اولین سایت 5G تا یک ماه آینده در ایران راه‌اندازی می‌شود

تا شهریورماه پنج منطقه تاریخی تهران زیر پوشش نسل پنجم تلفن همراه قرار می‌گیرد

فنا5g

اولین سایت 5G به گفته‌ی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تا یک ماه آینده در کشور راه‌اندازی خواهد شد.

محمد جواد آذری جهرمی در صفحه‌ی اینستاگرام در پاسخ به سوال یکی از کاربران که جویای وضعیت نسل پنجم تلفن همراه در کشور شده بود، نوشت:

«فکر می‌کنم اولین سایت 5G تا چهار هفته دیگر در ایران نصب شود.»

وی همچنین توضیح داد:

«مطابق برنامه تا شهریورماه، پنج منطقه تاریخی تهران زیر پوشش نسل پنجم تلفن همراه قرار می‌گیرد.»

محمدجواد آذری جهرمی سال گذشته درباره‌ی اینترنت نسل پنج‌ گفته بود مقدمات پیاده‌سازی 5G در ایران انجام شده است و از اجرایی شدن اولین نسخه‌ی 5G و ارائه خدمات اینترنت نسل پنج، به‌عنوان یک مطالبه جدی و نیازمندی کسب‌وکارها در کشور خبر داده بود.

به گفته وزیر ارتباطات، فناوری 5G فناوری غالب جهان در دهه‌ی آینده جهان خواهد بود و ایران نیز در حال آماده‌سازی شرایط و بسترهای لازم برای جذب این فناوری از طریق ایجاد زیرساخت‌ها و نیز افزایش آگاهی و علاقه مردم نسبت به کاربردهای متعدد و متنوعی است که این فناوری برای زندگی آن‌ها به ارمغان خواهد آورد.

پیشتر نیز معاون وزیر ارتباطات و رییس سازمان رگولاتوری کشور اعلام کرده بود که سال ۹۹ به صورت محدود فناوری 5G در کشور پیاده سازی خواهد شد. بر این اساس پیش‌بینی شده بود که اولین سایت 5G به‌صورت محدود و هات اسپات در برخی نقاط اقتصادی ایجاد شود و به مرور زمان و با سرمایه‌گذاری اپراتورها و به‌روزرسانی شبکه، سرویس‌های مرتبط با آن ارایه شود.

سازمان GSMA یا سیستم جهانی برای ارتباطات تلفن همراه (Global System for Mobile Communications) در گزارشی تعداد اتصالات 5G را تا سال ۲۰۲۵ حدود ۱.۴ میلیارد در کل جهان پیش‌بینی کرده است.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا