سرمایه‌گذاری یک میلیارد دلاری سونی در شرکت اپیک گیمز

تعامل بیشتر دو کمپانی!

سرمایه‌گذاری یک میلیارد دلاری سونی در شرکت اپیک گیمز حمید توحیدلو ۰ ۲۳ فروردین ۱۴۰۱ اخبار بازی
سونی و اپیک گیمز

شرکت سرشناس سونی به همراه کمپانی هولدینگ Kirkbi یک میلیارد دلار دیگر را برای سرمایه‌گذاری در پروژه‌های توسه‌ی متاورس شرکت اپیک گیمز اختصاص دادند.

اگر خاطرتان باشد، اوایل سال گذشته بود که شرکت اپیک گیمز سرمایه‌ای نزدیک به یک میلیارد دلار از سوی برخی از کمپانی‌های بزرگ بازی‌سازی از جمله سونی دریافت کرد. حال، به نظر می‌رسد که روند سرمایه‌گذاری‌ها همچنان ادامه داشته و چندی پیش سونی با همکاری شرکت هولدینگ Kirkbi که به عنوان سهام‌دار عمده لگو به شمار می‌رود، یک میلیارد دیگر در اپیک گیمز سرمایه‌گذاری کرد که البته این مبالغ برای پروژه‌ی متاورس هزینه می‌شوند.

به بیان دقیق‌تر، ساعاتی پیش شرکت اپیک گیمز، خالق بازی فورتنایت و موتور آنریل انجین، در وب‌سایت خود به طور رسمی اعلام کرد که در معامله‌ای به ارزش ۲ میلیارد دلار با سونی و کرکبی به توافق رسیده است. بر اساس اطلاعات منتشر شده، این همکاری با هدف ایجاد نسل جدیدی از سرگرمی‌های تعاملی در ارتباط میان دنیای دیجیتال و فیزیکی صورت گرفته و روی پروژه‌های متاورس تمرکز دارد.

در همین راستا، کنیچیرو یوشیدا، مدیر کل سونی، در پیامی اذعان داشت که این سرمایه‌گذاری منحر به تداوم همکاری‌ها با اپیک گیمز در حوزه متاورس می‌شود و هیئت مدیره از چنین توافق ارزشمندی هیجان‌زده است. او، اپیک گیمز را یکی از بهترین شرکت‌های بازی‌سازی می‌داند که به لطف موتور گرافیکی آنریل انجین، پتانسیل و مهارت‌های زیادی در حوزه ویدیو گیم دارد. آقای یوشیدا در این خصوص توضیح می‌دهد:

ما به عنوان یکی از شرکت‌های خلاق در حوزه سرگرمی، از سرمایه‌گذاری در شرکت اپیک گیمز برای تداوم روابط و همکاری خود در زمینه متاورس بسیار هیجان‌زده هستیم. متاورس دنیای مهیجی است که کاربران و همچنین توسعه‌دهندگان محتوا در آن ایده‌های خود را به اشتراک می‌گذارند. به علاوه، ما مطمئن هستیم که مهارت فوق‌العاده‌ی اپیک گیمز در حوزه‌های مختلف از جمله موتور بازی‌سازی قدرتمند، با همراهی و همکاری‌های فناوری‌های سونی منجر به رشد و تقویت توسعه‌ی تجربه‌های جدید در دنیای دیجیتال و ابتکارات مجازی ما خواهد شد.

در ادامه، سورن توروپ سورنسن، مدیرعامل شرکت هولدینگ Kirkbi، ادعا کرد که این سرمایه‌گذاری بدون شک دنیای آینده و به خصوص نسل بعدی سرگرمی‌ها را تحت تاثیر قرار خواهد داد. او در این باره می‌گوید:

بخشی از سرمایه‌گذاری‌های ما مربوط به مواردی می‌شوند که باور داریم تاثیر قابل توجهی در دنیای آینده‌ی ما و فرزندانمان خواهند گذاشت. این سرمایه‌گذاری مشارکت ما در دنیای بازی‌های دیجیتال را تقویت می‌کند و ما بسیار خوشحال و هیجان‌زده هستیم که برای حمایت از تداوم مسیر رشد و پیشرفت اپیک گیمز در این حوزه و آینده‌ی متاورس سرمایه‌گذاری می‌کنیم.

البته، ناگفته نماند که این قرارداد هنوز نهایی نشده و چند ماهی پروسه‌ی تایید قانونی آن طول می‌کشد. اپیک گیمز در این خصوص می‌گوید که اپیک گیمز تشریح کرده که این سرمایه‌گذاری بنا به دلایل مختلفی از جمله شرط‌های ضمن قرارداد و دریافت تاییدیه‌های مربوط به سازمان‌های نظارتی، هنوز به صورت کامل منعقد و نهایی نشده، اما تمامی کمپانی‌ها بر سر سرمایه‌گذاری و نحوه‌ی پرداخت آن به توافق رسیده‌اند.

سونی و اپیک گیمز

دقت داشته باشید که سرمایه‌گذاری یک میلیارد دلاری سونی در ایپک گیمز ارتباط مستقیمی با پلتفرم پلی‌استیشن و استودیوهای بازی‌سازی ندارد. با این حال، ژاپنی‌ها کماکان به خرید شرکت‌ها و استودیوها ادامه می‌دهند و حتی چند هفته‌ی پیش شاهد تصاحب استودیوی Haven از سوی سونی بودیم. همچنین، آقای جیم رایان، مدیر بخش سرگرمی‌های تعاملی سونی، اخیرا ادعا کرده که خریدهای بیشتری در راه هستند.

در خلال این گفته‌ها، بد نیست اشاره کنم که بعد از گذشت نزدیک به دو سال از معرفی آنریل انجین ۵، این موتور گرافیکی قدرتمند در روزهای گذشته به طور رسمی و به همراه یک بازی آزمایشی در دسترس تمامی بازی‌سازان قرار گرفت. بر اساس اعلام شرکت اپیک گیمز، در حالی که توسعه‌دهندگان در حال حاضر قادر به خلق بازی‌های مورد نظر خود هستند، اما این موتور سازنده مزبور به مرور آپدیت‌ها و ابرازهای جدیدی را دریافت می‌کند.

شواهد امر گویای این موضوع است که استقبال بازی‌سازان از موتور سازنده آنریل انجین ۵ بی‌نظیر بوده است. برای مثال، چند روز پیش بود که استودیوی سرشناس کریستال داینامیکس در پیامی اعلام کرد که روند ساخت بازی جدید Tomb Raider را به کمک موتور مزبور آغاز کرده و این عنوان در شعبه‌ی رد وود سیتی مراحل توسعه‌ی خود را طی می‌کند. از طرفی، استودیوی لهستانی سی‌دی پراجکت رد نیز مدتی قبل در اقدامی غافل‌گیرکننده رسما به ساخت بازی The Witcher 4 اشاره کرد که این عنوان نیز با موتور آنریل انجین ۵ توسعه می‌یابد. از دیگر عناوینی که به کمک این موتور در دست ساخت قرار دارند، می‌توان به بازی مورد انتظار Senua’s Saga: Hellblade 2 اشاره کرد.

در پایان این خبر، دیدگاه شما در رابطه با سرمایه‌گذاری یک میلیارد دلاری سونی در اپیک گیمز برای پروژه‌های متاورس چیست؟ به نظر شما، آیا پروژه‌های جاه‌طلبانه و بلند مدت صنعت بازی‌های ویدیویی موفق خواهند شد؟ فراموش نکنید که نظرات شخصی خود را با ما و دیگر کاربران رسانه سرگرمی به اشتراک بگذارید.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا