برگزیده
📣 پخش زنده مسابقات زولا هر روز ساعت 17 از آپارات
انیمیشن منجمد ۲

بررسی انیمیشن Frozen 2 – منجمد ۲

وقتی که خلاقیت منجمد می‌شود

1%
  • 0/10
بررسی انیمیشن Frozen 2 – منجمد ۲ ۰ ۱۷ اسفند ۱۳۹۸ بررسی انیمیشن (سینمایی) کپی لینک

انیمیشن Frozen یا «یخ‌زده» یکی از موفق‌ترین آثار یک دهه‌ی اخیر شرکت دیزنی بود که در زمان اکران خود توانست رکوردهای زیادی را به نفع خود جابه‌جا کند. انیمیشن Frozen 2 در سال ۲۰۱۹ اکران شد و با ادامه‌ی ماجراهای «آنا» و «السا»، مسیر این مجموعه را به کلی تغییر داد.

انیمیشن یخ‌زده از آن دسته آثاریست که تقریبا همه از تماشای آن لذت می‌برند. مهم نبود شما یکی از حامیان حقوق زنان باشید یا یک فرد عادی که صرفا برای سرگرمی سراغ این انیمیشن رفته؛ یخ‌زده برای هر قشری از افراد جامعه، پیام خاصی داشت. موفقیت چشمگیر این اثر باعث شد تا دومین قسمت آن هم پس از کش و قوس‌های فراوان در نهایت به اکران عمومی در بیاید. در انیمیشن «منجمد ۲»، یک بار دیگر به دنیای آنا و السا رفته و با ماجراجویی‌های این دو خواهر همراه می‌شویم. تقریبا سه سال از اتفاقات قسمت قبلی می‌گذرد و این دو خواهر زندگی آرام و شادی را در قلمروی «آرندل» تجربه می‌کنند؛ البته همانطور که فکر می‌کنید، این آرامش و شادی چندان پایدار نیست و بالاخره باید بهانه‌ای برای شروع یک سفر پرهیجان در اختیار قهرمانان داستان قرار بگیرد. السا ندایی عجیب می‌شنود که او را به سمت «جنگل افسون شده» هدایت می‌کند؛ به همین دلیل، او و همراهانش برای پی‌بردن به راز این صدا، به جنگل افسون‌ شده می‌روند.

انیمیشن «منجمد ۲» عناصر داستانی تازه‌ای را وارد این مجموعه می‌کند که شاید مهم‌ترین آن‌ها، ارواح طبیعت و مردم سرزمین «نورثولدرا» هستند. مردم این سرزمین از همه نظر به بومیان آمریکایی یا همان «سرخپوستان» شباهت دارند و توجه به طبیعت و عناصر چهارگانه در قلمرو آن‌ها، به خوبی این موضوع را تایید می‌کند. سال‌ها پیش میان مردم قلمروی آرندل – به رهبری پدربزرگ السا و آنا – و مردم نورثولدرا نبردی در می‌گیرد و این اتفاق، ارواح چهارگانه‌ی طبیعت را خشمگین می‌کند. حالا السا و آنا باید حقایق پشت پرده‌ی نبرد یاد شده را کشف کرده و این دو سرزمین و مردمانش را از نابودی نجات دهند. با اینکه ایده‌ی پرداختن به بومیان و احترام به طبیعت در ظاهر بسیار جالب و آموزنده به نظر می‌رسد، انیمیشن «منجمد ۲» اصلا نتوانسته آن را به درستی در دل داستان قرار دهد. متاسفانه هیچ کدام از بومیان نورثولدرا در پیشبرد داستان نقش کلیدی ندارند و به هیچ‌وجه به فرهنگ، سبک زندگی و باورهای آن‌ها پرداخته نمی‌شود. اگر کمی به سیر وقایع داستانی این انیمیشن دقت کنیم، متوجه خواهیم شد که «سرخپوستان» نورثولدرا در طول ۳۰ سال اسارت در جنگل افسون‌ شده، هیچ تلاشی برای نجات خود نکرده‌ و در انتها هم السا و آنا بدون هیچ کمکی از طرف آن‌ها، این قوم مظلوم را نجات می‌دهند؛ به بیانی دیگر، باز هم شاهد قهرمان سازی از «سفیدپوستان بلوند» به عنوان ناجی اقوام مظلوم و عقب‌مانده هستیم. این نگاه نژادپرستانه در انیمیشن «منجمد ۲» به خوبی نشان‌دهنده‌ی کیفیت پایین درون‌مایه و داستان سطحی اثر است؛ آن هم در حالی که یخ‌زده ۱ توانسته بود تحسین بسیاری از فعالان اجتماعی را برانگیزد.

بررسی انیمیشن Frozen II
داستان در پرداخت شخصیت‌ها و کاوش انگیزه‌های آن‌ها بسیار ضعیف عمل کرده است.

تماشای انیمیشن «منجمد ۲» حتی برای کودکان هم کمی گیج‌کننده است

تماشای انیمیشن «منجمد ۲» حتی برای کودکان هم کمی گیج‌کننده است. از آنجایی که داستان این اثر به شکلی شتاب‌زده و شلخته روایت می‌شود، کودک باید تنها در ۹۰ دقیقه با مفاهیمی همچون عناصر چهارگانه، روح طبیعت، جنگ قومی و قبیله‌ای و همچنین جایگاه قهرمانان داستان در دل این مفاهیم سر و کله بزند. در این قسمت حتی انگیزه‌ها و اهداف برخی از شخصیت‌های داستان هم به درستی مشخص نیست؛ به عنوان مثال می‌توان به شخصیت «اولاف» – آدم‌برفی دوست‌‌داشتنی این مجموعه – اشاره کرد که مدام از بزرگ‌ شدن و «بلوغ» صحبت می‌کند. اهمیت این مفهوم برای او آنقدر زیاد است که حتی یک ترانه‌ی اختصاصی در همین مورد هم توسط این شخصیت خوانده می‌شود. با این حال، شخصیت اولاف در طول داستان به هیچ‌وجه رنگ بلوغ را به خود نمی‌بیند! حتی وقتی به دلیل برخی اتفاقات، السا یک بار دیگر اولاف را از دانه‌های برف می‌سازد، باز هم به جای یک آدم‌برفی بزرگ‌تر و به اصطلاح «بالغ»، شاهد تولد مجدد همان اولاف کوچک و شوخ‌طبع هستیم. برخلاف قسمت قبلی این مجموعه که پیام واضح و روشنی در خصوص «عشق به خانواده» و «پیوندهای خانوادگی» به مخاطب ارائه می‌کرد، پی‌بردن به پیام اخلاقی انیمیشن «منجمد ۲» حتی برای ما بزرگ‌ترها هم دشوار است، چه برسد به کودکان! آیا دیزنی سعی داشته با این انیمیشن، کودکان آمریکایی را به مطالعه‌ی تاریخچه‌ی خونین جنگ‌ با سرخ‌پوستان در ایالات متحده تشویق کند؟ شاید هم این شرکت بزرگ می‌خواسته توجه ما را به طبیعت و نجات آن جلب کند؟ متاسفانه پررنگ‌ترین پیام این اثر را می‌توان در یک جمله خلاصه کرد: کسب درآمد از یک برند پرطرفدار، بسیار مهم‌تر از توسعه و بهبود کیفیت آن است.

در کنار ایرادات یاد شده، انیمیشن «منجمد ۲» همچنان یک اثر سرگرم‌کننده است و مهم‌ترین دلیل آن، استفاده از قطعات موسیقی متعدد است. به طور متوسط، به ازای هر ۱۰ دقیقه از این انیمیشن، یک ترانه در دل آن گنجانده شده است. این قطعات موسیقی مانع از خستگی بیننده‌ها، به خصوص کودکان می‌شود و در عین حال، به عنوان یک ابزار برای پیشبرد داستان مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته باید به این نکته اشاره شود که ترانه‌های انیمیشن «منجمد ۲» را نمی‌توان با نمونه‌های مشابه قسمت قبلی همچون «رهایش کن» (Let It Go) مقایسه کرد. تنوع ترانه‌ها در «منجمد ۲»، شور و هیجان کودکانه‌ی خاصی به آن می‌دهد؛ با این همه سیر کیفی نزولی، حتی در ترانه‌های این اثر هم احساس می‌شود.

انیمیشن Frozen II
طراحی کاراکترها و جهان جادویی این اثر واقعا زیبا و چشم‌نواز است.

از دیگر نکات مثبت این اثر می‌توان به طراحی شخصیت‌ها و محیط اشاره کرد. از آنجایی که عناصر چهارگانه‌ی آب، باد، خاک و آتش نقش پررنگی در انیمیشن «منجمد ۲» دارند، در بسیاری از صحنه‌های این انیمیشن شاهد دست و پنجه نرم‌کردن قهرمانان داستان با عناصر یاد شده هستیم. تیم فنی انیمیشن «منجمد ۲» به خوبی توانسته این عناصر را در قالب اتفاقات طبیعی و ملموس مثل گردباد و سوختن جنگل به تصویر بکشد؛ انیماتورها حتی در برخی موارد پا را از این هم فراتر گذاشته و سکانس‌های زیبا و هیجان‌انگیزی را با استفاده از این عناصر خلق می‌کنند. به عنوان نمونه می‌توان به روح آب اشاره کرد که به صورت اسبی زیبا در یک دریای طوفانی ظاهر می‌شود. السا باید در دل طوفان و در اعماق دریا با این موجود چموش مبارزه کند. طراحی یک اسب که کاملا از قطرات آب ساخته شده و باید درون دریا حرکت کند، کار آسانی نیست؛ چون اگر در طرح نهایی ظرافت کافی وجود نداشته باشد، تشخیص آن از آب دریا و محیط اطرافش – آن هم در یک سکانس اکشن – دشوار خواهد بود. انیماتورهای تیم منجمد ۲ برای برطرف کردن چالش یاد شده، تصمیم گرفتند تا یک درخشش جادویی به یال و دم این اسب اضافه کنند. آن‌ها با این کار، هم بافت مایع و آبی این کاراکتر را حفظ کردند و هم تشخیص آن را در تاریکی اعماق دریا برای ما ممکن ساختند. تیم طراحی انیمیشن «منجمد ۲» به خوبی توانسته‌اند یک جهان زیبا، فانتزی و سرشار از ظرافت را در برابر چشم‌های ما قرار داده و در این زمینه واقعا بی‌عیب و نقص عمل کنند.

دیزنی با ساخت انیمیشن Frozen 2 بیش از آنکه بتواند این مجموعه را به مرحله‌ی تازه‌ای وارد برساند، تنها از نام و شهرت آن برای کسب درآمد استفاده کرده است. این اثر نه داستانی منسجم و به‌یادماندنی برای ما در چنته دارد و نه مثل قبل با ترانه‌های پرشور خود در دل بزرگ‌سالان جاودانه می‌شود. تنوع این ترانه‌ها در کنار جهان زیبا و چشم‌نواز انیمیشن Frozen 2 می‌تواند اعضای خانواده را ۹۰ دقیقه سرگرم کند، اما به هیچ ‌وجه نمی‌توان آن را یک دنباله‌ی ارزشمند برای یکی از موفق‌ترین و تاثیرگذارترین انیمیشن‌های تاریخ سینما دانست.


4.5 بد
دیزنی با ساخت انیمیشن Frozen 2 بیش از آنکه بتواند این مجموعه را به مرحله‌ی تازه‌ای برساند، تنها از نام و شهرت آن برای کسب درآمد استفاده می‌کند. این اثر نه داستانی منسجم و به‌یادماندنی برای ما در چنته دارد و نه مثل قبل با ترانه‌های پرشور خود در دل بزرگ‌سالان جاودانه می‌شود. تنوع ترانه‌ها در کنار جهان زیبا و چشم‌نواز انیمیشن Frozen 2 می‌تواند اعضای خانواده را ۹۰ دقیقه سرگرم کند، اما به هیچ ‌وجه نمی‌توان آن را یک دنباله‌ی ارزشمند برای یکی از موفق‌ترین انیمیشن‌های تاریخ سینما دانست.
  • طراحی بسیار زیبا و دقیق شخصیت‌ها و محیط
  • ترانه‌های متنوع که مطمئنا برای کودکان جذاب خواهند بود
  • روایت داستانی شتاب‌زده و شلخته که درک پیام اخلاقی اثر را دشوار می‌کند
  • شخصیت‌پردازی ضعیف کاراکترهای داستان

مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments