1%
  • 0/10

فناوری به زبان ساده: حذف اطلاعات مکانی تصاویر و عکس‌های گوشی

چطور اطلاعات مکانی عکس‌ها را حذف کنیم

فناوری به زبان ساده: حذف اطلاعات مکانی تصاویر و عکس‌های گوشی ۰ ۲۳ شهریور ۱۳۹۹ آموزش و ترفند کپی لینک
حذف اطلاعات مکانی

حذف اطلاعات مکانی از روی تصاویر و عکس‌هایی که با گوشی موبایل‌تان گرفته‌اید یکی از راه‌ها برای جلوگیری از سوءاستفاده توسط افراد سودجو است.

داده‌های موقعیت مکانی می‌توانند برای اثبات مواردی مانند تصادف رانندگی و عکاسی در تعطیلات مفید باشند، اما اگر داده‌های موقعیت مکانی همیشه روشن باشد، ممکن است دردسرساز شود. بنابراین برای محافظت از خود و اطرافیانتان، در این مقاله نحوه‌ی حذف اطلاعات مکانی از عکس‌های ثبت شده و مهمتر از همه، چگونگی جلوگیری از اضافه شدن آنها به عکس‌ها ارایه شده است.

چطور اطلاعات مکانی گوشی را خاموش کنیم

برای اینکه اطلاعات مکانی روی تصاویر ظاهر نشود، بهتر است از ابتدا گزینه‌ی ثبت اطلاعات مکانی را غیرفعال کرد. برای این کار باید به منوی تنظیمات دوربین مراجعه کرده و این گزینه را خاموش کرد. تنظیمات دوربین در گوشی‌های مختلف متفاوت است؛ مثلا در گوشی‌های هواوی هنگام فعال کردن دوربین، کلید تنظیمات بالای صفحه سمت راست ظاهر می‌شود، با لمس این کلید، وارد منوی تنظیمات صفحه‌ی بعد می‌شوید و گزینه‌ی دوم کلید تگ لوکیشن است که با لمس آن می‌توانید آن را غیرفعال کنید.

حذف اطلاعات مکانی

در گوشی‌های سامسونگ تنظیمات دوربین در قسمت سمت چپ بالا قرار دارد و در گوشی‌های پیکسل گوگل، قسمت تنظیمات روی فلش در بخش بالای صفحه‌ وجود دارد که با لمس آن می‌توانید وارد منو شده به بخش تنظیمات مراجعه کرده و کلید اطلاعات مکانی یا همان لوکیشن را غیرفعال کنید.

به این ترتیب از هم‌اکنون که این گزینه را غیرفعال کرده‌اید می‌توانید مطمئن باشید که اطلاعات مکانی شما روی عکس‌ها ظاهر نمی‌شوند. اما چطور می‌توان اطلاعات مکانی عکس‌های قبلی را پاک کرد.

حذف اطلاعات مکانی از آلبوم عکس‌ها

اگر تاکنون نمی‌دانستید که تصاویر و عکس‌هایی که ثبت می‌کنید اطلاعات مکانی فعال است و این اطلاعات نیز ثبت می‌شود، برای پاک کردن آنها لازم است این مراحل را انجام دهید؛

براین این کار به بخش گالری عکس‌ها مراجعه کنید؛ عکسی که می‌خواهید اطلاعات مکانی‌اش را حذف کنید انتخاب کرده و در بخش ویرایش می‌توانید اطلاعات مکانی را حذف کنید که البته در گوشی‌های مختلف این تنظیمات هم متفاوت است؛

حذف اطلاعات مکانی

مثلا در گوشی‌های سامسونگ لازم است خط تیره‌ قرمزرنگ در کنار اطلاعات مکانی را لمس کنید تا مکان عکس حذف شود. در گوشی‌های هواوی بعد از مراجعه به بخش ویرایش عکس، لازم است روی گزینه‌ی stickers ضربه بزنید تا لوکیشن نمایش داده شود و می‌توانید این گزینه را فعال یا غیرفعال کنید.

در هیچ یک از برنامه‌های گالری گزینه‌ای برای حذف اطلاعات مکانی از کل عکس‌ها وجود ندارد، اما برنامه‌هایی برای ویرایش کلی عکس‌ها وجود دارد که در صورت نیاز به پاک کردن سریع صدها یا هزاران تصویر، می‌توانید با دانلود از فروشگاه‌ گوگل پلی از آنها استفاده کنید.

حذف داده‌های مکانی از تصاویر در گالری گوگل (Google Photos)

گوگل فوتوز اطلاعات موقعیت مکانی را مستقل از برچسب جغرافیایی دوربین شما اضافه می‌کند؛ به این ترتیب اگر موقعیت مکانی را خاموش نکرده و اطلاعات را حذف نکرده باشید امکان ردیابی اطلاعات شما وجود دارد، مگر اینکه برنامه Google Photos را رمزنگاری کنید.

گوگل فوتوز

حتی اگر سرویس‌های موقعیت مکانی را خاموش کنید، Google Photos می‌تواند بر اساس تاریخچه‌ی مکان شما، به طور خودکار داده‌های مکان را نمایش دهد و بدتر از آن، گزینه‌ای برای پاکسازی داده‌های مکان از گوگل فوتوز به شکل دسته‌ جمعی و کلی برای همه‌ی عکس‌ها وجود ندارد، بنابراین لازم است به صورت جداگانه برای هر عکسی که با دوربین گرفته شده. اطلاعات را حذف کنید. برای حذف اطلاعات موقعیت مکانی از گوگل فوتوز به ترتیب زیر عمل کنید:

  •  باز کردن اپلیکیشن گوگل فوتوز در گوشی
  •  انتخاب عکس‌ها برای حذف مکان
  • ضربه زدن روی تنظیمات سه‌نقطه در سمت راست مکان
  • ضربه زدن روی گزینه‌ی Remove Location و در وب‌سایت گوگل فوتوز روی No location
  • در پایان انتخاب گزینه‌ی Remove

حذف اطلاعات مکانی از گوشی آیفون 

 

حذف اطلاعات مکانی

اپلیکیشن عکس‌ها یا گالری تصاویر را روی آیفون و آیپد باز کنید.

تصاویر و ویدیوهایی که قرار است به اشتراک بگذارید را انتخاب کنید.

کلید به اشتراک‌گذاری را لمس کنید.

در بخش بالای صفحه کلید Options را لمس کنید.

با فشردن کلید Location می‌توانید اطلاعات مکانی را فعال یا غیرفعال کنید.
نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments