بجای تمرکز بیشتر روی ایکس‌باکس وان، تمام تلاش خود را برای ارائه‌ی خدمات جدیدتر به کار گرفتند. حال که زمان زیادی به عرضه‌ی کنسول‌های نسل بعدی باقی نمانده و در اواخر سال جاری میلادی میزبان ایکس‌باکس سری ایکس و پلی‌استیشن 5 خواهیم بود، به نظر می‌رسد که مایکروسافت قصد تغییر رویکرد خود را ندارد و در نسل آینده فقط و فقط به دنبال رقابت با سونی و حتی نینتندو نیست. در واقع، این غول تکنولوژی دو کنسول جدید Xbox Series X و PS5 را به عنوان آینده‌ی بلند مدت صنعت بازی‌های ویدیویی نمی‌داند و در کنار عرضه‌ی سیستم جدید خود در تعطیلات امسال، به دنبال راه‌اندازی قدرتمند پلتفرم ابری خود نیز است تا از سایر رقبای قدر از جمله گوگل جا نماند!

در همین راستا، آقای فیل اسپنسر (Phil Spencer)، مدیر کل برند ایکس‌باکس، در مصاحبه‌ی اخیر خود با وب‌سایت معروف Protocol رسما اعلام کرد که مایکروسافت دو شرکت سونی و نینتندو را به عنوان رقبای اصلی خود در نسل پیش رو نمی‌داند و این شرکت طی سال‌های آینده به دنبال رقابت با آمازون و گوگل خواهد بود. او در این گفت‌وگو اشاره کرد که آینده‌ی صنعت بازی‌های ویدیویی به کنسول‌های سنتی همچون ایکس‌باکس سری ایکس، پلی‌استیشن 5 و نینتندو سوییچ محدود نشده و پلتفرم‌های ابری در دراز مدت حرف اول این صنعت را خواهند زد. به همین خاطر، ردموندی‌ها علی‌رغم احترام زیادی که به سونی و نینتندو قائل هستند، اما این دو شرکت در رده‌ی رقیب‌های جدی مایکروسافت در نسل نهم کنسول‌ها قرار ندارند و با توجه به سرمایه‌گذاری آمازون و گوگل روی تاسیس پلتفرم ابری همچون Azure، این دو شرکت را می‌توان رقبای اصلی ردموندی‌ها دانست.

فیل اسپنسر در این زمینه توضیح می‌دهد:

هنگامی که درباره‌ی که شرکت‌های نینتندو و سونی صحبت می‌کنیم، ما برای آن‎ها احترام بسیار زیادی قائل هستیم. با این حال، هم‌اکنون دو شرکت آمازون و گوگل به عنوان رقبای اصلی مایکروسافت در نسل آینده به شمار می‌رود. این یک بی‌احترامی به سونی و یا نینتندو نیست، چرا که شیوه سنتی صنعت بازی‌های ویدیویی [کنسول‌های بازی] تقریبا از رده خارج می‌شوند. به نظر من، آمازون و وگوگل در تلاش هستند تا یک پلتفرم ابری همچون Azure را دوباره احیا کنند. این در حالی است که ما در طول سال‌های اخیر بالغ بر ده‌ها میلیارد دلار روی پلتفرم ابری خود سرمایه‌گذاری کرده‌ایم.

در ادامه، فیل اسپنسر رسما تایید کرد که در حال حاضر با ظهور پلتفرم‌های ابری، رقابت مایکروسافت با نینتندو و سونی بر سر کنسول‌های سنتی معنایی ندارد و از آنجا که آمازون و گوگل در پی تصاحب بازار صنعت بازی‌های ویدیویی در سراسر جهان هستند، بی‌شک ردموندی‌ها از این قافله‌ی عقب نخواهند ماند. او مدعی است که مایکروسافت بجای شروع جنگ با سونی بر سر ایکس‌باکس سری ایکس و پلی‌استیشن 5، روی توسعه‌ی پلتفرم‌های ابری خود متمرکز خواهد شد، چرا که راه‌اندازی یک سیستم ابری هدف اصلی مایکروسافت است. فیل اسپنسر در این خصوص می‌گوید:

در حالی که شرکت‌های آمازون و گوگل در حوزه‌ی بازی‌های ویدیویی تمام تمرکز خود را روی تصاحب بازار هفت میلیارد انسان در سراسر جهان قرار داده‌اند، من قصد ندارم که در جنگ و رقابت تنگاتنگ کنسول‌های سنتی با شرکت‌های سونی و نینتندو شرکت کنم. در آخر، این هدف اصلی ما است.

با توجه به این اظهارات، به نظر می‌رسد که مایکروسافت نگران فروش کنسول ایکس‌باکس سری ایکس نیست و این شرکت به خاطر تاسیس پلتفرم‌های گیمینگ ابری توسط شرکت‌های گوگل و آمازون، برنامه‌های طولانی مدتی را در نظر گرفته است. از طرفی، از این گفته‌ها می‌توان نتیجه گرفت مایکروسافت بر این باور است که با خداحافظی کنسول‌های سنتی از صنعت بازی‌های ویدیویی، دو شرکت سونی و نینتندو دیگر جایی در این حوزه نخواهند داشت.

در این میان، بد نیست بدانید که Azure در واقع پلتفرم پردازش ابری شرکت مایکروسافت به شمار می‌رود که برای نخستین بار در سال 2010 میلادی راه‌اندازی شد. این پلتفرم گران قیمت ردموندی‌ها به لطف قدرت بالای سخت‌افزارها، سیستم مناسبی برای پردازش سریع داده‌ها و ذخیره‌سازی اطلاعات است که علاوه بر آن، امکان استفاده از فضای ابری جهت گسترش نرم افزارهای اینترنت را نیز برای کاربران خود فراهم می‌کند. حال با پیشرفت صنعت بازی‌های ویدیویی و راه‌اندازی پلتفرم گیمینگ ابری گوگل به نام گوگل استادیا، مایکروسافت نیز با رونمایی از پروژه‌ی عظیم و جدید خود به نام Project xCloud به دنبال ورود به این حوزه است تا در کنار کنسول ایکس‌باکس سری ایکس، پلتفرم جدید دیگر خود بر پایه‌ی سرویس‌های ابری را تقدیم بازیکنان کند.

در پایان این خبر، دیدگاه شما در رابطه با صحبت‌های آقای فیل اسپنسر چیست؟ به نظر شما، آیا مایکروسافت در آستانه‌ی شروع نسل نهم به دنبال تخریب رقیب قدیمی خود یعنی سونی است؟ نظرات شخصی خود را با ما و دیگر کاربران رسانه سرگرمی به اشتراک بگذارید.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا