مدیر استودیو مارول جواب خوبی برای دشمنان داستان های ابرقهرمانی دارد

برخی دوست دارند، برخی ندارند: همین!

جواب کوین فایگی به دشمنان داستان های ابرقهرمانی

کوین فایگی (Kevin Feige) مدیر استودیو مارول (Marvel Studios) به تازگی پاسخ خوبی را به افرادی که داستان های ابرقهرمانی را دوست ندارند کرده است.

حدود ۲۰ سال است که ژانر فیلم‌ها و سریال‌های ابرقهرمانی به کلی دستخوش تغییرات گسترده‌ای شده و آثار آن، عملا به ماشین چاپ پول برای سازندگان تبدیل شده‌اند. با این وجود بین استودیوهایی که تلاش کرده‌اند تا آثار ابرقهرمانی را به اوج برسانند، بدون شک استودیو مارول جایگاه بسیار ویژه‌ای دارد.

پس از خلق جهان سینمایی مارول در سال ۲۰۰۸ با فیلم Iron Man، رفته رفته جمع بزرگی از ابرقهرمانان مارول در یک جهان سینمایی کنار هم جمع شدند تا داستان‌های فوق‌العاده حماسی و جذابی را برای بینندگان به تصویر بکشند. با این وجود، در این مسیر پیشرفت، همیشه افرادی بودند که نقدهای بسیاری را به آن وارد کرده و حتی برخی از آن‌ها آثار ابرقهرمانی را اثر سینمایی خطاب نمی‌دانستند!

بین افرادی که فروش بالا و محبوبیت آثار دنیای سینمایی مارول ابراز نارضایتی کرده بودند، نام افرادی مانند مارتین اسکورسیزی (Martin Scorsese)، جیمز کامرون (James Cameron) و دنیس ویلنوو (Denis Villeneuve) که همگی از کارگردانان برجسته دنیای سینمایی مارول هستند، دیده می‌شود. مدتی پیش با انتشار فیلم Avatar 2 هم کامرون ادعاهای عجیبی را درباره کار استودیو مارول و سطح جلوه‌های ویژه عجیب آن کرده بود، اما جالب است که مدیر استودیو مارول، کوین فایگی بالاخره جوابی را برای تمامی این توهین‌های مستقیم و غیرمستقیم ارائه کرده است.

جواب مدیر استودیو مارول خطاب به کسانی که داستان های ابرقهرمانی را بد می‌دانند

یه زمانی افرادی بودن که اصلا تحمل داستان مصور و دو بعدی که رنگارنگ است را ندارند. اونا در جواب به این کتاب‌ها و داستان‌ها خیلی زود میگفتن «نه، به درد من نمی‌خوره». درست مثل الآن که افرادی رو داریم که اگر اثری رو درباره آدمایی بخونن که تو فضا زندگی می‌کنن یا زیر آب نفس می‌کشن، زود میگن «نه، به درد من نمیخوره».

به نظر من سبک روایت داستان در قالب ابرقهرمانی، دقیقا مثل هر ژانر دیگه‌ای از روایت داستانه، اگر اونو همون طوری که هست در نظر بگیرید و جدی باهاش برخورد کنید. با این ژانر میشه ایده‌های فوق‌العاده‌ای رو به تصویر کشید، کاراکترهای بزرگی رو خلق کرد و ماجراجویی‌های خاصی رو نشون داد.

گفته‌های کوین فایگی در مصاحبه‌ای که برای فیلم Black Panther: Wakanda Forever انجام داده بود، نشان می‌دهد که چقدر او به ساخت آثار و داستان های ابرقهرمانی وفادار است. او اظهار می‌کند که فیلم‌ها و سریال‌های ابرقهرمانی هم دقیقا به همان اندازه دارای ارزش هستند که هر اثر سینمایی دیگری می‌تواند باشد؛‌ موضوعی که به عقیده فایگی، طرفداران خود به بهترین شکل ممکن آن را طی ۲۰ سال گذشته ثابت کرده‌اند.

واقعا این ایده که گفته شود ساخت فیلم‌های ابرقهرمانی خیلی راحت است و استودیو مارول آثار ساده‌ای را می‌سازد، عین بی‌انصافی خواهد بود. همچنین اگر گفته شود که این آثار فاقد احساسات هستند و بخش روانشناسی در آن‌ها کمتر دیده می‌شود، صد درصد غلط است. هر فرد سلیقه‌ای دارد و علاقه بسیاری از افراد، دیدن و خواندن و شنیدن درباره داستان های ابرقهرمانی نیست، در حالی که جمعی دیگری از افراد با دیدن میولنیر (Mjolnir) در دست کاپیتان آمریکا (Captain America) اشک می‌ریزند. نمی‌توان قضاوت کرد که سلیقه چه کسی بهتر است، چراکه این یک انتخاب خواهد بود که هر بیننده خود آن را انجام می‌دهد.

حال سازندگان آثار ابرقهرمانی، توهین یا صحبت تندی را درباره سایر فیلم‌ها و سریال‌ها نکرده‌اند، اما متاسفانه انواع توصیفات نا به جا درباره آثار سینمایی دی سی و مارول انجام شده که واقعا دلیل موجهی برای آن‌ها وجود ندارد. «سینمایی» خواندن یا نخواندن یک فیلم، عملا یعنی تحمیل کردن نظر یک کارگردان به جمع بزرگی از طرفداران و در نتیجه، ایجاد جر و بحث درباره سلیقه هرکدام می‌شود؛ کاری که اصلا حرفه‌ای نیست و متاسفانه برخی از کارگردان‌های برجسه هالیوود انجام می‌دهند.

اما نظر شما درباره این موضوع چیست؟ آیا واقعا لازم است تا در صورت مخالفت با یک ژانر، آن را مورد تمسخر قرار داد و نقدهای تند به آن وارد کرد؟ آثار دنیای سینمایی مارول در حال حاضر تا فاز ششم تایید شده‌اند و به زودی شاهد روی کار آمدن آثار جهان دی سی، با مدیریت جیمز گان (James Gunn) نیز خواهیم بود. بدون شک طی سال‌های آینده، اتفاقات خاص و مهمی در ژانر ابرقهرمانی رخ خواهد داد.

4.7 11 آراء
امتیاز مطلب

guest

4 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا