برگزیده
📣 پخش زنده مسابقات زولا هر روز ساعت 17 از آپارات
نقد سریال X-Men 97
1%
  • 10/10

نقد سریال X-Men 97؛ بازگشت باشکوه مردان ایکس

اولین قدم مارول در مسیر درست!!

نقد سریال X-Men 97؛ بازگشت باشکوه مردان ایکس ۷۴ ۰۶ خرداد ۱۴۰۳ مارول کپی لینک

در نقد سریال X-Men 97 به اولین اثر استودیو تازه تاسیس مارول انیمیشن می‌پردازیم که برخلاف فرانچایز آشفته فاکس قرن بیستم، به بهترین شکل ممکن مردان ایکس را برای طرفداران قدیمی و جدید به تصویر کشید.

وقتی دیزنی در سال ۲۰۱۹ کمپانی فاکس قرن بیستم را خریداری کرد، کنجکاو بودیم که چه زمانی شاهد بازگشت مردان ایکس خواهیم بود. از تغییر دادن پیشینه کامالا خان از یک ناانسان به یک جهش‌یافته گرفته تا حضور افتخاری پروفسور ایکس پاتریک استوارت (Patrick Stewart) در دنباله مولتی‌ورسی Doctor Strange 2 و آشنا شدن با امپراتوری نیمور در دنباله Black Panther: Wakanda Forever، استودیو مارول طی چند سال اخیر سخت در تلاش بوده تا شرایط را برای ظهور مردان ایکس در فرانچایز پانزده ساله‌اش فراهم کند. چرا؟ چون بعد از اکران شاهکار سینمایی Avengers: Endgame، فرانچایز مولتی میلیاردی دنیای سینمایی مارول قربانی یک سری تصمیمات و استراتژی‌های اشتباه شد و در نتیجه‌اش افت چشمگیری را تجربه کرد.

به‌همین خاطر مارول تصمیم گرفت روی یکی از محبوب‌ترین گروه‌های ابرقهرمانی تاریخ یعنی مردان ایکس تمرکز کند. خوشبختانه راه اندازی سرویس استریم دیزنی پلاس این امکان را فراهم کرد تا آقای کوین فایگی (Kevin Feige) و سایر مدیران مارول بتوانند انیمیشن سریالی X-Men: The Animated Series را احیا کنند. این سریال قدیمی اما به‌شدت محبوب همچنان به‌عنوان یکی از بهترین آثار مارول شناخته می‌شود، چون در عین روایت داستانی اورجینال، تا حد زیادی به کمیک‌ها وفادار بود و ضمن به تصویر کشیدن ماجراجویی‌های کیهانی و فراتر از بشر، مضامین بالغی که اغلب مسائل اجتماعی را شامل می‌شد را نیز مورد بررسی قرار می‌داد.

خوشبختانه درست مثل X-Men: The Animated Series، اولین اثر استودیو تازه تاسیس مارول انیمیشن نه‌تنها روایت‌گر داستانی مهیج، نفس‌گیر و احساسی بود، بلکه به بهترین شکل ممکن شخصیت و قدرت‌های مردان ایکس را برای طرفداران قدیمی و جدید به تصویر کشید.

توجه داشته باشید، از آنجایی که بررسی تمامی نکات و جزئیات سریال در موشکافی تک تک قسمت‌ها مورد بررسی قرار گرفته و همچنین به‌خاطر اینکه ممکن است بعضی‌ها هنوز سریال را تماشا نکرده باشند، در نقد سریال خیلی وارد جزئیات نمی‌شویم.

بزرگترین نقطه قوت سریال X-Men 97، داستانی مهیج و احساسی است که تا حد زیادی وفادار به کمیک‌ها است

سریال X-Men 97 از آن دسته آثاری است که احتمال شکست خوردنش بسیار بالا بود. چرا؟ چون تکیه به نوستالژی اغلب نتیجه خوبی ندارد و آثار زیادی هستند که این موضوع را ثابت می‌کنند. در چنین مواقع بزرگترین چالش این است که دنباله‌ جدید از هر جهت هم سطح نسخه اصلی باشد و میراث آن را حفظ کند. خوشبختانه سریال X-Men 97 در این مورد موفق بوده، زیرا نه‌تنها تکیه بیش از حد به نوستالژی نداشته، بلکه داستان را طوری روایت کرده که مخاطب برای درک آن نیازی به تماشای X-Men: The Animated Series ندارد.

به‌لطف نویسندگان، تنها چیزی که تازه واردها باید بدانند این است که پروفسور چارلز اگزاویر زمین را ترک کرده تا از صدمات وارده در قسمت پایانی سریال اصلی بهبود یابد. سایکلاپس هم سعی دارد در غیاب او، گروه را رهبری کند و رویای پروفسور ایکس که زندگی مسالمت آمیز انسان‌ها و جهش‌یافته‌ها است را زنده نگه دارد. شاید بازگشت غیرمنتظره مگنیتو یا ظهور دوباره سنتینال‌ها کانون توجه فصل اول باشد، اما داستان به هیچ وجه از شخصیت‌های اصلی و مشکلات شخصی‌ بی‌شمارشان که منعکس‌کننده مشکلات انسان‌ها در زندگی واقعی است، غافل نمی‌شود.

از مشکلات خانوداگی اسکات و جین گری گرفته تا قدم گذاشتن روگ در مسیر تاریک انتقامجویی و تلاش لوگان برای پذیرفتن این واقعیت که هیچوقت نمی‌تواند آینده‌ای با جین داشته باشد، داستان سریال X-Men 97 به‌صورت هوشمندانه‌ای مشکلات تک تک شخصیت‌ها که مخاطب ممکن است آنها را در زندگی خود تجربه کرده باشد را به تصویر می‌کشد. در واقع همین پرداختن به مسائل و مشکلات انسان‌ها در دنیای واقعی است که داستان سریال X-Men 97 را از سایر آثار مارول یا حتی آثار کمیک‌ بوکی پیشین متمایز می‌کند.

از دیگر نقاط قوت داستان می‌شود به وفادری که به کمیک‌ها دارد اشاره کرد. فصل اول تا حد زیادی از خطوط داستانی بزرگی همچون “The Trial of Magneto”، “Lifedeath”، “Fatal Attractions”، “Onslaught” و “Operation Zero Tolerance” وام می‌گیرد و علیرغم محدود بودن بازه زمانی هر قسمت، هیچ نکته مهمی را از قلم نمی‌اندازد. برای مثال در قسمت سوم، کل خط داستانی “Inferno” که به تضاد مدلین پرایر و جین گری می‌پردازد، به بهترین شکل ممکن در نیم ساعت گنجانده شده است. مثال دیگری که نمی‌توان درباره‌اش صحبت نکرد، نحوه به تصویر کشیده شدن رویداد کمیکی “E is for Extinction” در قسمت پنجم است. نویسنده‌ها به‌قدری خوب فیلمنامه را نوشته‌اند که سنگینی نابودی جزیره جنوشا بدست یک ابرسنتینال در ده دقیقه به خوبی احساس شود.

انیمیشن ارتقایافته سریال X-Men 97 به لحظاتی جان بخشید که هیچگاه در دنیای لایو اکشن نمی‌توانیم ببینیم

مقیاس برخی از قسمت‌ها به‌خصوص قسمت پنجم با نام “Remember It” و فینال سه بخشی با نام “Tolerance is Extinction” به طرز غیرقابل باوری بزرگ هستند و در نتیجه به تصویر کشیدن آنها در دنیای لایو اکشن تقریبا غیرممکن است. خوشبختانه فرمت انیمیشن به نویسنده‌ها اجازه داد تا فارغ از محدودیت‌های آثار لایو اکشن و جلوه‌های ویژه بتوانند به برخی از مهمترین خطوط داستانی کمیک‌ها جان ببخشند. جدا از انیمیشن چشم نواز، یکی دیگر از نقاط قوت بزرگ سریال، سکانس‌های اکشنی هستند که با الهام از سری بازی‌های Marvel Vs Capcom و همچنین انیمه‌های معروف ساخته شده‌اند. نابودی جزیره جنوشا در قسمت پنجم، حمله روگ به پایگاه نظامی در قسمت هفتم و همچنین سکانس‌های مبارزه فینال سه بخشی از جمله اتفاقات بزرگی هستند که به‌خاطر یک سری محدودیت‌ها، شاید هیچگاه نتوانیم در دنیای سینمایی مارول شاهدش باشیم.

کلام آخر…

سریال X-Men 97 در بازپس‌گیری جذابیت یک انیمیشن سریالی محبوب با چالش‌های بزرگی روبرو بود اما بهتر از آنچه انتظار می‌رفت موفق ظاهر شد. این سریال به‌خاطر روایت داستانی مهیج، نفس‌گیر و احساسی، تمرکز کردن روی مشکلاتی که منعکس‌کننده دنیای واقعی هستند، معرفی ابرشروری که ترس و اضطراب را به ‌خوبی به مخاطب منتقل می‌کند، جان بخشیدن به برخی از مهمترین رویدادهای کمیکی مردان ایکس، توجه به خواسته طرفداران و همچنین فراهم کردن شرایط لازم برای ادامه پیدا کردن داستان در فصول بعدی، نه‌تنها بهترین اثر استودیو مارول از زمان اندگیم است، بلکه بهترین اقتباس مردان ایکس در تاریخ به‌شمار می‌رود.

موشکافی تمامی قسمت‌های فصل اول سریال X-Men 97 در این بخش جمع‌آوری شده است.


10 بی‌نظیر
سریال X-Men 97 به‌خاطر روایت داستانی مهیج، نفس‌گیر و احساسی، تمرکز کردن روی مشکلاتی که منعکس‌کننده دنیای واقعی هستند، معرفی ابرشروری که ترس و اضطراب را به ‌خوبی به مخاطب منتقل می‌کند، جان بخشیدن به برخی از مهمترین رویدادهای کمیکی مردان ایکس، توجه به خواسته طرفداران و همچنین فراهم کردن شرایط لازم برای ادامه پیدا کردن داستان در فصول بعدی، نه‌تنها بهترین اثر استودیو مارول از زمان اندگیم است، بلکه بهترین اقتباس مردان ایکس در تاریخ به‌شمار می‌رود.
  • روایت داستانی مهیج، نفس‌گیر و احساسی
  • تمرکز کردن روی مشکلاتی که منعکس‌کننده دنیای واقعی هستند
  • معرفی ابرشروری که ترس و اضطراب را به ‌خوبی به مخاطب منتقل می‌کند
  • جان بخشیدن به برخی از مهمترین رویدادهای کمیکی
  • حضور افتخاری چهره‌های آشنای زیادی از دنیای مارول
  • حفظ کردن میراث سریال X-Men: The Animated Series
  • دیالوگ‌های عمیق و معنادار شخصیت‌ها
  • انیمیشن و آرت استایل جذاب

مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

74 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments