دیوید پراوز بازیگر نقش دارث ویدر در سن ۸۵ سالگی از دنیا رفت

او به بیماری مبتلا بود

دیوید پراوز

دیوید پراوز که به واسطه‌ی ایفای نقش دارث ویدر در سه‌گانه‌ی اصلی جنگ ستارگان شناخته می‌شود در سن ۸۵ سالگی دار فانی را وداع گفته است.

توماس بویینگتون (Thomas Bowington) با انتشار یک بیانیه‌ی رسمی در فضای مجازی، اعلام کرد دیوید پراوز (David Prowse) در سن ۸۵ سالگی از دنیا رفته است. مدیر برنامه‌های این بازیگر و بدنساز انگلستانی در متن خود هیچ اشاره‌ای به دلیل اصلی فوت نکرد و تنها گفت او پس از تحمل دوره‌ی کوتاهی بیماری، جان خود را از دست داد. اگر نام پراوز را نشنیده بوده‌اید، باید بگوییم او نقش دارث ویدر را در سه‌گانه‌ی نخست جنگ ستارگان بر عهده داشته است. در ضمن، جیسون جوینر (Jason Joiner) هم به این اتفاق تلخ واکنش نشان داده است. او برگزارکننده‌ی رویدادهای مختلف بوده و از همین طریق با پراوز آشنا شده بود. جوینر در بخشی از متن خود گفت:

دیوید چندین دهه از زندگی‌اش را به ملاقات با طرفداران اختصاص داد و یکی از اولین مهمان‌هایی بود که روزهای نخست برگزاری کامیک کان حضور یافت تا طرفداران او را ببینند. دیوید شخصیت بزرگی داشت و بسیار دلتنگش خواهیم شد.

دیوید پراوز در شهر بریستول و در سال ۱۹۳۵ میلادی به دنیا آمد. او توسط مادرش بزرگ شد و هرگز پدرش را ندید. دیوید از سال‌های نوجوانی به وزنه‌برداری و بدنسازی علاقه‌مند شد و تصمیم گرفت در این حوزه‌ها به فعالیت بپردازد؛ تصمیمی که نه تنها باعث حضورش در رقابت‌های Mr. Universe شد، بلکه آشنایی او با آرنولد شوارتزینگر (Arnold Schwarzenegger) و لو فرینگو (Lou Ferrigno) را زمینه‌چینی کرد. او همچنین در مسابقه‌ی وزنه‌برداری سنگین وزن انگلستان شرکت کرد و سه بار مقام نخست این رقابت‌ها را به دست آورد. از دیگر افتخارات پراوز در حوزه‌ی ورزش می‌توان به حضور در بازی‌های مشترک‌المنافع سال ۱۹۶۲ (Commonwealth Games) به عنوان نماینده‌ی کشورش اشاره کرد.

موفقیت‌های دیوید پراوز در حوزه‌ی ورزش باعث شد مورد توجه‌ی تهیه‌کنندگان سینمایی و تلویزیونی قرار بگیرد. اولین تجربه‌ی بازیگری او در Casino Royale محصول ۱۹۶۲ میلادی رقم خورد که نسخه‌ی کمدی مجموعه‌ی جیمز باند به شمار می‌رود. پراوز در این فیلم نقش هیولای فرانکنشتاین را ایفا کرد. بازیگری، تجربه‌ی جالبی برایش بود. از همین رو، تصمیم گرفت به فعالیت در این حوزه ادامه دهد. او طی سال‌های بعد در فیلم‌های مختلفی حاضر شد که از شاخص‌ترینشان می‌توان به A Clockwork Orange اشاره کرد. او همچنین مربی شخصی کریستوفر ریو (Christopher Reeve) بود تا برای ایفای نقش در فیلم سینمایی Superman آماده شود.

جرج لوکاس (George Lucas) فیلمنامه‌نویس و کارگردان آمریکایی سال‌های پایانی دهه‌ی ۷۰ میلادی به دنبال افراد مورد نظر بود تا بتواند نقش‌های جدیدترین ساخته‌اش، یعنی Star Wars: Episode IV – A New Hope را به آن‌ها بسپارد. دیوید پراوز از هیکل ورزیده و بزرگ‌تری نسبت به مردم عادی برخوردار بود. از همین رو، از طرف دست‌اندرکاران مورد دعوت قرار گرفت تا برای نقش‌های دارث ویدر و چوباکا تست بازیگری دهد. او که عملکرد قابل‌قبولی را به نمایش گذاشته بود، تصمیم گرفت به عنوان لرد سیث جلوی دوربین برود؛ زیرا عقیده داشت مخاطبان، شخصیت‌های منفی را به خاطر می‌سپارند. او پیش از این چند بار دیگر هم نقش آنتاگونیست را ایفا کرده بود.

دیوید پراوز نقش دارث ویدر را جلوی دوربین ایفا کرد و حتی دیالوگ‌هایش را هم به زبان آورد اما از آن‌جایی که لهجه‌ی انگلیسی داشت، تصمیم گرفته شد از جیمز ارل جونز (James Earl Jones) به عنوان دوبلور شخصیت منفی استفاده شود. در ضمن، چهره‌ی این لرد سیث تنها در یک صحنه (صحنه‌ای در Star Wars: Episode VI – Return of the Jedi) برای مخاطب به نمایش گذاشته می‌شود. اگرچه پراوز بازیگر نقش بود اما جرج لوکاس ترجیح داد برای این صحنه از فرد دیگری استفاده کند؛ تصمیمی که باعث اختلاف بین آن دو شد.

اگرچه مردم جهان دیوید پراوز را با نقش دارث ویدر می‌شناسند اما او همیشه به ایفای نقش گرین کراس من افتخار کرده است. این شخصیت بخشی از یک کمپین تبلیغاتی در دهه‌ی ۷۰ میلادی بود تا آگاهی رانندگان نسبت به عابران پیاده افزایش یابد.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا