والت دیزنی موفق‌ترین ناشر فیلم در سال ۲۰۱۹ لقب گرفت

ثبت رکوردی دست نیافتنی در باکس‌ آفیس

والت دیزنی

به لطف فروش بسیار خوب انیمیشن Frozen 2 در هفته‌های اخیر، والت دیزنی توانست رکوردی دست نیافتی را در باکس‌ آفیس ثبت کند.

گزارش باکس آفیس برای هفته‌ی گذشته منتشر شده و با توجه به آن، انیمیشن Frozen 2 با فروش ۳۴ میلیون دلاری در رتبه‌ی نخست قرار گرفت. Knives Out که در رتبه‌ی دوم پرفروش‌ترین فیلم‌ها دیده می‌شود، به رکوردی بهتر از ۱۴ میلیون دلار دست نیافت. جدیدترین اثر ریان جانسون (Rian Johnson) تاکنون ۱۲۴ میلیون دلار در مجموع فروش داشته است. در صورت ادامه یافتن این این روند، احتمال ساخت یک دنباله برای این اثر رازآلود وجود دارد. رتبه‌ی سوم هم به Ford v Ferrari رسید. فیلم مشترک کریستین بیل (Christian Bale) و مت دیمون (Matt Damon) توانست ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار بفروشد.

با فروشی که Frozen 2 در هفته‌ی گذشته کسب کرد، فروش جهانی آن به رقم ۹۱۹ میلیون و ۷۰۰ هزار دلار رسید. به لطف این فروش بسیار بالا، مجموع فروش فیلم‌های والت دیزنی در سال ۲۰۱۹ از مرز ۱۰ میلیارد دلار عبور کرد تا اولین ناشر فیلمی باشد که موفق به انجام اینکار می‌شود. ثبث این رکورد همچنین باعث شد تا این شرکت از لحاظ مجموع فروش، موفق‌ترین ناشر فیلم سال لقب بگیرد.

نکته‌ی جالب اینجا است که هنوز مدت زمان زیادی تا پایان اکران گسترده‌ی Frozen 2 در سرتاسر جهان باقی مانده و بدون شک در این مدت شاهد ثبت فروش بیشتری خواهیم بود. در ضمن، از تاریخ ۲۹ آذر (مصادف با ۲۰ دسامبر) اکران دیگر محصول والت دیزنی، یعنی فیلم Star Wars: The Rise of Skywalker آغاز خواهد شد. با توجه به اینکه جدیدترین قسمت فرنچایز جنگ ستارگان در لیست انتظار بسیاری از مخاطبان قرار دارد، بدون شک شاهد افزایش رکورد کنونی والت دیزنی خواهیم بود.

والت دیزنی با ثبت فروش بیش از ۱۰ میلیارد دلار در طول یک سال، رکورد قبلی را که در اختیار خودش بود شکست. این ناشر فیلم توانسته بود در سال ۲۰۱۷ میزان فروش ۷ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار را ثبت کند. اهمیت ثبت چنین رکوردی زمانی بیشتر می‌شود که به عملکرد دیگر شرکت‌ها در سال جاری میلادی نگاهی بیندازید. تاکنون، تنها دو فیلم غیر از محصولات والت دیزنی توانستند بالای یک میلیارد فروش را ثبت کنند. این دو فیلم سینمایی، Joker (یک میلیارد و ۵ میلیون دلار) و Spider-Man: Far From Home (یک میلیارد و ۱۳۰ میلیون دلار) بوده‌اند.

در آن سو، والت دیزنی به‌ تنهایی پنج فیلم در سال ۲۰۱۹ داشته است که به چنین موفقیت تجاری دست یافتند. این پنج فیلم شامل Avengers: Endgame (دو میلیارد و ۷۹۰ میلیون دلار)، The Lion King (یک میلیارد و ۶۵۰ میلیون دلار)، Captain Marvel (یک میلیارد و ۱۲۰ میلیون دلار)، Toy Story 4 (یک میلیارد و ۷۰ میلیون دلار) و Aladdin (یک میلیارد و ۵۰ میلیون دلار) می‌شود. انیمیشن Frozen 2 هم به احتمال بسیار طی روزهای منتهی به پایان سال به چنین رکوردی دست یافته و ششمین فیلم لقب می‌گیرد.

در این میان، برخی آثار اکران شده توسط دیزنی در سال ۲۰۱۹ چندان مطابق انتظارات ظاهر نشدند. برای مثال، می‌توان به فیلم Maleficent: Mistress of Evil با فروش ۴۸۳ میلیون دلار اشاره کرد. بازسازی لایواکشن Dumbo به کارگردانی تیم برتون (Tim Burton) هم نتوانست آنطور که باید و شاید در زمینه‌ی تجاری موفق عمل کند و سرانجام با فروش ۳۵۳ میلیون دلاری به کار خود پایان داد. با اینحال، ارقامی که این دو فیلم ثبت کرده‌اند، برای بسیاری از ناشران فیلم یک رویا محسوب می‌شود.

با خواندن پاراگراف‌های قبلی احتمالا این سوال برای شما به‌وجود آمده که چرا Avengers: Endgame در لیست محصولات والت دیزنی قرار گرفته اما Spider-Man: Far From Home نه، در حالی که هر دو فیلم سینمایی توسط مارول تولید شده و بخشی از یک دنیای سینمایی مشترک هستند. در پاسخ باید گفت که وظیفه‌ی نشر قسمت دوم Spider-Man بر عهده‌ی سونی قرار داشته است.

همان‌طور که می‌دانید، شرکت والت دیزنی و فاکس قرن بیستم اوایل سال جاری میلادی ادغام شدند. با این حال، میزان فروش فیلم‌های فاکس در سال ۲۰۱۹ که شامل Dark Phoenix ،Stuber و Ad Astra می‌شود در نظر گرفته نشده‌اند. اگر این اتفاق رخ دهد، رکورد کنونی والت دیزنی به رقم ۱۱ میلیارد و ۹۴۰ میلیون دلار افزایش می‌یابد.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا