#مهسا_امینی

حضور شخصیت‌های مهم در فیلم Doctor Strange 2 می‌تواند مشکل MCU را حل کند

چیستی مولتی‌ورس باید حل شود

حضور شخصیت‌های مهم در فیلم Doctor Strange 2 می‌تواند مشکل MCU را حل کند - دنیای سینمایی مارول

در فیلم Doctor Strange 2 اگر از شخصیت‌های جدید و مناسبی برای حضور در جهان‌های موازی استفاده شود، شاید سوالی که سریال What If…? درباره مولتی‌ورس دنیای سینمایی مارول در جواب به آن شکست خورد، بالاخره پاسخ داده شود.

پس از مدت‌ها انتظار و بیش از یک دهه انتشار انواع فیلم‌های مختلف در قالب دنیای سنیمایی مارول بالاخره در سریال Loki دیدیم که چطور دوران مولتی‌ورس در MCU شروع شد. اینکه مولتی‌ورس یک کانسپت و مورد کلی در دنیای مارول است، یک مورد کاملا انکارناپذیر خواهد بود و ابتدا یک آشنایی کلی با آن را در فیلم اول Doctor Strange دیده بودیم. با این حال نکته قابل توجه اینجاست که ابتدا شخصیت کانگ فاتح (Kang The Conquerer) اجازه ایجاد مولتی‌ورس را نمی‌داد، تا اینکه بالاخره سیلوی (Sylvie) از خجالت او درآمد و حال دست سازندگان برای انجام هر کاری ممکن است!

وقتی موضوع جهان‌های موازی در کار باشد، سازندگان در استودیو مارول و سونی اکنون می‌توانند خیلی راحت و بدون دردسر بهم ریختن داستان، شخصیت‌های مختلف از جهان‌‌های ناشناخته یا حتی شناخته شده را به خط زمانی اصلی MCU مرتبط کرده یا حتی مثل سریال What If…? همه چیز را در قالب کلی یا جهان‌های مختلف روایت کنند. اما شاید مهم‌ترین نکته درباره مولتی‌ورس، این باشد که حال مثل آنچه که در No Way Home و Hawkeye دیدیم، امکان اینکه شخصیت‌هایی از جهان موازی در کنار ابرقهرمانانی که می‌شناسیم ظاهر شوند وجود دارد. یک نکته بسیار جالب که می‌تواند به بازگرداندن مردان ایکس یا حتی خلق نسخه جدید آن‌ها کمک کند.

با این وجود در حال حاضر پس از No Way Home هنوز فیلم دیگری از دنیای سینمایی مارول مستقیما با مولتی‌ورس در ارتباط نبوده و باید برای این اتفاق منتظر Doctor Strange 2 باشیم؛ جایی که عملا همه چیز بهم می‌ریزد و دکتر استرنج در انواع جهان موازی سفر خواهد کرد! اما نکته این فیلم آنجاست که تا به حال اطلاعات لو رفته و شایعات بسیاری درباره آن وجود داشته‌اند که همگی به حضور شخصیت‌های مختلف و مهم از دنیای موازی اشاره کرده‌اند؛ مثل حضور یک مرد آهنی (Iron Man) جدید با بازی تام کروز (Tom Cruise) یا حتی پروفسور ایکس! با این حساب، اگر واقعا چنین شایعاتی درست باشند، شاید این اثر سینمایی بتواند اشتباهی که در What If…? در پاسخ به سوال طرفداران ایجاد شده بود را پاسخ بدهد.

چطور شخصیت‌های دنیای موازی در فیلم Doctor Strange 2 داستان کلی دنیای سینمایی مارول را نجات می‌دهند؟

موضوع مولتی‌ورس اولین بار در فیلم Thor: The Dark World مطرح شد و سپس برخی جزئیات بسیار کم را درباره آن، در سایر آثار مشاهده کردیم. با این وجود، پس از شروع فاز چهارم دنیای سنیمایی مارول، ظاهرا موضوع اصلی و محوریت کلی قرار است تا بر پایه همین مسئله باشد؛ موضوعی که کانگ فاتح در آن استاد بوده و به نحوی ابرشرور اصلی فاز چهارم خواهد بود. اما وقتی که مولتی‌ورس ایجاد شد، خیلی از طرفداران سوال‌های بسیار مهمی داشتند که هرگز پاسخ درست و کاملی به آن‌ها داده نشد. مثل اینکه آیا حال مردان ایکس هم در یک شاخه زمانی MCU هستند؟ آیا چهار شگفت‌انگیز نسخه ریبوت یا همان اول، اکنون در خط زمانی جداگانه‌ای در دنیای سینمایی مارول قرار دارند؟ و …

این در حالی بود که سریال What If…? سعی کرد تا به همین موضوع پاسخ بدهد؛ اما شکست خورد. چرا؟ چونکه در What If…? ما فقط و فقط نتیجه انتخاب‌های متفاوت شخصیت‌هایی را دیدیم که در شاخه اصلی دنیای سینمایی مارول وجود داشته‌اند و هیچ کاراکتر تازه و متفاوتی (کلا از یک جهان دیگر) در آن دیده نشد. حضور و معرفی واچر (The Watcher) خیلی خوب بود، اما بهتر نبود اگر گوست رایدر (Ghost Rider) با بازی نیکولاس کیج (Nicholas Cage) در یکی از صحنه‌ها حاضر می‌شد؟

کانسپت مولتی‌ورس در دنیای سینمایی مارول در واقع به این شکل است که ما دو نوع جهان داریم؛ اولین جهان حالت مبدا خواهد بود که مثل یک تنه اصلی بوده و در آن ممکن است برای مثال اصلا اونجرز وجود نداشته باشند. اما جهان دوم حالتی است که اگر شاخه‌ای از دنیای مبدا مثل آنچه که در سریال Loki دیدیم بلند شود، شخصیت‌های شاخه جدید باز هم شبیه به همان نسخه‌های اصلی خواهند بود و کاراکتر متفاوتی در آن خلق نخواهد شد، مثل آنچه که در What If…? مشاهده کردیم. همان تونی استارک، همان کاپیتان آمریکا و همان ثور، فقط با انتخاب‌ها و رفتارهای متفاوت. این در حالی است که جزئیات یک جهان مبدا، با مورد موازی با آن ممکن کاملا متفاوت خواهد بود.

با این حساب، در فیلم Doctor Strange 2 اگر مثل آنچه که در No Way Home دیدیم، دکتر استرنج به جهان‌های مبدا و کلی دیگری که کاراکترهای آن خیلی با نمونه دیده شده در MCU متفاوت هستند برود، بالاخره پاسخ به این سوال که آیا همه آثار مارولی طی چند دهه اخیر به هم مرتبط هستند یا نه، داده خواهد شد. به همین جهت نیز اگر استودیو مارول از شخصیت‌های مناسبی برای حضور در این فیلم، مثل یک اسپایدرمن با بازیگری توبی مگوایر (Tobey Maguire) یا یک فرد ناشناخته، یا شاید هم تونی استارک با بازی تام کروز و پروفسور ایکس را استفاده کند. قطعا درصد موفقیت بیشتری را خواهد داشت.

فیلم Doctor Strange In The Multiverse of Madness در تاریخ ۱۶ اردیبهشت (۲۶ می) اکران خواهد شد.


guest

2 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا