1%
  • 0/10

واردات ۱.۴ میلیون دستگاه گوشی به کشور از ابتدای سال تا ۲۰ خرداد

رشد ۱۴۵ درصدی نرخ واردات موبایل نسبت به پارسال

واردات ۱.۴ میلیون دستگاه گوشی به کشور از ابتدای سال تا ۲۰ خرداد ۰ ۲۱ خرداد ۱۳۹۹ موبایل کپی لینک
رجیستری گوشی مسافری

واردات ۱.۴ میلیون دستگاه گوشی تلفن همراه به کشور از سوی گمرک جمهوری اسلامی اعلام شده که نسبت به سال گذشته رشد ۱۴۵ درصدی داشته است.

سید روح الله لطیفی، سخنگوی گمرک ایران درباره آخرین وضعیت واردات تلفن‌ همراه در سال جاری اعلام کرد که از اول سال جاری تا ۲۰ خرداد ماه تعداد یک میلیون و ۴۱۰ هزار و ۹۳۳ دستگاه در مجموع از گمرک ترخیص و وارد بازار شده است. در حالی که طی مدت مشابه سال گذشته این رقم ۵۷۴ هزار و ۹۱۹ دستگاه بود که به این ترتیب شاهد رشد ۱۴۵ درصدی هستیم.

وی تعداد اظهارنامه‌های تلفن همراه از اول سال جاری تا ۲۰ خرداد را ۵۵۶ مورد اعلام کرد که در مقایسه با همین مدت زمانی در سال گذشته که ۱۱۹ اظهارنامه بوده افزایش ۳۶۷ درصدی دارد.

به گفته‌ی سخنگوی گمرک، امسال ارزش دلاری گوشی‌های اظهار شده حدود ۲۲۹ میلیون و ۹۹۰ هزار و ۹۱۰ دلار محاسبه شده که نسبت به سال قبل ۴۸۷ درصد رشد داشته است. اما ارزش دلاری گوشی‌های اظهار شده در سال گذشته تا ۲۰ خرداد ماه ۳۹ میلیون و ۱۴۸ هزار و ۹۹۷ دلار بوده است.

با مشاهده‌ی آمار و ارقام ارایه شده می‌توان به وضوح افزایش قیمت گوشی در بازار تلفن همراه را مشاهده کرد که فعالان بازار این بالا رفتن قیمت را عمدتا ناشی از افزایش نرخ ارز و تاثیر آن روی بازار می‌دانند.

البته باید به این موضوع اشاره کنیم که محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از واردات ۱.۴ میلیون دستگاه گوشی تا یک ماه پیش یعنی ۲۱ اردیبهشت خبر داده بود. وی در پاسخ به سوالی در رابطه با علت افزایش قیمت و آشفتگی بازار موبایل گفته بود:

از وزیر صمت می‌پرسم، اما احتمالا به دلیل تعطیلی کارخانه‌های تولیدی در کشورهای تولیدکننده‌ای مثل کره جنوبی و چین، واردات کاهش دارد.

وی در ادامه اعلام کرده بود:

البته تا دو روز پیش، آمار واردات نشان می‌داد که ۱.۴ میلیون گوشی وارد شده که روشن نشده است. شاید کمی هم احتکار باشد، البته اطمینان ندارم.
نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments