رتبه‌بندی فیلم‌های دنیای سینمایی مارول

رتبه‌بندی فیلم‌های دنیای سینمایی مارول در سال ۲۰۲۱ براساس نمره وب‌سایت سرگرمی

بررسی گذشته بیوه سیاه تا جاودانگان مارولی

در این مطلب قصد داریم تا به سراغ رتبه‌بندی فیلم‌های دنیای سینمایی مارول براساس نمراتی برویم که این آثار، از منتقدان رسانه سرگرمی دریافت کرده‌اند. در این لیست، سه فیلم Black Widow، Shang-Chi And The Legend of The Ten Rings، Venom: Let There Be Carnage و همچنین Eternals قرار دارند، اما به نظر کدام یک رتبه اول را کسب می‌‎کند.

سال ۲۰۲۱ برای طرفداران دنیای سینمایی مارول یک شروع تازه بود؛ چراکه استودیو مارول آغاز فاز چهارم MCU را با سریال شروع کرد و قرار شد تا مجموعه‌های تلویزیونی مارولی که از شبکه دیزنی پلاس پخش می‌شوند، همگی روایتگری اتفاقات مهمی باشند که با داستان فیلم‌های آینده جهان سینمایی مارول در ارتباط مستقیم هستند. این کار درست برخلاف رویدادهایی بود که طی دهه گذشته با سریال‌های مارولی که از نتفلیکس پشخ می‌شدند بود و از طرفی به سری‌های دیزنی پلاس اهمیت ویژه‌ای را داد.

با این وجود، در سال ۲۰۲۱ نیز شاهد اکران چندین فیلم مورد انتتظار و مختلف از جهان MCU بودیم که همگی داستان فاز چهارم را به هر نحوی جهت دادند. به همین منظور، پس از رتبه‌بندی سریال‌ها، حال به سراغ فیلم‌های دنیای سینمایی مارول در سال ۲۰۲۱ رفته‌ایم تا آن‌ها را در یک لیست براساس نمره‌ای که از منتقدان رسانه سرگرمی دریافت کرده‌اند قرار دهیم.

دقت کنید که در سال ۲۰۲۱ در واقع ۵ فیلم از دنیای سینمایی مارول منتشر شد، اما نکته قابل توجه اینجاست که فیلم Spider-Man: No Way Home فعلا در نسخه بلوری عرضه نشده و به همین دلیل هنوز نقد و نمره‌‎ای را از رسانه سرگرمی دریافت نکرده است.

۴. فیلم Venom 2

کارگردان: اندی سرکیس

نمره:‌ ۱

فیلم Venom در سال ۲۰۱۸ هنگامی منتشر شد که طبق شواهد به دست آمده از فیلنامه‌های لو رفته و برنامه‌های سازندگان، قرار بود تا در کنار سری فیلم‌های The Amazing Spider-Man منتشر شود. با این وجود، سونی پس از قرارداد با دیزنی و قرض دادن حق استفاده از شخصیت پیتر پارکر (Peter Parker) در سری فیلم‌های دنیای سینمایی مارول، خود تصمیم گرفت تا بیشتر روی شخصیت‌های منفی جهان اسپایدرمن، مثل موربیوس (Morbius) و همچنین ونوم (Venom) کار کند. 

اما تقریبا هر طرفداری از دنیای سینمایی و کمیک‌های مارول می‌داند که ونوم، هیچوقت بدون دخالت در داستان پیتر پارکر وجود ندارد و این دو شخصیت، همیشه به هم مرتبط هستند. به همین ترتیب، به دنبال همکاری‌های هر چه بیشتر بین سونی و استودیو مارول، در پایان فیلم Venom 2 شاهد حضور ادی براک (Eddie Brock) از جهانی موازی، به خط زمانی اصلی دنیای سینمایی مارول بودیم. این در حالی است که شاید تنها نکته مثبت فیلم همین باشد!

در واقع Venom 2 نه‌تنها در میان لیست رتبه‌بندی فیلم‌های دنیای سینمایی مارول در سال ۲۰۲۱، بلکه بین تمامی فیلم‌های منتشر شده طی سال گذشته رتبه آخر را کسب می‌کند! رکوردی جالب که شاید فقط با خراب کردن داستان ادی براک و سیمبیوت ونوم امکان‌پذیر بود.

فیلم به گفته منتقد رسانه سرگرمی، هیچ نکته مثبتی نداردُ تا حدی که پیدا کردن نکته مثبت در فیلم Venom: Let There Be Carnage مثل پیدا کردن سوزن در انبار کاه است. با این حساب، می‌توان گفت که فیلم یک شکست تمام معنا تلقی می‌شود و گرفتن رتبه آخر، بزرگ‌ترین لطف در حق آن خواهد بود؛ هرچند که جزئیات داخل اثر برای ادامه داستان فیلم‌های آینده مرد عنکبوتی و همچنین Venom 3 بسیار حیاتی هستند.

۳. فیلم Black Widow

کارگردان: کیت شورتلند

نمره:‌ ۴.۵

فیلم Black Widow در واقع قرار بود تا اغاز کننده فاز چهارم از دنیای سینمایی مارول باشد. با این وجود سریال WandaVision کار آن را انجام داد و حال که به گذشته نگاه می‌کنیم، چه بهتر که استودیو مارول همین تصمیم را گرفت! زیرا روایت داستان بلک ویدو در دوره بین Civil War و Infinity War قاعدتا هرگز نمی‌توانست وظیفه شورع یک فاز مهم بعد از جنگ Endgame را بر عهده بگیرد.

در واقع داستان فیلم نشان می‌دهد که ناتاشا رومانوف (Natasha Romanoff) چطور بین روایت داستان دو فیلم Captain: America Civil War و Avengers: Infinity War، خود درگیر یک داستان جدا از جهان انتقام‌جویان شده و خانواده ساختگی خود را دوباره ملاقات می‌کند. درون‌مایه داستان فوق‌العاده است،‌ اما عملا محتوای آن برای یک فیلم سینمایی بزرگ کافی نیست. بلکه شاید بهتر ب.د آن را قسمت‌بندی کرده و در قالب یکی از سریال‌های شبکه دیزنی پلاس تماشا کنیم.

با این وجود نباید مشکل اصلی را گردن داستان انداخت،‌ بلکه بازیگران، کارگردانی و همچنین نحوه روایت این داستان همه مشکلاتی هستند که در Black Widow شاهد آن هستیم. از همه مهم‌تر هم اینکه از پتانسیل شخصیت‌های بسیار مهم دنیای کمیک مانند تسک مستر (Task Master) هرگز به درستی استفاده نشد و آن تهدید بزرگ و مهمی که قرار بود از او ببینیم را هرگز مشاهده نکردیم.

۲. فیلم Eternals

کارگردان:‌ کلوئی ژائو

نمره:‌ ۶

در رتبه‌بندی فیلم‌های دنیای سینمایی مارول Eternals جایگاه ویژه‌ای دارد. اما نه از نظر اینکه خیلی اثر سینمایی عالی و درست حسابی باشد، بلکه از نظر گند زدن به داستانی که سه فاز متوالی از آن لذت برده بودیم و تهدید بزرگ آن، تانوس (Thanos) را جدی گرفته بودیم! 

ببینید،‌ شروع فاز چهارم دنیای سینمایی مارول پس از دیدن اتفاقات Endgame واقعا کار سختی است. طرفداران تماشا کرده‌اند که یک دشمن بزرگ طی یک دهه ابرقهرمانان و کل جهان را تهدید کرد و سپس به نتیجه کار خود هم رسید و با یک بشکن، نیمی از جمعیت جهان را حذف کرده است. سپس قهرمانانی مانند استیو راجرز (Steve Rogers) و تونی استارک (Tony Stark) تلاش کردند تا این تلفات حاصل شده از رویداد را با برگشتن به گذشته و جمع کردن سنگ‌های ابدیت جبران کنند. حال برای کسی که این اتفاقات را ۱۰ سال دنبال کرده، آیا دلیلی برای خراب کردن آن وجود دارد؟!

اگر گروه اترنالز وجود داشته‌اند تا از انسان‌ها در برابر تهدیدهای زمین دفاع کنند، حاضر نشدن آن‌ها در جنگ ابدیت و Endgame خود عجیب‌ترین باگ کار است. اما مشکل اصلی آنجاست که طی دیالوگ‌های مختلف،‌ سازنده سعی می‌کند تا اتفاقات گذشته MCU را نسبت به اترنالز کم اهمیت بخواند. این در حالی است که اگر حتی چنین تصمیمی گرفته شده باشد، این نحوه درست انجام کار نیست! برای مثال دیده بودیم که چطور سنگ‌های ابدیت در TVA به عنوان گیره کاغذ استفاده می‌شدند و این نشان از قدرت این مجموعه و همچنین کانگ فاتح (Kang The Conqueror) می‎‌‌داد، بدون آنکه زحمت‌های انتقام‌جویان و پاک شدن نیمی از جمعیت جهان با خنده روایت شود.

با این وجود اگر این موارد را نادیده بگیریم، فیلم Eternals در روایت یک داستان جدید، نسبتا موفق است. گرچه از زمان کامل فیلم استفاده چندانی نمی‌شود و می‌توانستند هیجان آن را در ۲ ساعت هم خلاصه کنند. همچنین استفاده حرفه‌ای از جلوه‌های ویژه و آهنگسازی بی‌نظیر رامین جوادی، از قابلیت‌های این اثر سینمایی هستند.

۱. فیلم Shang-Chi And The Legend of The Ten Rings

کارگردان: دستین دنیل کرتون

نمره: ۷

ترکیبی از کونگ‌فو و سبک فیلم‌سازی جکی چان با دنیای ابرقهرمانی مارول؟ چرا که نه! شانگ چی (Shang-Chi) نام شخصیتی است که از سال ۱۹۷۳ به کمیک‌های مارول آمده و روایت جالبی از ترکیب هنرهای رزمی باستانی کشور چین با چند انگشتر فضایی بیان می‌کند. با این وجود در دنیای سینمایی مارول، این داستان کمی متفاوت شد و به جای انگشتر، حلقه‌ها و داستانی نسبتا متفاوت چاشنی کار شد.

در فیلم Shang-Chi شاهد داستان پسری به شانگ چی هستیم؛ کسی که ظاهرا از دست پدرش که مالک گروهک Ten Rings است، فرار کرده و حال در کشور آمریکا زندگی می‌کند. با این وجود پس از برخی اتفاقات زمانی که پدر او متوجه می‌شود می‌توانند مادر از دست رفته او و خواهرش را زنده کنند، به آمریکا می‌رود تا فرزندانش را با خود متحد کند.

طنز همیشگی مارول در این اثر به خوبی تکرار می‌شود و سکانس‌های فلش بک هرگز خسته کننده نیستند. همچنین بهره‌گیری از سبک مبارزات در فیلم‌های جکی چان و همچنین به کار گرفتن فوق‌العاده حرفه‌ای جلوه‌های ویژه، باعث شده تا این اثر سینمایی، به یک فیلم مارولی کامل تبدیل شود.

در واقع اگر رتبه‌بندی فیلم‌های مارول در سال ۲۰۲۱ را با Spider-Man: No Way Home انجام دهیم، این اثر قطعا اول خواهد شد. اما با نبود نسخه بلوری این اثر تا اسفند ماه سال جاری، فعلا Shang-Chi And The Legend of The Ten Rings برنده این رقابت است.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

5 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا