آواتار - Avatar

هر آنچه باید از فیلم Avatar 2 بدانید

بازگشت به پاندورا

1%
  • 0/10
هر آنچه باید از فیلم Avatar 2 بدانید ۲ ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ مقالات جانبی (سینمایی) کپی لینک

فیلم Avatar 2 به‌ عنوان دنباله دومین فیلم پرفروش تاریخ، تاکنون مسیر شکل‌گیری پر فراز و نشیبی را طی کرده است. آیا رکوردشکنی دیگری در راه است؟

فیلم Avatar به کارگردانی جیمز کامرون (James Cameron)، ۱۰ سال پیش اکران شد و چنان نقطه عطفی در زمینه جلوه‌های بصری رقم زد که توانست بیش از دو و نیم میلیارد دلار بفروشد و لقب پرفروش‌ترین فیلم تمام ادوار تاریخ سینما را به دست آورد. رکورد آواتار تا سال‌ها دست‌نیافتنی به نظر می‌رسید، تا زمانی که دیزنی و دنیای سینمایی مارول از راه رسیدند. فیلم‌های MCU یکی پس از دیگری آمارهای درخشان خلق می‌کردند و در نهایت، حسن ختام فاز سوم، یعنی Avengers: Endgame، بالاخره آواتار را از تخت پادشاهی پایین کشید.

حالا که یک دهه از دوران طلایی آواتار گذشته و مردم بیشتر از هر چیزی مشتاق دیدن ابرقهرمان‌ها روی پرده نقره‌ای هستند، سخت است که بتوان سرنوشتی به خوبی قسمت اول برای Avatar 2 متصور شد. جیمز کامرون اما اصلاً نگران نیست و اتفاقاً رکوردشکنی Endgame را به فال نیک می‌گیرد:

Avengers: Endgame اثباتی آشکار بر این نکته است که مردم هنوز به سالن‌های سینما می‌روند. بیشترین چیزی که مرا درباره آواتار ۲ و ۳ می‌ترساند آن بود که ممکن است بازار آنقدر تغییر کرده باشد که کشاندن مردم به یک اتاق تاریک، کنار چند غریبه برای دیدن چیزی، دیگر غیرممکن باشد.

جیمز کامرون

کامرون از همان ابتدا برنامه بلندبالایی برای پاندورا و بومی‌هایش داشته؛ فقط پیاده‌سازی آن چندین سال طول کشیده است. او قرار است تا سال ۲۰۲۷ چهار دنباله برای آواتار بسازد. حالا که نزدیک‌ترین آنها بالأخره تکلیفش مشخص شده، بهتر است زودتر به سراغش برویم.

داستان فیلم آواتار ۲

طی سال‌های متمادی که از اعلام ساخت Avatar 2 گذشته، کامرون گوشه‌ای از داستانی که قرار است شاهدش باشیم را مشخص کرده که تم اصلی این داستان، حول محور خانواده است. کامرون اذعان داشته که هر کدام از دنباله‌ها برای خود یک فیلم مستقل هستند و نیازی نیست که حتماً فیلم اول را دیده باشید تا سردر بیارید اوضاع از چه قرار است. البته اگر چنین نبود باید تعجب می‌کردیم چرا که داستان و کاراکترها هرگز نقطه قوت قسمت اول نبودند و بعید است تعداد زیادی از مردم حتی اسم آنها را پس از ۱۲ سال به خاطر داشته باشند.

در آواتار ۲ سال‌های زیادی سپری شده و جیک و نیتیری حالا دیگر رؤسای قبیله خود هستند. همانطور که پیش‌تر گفتیم، تمرکز داستان بر فرزندان این دو خواهد بود که پا را فراتر از جنگل‌های سیاره پاندورا می‌گذارند و به محیط‌های زیرآبی و آتش‌فشانی این سیاره مرموز خواهند رفت.

جیک و نیتیری در Avatar

کامرون قول داده که جلوه‌های بصری این لوکیشن‌ها آنچنان حیرت‌انگیز خواهند بود که «خودتان را خراب می‌کنید و دهانتان چهارطاق باز خواهد ماند»! پرش زمانی در داستان نیز وجود خواهد داشت تا شکاف طولانی میان دو فیلم جبران شود. بدین ترتیب نیتیری و جیک صاحب یک دختر هشت‌ساله هستند. ظاهراً فیلم‌برداری دو فیلم پیاپی برای ورثینگتون بسیار دشوار بوده و کامرون گفته که او برای ایفای نقش خود فشار زیادی متحمل شده است.

تهیه‌کننده فیلم تأیید کرده دنیای زیرآب بخش مهمی از فیلم را دربرمی‌گیرد. به‌علاوه او اذعان داشته که آواتار ۲ قرار است پکیجی شامل وضوح 4K، تصاویر سه‌بعدی و نرخ فریم بالا (۱۲۰ فریم بر ثانیه) باشد.

کامرون به استفاده از آخرین فناوری‌های روز در تولید فیلم‌هایش مشهور است و در این فیلم احتمالاً یکی از جاه‌طلبانه‌ترین کارگردانی‌های او را خواهیم دید. او نه تنها سال‌ها صبر کرده تا فناوری تصویر‌برداری زیرآب پیشرفت کند، بلکه قصد دارد از جلوه سه‌بعدی بدون نیاز به عینک هم در این فیلم استفاده کند. این تکنولوژی هم‌اکنون در دسترس است، اما به‌کارگیری آن در مقیاس سینمایی برای چندصد بیننده همزمان، چالشی بزرگ و هزینه‌بر است. عمده تأخیرهای متعدد اکران آواتار ۲ تاکنون برای فائق آمدن بر این مشکلات بوده و در صورتی که تیم تولید موفق به انجام این پروژه با تمام این موارد شود، شاید بار دیگر رکورد پرفروش‌ترین فیلم تاریخ جا‌به‌جا شود.

عنوان فیلم آواتار ۲ چیست؟

جیک سالی

تاکنون دنباله‌های در دست تولید را با عدد مشخص کرده‌ایم، اما دلیل نمی‌شود که این آثار زمان اکران نیز با همین اعداد شناخته شوند. هنوز به‌طور رسمی مشخص نشده که آواتارهای بعدی چه اسم‌هایی را یدک می‌کشند. به نظر می‌رسد که دنباله فیلم آواتار از جهان زیر آب در جهان خیالی که کمرون خلق کرده برای ما خواهد گفت و به همین دلیل نام این اثر Avatar The Way of Water خواهد بود. پی‌تر نیز در سال ۲۰۱۸ پس از اینکه کمرون از تصمیم خود برای ساخت ادامه فرنچایز آواتار گفت رسانه‌ها و شبکه BBC لیستی از آثار در دست ساخت فرنچایز مذکور را منتشر کرد که بعا‌ها توسط خود کامرون تایید شد. با این حال ممکن است که این عناوین دستخوش تغییر شوند اما دست کم از عنوان اولین دنباله مطمئن هستیم.

لیست ارائه شده توسط شبکه BBC :

  • Avatar: The Way of Water
  • Avatar: The Seed Bearer
  • Avatar: The Tulkun Rider
  • Avatar: The Quest for Eywa

کامرون اذعان داشته که این‌ها اسامی بالقوه هستند، اما ممکن است در پایان کار دستخوش تغییر شوند.

بازیگران فیلم Avatar 2 چه کسانی هستند؟

گروه اصلی بازیگرانی که در قسمت اول حضور داشتند، هنوز هم تحت قرارداد هستند و بازگشتشان برای آواتار ۲ قطعی است. زویی سالدانا، که در سال ۲۰۰۹ تنها ریبوت Star Trek را به‌عنوان اثری شاخص در کارنامه داشت، حالا به سبب حضور در MCU و مجموعه نگهبانان کهکشان بسیار شناخته‌شده و قرار است برای ایفای دوباره نقش «پرنسس نیتیری» بازگردد. بدین ترتیب شاید او حالا درخشان‌ترین چهره در فهرست بازیگران آواتار ۲ باشد.

سم ورثینگتون نیز بار دیگر در نقش جیک سالی که حالا دیگر کاملاً به یکی از اعضای گونه ناوی‌ها تبدیل شده، بازی خواهد کرد. شکی نیست که ورثینگتون در این سال‌ها به اندازه سالدانا موفق نبوده است؛ شاید آواتارهای بعدی برای او بازگشتی دراماتیک را رقم بزنند.

سیگورنی ویور، الهه فیلم‌های علمی تخیلی و استفن لنگ نیز با وجود آن که کاراکترهایشان در فیلم اول کشته شدند، در آواتار ۲ حضور خواهند داشت. کلنل مایلز کواریچ (استفن لنگ) قرار است در تمامی چهار فیلم شخصیت منفی اصلی مجموعه باشد. سی‌سی‌اچ پاوندر، و مت جرالد نیز دیگر بازیگرانی هستند که حضورشان در مجموعه را تکرار خواهند کرد.

چهار بازیگر اصلی فیلم اول به ترتیب از چپ به راست: زویی سالدانا، سم ورثینگتون، سیگورنی ویوِر، استفن لنگ

اما بازیگران جدید چطور؟ چهار بازیگر که در چهار سریال پربیننده ایفای نقش کرده‌اند، در آواتار ۲ کاراکترهای جدیدی را معرفی خواهند کرد: اونا چاپلین (Game of Thrones)، کلیف کرتیس (Fear The Walking Dead)، ادی فالکو (The Sopranos) و میشل یئوه (Star Trek: Discovery).

فهرست بازیگران آواتار ۲، سورپرایزهای بزرگی هم در خود دارد. اول از همه، کیت وینسلت، بازیگر دوست‌داشتنی انگلیسی که همگی او را به سبب هنرنمایی‌اش در نقش رز بوکیتر در فیلم تایتانیک می‌شناسیم، قرار است پس از سال‌ها دوباره با جیمز کامرون در آواتار ۲ همکاری کند. کامرون در این باره اذعان داشته که ۲۰ سال به دنبال پروژه‌ای می‌گشت تا با وینسلت در آن کار کند.

دومین غافلگیری، حضور ستاره مجموعه Fast & Furious، یعنی وین دیزل در این فیلم است. دیزل این خبر را از طریق انتشار یک ویدئو کنار کامرون سر صحنه فیلمبرداری منتشر کرد. به این فهرست باید جمین کلمنت (Men in Black 3) را هم اضافه کنیم که نقش یک بیولوژیست را در فیلم بازی می‌کند و ظاهراً این کاراکتر شخصاً موردعلاقه جیمز کامرون است.

وین دیزل کنار جیمز کامرون سر صحنه فیلمبرداری آواتار ۲

فهرست بازیگران فیلم شامل تعداد زیادی بازیگر خردسال و جوان نیز می‌شود چرا که تمرکز داستان روی فرزندان کاراکترهای اصلی قسمت اول است. جیمی فلاترز نقش بزرگ‌ترین فرزند جیک و نیتیری را بازی می‌کند. بریتین دالتون نقش فرزند وسط و ترینیتی بلیس نیز نقش کوچک‌ترین فرزند که تنها دختر خانواده است را برعهده دارد.

علاوه‌بر فرزندان خانواده سالی، کاراکترهای جوان دیگری نیز در فیلم حضور دارند. فیلیپ گلیو، بیلی باس و دوان اوانز جونیور قرار است در آواتار ۲ نقش سه عضو جوان قبیله Metkayina را ایفا کنند که در اقیانوس‌های سیاره پاندورا زندگی می‌کنند. نقش تنها شخصیت جوان فیلم که از نژاد انسان است نیز به جک چمپیون رسیده؛ این کاراکتر در کلونی سابق انسان‌ها در پاندورا متولد شده، اما ترجیح می‌دهد زمانش را به کاوش در این سیاره سپری کند.

درجه‌بندی سنی فیلم آواتار ۲

فیلم‌هایی چون Avatar 2 به سبب ماهیت بلاک‌باستری خود، باید تا جای ممکن افراد بیشتری را به سالن‌های سینما بکشانند. بنابراین بسیار بعید است که شاهد درجه‌بندی سنی R برای این فیلم باشیم. به‌علاوه قسمت اول نیز با درجه PG-13 اکران شد و با داشتن این دلایل، باید تقریباً حتمی بدانیم که قسمت دوم و سایر دنباله‌ها مختص بزرگسالان اکران نخواهند شد.

نیتیری

اگر تأخیر دیگری رخ ندهد، حدوداً دو سال دیگر شاهد اکران فیلم Avatar 2 خواهیم بود. جیمز کامرون، فاکس و حالا دیزنی هزینه‌های زیادی برای تولید این فیلم و دنباله‌های مجموعه متحمل شده‌اند تا شاهد یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های تاریخ سینما باشیم. این فیلم به‌عنوان ادامه‌دهنده پرفروش‌ترین فیلم دهه اخیر، بار سنگینی بر دوش دارد. سلایق سینماروها نسبت به ده سال پیش تغییر کرده و بازیگران قدرتمندی چون مارول و دی‌سی، بازار را قبضه کرده‌اند. آیا آواتار ۲ علاوه بر جلوه‌های ویژه، ابزار درخور دیگری خواهد داشت تا همچون قسمت قبلی در تاریخ ماندگار شود؟

تاریخ اکران فیلم Avatar 2 (آواتار ۲) چه زمانی است؟

آواتار ۲ پس از کش و قوس‌های فراوان، بالأخره تاریخ اکران مشخصی دارد. این فیلم در ۱۶ دسامبر سال ۲۰۲۲ (۲۵ آذر ۱۴۰۱) به روی پرده نقره‌ای سینما خواهد رفت و پس از آن، هر یک سال در میان دنباله‌های بعدی اکران می‌شوند تا با همین ترتیب، آواتار ۵ در ۱۷ دسامبر ۲۰۲۷ عرضه شود. برنامه‌ریزی برای تولید و اکران فیلم‌های این مجموعه تاکنون بارها به دلایل مختلف دستخوش تغییر شده که بد نیست به‌طور خلاصه به آنها اشاره کنیم.

در ابتدا قرار بود آواتار ۲ در دسامبر ۲۰۱۴ و قسمت سوم یک سال پس از آن اکران شود اما این اتفاق هرگز نیفتاد. سپس فیلم چهارم به برنامه‌ها اضافه و بنا بر آن شد که فیلم‌ها در سه سال پیاپی (۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸) عرضه شوند. البته که این پایان کار نبود و مشکلات متعددی چون نگارش فیلمنامه، کمبود فناوری‌های تصویربرداری و جلوه‌های کامپیوتری مناسب و خریداری فاکس توسط دیزنی، برنامه را چندین مرتبه عقب انداخت تا بالاخره به تاریخی که بالاتر گفتیم برسیم.

اسپایدر، فرزند انسان جیک و نیتیری 

فیلم Avatar 2
تصویر منتشر شده از فیلم آواتار ۲ توسط مجله امپایر

مجله امپایر اخیرا تصویر جالبی از این اثر را در صفحه اینستاگرام خود به اشتراک گذاشته که از شخصیت جدیدی که در این اثر حاضر خواهد شد می‌گوید. ظاهرا این شخصیت انسان جدید است که به این سرزمین می‌رود و توسط شخصیت‌های اصلی این فرنچایز به فرزندخواندگی گرفته شده است. امپایر از این شخصیت به عنوان SPIDER نام می‌برد و ظاهرا او توسط جیک و نیتیری بزرگ شده است. این پسر جوان که در اصل مایلز سوکورو نام دارد و جک چمپیون نقش او را بازی می‌کند. در حقیقت اسپایدر در یک پایگاه نظامی در پاندورا متولد شده، اما با توجه به این امر که او برای بازگشت به زمین بسیار کوچک بوده، توسط جیک و نیتیری در جنگل‌های بیولومنسنت (bioluminescent) بزرگ شده است.

تریلر فیلم Avatar 2 

به گفته رسانه‌های بزرگ سینمایی که در مراسم CinemaCon موفق به تماشای این تریلر شده‌اند، در این اثر شاهد معرفی پرنده‌های دریایی بزرگ جدید هستیم که با دیگر موجودات این جهان به شکل جالبی ارتباط برقرار می‌کنند. همچنین به نظر می‌رسد که زندگی مردم پاندورا اکنون بسیار نسبت به گذشته پیشرفت کرده و در فیلم Avatar 2 شاهد تغییرات جالبی خواهیم بود.

اطلاعاتی از پشت صحنه فیلم آواتار ۲ 

سال گذشته یکی از تهیه کنندگان فیلم آواتار ۲ تصاویری از پشت صحنه این اثر را در صفحه تویتر رسمی فیلم آواتار منتشر کرده که برخی از بازیگران این فرنچایز را حین فیلمبرداری این فیلم نشان می‌دهد. در این تصاویر سم ورثینگتن و زوئی سلدانا را می‌بینیم که در محل فیلمبرداری فیلم آواتار ۲، واقع در جنگل‌های هاوایی مشغول ضبط این اثر مورد انتظار هستند.
این تصاویر به صحنه‌هایی از این اثر اشاره می‌کند که در زیر آب فیلمبرداری شده و داخل دنیای عجیب زیر اقیانوس، که برای اولین بار در این فیلم با آن آشنا خواهیم شد رخ می‌دهند. فیلمبرداری این فیلم از سال ۲۰۱۷ آغاز شده و بخش اعظم آن تا سال ۲۰۱۸ ثبت شده است. با این حال کاملا مشخص نیست که این تصاویر به چه مرحله‌ای از این پروژه مربوط است. همچنین جیمز کمرون کارگردان این اثر هنگامی که استفان لانگ را به عنوان شخصیت ابر شرور اصلی ادامه فرنچایز اعلام کرد، تصاویری را نیز از پشت صحنه این اثر در توییتر خود منتشر کرد.

در حال حاضر به نظر می‌رسد که فیلمبرداری فیلم آواتار ۲ تقریبا خاتمه یافته و در صفحه اینستاگرام رسمی فیلم آواتار۲ تصویری منتشر شده که در قالب این تصویر ده‌ها تصویر دیگر را مشاهده می‌کنیم و این تصویر به عوامل فیلم اشاره می‌کنند. در زیر این پست اینستاگرامی از عوامل پشت صحنه و هنرمندانی که در ساخت این اثر دخالت داشتند قدردانی شده و علاوه بر آن در بین توضیحات اشاره شده است که فیلمبرداری در نیوزلند بسیار لذت‌بخش و موفقیت آمیز است. در ادامه نیز نیوزیلند به عنوان محل اصلی فیلمبرداری تمامی آثار مجموعه آواتار معرفی شده است.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

2 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments