#مهسا_امینی

ساخت پیج جعلی در شبکه روبیکا بدون اطلاع‌ افراد و رسانه‌ها | به‌روزرسانی: اپلیکیشن روبیکا از گوگل پلی حذف شد

آیا با نام شما هم صفحه‌ای در روبیکا ایجاد شده است؟

شبکه روبیکا پیج جعلی

امروز در شبکه‌های اجتماعی اعتراضات زیادی از سوی افراد مشهور، رسانه‌ها و حتی صاحبان کسب و کار صورت گرفت که با نام آنها در شبکه‌ی روبیکا پیچی ساخته شده است.

اگر در گوگل آدرس rubika.ir را تایپ کرده و سپس نام خود را پس از علامت اسلش (/) جستجو کنید ممکن است پیجی با نام شما هم ساخته شده باشد که شما از آن هیچ اطلاعی ندارید.

هنوز مشخص نیست که این موضوع از کجا نشات گرفته و آیا کار شبکه خود روبیکاست یا عده‌ای اقدام به ساخت صفحاتی در شبکه‌ی روبیکا با نام افراد مختلف و حتی رسانه‌های خبری کرده‌اند که هیچ کدام از این افراد اطلاعی از این موضوع ندارند.

حتی اقدام به برداشتن محتوا از صفحات این افراد کرده و در شبکه‌ی روبیکا منتشر کرده‌اند.

بر این اساس بسیاری از کاربران در شبکه‌های مجازی اظهار بی‌اطلاعی کرده و خواستار احترام به حریم خصوصی‌شان شده‌اند.

در همین راستا از صفحه‌ی سرگرمی در اینستاگرام نیز صفحه‌ی در روبیکا بدون اطلاع این رسانه‌ ساخته شده است.

شبکه روبیکا

بر همین اساس با روابط عمومی همراه اول تماس گرفتیم؛ این اپراتور هم اظهار بی‌اطلاعی کرد.

ظاهرا شبکه‌ی روبیکا نیز اظهار بی‌اطلاعی کرده و از کاربران خواسته که در صورت وجود چنین صفحاتی به آنها اطلاع دهند تا این صفحات حذف شوند، حتی افراد می‌توانند اختیار صفحات ساخته شده را به دست بگیرند و این صفحات را خود مدیریت کنند.

به‌روزرسانی ۲۵ مرداد ۱۴۰۰

پس از ساخت صفحات جعلی برای کاربران در شبکه روبیکا، حالا این شبکه اقدام به انتشار اطلاعیه کرده است که در ادامه می‌خوانید

اطلاعیه روبیکا در خصوص مشابهت نام کاربری در صفحات روبینو:

در روبینو همانند تمام شبکه‌های اجتماعی امکان ثبت شناسه کاربری از ۵ تا ۳۰ کاراکتر برای تمام کاربران فراهم است. تنها محدودیت برای ایجاد حساب کاربری، این است که نام کاربری موردنظر قبلا توسط کاربر دیگری رزرو نشده باشد.

در تمامی شبکه‌های اجتماعی، بی‌شمار پیج و کانال‌، مشابه با عنوان یا شناسه افراد، توسط کاربران ایجاد می‌شود که این امر در پلتفرم روبیکا با بیش از ۴۷ میلیون کاربر یکتای رجیستر شده، وجود ۷.۶ میلیون کانال در پیام‌رسان روبیکس و ثبت بیش از ۹ میلیون صفحه در شبکه اجتماعی روبینو توسط کاربران اجتناب‌ناپذیر است.

ضمن احترام به عزیزانی که تاکنون مفتخر به میزبانی ایشان در پلتفرم روبیکا نبوده‌ایم و ایشان منتقد ایجاد کانال توسط سایر کاربران به نامشان در روبیکس و روبینو هستند به اطلاع می‌رساند سلب شناسه کاربری بدون کسب اجازه از مالک کانال یا صفحه امکان‌پذیر نمی‌باشد، لذا روبیکا از تمامی صاحب‌نظران این حوزه که راهکاری جهت بهبود فرآیند ثبت کانال و صفحات دارند دعوت به‌عمل می‌آورد پیشنهادات خود را به ایمیل support@rubika.ir ارسال نمایند.

همچنین روبیکا در توییتر با انتشار توییتی اعلام کرده است:

 

در صورتی که با صفحه یا حسابی برخورد می‌کنید که به شما تعلق ندارد، برای جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی با پشتیبانی روبیکا از طریق شماره ۰۲۱۹۱۳۳۱۲۲۲ تماس بگیرید تا پس از احراز هویت اکانت شما حذف شود یا کنترل آن رد اختیار شما قرار گیرد.

به‌روزرسانی ۲۶ مرداد ۱۴۰۰

روبیکا هیچگونه مجوزی از ساترا نداشته است که ساترا بخواهد آنرا باطل کند

روابط عمومی روبیکا اعلام کرد که این سوپراپلیکیشن با محوریت شبکه اجتماعی و پیام‌رسان است نه iptv. طی سالیان گذشته ساترا همواره سعی کرده است که علاوه بر iptv ها و vod ها، پیام‌رسان‌ها را هم متقاعد به اخذ مجوز از ساترا کند که هیچکدام از پیام‌رسان‌ها از جمله روبیکا قبول نکردند.

در خصوص بخش فیلم و سریال روبیکا نیز لازم به ذکر است که این شبکه در سال ۱۳۹۷ فقط برای مدت ۶ ماه و به‌صورت موقت مجوز از ساترا برای این قسمت داشت که همان موقع نیز منقضی شد و هیچگاه تمدید نشده است؛ زیرا روبیکا اقدام به عقد قرارداد با سایر پلتفرم‌های دارای مجوز نمود و انتشار محتوا از سیستم‌های این پلتفرم‌ها انجام می‌شود نه روبیکا.

در نهایت حتی در صورت وجود مجوزی برای ابطال از سوی ساترا، زیبنده یک نهاد حاکمیتی نیست که بدون انجام هیچگونه تحقیقاتی و اخذ توضیح بابت شایعات و اکاذیب منتشره علیه روبیکا در روزهای اخیر، از طریق یک رشته توئیت و نه حتی نامه‌ای رسمی، ابطال مجوز یک پیام‌رسان که حتی رسانه صوت و تصویر فراگیر نیز محسوب نمی‌شود و حتی درخواست مجوزی نداده، اعلام شود!

به‌روزرسانی ۲۹ مرداد ۱۴۰۰

اپلیکیشن روبیکا پس از سروصداهایی که در رابطه با ایجاد حساب‌های جعلی به پا کرد، ظاهرا از گوگل پلی حذف شده است.

روبیکا دو روز پس از انتشار اخبار مربوط به ساخت حساب‌های جعلی و اعتراض کاربران اعلام کرد که در حال پیگیری موضوع است و اظهار بی‌اطلاعی از موضوع کرد.

حالا صفحه اپلیکیشن روبیکا در کافه‌بازار پیغامی با این مضمون نمایش می‌دهد:

«این برنامه به درخواست توسعه دهنده از حالت انتشار خارج شده است.»

البته گزارش‌ها حاکی از آن است که روبیکا از اوایل سال ۹۹ از فروشگاه آنلاین کافه‌بازار حذف شده است.

از سوی دیگر فروشگاه اپلیکیشن اناردونی نیز در توییتر اعلام کرده که به‌ دلیل ایجاد حساب‌های کاربری جعلی در روبیکا، انتشار این برنامه را به حالت تعلیق در خواهد آورد.


guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا