فیلم های مردان ایکس
1%
  • 10/10

نگاهی به فیلم های مردان ایکس که هیچگاه ساخته نشدند

برنامه‌های فاکس قبل از ادغام شدنش با دیزنی!!

نگاهی به فیلم های مردان ایکس که هیچگاه ساخته نشدند ۵۸ ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ مارول کپی لینک

از آنجایی که به معرفی دو جهش‌یافته محبوب کمیک‌ها به دنیای سینمایی مارول نزدیک‌تر شدیم، قصد داریم نگاهی داشته باشیم به تمامی فیلم‌ های مردان ایکس که به‌خاطر ادغام فاکس و دیزنی هیچگاه ساخته نشدند.

دلایل زیادی وجود داشت که چرا شرکت والت دیزنی با فاکس قرن بیستم ادغام شد و حق امتیاز شخصیت‌های نمادینی همچون چهار شگفت انگیز و مردان ایکس دوباره به مارول بازگشت. این معامله ۷۱.۳ میلیارد دلاری درب را به روی فرصت‌های بی‌شماری باز کرد که بزرگترین آنها احیا شدن دنیایی جذاب با شاهکار تلویزیونی X-Men 97، در آغوش گرفتن درجه سنی بزرگسال با فیلم Deadpool & Wolverine و از همه مهمتر بازگشت باشکوه مردان ایکس و چهار شگفت انگیز به دنیای لایو اکشن با ریبوت‌های سینمایی مخصوص به خود هستند. طبق گزارش‌های منتشر شده، ریبوت سینمایی چهار شگفت انگیز روایت‌گر داستانی کیهانی خواهد بود که برخلاف آثار پیشین دنیای سینمایی مارول در دنیایی موازی جریان دارد و اولین خانواده مارول را مقابل گالاکتوس قرار می‌دهد. ستاره‌های مطرحی همچون پدرو پاسکال (Pedro Pascal)، ونسا کربی (Vanessa Kirby)، جوزف کوین (Joseph Quinn) و ایبون ماس باچراک (Ebon Moss-Bachrach) ایفاگر نقش‌های اصلی خواهند بود و به‌خاطر یک سری مشکلات بوجود آمده مثل اعتصابات هالیوود قراره در تاریخ ۲۵ جولای سال ۲۰۲۵ (۳ مرداد سال ۱۴۰۴) به پرده نقره‌ای راه پیدا کند.

ریبوت سینمایی مردان ایکس هم به‌تازگی نویسنده خود را پیدا کرده و به‌گفته افشاگران قراره برخلاف فرانچایز آشفته فاکس، بیشتر روی اعضای زن گروه تمرکز کند. توجه داشته باشید که این به‌معنای فمنیستی بودن داستان نیست، زیرا سریال X-Men 97 هم تا حد زیادی روی شخصیت‌های زن مثل استورم، جین گری و جیوبیلی متمرکز شده بود ولی در عین حال از سایر جهش‌یافته‌ها مانند سایکلاپس، گمبیت، ولورین و غیره نیز غافل نشد. بنابراین اصلا جای نگرانی نیست. افشاگران همچنین مدعی شدند که استودیو مارول قصد معرفی جهش‌یافته‌هایی را دارد که تا به حال در دنیای لایو اکشن دیده نشده‌اند. این یعنی به احتمال زیاد شاهد حضور مورف در دنیای سینمایی مارول نیز خواهیم بود. همانطور که مشاهده می‌کنید، جهش‌یافته‌ها آینده درخشانی در فرانچایز مولتی میلیاردی مارول خواهند داشت اما متاسفانه معامله دیزنی در سال ۲۰۱۹ باعث شد تا بسیاری از ایده‌های جسورانه فاکس به دست فراموشی سپرده شود. با توجه به اینکه چیزی کمتر از یک ماه تا اکران اولین فیلم بزرگسال استودیو مارول باقی مانده، قصد داریم نگاهی داشته باشیم به تمامی فیلم‌ های مردان ایکس و رویدادهای کراس اوری بزرگ که هیچگاه به دنیای لایو اکشن راه پیدا نکردند.

فیلم‌ های مردان ایکس و رویدادهای کراس اوری بزرگ فاکس که هیچگاه ساخته نشدند

فیلم انفرادی Kitty Pryde

این فیلم که اولین بار با نام “Project 143” معرفی شده بود، حول محور شخصیت کیتی پراید، جهش‌یافته نوجوانی که قدرت رد شدن از اجسام را داشت، می‌چرخید و قرار بود توسط تیم میلر (Tim Miller)، کارگردان فیلم ددپول و برایان مایکل بندیس (Brian Michael Bendis)، نویسنده کمیک‌های اسپایدرمن ساخته شود. آن زمان انتظار می‌رفت الیوت پیج (Elliot Page)، بازیگر شخصیت کیتی پراید در فیلم‌های X-Men: The Last Stand و X-Men: Days of Future Past ایفاگر نقش اصلی باشد اما متاسفانه پیرو یک سری تصمیمات غیرمنتظره الیوت، پروژه ابتدا تا تاریخی نامعلوم به تعویق افتاد و سپس به‌کلی کنسل شد.

اقتباس لایو اکشن Alpha Flight

اوایل سال ۲۰۱۷، آقای سایمون کینبرگ (Simon Kinberg)، کارگردان اقتباس لایو اکشن فاجعه X-Men: Dark Phoenix از ساخت دو پروژه بزرگ خبر داده بود که یکی از آنها فیلمی با محوریت گروهی با نام آلفا فلایت بود. در کمیک‌ها، این گروه متشکل از جهش‌یافته‌های قدرتمندی است که می‌توانند به ابعاد مختلف سفر کنند. متاسفانه فیلم Alpha Flight قبل از اینکه وارد مرحله پیش تولید بشود کنسل شد و به‌همین خاطر هیچوقت نفهمیدیم که آقای کینبرگ چه ایده‌هایی در سر داشت.

فیلم انفرادی Multiple Man

سایمون کینبرگ تنها فیلمسازی نبود که در سال ۲۰۱۷ قصد گسترش فرانچایز مردان ایکس فاکس را داشت، زیرا جیمز فرانکو (James Franco)، ستاره مطرح سینمای هالیوود که با ایفای نقش هری آزبورن در سه‌گانه اسپایدرمن ریمی وارد ژانر ابرقهرمانی شده بود نیز در همان سال از ساخت فیلمی انفرادی با محوریت جهش‌یافته‌ای قدرتمند اما فراموش‌شده، یعنی Multiple Man خبر داده بود. طبق عادت، جیمز قصد داشت ضمن جان بخشیدن به نقش اصلی، وظیفه تهیه‌کنندگی و کارگردانی فیلم را هم برعهده داشته باشد (درست مثل فیلم The Disaster Artist).

آن زمان شایعات زیادی مبنی بر دریافت درجه سنی بزرگسال مطرح شده بود که با توجه به آثار پیشین فرانکو، خیلی عجیب و دور از ذهن نبود. متاسفانه درگیر شدن جیمز با یک سری اتهامات سنگین باعث شد تا پروژه قبل از ورود به مرحله پیش تولید به‌کلی کنسل شود. شاید استودیو مارول بتواند در آینده نه‌چندان نزدیک آرزوی جیمز را با ساختن فیلم Multiple Man برآورده کند، البته بدون دخالت او چون همه می‌دانیم که استودیو مارول رابطه خوبی با ستاره‌های پرحاشیه ندارد.

سه‌گانه New Mutants

فاکس اولین استودیویی بود که اکران فاجعه سینمایی The New Mutants را به تعویق انداخت، چون می‌خواست با فیلمبرداری مجدد لحن فیلم را تغییر بدهد و شخصیت‌های جدیدی را وارد داستان کند. به‌لطف نهایی شدن معامله دیزنی، پروسه فیلمبرداری مجدد هرگز اتفاق نیفتاد و سپس به‌دلیل همه‌گیری کووید، تاریخ اکرانش بارها به تعویق افتاد. این فاجعه فراموش‌شده درنهایت راهی سینماها شد و همانطور که انتظار می‌رفت نتوانست نظر هیچکس را جلب کند.

با این حال جاش بون (Josh Boone)، کارگردان پروژه بارها در مصاحبه‌های خود نسبت به ساخت یک سه‌گانه بزرگ ابراز علاقه کرده بود که به‌لطف دیزنی هیچگاه رنگ روز را ندید. شاید The New Mutants در کمیک‌ها یک گروه محبوب و قدرتمند باشد، اما برداشت فاکس قرن بیستم به‌قدری بد بود که تقریبا هیچکس از کنسل شدن سه‌گانه‌اش ناراحت نشد. از آنجایی که این گروه متشکل از جهش‌یافته‌های قدرتمندی مثل سان اسپات است، پتانسیل بزرگی دارد که باید به خوبی ازش استفاده شود. امیدواریم استودیو مارول بتواند با پیدا کردن بهترین داستان، اقتباسی درخور آنها را در فرانچایز مولتی میلیاردی خود به تصویر بکشد.

دنباله لوگان با تمرکز روی شخصیت X-23

بدون شک فیلم لوگان که قسمت پایانی سه‌گانه جیمز منگولد (James Mangold) است، بهترین اقتباس کمیک بوکی تاریخ است و حتی رایان رینولدز (Ryan Reynolds)، ستاره جهش‌یافته نامیرای پرچونه مارول نیز به‌تازگی این موضوع را تایید کرده است. این شاهکار سینمایی نه‌تنها داستان ولورین را به بهترین شکل ممکن به سرانجام رساند، بلکه درب را به روی احتمالات زیادی باز گذاشت که یکی از آنها دنباله‌ای با محوریت شخصیت X-23 بود. طبق گزارش‌های رسمی، جیمز منگولد قصد کارگردانی آن را داشت، اما به‌خاطر نهایی شدن ادغام فاکس و دیزنی و همچنین پیوستن دافنه کین (Dafne Keene) به سریال His Dark Materials، پروژه به‌کلی کنسل شد و به لیست فیلم های مردان ایکس که هیچگاه ساخته نشدند پیوست.

فیلم انفرادی Gambit

یکی از بد اقبال‌ترین فیلم های مردان ایکس، پروژه انفرادی گمبیت است. این جهش‌یافته محبوب که اولین بار با X-Men Origins: Wolverine به دنیای لایو اکشن پا گذاشت، قرار بود پروژه انفرادی مخصوص به خودش را داشته باشد اما متاسفانه تنها در حد یک ایده باقی ماند. در سال ۲۰۱۵، فاکس اعلام کرده بود که می‌خواهد چنینگ تیتوم (Channing Tatum) ایفاگر نقش اصلی باشد ولی تاخیرهای متعدد به‌خاطر یک سری مشکلات بوجود آمده باعث شد تا اعضای تیم توسعه یکی پس از دیگری پروژه را ترک کنند. با توجه به مولتی‌ورسی بودن داستان Deadpool & Wolverine، بسیاری از طرفداران امیدوارند که چنینگ تیتوم حداقل بتواند یک حضور افتخاری کوتاه در قامت گمبیت داشته باشد. اگر استودیو مارول واقعا به چنین کمئو محبوبی چراغ سبز نشان داده باشد، ممکن است در آینده نه‌چندان دور ساخت پروژه انفرادی او تایید شود.

فیلم Deadpool 3؟!

بدون شک یکی از فیلم های مردان ایکس که کنسل شدنش از اوجب واجبات بود، قسمت پایانی سه‌گانه ددپول است. بله دو قسمت اول موفقیتی بزرگ در گیشه بودند اما روایت شدن داستان قسمت پایانی سه‌گانه در فرانچایز آشفته فاکس اصلا ایده هوشمندانه‌ای نبود، زیرا اینگونه نمی‌توانستیم شاهد بازگشت هیو جکمن (Hugh Jackman) به نقش ولورین و از همه مهمتر، اتحاد این دو جهش‌یافته نامیرای دوست داشتنی روی پرده بزرگ باشیم. فاکس در بهترین حالت می‌توانست یک داستان تکراری مشابه آنچه در قسمت‌های قبلی دیده بودیم را به تصویر بکشد که لزوما بد نیست، اما مسلما با رویداد کراس اوری که کمتر از یک ماه دیگر در سینماها اکران می‌شود نیز قابل مقایسه نیست.

فیلم به‌شدت مورد انتظار Deadpool & Wolverine بزرگترین پیامد ادغام فاکس و دیزنی است، چون ضمن به تصویر کشیدن اتحاد رویایی ددپول و ولورین در دنیای لایو اکشن و روایت داستانی مولتی‌ورسی با پتانسیل نجات دنیای سینمایی مارول، تابوهای دیزنی را شکست و راه را برای ساخته شدن فیلم‌های بیشتر با درجه سنی بزرگسال هموار کرد. بنابراین کنسل شدن ورژن فاکس قرن بیستم بهترین اتفاقی بود که می‌توانست بیوفتد.

اسپین آف X-Force

در دنباله Deadpool 2 شاهد گردهمایی گروه ایکس فورس بودیم که در کمیک‌ها شهرت و محبوبیت قابل توجهی دارد. متاسفانه فاکس از پتانسیل ایکس فورس به‌خوبی استفاده نکرد و مشابه اتفاقی که در دنباله Doctor Strange 2 برای گروه ایلومیناتی افتاد، اعضای ایکس فورس قبل از اینکه فرصت درخشیدن داشته باشند، به مسخره‌ترین شکل ممکن کشته شدند. بله شاید آن لحظه خنده‌دار بوده باشد، اما مسلما چیزی نبود که طرفداران می‌خواستند. به‌همین خاطر آقای درو گدارد (Drew Goddard) که یکی از گزینه‌های کارگردانی فیلم Spider-Man 4 است، قرار بود اسپین آفی از ایکس فورس بسازد اما به‌خاطر ادغام فاکس و دیزنی، این پروژه رویایی به لیست فیلم های مردان ایکس که هیچگاه ساخته نشدند پیوست.

دنباله فاجعه سینمایی Dark Phoenix

اقتباس لایو اکشن ققنوس تاریک در ابتدا به‌عنوان یک فیلم دو قسمتی برنامه‌ریزی شده بود، اما وقتی فاکس کارگردانی بی‌تجربه، یعنی سایمون کینبرگ را مجبور کرد تا ایده‌های بلندپروازانه‌اش را نادیده بگیرد و داستان را در یک فاجعه سینمایی جمع کند، همه‌چیز عوض شد. به‌لطف فاکس و سایمون کینبرگ، هیچکس تمایلی به دیدن دوباره مردان ایکس فاکس را نداشت و به‌همین خاطر دنباله‌ آن که قرار بود ادامه داستان ققنوس تاریک را به تصویر بکشد قبل از ورود به مرحله پیش تولید به‌کلی کنسل شد. خوشبختانه استودیو مارول سخت مشغول توسعه ریبوت سینمایی مردان ایکس است و با توجه به آنچه در سریال X-Men 97 دیدیم، جای شکی نیست که قراره شاهد شاهکاری بزرگ باشیم.

رویداد کراس اوری مردان ایکس علیه چهار شگفت انگیز

فاکس نتوانست از لیست کامل شخصیت‌های مارول استفاده کند و به‌دنبال از دست دادن حق امتیاز شخصیت دردویل، استودیو روی چهار شگفت انگیز متمرکز شد و ددپول را از مردان ایکس دور نگه داشت. با این حال، در سال ۲۰۱۰، فاکس شروع به برنامه ریزی برای ساخت اقتباسی لایو اکشن از رویداد کراس اوری جنگ داخلی مارک میلار (Mark Millar) و استیو مک نیون (Steve McNiven) کرد. ایده این بود که مردان ایکس در مقابل چهار شگفت‌ انگیز قرار بگیرند و سایر قهرمانان مارول مثل ددپول و دردویل نیز با انتخاب یکی از آنها، جبهه خود را تعیین کنند، درست مثل اتفاقی که برای انتقام جویان در فیلم جنگ داخلی افتاد. قرار بود پل گرین گراس (Paul Greengrass) کارگردانی پروژه را برعهده داشته باشد اما متاسفانه فاکس ساخت فیلم X-Men: First Class را ترجیح داد و این رویداد کراس اوری بزرگ به لیست فیلم های مردان ایکس که هیچگاه ساخته نشدند پیوست.

استودیو مارول چگونه مردان ایکس را به دنیای لایو اکشن بازمی‌گرداند؟

به‌لطف کانسپت مولتی‌ورس که می‌تواند به اندازه هیجان‌انگیز بودنش، چالش‌برانگیز باشد، استودیو مارول راه‌های زیادی برای باز کردن پای جهش‌یافته‌ها و گروه مردان ایکس به دنیای سینمایی مارول دارد، به‌ویژه آنهایی که قبلا وجودشان در واقعیت دیگری جدا از MCU تایید شده است. با اینکه به‌جز تعداد انگشت شماری مثل نیمور و کامالا خان، شخصیت‌های اصلی مجموعه مردان ایکس، چه با بازیگران قدیمی فرانچایز فاکس قرن بیستم و چه با بازیگران جدید‌، هنوز در دنیای سینمایی مارول دیده نشدند اما با توجه به دنباله دکتر استرنج به‌نظر می‌رسد استودیو مارول مجبور نیست حتما آنها را در خط زمانی اصلی یعنی زمین ۱۹۹۹۹۹ معرفی کند. فیلم Doctor Strange 2 رسما وجود داشتن نسخه‌ای از مردان ایکس در زمین ۸۳۸ را تایید کرد. اگرچه پاتریک استوارت (Patrick Stewart) ایفاگر نقش چارلز اگزاویر بود ولی کت و شلوار سبز، ویلچر کلاسیک زرد و همچنین موسیقی متن دهه نود به‌خوبی ثابت کرد که این ورژن مردان ایکس گروهی منحصر به‌فرد با پیشینه منحصر به‌فرد نیستند. در واقع آنها از سریال قدیمی X-Men: The Animated Series الهام گرفته شده‌اند.

با توجه به اینکه استودیو مارول قبلا ایده وجود داشتن جهش‌یافته‌ها در واقعیت دیگری را مطرح کرده، ساده‌ترین کاری که می‌تواند انجام بدهد جدا نگه داشتن آنها از خط زمانی اصلی است. از طرفی نباید فراموش کنیم که معرفی مردان ایکس چالش‌های متعددی به‌همراه خواهد داشت، چون آنها هیچ سابقه‌ای در دنیای سینمایی مارول نداشته و هیچ بهانه قابل قبولی نیز برای پنهان شدنشان در طول چهار فاز اول فرانچایز وجود ندارد. در عوض، استودیو مارول می‌تواند مردان ایکس را در دنیای دیگری رها کند و در صورت لزوم از طریق کانسپت مولتی‌ورس به خلق کراس اورهای بزرگ بپردازد. اینگونه دنیای سینمایی مارول ضمن داشتن جهش‌یافته‌هایی مانند نیمور، کامالا و سایر شخصیت‌ها که مستقیما با مردان ایکس در ارتباط نیستند، می‌تواند به راحت‌ترین شکل ممکن داستان فیلم مردان ایکس را راه اندازی کند.

جدیدترین پروژه مردان ایکس، فیلم به‌شدت مورد انتظار Deadpool & Wolverine است که در تاریخ ۲۶ جولای (۵ مرداد سال ۱۴۰۳) در سینماها اکران می‌شود.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

58 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments