#مهسا_امینی

تحسین کنسول استیم دک توسط بسیاری از توسعه دهندگان بزرگ

شرکت والو دل همه را برده است. منتظر پی‌سی گیمینگ در ابعاد کوچک باشید!

تحسین کنسول استیم دک

استیم دک (Steam Deck) توانسته بسیاری را راضی کند! در حالی که تنها چند هفته تا عرضه کنسول استیم دک باقی مانده، توسعه دهندگان دنیای بازی‌های ویدیویی اشاره دارند که کنسول در دست توسعه والو توانسته آن‌ها را راضی کند.

تنها چند هفته به روز عرضه کنسول مورد انتظار استیم دک باقی مانده و کسانی که این کنسول را پیش خرید کرده‌اند، بالاخره می‌تواند از این کنسول استفاده کنند، اما توسعه دهندگان استودیوهای بازی سازی چندین ماه است که نسخه‌های اولیه را دریافت و آزمایش‌هایی را روی آن‌ها انجام داده‌اند. ما طی این ماه‌ها شاهد انتشار برخی عکس‌ها و ویدیوهای کوتاه از طرف آن ها در حالی که برخی از بازی‌های پی‌سی روی کنسول اجرا شده بوده‌ایم. برخی از توسعه دهندگان درباره این کنسول دستی سخن‌هایی نیز داشته‌‌اند و تقریبا همه آن‌ها در یک چیز توافق دارند. کنسول استیم دک عالی‌ست و می‌تواند در حد یک پی‌سی گیمینگ به شما سرویس دهد!

تمامی توسعه دهندگانی که تیم PCGamer موفق به مصاحبه با آن‌ها شده اعلام کردند که استفاده از استیم دک در حالی که از لینوکس و پروتون، با افزودن قابلیت‌های ویندوز بهره می‌برد، بسیار آسان است. جاناتان اسمارز (Jonathan Smars) از توسعه دهندگان استودیو Iron Gate در رابطه با استیم دک گفت:

من واقعا از اینکه بازی‌ها بدون تغییر و مشکل روی آن اجرا می‌شوند غافلگیر شدم و بازی کردن با آن حس خوبی دارد. بازی Valheim از همان روز اول و بدون هیچ تغییری نسبت به نسخه پی‌سی در استیم دک قابل اجراست. البته که گرافیک بازی باید در سطحی پایین‌تر نسبت به یک پی‌سی گیمینگ تنظیم شود، با این حال اجرای بازی در دستگاهی با این اندازه و با چنین تغییراتی اندک مرا تحت تاثیر قرار داده است.

برخی دیگر از توسعه دهندگان اشاره داشتند که برای همگام سازی بازی‌های خود نیاز به ارائه تغییراتی بسیار اندک در بازی‌های خود از جمله تنظیم رزولوشن صفحه و بهبود پشتیبانی از کنترلر داشته‌اند، با این حال اکثریت این تغییرات از مشکلات بنیادین بازی یا بهبودهایی بسیار کوچک و جمع و جور بوده‌اند. ریموند دوور (Raymond Doerr) از توسعه دهندگان استودیو SixtyGig و بازی Rise to Ruins درباره کنسول استیم دک گفت:

من شاهد بسیاری مشکلات با کنترلر بودم، چون بازی من اصلا برای کنترلر طراحی نشده بود و در حقیقت بازی به گونه‌ای طراحی شده که اصلا کد تشخیص کنترلر در آن وجود ندارد. باید بگویم که استفاده از تاچ پد در ازای موس یکی از بهترین تجربیات من بود. من باید پشتیبانی از کنترلر را به بازی خود اضافه کرده و چینش صحیحی برای استفاده از کنترلر طراحی کنم و گمان دارم این بازی به خوبی با کنترلر قابل اجرا باشد.

اینگونه که به نظر می‌رسد، شرکت والو تمام تلاش خود را در راستای هموار سازی مسیر پورت کردن بازی‌ها برای استیم دک به کار گرفته است. سال گذشته آن‌ها اعلام کردند که اجرا نشدن هر بازی در استیم یک باگ تلقی شده و آن‌ها انتظار دارند که تک تک بازی‌های موجود در شبکه استیم در کنسول استیم دک قابل اجرا باشند. تنها مشکلی که بسیاری گمان می‌کردند قابل حل نیست، موضوع استفاده از کدهای تقلب بود که والو به سرعت این مورد را پیگیری کرده و خیال توسعه دهندگان از این بابت راحت است. به گفته بسیاری از توسعه دهندگان پیگیری موضوعات متفاوت توسط والو به قدری در این مدت خوب بوده که هیچ نیازی به ارتباط مستقیم با آن‌ها نداشته‌اند!

این نکته نیز باید ذکر شود که تقریبا تمامی توسعه دهندگان طی قراردادی از انتشار جزئیات ریز سیستم عامل استیم دک و نحوه اجرای بازی‌هایی به غیر بازی‌های خود منع شده‌اند، با این حال آن‌ها معتقدند که این کنسول از همان روزهای ابتدایی عرضه مورد استقبال قرار گرفته و عملکردی قابل قبول ارائه خواهد داد. در این میان برخی از توسعه دهندگان پس از امتحان چندین بازی مختلف در کنسول استیم دک، اشاره داشته که سیستم عامل این کنسول می‌تواند برای برخی توسعه دهندگان مشکل ساز باشد، با این حال کاربران هیچ خللی حس نخواهند کرد. او همچنین افزود که برخی بازی‌ها در تشخیص استیم دک به عنوان کنترلر مشکل داشته‌اند و نبود گزینه جستجو در کتابخانه بازی‌های استیم می‌تواند شما را آزار دهد که به راحتی قابل حل است. این توسعه دهنده در ادامه اشاره داشت مشکلاتی که از آن صحبت شده در سمت توسعه دهندگان بوده و کاربران مشکلی نخواهند داشت. او همچنین افزود که به طور منظم در کنسول خود به روزرسانی دریافت می‌کند. او باور دارد که والو به سختی روی پروژه خود تمرکز کرده و این موضوع کاملا مشهود است. مایک رز (Mike Rose) کارگردان استودیو No More Robots درباره کنسول استیم دک گفت:

سیستم عامل استیم دک در ۹۰ درصد مواقع عالی عمل می کند. شما وقتی از قابلیت Steam Big Picture استفاده می‌کنید تقریبا عالی‌ست و گاهی مشکلاتی بسیار ریز و کوچک در آن می‌بینید.

موضوعی که ذهن بسیاری را مشغول کرده، میزان پشتیبانی والو از این کنسول در آینده است. ما در گذشته شاهد عرضه سخت افزارهای دیگر توسط والو مانند کنترلر استیم و Steam Machines بوده‌ایم که متاسفانه پس از چند سال از دور خارج شده و استیم تمرکز خود را از روی آن‌ها برداشته است. ریموند کیان (Raymond Qian) از اعضای ارشد Sekai Project در این باره گفت:

من درباره آینده این کنسول کمی نگران هستم. من در گذشته کنترلر استیم، Steam Link، HTC Vive و Valve Index را داشته‌ام و در حال حاضر تولید دو محصول از این چهار محصول به طور کامل متوقف شده است. با این حال آن‌ها پروژه بسیار موفقی پایه ریزی کرده‌اند و بخش توسعه دهندگان این کنسول نیازمند کمی توجه بیشتر است و زمانی که پروتون به خوبی در استیم دک پیاده سازی شود، می‌توان به آینده آن و همگام سازی کنسول با بازی‌های نسل جدید بسیار امیدوار بود.

طی روزهای اخیر اخباری درباره عرضه تکنولوژی FidelityFX Super Resolution در کنسول استیم دک منتشر شده که به پایداری بیشتر این کنسول کمک شایانی می‌کند. این نکته نیز جای ذکر دارد که اگر یک بازی از لحاظ فنی در استیم دک قابل اجراست، ممکن است به بهترین نحو اجرا نشود. تکنولوژی FSR از شرکت AMD به شما این اجازه را داده که بازی را با بهترین روزولوشن ممکن یعنی ۱۲۸۰ در ۸۰۰، به همراه FPS بالاتر در استیم دک اجرا کنید. اگر این تکنولوژی به خوبی پیاده سازی شود، می‌توان کنسول استیم دک را یکی از غول‌های گیمینگ دنیا در نظر گرفت.

زمان زیادی تا پاسخ گرفتن ما باقی نمانده است. کنسول استیم دک در تاریخ ۲۸ فوریه، برابر با ۹ اسفند ماه سال جاری به طور جهانی عرضه شده و بالاخره می‌توانیم تمام جوانب این کنسول مورد انتظار را بررسی کنیم. لیست برخی بازی‌های قابل اجرا در استیم دک نیز منتشر شده و در این میان عنوانی چون Sekiro: Shadows Die Twice بدون مشکل و با بهترین کیفیت قابل اجرا بوده و این در حالی‌ست که عناوینی چون Witcher 3 و Subnautica در دسته بازی‌های قابل بازی قرار داشته و ممکن است نتوان آن‌ها را در بهترین حالت خود تجربه کرد. بدون شک این کنسول مانند هر کنسول دیگری در زمان عرضه با مشکلاتی روبه‌رو خواهد بود که به مرور زمان رفع خواهند شد. نظر شما درباره کنسول استیم دک چیست؟ فکر می‌کنید این کنسول تا چه حد طرفداران را راضی نگه داشته و تا چند سال شاهد حضور پررنگ آن خواهیم بود؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا