#مهسا_امینی

چرا در وقایع Civil War حق با تونی استارک بود؟

فاز چهارم MCU به این مسئله می‌پردازد

مرد آهنی در فیلم Captain America: Civil War

فیلم Captain America: Civil War یکی از مهم‌ترین آثار فاز سوم جهان سینمایی Marvel بود که داستان درگیری میان اعضای انتقام‌جویان را روایت می‌کرد، اما در این جریانات واقعا حق با چه کسی بود؟ این طور که به نظر می‌رسد، تونی استارک و فاز چهارم MCU این را ثابت می‌کند.

در سومین فیلم از سه‌گانه Captain America یعنی Civil War که وقایع آن پیش از Avengers: Infinity War و Avengers: Endgame جریان داشت، تعدادی از اعضای انتقام‌جویان به دلیل اختلاف نظر بر سر توافق‌نامه سوکوویا، وارد یک درگیری نسبتا بزرگ با یکدیگر شدند. طبق پیمان سوکوویا که از طرف سازمان ملل متحد تنظیم شده بود، کمیته‌ای برای نظارت بر رفتارها و کارهای انتقام‌جویان شکلی می‌گیرد و ابرقهرمانان باید زیر نظر ملل متحد به فعالیت خود ادامه دهند. این باعث دو دستگی میان انتقام‌جویان می‌شود، یک گروه به رهبری تونی استارک که به نظر سازمان ملل احترام می‌گذارد و تصمیم می‌گیرد تا از آن‌ها تبعیت کنند و گروه دیگر به رهبری استیو راجرز که به قدرت تصمیم‌گیری خودش، بیشتر از دولت اعتماد دارد و می‌گوید که آن‌ها نباید تحت نظارت سازمانی فعالیت کنند. تونی استارک نیز معتقد است که اگر قرار باشد آن‌ها در این شرایط بدون محدودیت و حد و مرز فعالیت کنند، پس از آدم‌های بد بهتر به نظر نمی‌رسند. انتخاب این که واقعا حق با کدوم گروه است، واقعا کار سختیست و می‌توان از جهاتی به هر دو حق داد. فیلم Captain America: Civil War نیز در پایان به صراحت برنده‌ای را در این درگیری مشخص نکرد.

با اینحال، این طور که به نظر می‌رسد در این قضیه حق با تونی استارک بوده و فاز چهارم جهان سینمایی Marvel قرار است این را به ما ثابت کند. نقشه او این نبود که انتقام‌جویان کاملا تسلیم سازمان شوند و دست نشانده دولت باشند. او می‌گفت که در ابتدا، بهتر است آن‌ها به قوانین پایبند باشند و سپس در جهت به دست آوردن استقلال خود تلاش کنند. آن‌ها می‌توانستند به جای مقاومت در برابر این توافق‌نامه و خودداری از قبول آن، مسئله را در زمان کمتری حل کنند. همچنین قطعا با آمدن ثانوس در فیلم سوم و چهارم Avengers، آن‌ها می‌توانستند که دوباره اعتمادها را به دست آورند و محدودیت‌های سوکوویا را کمتر کنند. اما اکنون در فاز چهارم، قهرمان‌های باقی مانده باید با عواقب کارهای خود روبه‌رو شوند.

این موضوع یکی از چیزهایی است که سریال The Falcon and the Winter Soldier به آن می‌پردازد. در این مجموعه دولت سپر کاپیتان آمریکا را از سم ویلسون می گیرد و همان طور که در تصاویر و تریلر نیز دیده می‌شوند، شاهد یک مامور آمریکایی با نام جان واکر هستیم که از سوی دولت به عنوان جانشین استیو راجرز تعیین شده است. اگر انتقام‌جویان پیمان سوکوویا را قبول می‌کردند، پس از حوادث فیلم Avengers: Endgame که در آن برای محافظت از جهان در برابر ثانوس سخت جنگیدند، می‌توانستند استقلال خود را دوباره به دست آورند، اما از آن جایی که این مسئله کاملا حل نشده بود، اعضای کنونی تحت تاثیر این اختلاف‌ها قرار می‌گیرند. همچنین احتمالا در ادامه به این مسئله که اسکارلت ویچ یک تهدید برای جهان محسوب می‌شود نیز پرداخته شود.

به جز فاز چهارم، فیلم Avengers: Infinity War نیز اثبات می‌کند که حق با تونی استارک بود. اگر که همه این پیمان را می‌پذیرفتند، گروه انتقام‌جویان مانند قبل می‌توانستند با یکدیگر جمع شوند و با شرایط و آمادگی بهتری با ثانوس مقابله کنند. البته تونی در Avengers: Endgame می‌گوید که هیچ تضمینی وجود ندارد که تضمین کند آن‌ها در کنار هم قطعا همیشه پیروز می‌شوند، اما بدون‌شک احتمال موفق شدن انتقام‌جویان در یک گروه واحد برای محافظت از زمین، از حالتی که در چند گروه پراکنده باشند، بیشتر است.


guest

6 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا