بیت کوین

متریال ساینتیست: قیمت فعلی بیت کوین حباب است

ارتباط چرخه‌ی بدهی چین با صعود و سقوط قیمت بیت کوین

با رسیدن قیمت بیت کوین به بالاترین سطح خود در آوریل ۲۰۲۱ انتظار می‌رفت که بهای این ارز دیجیتال تا پایان سال به قیمت‌های بالاتری برسد. تحقیقات جدید نشان می‌دهند، قیمت این ارز در حال صعود به بالاترین حد خود در تاریخ است. اما این قیمت نجومی واقعی نیست و تنها یک حباب دیگر است.

متریال ساینتیست (Material Scientist)، با بیان نظریه‌ای که می‌تواند در بازار بیت کوین آشوب به پا کند، از وجود ارتباط قوی میان قیمت بیت کوین و چرخه‌ی بدهی چین خبر داد. در واقع، این تحلیل‌گر با بررسی قیمت ها در طول زمان، نشان می‌دهد که رفتارهای قبلی این ارز دیجیتال با چرخه‌ی بدهی چین مطابقت داشته‌ است.

مطابق آنچه که در آوریل سال گذشته و همچنین در روزهای اخیر مشاهده شد، بالا و پایین‌ شدن قیمت‌ها نشانه‌ی از بین رفتن تب و تاب در بازار بیت کوین است. متریال ساینتیست، با دفاع از اظهارات ری دالیو (Ray Dalio)، اقتصاددانی که منحصراً درباره‌ی رفتار اقتصادی چین پژوهش می‌کند، عنوان کرد، این موضوع نشان‌دهنده‌ی تشابه میان رفتار این رمز ارز و دیگر دارایی‌هاست.

او در صفحه‌ی توییتر خود چنین نوشت: «من فکر می‌کنم نظریه‌ی دالیو درباره‌ی وجود ارتباط میان چرخه‌ی بدهی چین و حباب قیمت بیت کوین کاملاً صحیح است».

علی رغم تمرکز دولت چین بر بدهی‌های ناشی از بحران اورگراند و ویروس کرونا، واکنش‌ها به چرخه‌ی بدهی این کشور همچنان مطلوب بوده‌ است. همچنین مشخص شد که نهنگ‌های بیت کوین پس از بروز هر اوج در چرخه‌ی بدهی چین دارایی‌های خود را می‌فروشند. اوج‌گرفتن قیمت‌ها در آوریل ۲۰۲۱، به‌عنوان بالاترین قیمت این ارز در طول تاریخ، از این قائده مستثنی نیست.

با پایین‌ آمدن سطح قیمت‌ها، احتمال بازگشت قیمت بیت کوین دور از ذهن به‌نظر نمی‌رسد.

بیت کوین، اسب تروآی آزادی است

طبق گزارش کوین‌تلگراف (Cointelegraph)، اظهارات دالیو توسط بسیاری از خبرگزاری‌ها بازگو شده‌ است. این پژوهش‌گر هشدار داده‌ است که نهادهای نظارتی با سیاست‌های نامطلوب‌شان ‌همچنان قادر به سرکوب ارزهای دیجیتال هستند. با این حال، اظهارات اخیر او مخالفان زیادی دارد.

سیف‌الدین آموس(Saifedean Ammous)، نویسنده کتاب استاندارد بیت کوین، معتقد است خرید رمز ارز به‌عنوان سرسخت‌ترین پولی که تاکنون ساخته شده‌ است، برای دولت‌ها اجتناب ناپذیر خواهد بود. ویژگی‌های فسادناپذیر این ارزها مقامات دولتی را مجبور خواهد کرد که قدرت‌شان را به پول واگذار کنند.

در هفته جاری، الکس گلادشتاین (Alex Gladstein)، مدیر ارشد استراتژی بنیاد حقوق بشر، از مفهوم بیت کوین به‌عنوان اسب تروآی آزادی یاد کرد. همچنین آن را حلقه‌ی جدایی‌ناپذیر انحصارات دولتی خواند.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا