عکاسی خیابانی

آموزش عکاسی خیابانی با استفاده از گوشی هوشمند

معرفی ترفندهایی برای استفاده‌ی بهتر از دوربین گوشی

احتمالاً، عکاسی خیابانی یکی از ساده‌ترین ژانرهای عکاسی است که هرکسی می‌تواند آن را فرا بگیرد.

برای گرفتن عکس‌هایی در این سبک تنها به یک گوشی هوشمند نیاز دارید. در راستای گرفتن عکس‌های بهتر و مستندسازی نوع بشر باید مدام در حرکت باشید و سوژه‌های متفاوت را بررسی کنید. با این وجود، ممکن است گاهی گرفتن‌ عکس‌های هنری در ژانر عکاسی خیابانی خیلی دشوار به‌نظر برسد. در این مقاله، نکاتی برای بهبود عکس‌هایی که با استفاده از گوشی هوشمندتان گرفته‌اید، ارائه شده‌ است.

چرا از گوشی هوشمند استفاده کنیم؟

مطمئناً تا به‌حال عبارت «عکاسی با بهترین دوربینی که همراه خود دارید» به‌ گوش‌تان خورده‌ است. اما بهترین دوربین لزوماً گران‌ترین و پیشرفه‌ترین دوربین نیست. بلکه دوربینی که به تمام گزینه‌های آن تسلط دارید، می‌تواند بهترین ابزار شما برای گرفتن عکس‌های حرفه‌ای باشد. به‌علاوه، امروزه ما غالباً از گوشی‌های هوشمند استفاده می‌کنیم و موبایل‌مان را همه‌جا همراه خود داریم. همچنین، دوربین‌های موبایل ساده‌ترین منوها را برای انجام تنظیمات و گرفتن عکس دارند.‌ این دلایل باعث می‌شود انجام عکاسی خیابانی با استفاده از تلفن هوشمند آسان‌تر باشد.

قاب نهایی عکس را پیش‌بینی کنید

برخی از بهترین عکس‌ها در ژانر عکاسی خیابانی نمونه‌هایی هستند که در کسری از ثانیه ثبت شده‌اند. یعنی برای گرفتن این عکس‌ها هیچگونه برنامه‌ریزی از قبل انجام نشده‌ است. اما این بدان معنا نیست که نمی‌توانید برای گرفتن عکس‌ها آمادگی لازم داشته باشید. یکی از بهترین راه‌ها برای بهبود عکس‌ها در عکاسی خیابانی این است که فرایند گرفتن یک عکس را به چند مرحله تقسیم کنید.

حتی اگر نمی‌دانید قاب نهایی عکس چگونه خواهد بود، هنوز می‌توانید مناسب‌ترین کادر را قبل از گرفتن عکس پیدا کنید. در خیابان‌های شهر، خطوط بیشماری از معماری دست‌ساز، سایه‌های طولانی و نور کنترل شده از سازه‌های بلند و رنگ‌های جدید وجود دارد.

با در نظرگرفتن این جزئیات، می‌توانید عناصری که از دید شما با عکس تناسب دارند، در کادر بگنجانید. برای مثال، می‌توانید میان خطوط برجسته‌ و سوژه‌ای که به طور تصادفی وارد قاب می‌شود همگرایی ایجاد کنید. همینطور، سایه‌های کشیده می‌توانند قاب را پر کنند. اما زمانی که یک شخص وارد ناحیه‌ی نور می‌شود، کنتراست در قاب تصویر به‌طرز چشمگیری نمایان خواهد شد.

کمبود جزئیات در یک عکس خیابانی قابل پیش‌بینی نیستند، اما می‌توانید با مشاهده‌ی دقیق محیط اطراف خود طرحی برای آنچه قرار است ثبت شود ارائه کنید و مطلوب‌ترین نتیجه را هنگام عکاسی خیابانی تجربه کنید.

با استفاده از عکاسی خیابانی، داستان روایت کنید

مهم‌ترین جنبه‌ی عکاسی خیابانی خوب این است که دیگران دلیل گرفته‌ شدن عکس شما را تشخیص دهند. عکس‌هایی هستند که سوژه‌ی به‌خصوصی را در کادر نشان می‌دهند، اما در واقع هدف عکاس از گرفتن عکس مشخص نیست یا معنی نمی‌دهند. باید بدانید که در عکاسی خیابانی عکس‌ها به‌اندازه یک رمان به یک داستان نیاز دارند. سعی کنید داستانی درباره‌ی سوژه‌ی خود پیدا کنید یا حداقل برای آن داستان مناسبی بسازید.

در عکاسی خیابانی درنگ نکنید

به قوه‌ی شهود خود اطمینان کنید. این یکی از بهترین مهارت‌هایی است که به‌عنوان یک عکاس خیابانی باید داشته باشید. برای عکاسی خیابانی که مبتنی بر ثبت لحظات معتبر در گذر زمان است، این امکان وجود دارد که پیش از هوشیاری و بدون استدلال قبلی عکاسی کنید. منظور این است که دنیای بصری اطرافتان در حال دادن اطلاعات به شماست. قوه‌ی شهود شما، قبل از اینکه ذهن‌تان زمان لازم برای پردازش این اطلاعات را داشته باشد، آن‌ها را درک می‌کند.

در یک نگاه می‌توانید تشخیص دهید که یک مکان با رنگ‌های متقارن یا متضاد مناسب عکاسی هست یا نه. سپس با یافتن بهترین ترکیب در کادر عکس را ثبت کنید. مهم‌تر از همه، نباید فرصت گرفتن عکسی را که به‌طور غریزی می‌دانستید خوب است، از دست بدهید.

سوژ‌ه‌های خیابانی همیشه در حال تغییر هستند. بنابراین، در عکاسی خیابانی اجازه ندهید ذهن شما مانع ثبت یک قاب فوق‌العاده شود.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا