#مهسا_امینی

رفع مشکل افت FPS و رزولوشن استیم دک به لطف تکنولوژی جدید AMD

رقیب مستقیم انویدیا به کمک شرکت والو می‌شتابد!

تکنولوژی FSR در کنسول استیم دک

بسیاری کنسول استیم دک را مناسب تجربه بازی‌های روز دنیا نمی‌دانند و دلیل آن‌ها پایین بودن احتمالی FPS و رزولوشن بازی‌هاست، ولی AMD قصد دارد نگرانی شما را رفع کرده و شما را بیش از پیش برای استیم دک ترغیب کند.

زمانی که ما درباره تجربه خوب گیمینگ صحبت می‌کنیم، دو ملاک بسیار مهم ما FPS یا همان نرخ فریم بر ثانیه و البته رزولوشن تصویر هستند که می‌توانند ساعت‌ها سرگرمی را تبدیل به تجربه‌ای روان و دلپذیر یا ساعاتی افتضاح مملو از صحنه‌های فریز شده با کیفیت و رزولوشن پایین کنند. در سوی دیگر، این روزها بحث پی‌سی‌های قابل حمل و دستی نیز نقل محافل گیمینگ بوده و در صدر آن‌ها کنسول استیم دک است که زمان زیادی تا عرضه جهانی آن نیز باقی نمانده و بسیاری گمان دارند برخی بازی‌ها روی این کنسول آن تجربه لذت بخش را در اختیار کاربران قرار نداده و با مشکلاتی روبه‌رو خواهند شد.

از همین رو تیم والو اطلاعاتی جدید را درباره تکنولوژی FidelityFX Super Resolution یا به اختصار FSR، رقیب مستقیم تکنولوژی DLSS منتشر کرده که به لطف شرکت کهنه کار AMD در این کنسول مورد انتظار وجود دارد و می‌تواند نگرانی‌های بسیاری را رفع کند. اگر به بخش سوالات متداول وبسایت استیم مراجعه کنید، متوجه می‌شوید که در بخش Input و Graphics مربوط به کنسول استیم دک، از این تکنولوژی انقلابی یاد شده است. در این بخش ما مطالعه می‌کنیم که کنسول‌های استیم دک از اولین روز عرضه، قابلیت پشتیبانی از تکنولوژی FSR را داشته که البته تمامی نرم افزارها و بازی‌ها در ابتدا از آن پشتیبانی نمی‌کنند. شرکت والو در این باره نوشت:

تکنولوژی FSR از همین حالا برای نرم افزارهایی که از آن پشتیبانی می‌کنند در دسترس است و این تکنولوژی برای بسیاری از بازی‌ها نیز قابل استفاده بوده و در آینده نیز این تکنولوژی به عنوان بخشی از سیستم عامل در دسترس کاربران قرار می‌گیرد و این موضوع به این معناست که حتی اگر یک بازی از این تکنولوژی پشتیبانی نکند نیز شما قدرت استفاده از آن را داشته باشید.

به عبارت دیگر، پس از عرضه این تکنولوژی به عنوان بخشی از سیستم عامل استیم دک، فارغ از نرم افزار یا بازی، شما به لطف این تکنولوژی شرکت AMD به طور مداوم از رزولوشن و نرخ فریم بر ثانیه بهتر و بهبود یافته بهره می‌برید. تکنولوژی FSR اولین مرتبه سال گذشت میلادی و برای رویارویی با تکنولوژی DLSS شرکت انویدیا رخ نمایی کرد که کمک بسیاری به آپ اسکیل کردن بازی‌ها می‌کند، با این حال این تکنولوژی تفاوت‌هایی کلیدی با DLSS دارد.

تکنولوژی FSR به طور کامل اوپن سورس بوده و می‌توان آن را برای استفاده در کارت گرافیک‌های قدیمی شرکت انویدیا یا کارت گرافیک‌های شرکت اینتل که در آینده عرضه می‌شوند برنامه ریزی کرد. در سوی دیگر و بر خلاف تکنولوژی DLSS، تکنولوژی FSR از یادگیری ماشین یا همان Machine Learning استفاده نمی‌کند و در پایان این تکنولوژی از چهار روش آپ اسکیل متفاوت یعنی Ultra-Quality، Quality، Balanced و Performance بهره می‌برد.

بدون شک این تکنولوژی انقلابی مشکلات بسیاری را حل کرده و تجربه بسیار روان‌تری در اختیار کاربران استیم دک قرار داده و مطمئنا به فروش این کنسول کمک شایانی می‌کند. کنسول استیم دک در سه نسخه متفاوت، روز ۲۵ فوریه سال ۲۰۲۲، برابر با ۶ اسفند ماه سال ۱۴۰۰ عرضه خواهد شد. نظر شما درباره تکنولوژی FidelityFX Super Resolution چیست؟ به نظر شما این تکنولوژی برگ برنده والو و AMD خواهد بود؟ منتظر نظرات شما هستیم.


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا