چهار داستانی که با فیلم Captain Marvel 2 ادامه پیدا می‌کند

دنباله‌ای بر چهار خط داستانی مختلف

چهار داستانی که با فیلم Captain Marvel 2 ادامه پیدا می‌کند پارسا خلیلی ۰ ۱۲ مرداد ۱۴۰۲ سینما

اینطور که پیداست، فیلم Captain Marvel 2 درکنار روایت داستان کیهانی خود، وظیفه ادامه دادن چهار خط داستانی دیگر را نیز برعهده دارد.

در ماه نوامبر سال جاری کاپیتان مارول بری لارسون (Brie Larson)، میس مارول ایمان ولانی (Iman Vellani) و مونیکا رمبو تیونا پریس (Teyonah Parris) برای آغاز ماجراجویی کیهانی هیجان‌انگیزی در فاز پنجم دنیای سینمایی مارول گردهم خواهند آمد. دنباله مورد انتظار The Marvels به کارگردانی نیا داکوستا (Nia DaCosta)، ضمن گسترش بخش کیهانی دنیای سینمایی مارول و به تصویر کشیدن ماجرای جدیدی از زندگی پرفراز و نشیب کارول دنورز، ادامه دهنده چهار خطوط داستانی مختلف است که در ادامه مطلب به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

چهار خط داستانی مرتبط با فیلم Captain Marvel 2

سریال WandaVision

مجموعه تلویزیونی WandaVision با هنرنمایی الیزابت اولسن (Elizabeth Olsen) در نقش واندا ماکسیموف و پاول بتانی (Paul Bettany) در نقش ویژن، اولین اثر فاز چهارم دنیای سینمایی مارول است که هر قسمت آن حال و هوای منحصر به‌فردی دارد. بااینکه هدف اصلی سریال به‌تصویر کشیدن داستان پیشینه واندا و چگونگی برخورد او با مرگ ویژن در پایان فیلم Avengers: Infinity War بود، اما خوشبختانه موفق شد بدون آسیب زدن به داستان و شخصیت‌پردازی واندا و ویژن، شخصیت کلیدی دیگری را وارد بازی کند، شخصیتی به‌نام مونیکا رمبو که قبلا در فیلم Captain Marvel باهاش آشنا شده بودیم.

در سکانس پس از تیتراژ قسمت پایانی، اسکرولی به دستور فیوری به زمین فرستاده شد تا مونیکا را برای ماموریتی مهم به پایگاه فضایی .S.A.B.E.R ببرد. به‌لطف تیزر و تریلرهای منتشر شده از دنباله The Marvels مشخص شد که ماموریت مونیکا بررسی یک ناهنجاری عجیب در فضا با استفاده از قدرت‌های منحصر به‌فردش است. این ناهنجاری شباهت زیادی به کانسپت نقاط پرش دارند. این کرم‌چاله‌ها که برای سفرهای فضایی استفاده می‌شوند، اولین بار در فرانچایز Guardians of the Galaxy معرفی شدند. دنیای سینمایی مارول هم از این نقاط پرش در چندین پروژه دیگر، از جمله قسمت اول کاپیتان مارول استفاده کرده بود، اما به نظر می‌رسد مشکل خاصی در یکی از نقاط پرش نزدیک به زمین وجود دارد. به‌همین دلیل مونیکا باید با استفاده از قدرت‌هایش به بررسی انرژی احاطه شده دور آن بپردازد ولی به محض برقراری تماس، جای او با کامالا عوض می‌شود. داستانی که می‌تواند با دنباله The Marvels ادامه پیدا ‌کند، ارتباط او با کارول و تمامی اتفاقاتی است که حین نبودش رخ داده است.

سریال Ms. Marvel

سریال Ms. Marvel با بازی ایمان ولانی در نقش اصلی، یکی از بدشانس‌ترین پروژه‌های فاز چهارم محسوب می‌شود، چون علیرغم خلاقیتش در به‌تصویر کشیدن برخی سکانس‌ها، ایرادات زیادی در زمینه داستان، شخصیت‌پردازی و جلوه‌های ویژه دارد. در کل میس مارول عاری از نکات قوت نیست ولی با این حال قشری از مخاطبان وجود دارند که از واژه کرینج برای توصیف سریال استفاده می‌کنند.

پس از خریده شدن کمپانی فاکس قرن بیستم توسط دیزنی، گمانه زنی‌های زیادی درمورد چگونگی معرفی جهش‌یافته‌ها به دنیای سینمایی مارول وجود داشت که میس مارول اولین گام بزرگ در این زمینه محسوب می‌شد. در قسمت پایانی سریال، کامالا خان برخلاف کمیک‌ها به‌عنوان جهش‌یافته معرفی شد و به‌معنای واقعی کلمه زمینه لازم را برای ورود جهش‌یافته‌ها و شکل‌گیری داستان‌های متعدد با پتانسیل بالا فراهم کرد. به‌عنوان مثال یکی از داستان‌هایی که فیلم Captain Marvel 2 می‌تواند بهش بپردازد، مطلع کردن نیک فیوری از وجود جهش‌یافته‌ها و راه‌اندازی خط داستانی محبوب House of M است.

فیلم Avengers: Endgame

در یکی از مصاحبه‌ها با وب‌سایت Entertainment Weekly، بری لارسون تایید کرده بود که نبرد پایانی فیلم Avengers: Endgame آخرین باری بوده که کارول دنورز روی زمین دیده شده است. به‌گفته او از آن زمان کارول نسبت به مبارزه با فضایی‌ها و حفاظت از سیاره‌های مختلف اعتیاد پیدا کرده و به‌همین خاطر ارتباطش را با خانواده و دوستانش از دست داده است. بنابراین دنباله The Marvels می‌تواند فرصتی برای ترمیم کردن روابطش با فیوری و مونیکا باشد. او همچنین می‌تواند الگوی خوبی برای کامالا باشد و همان کاری را انجام بدهد که تونی برای پیتر انجام داده بود.

سریال Secret Invasion

اقتباس لایو اکشن Secret Invasion اولین پروژه سریالی فاز پنجم دنیای سینمایی مارول است که داستان تهاجم مخفی اسکرول‌ها را به‌تصویر می‌کشد. درست مثل کمیک‌ها، پیرو وقایع فیلم کاپیتان مارول، گروهی از اسکرول‌ها به رهبری گراویک در یکی از پایگاه‌های هسته‌ای روسیه مستقر شده و با دزدیدن هویت افراد قدرتمند (کسانی که جایگاه سیاسی مهمی دارند)، دستگاهی فوق‌پیشرفته با هدف خلق ابراسکرول‌ها و تصاحب سیاره زمین می‌سازند.

از لحن جدی داستان گرفته تا بازی بی‌نظیر بازیگران، جلوه‌های ویژه قوی، سکانس‌های اکشن نفس‌گیر و زیر پا گذاشتن سیاست‌های دیزنی، سریال تهاجم مخفی یکی از بهترین آثار دنیای سینمایی مارول به‌شمار می‌رود، اما متاسفانه کوچک بودن مقیاس داستان نسبت به کمیک‌ها و همچنین نحوه روایت شدنش در سریالی شش قسمتی باعث شده تا اکثر طرفداران آن را یکی از بدترین سریال‌های مارول خطاب کنند. حتی به‌تازگی چندین منتقد سایت راتن تومیتوز با دادن امتیاز مسخره ۸٪ به قسمت پایانی آن هم بدون در نظر گرفتن نقاط قوت اشاره شده، بدتر از برخی مخاطبان، هیت خود را نشان دادند.

صرف نظر از این موارد، دنباله The Marvels که داستانش بعد از وقایع Secret Invasion اتفاق می‌افتد، علاوه‌بر گسترش بخش کیهانی دنیای سینمایی مارول، تاثیر قابل توجهی بر شخصیت‌پردازی نیک فیوری خواهد داشت. از طرفی دیگر، این فیلم می‌تواند گذری مختصر به اقدام عجیب رئیس جمهور ریتسون و اعلام جنگ به تمامی اسکرول‌های مستقر در زمین داشته باشد. همچنین شایان ذکر است که دنباله کاپیتان مارول می‌تواند با پیدا کردن سیاره‌ای خالی از سکنه برای اسکرول‌ها، حفره‌های داستانی تهاجم مخفی را نیز پر کند.

فیلم مورد انتظار The Marvels در تاریخ ۱۰ نوامبر سال جاری (۱۹ آبان سال ۱۴۰۲) در سینماها اکران خواهد شد.

4.3 8 آراء
امتیاز مطلب


نظرات

اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا