منتظر عرضه بازی Starfield برای پلی‌استیشن 5 باشیم؟

بتزدا رسما تایید کرد؛ استارفیلد در انحصار ردموندی‌هاست!

منتظر عرضه بازی Starfield برای پلی‌استیشن 5 باشیم؟ حمید توحیدلو ۰ ۱۰ شهریور ۱۴۰۰ اخبار بازی
بازی Starfield برای پلی‌استیشن 5

با استناد بر بیانیه‌ای شرکت بتزدا، بازی مورد انتظار Starfield به صورت انحصاری برای کنسول‌های ایکس‌باکس و همچنین پلتفرم رایانه‌ی شخصی عرضه می‌شود و خبری از انتشار آن برای پلی‌استیشن 5 نیست.

شرکت نامدار بتزدا که از جمله بزرگ‌ترین بازی‌سازان صنعت ویدیو گیم به شمار می‌رود، نزدیک به سه سال پیش از اثر بلندپروازانه خود تحت عنوان استارفیلد پرده برداشت. این عنوان مورد انتظار تا به امروز در سکوت خبری مراحل ساخت و توسعه‌ی خود را در بتزدا سافت‌ورکز طی کرده و متاسفانه جزئیات زیادی از کلیات داستان و گیم‌پلی آن در دسترس نیست. با این حال، آن‌طور که به نظر می‌رسد، بازی تمرکز بیشتری روی واقع‌گرایانه بودن دارد و وقایع آن در حدود ۳۰۰ سال آینده رخ می‌دهد.

در طول پروسه‌ی توسعه‌ی بازی، کمپانی مایکروسافت در اقدامی غیرمنتظره، تمامی حق امتیاز بتزدا و استودیوهای زیرمجموعه‌ی آن را خریداری کرد و در پی این موضوع، آینده‌ی بازی‌های این شرکت و احتمال عرضه‌ی آن‌ها برای سایر پلتفرم‌ها در هاله‌ای از ابهام قرار گرفت. در ابتدا، تصور می‌شد که از این پس تمامی عناوین جدید بتزدا در انحصار ردموندی‌ها خواهند بود و این کمپانی به کلی قید طرفداران خود در پلتفرم پلی‌استیشن را زده است. طولی نکشید که مدیران ارشد به این موضوع واکنش نشان دادند و با رد این حدس و گمان‌ها، تداوم حمایت خود از سایر پلتفرم‌ها را تایید کردند.

با این وجود، آینده بازی استارفیلد همچنان برای هواداران مبهم بود. در همین راستا، اردیبهشت ماه امسال بود که آقای جف گراب (Jeff Grubb)، ژورنالیست معروف صنعت بازی‌های ویدیویی، در پیامی اعلام کرد که این عنوان به صورت انحصاری برای کنسول‌های ایکس‌باکس و پلتفرم رایانه‌ی شخصی منتشر می‌شود و کاربران کنسول‌های پلی‌استیشن نباید منتظر دریافت و تجربه‌ی آن باشند. با انتشار این گزارش، در حالی که سایر شایعه‌ها نیز عرضه‌ی انحصاری بازی برای پلتفرم‌های ایکس‌باکس را تایید کردند، اما امیدها در دل برخی از کاربران پلی‌استیشن همچنان زنده بود؛ چرا که تا پیش از امروز پلتفرم‌های مقصد استارفیلد به صورت رسمی مشخص نشده بودند.

حال در تازه‌ترین خبرها، ساعاتی پیش کمپانی بتزدا در آخر آب پاکی روی دستان کاربران کنسول‌های سونی ریخت و پیت هاینس، معاون ارشد بازاریابی جهانی بتزدا و آرون گرینبرگ، مدیر عامل بازاریابی بازی‌های ایکس‌باکس چندی پیش در شبکه‌ی اجتماعی توییتر به طور رسمی اعلام کردند که استارفیلد به صورت انحصاری برای ایکس‌باکس و پی‌سی عرضه می‌شود و هیچ برنامه‌ای برای انتشار آن روی پلی‌استیشن 5 ندارند.

البته، انتشار انحصاری استارفیلد برای ایکس‌باکس بدین معنا نیست که سایر عناوین بتزدا نیز به صورت انحصاری برای پلتفرم‌های مایکروسافت عرضه خواهد شد، بلکه همچنان برخی از آثار این شرکت به دست کاربران پلی‌استیشن نیز خواهد رسید. در واقع، هرچند که مایکروسافت شرکت بتزدا را هدف تقویت استودیوهای فرست پارتی و ساخت بازی‌های انحصاری بیشتر برای ایکس‌باکس خریداری کرد، اما طرفداران این کمپانی در پلتفرم رقیب از تمامی عناوین جدید آن‌ها محروم نخواهند بود.

پیت هاینس در این خصوص توضیح می‌دهد:

باید بگویم که بازی استارفیلد به عنوان یک اثر انحصاری برای ایکس‌باکس معرفی شد. البته، برخی از عناوین انحصاری ایکس‌باکس در سایر پلتفرم‌ها نیز در دسترس بازیکنان قرار دارند. قبل از هر چیزی، من فکر می‌کنم که باید به این نکته نیز توجه کرد. برای مثال، زمانی که استودیوی موجانگ توسط مایکروسافت خریداری شد، پشتیبانی از بازی محبوب ماینکرفت در سایر کنسول‌ها متوقف نشد. این یک بازی بزرگ در تمامی سیستم‌عامل‌ها است. از این رو، من نمی‌خواهم بگویم که متاسفیم و شما دیگر نمی‌توانید بازی‌های جدید بتزدا را در تمامی پلتفرم‌ها تجربه کنید. با این حال، طبیعی است که برخی از بازی‌ها به طور انحصاری برای ایکس‌باکس عرضه شوند.

بازی Starfield برای پلی‌استیشن 5

از طرفی، آرون گرینبرگ نیز تا حدودی موضوع را برای بازیکنان روشن کرد. او در صحبت‌های خود با اشاره به خرید بتزدا توسط مایکروسافت، اعلام کرد که هدف اصلی این خرید بزرگ، تقویت و افزایش استودیوهای فرست پارتی و همچنین ساخت و عرضه‌ی بازی‌های بیشتر و ارائه‌ی بهترین تجربه‌ها برای کاربران ایکس‌باکس بود. استارفیلد نیز بخشی از این هدف بوده و به همین خاطر، بازی به صورت انحصاری برای پلتفرم‌های ایکس‌باکس عرضه می‌شود. نکته مهم‌تر اینکه این انحصار به صورت زمانی نیست و گیمرها نباید به انتشار آن برای پلی‌استیشن 5 امیدوار باشند.

مدیر عامل بازاریابی بازی‌های ایکس‌باکس در این زمینه می‌گوید:

من می‌خواهم مراقب باشم. می‌دانم که پاسخ این سوال‌ها برای مردم بسیار مهم است. همچنین، برای ما هم کمی مشکل است که به آن پاسخ دهیم، چرا که اگر صادقانه بگویم، پاسخ من به یک بحث هیجان‌انگیز و داغ در سراسر فضای مجازی تبدیل می‌شود. با این وجود، می‌خواهم تا جایی که امکان‌پذیر است، موضوع را برای هواداران مشخص کنم. بازی استارفیلد به صورت انحصاری برای کنسول‌های ایکس‌باکس و رایانه‌ی شخصی عرضه می‌شود. این انحصار به صورت زمانی نخواهد بود. کاربران سرویس اشتراکی ایکس‌باکس گیم پس از همان ابتدا می‌توانند بازی را به صورت رایگان تجربه کنند.

گرینبرگ در ادامه صحبت‌های خود یادآوری کرد که بازی‌های فرست پارتی مایکروسافت علاوه بر انتشار روی کنسول‌های ایکس‌باکس و رایانه‌ی شخصی، از طریق پلتفرم ابری نیز در دسترس علاقه‌مندان قرار می‌گیرند. بنابراین، کاربران پلی‌استیشن می‌توانند از طریق پلتفرم مذکور به تجربه‌ی این چنین آثاری بپردازند. آرون گرینبرگ اذغان داشت که مایکروسافت خرید کنسول‌های خود را به گیمرها تحمیل نمی‌کند و مردم باید به سایر خدمات ایکس‌باکس از جمله پلتفرم ابری هم توجه کنند. او در این زمینه توضیح می‌دهد:

هیچ اجباری برای خرید کنسول‌های ایکس‌باکس برای تجربه‌ی بازی‌های انحصاری مایکروسافت نیست. ما نمی‌گوییم که اگر قصد تجربه‌ی این بازی‌ها را دارید، باید کنسول ایکس‌باکس خریداری کنید. شما می‌توانید این عناوین را از طریق رایانه‌ی شخصی و یا پلتفرم ابری ایکس‌باکس هم تجربه کنید.

در ادامه، پیت هاینس به تمجید و تشویق از ایده‌ها و برنامه‌های مایکروسافت برای توسعه‌ی صنعت بازی‌های ویدیویی پرداخت. او معتقد است که اگر استفاده از پلتفرم ابری در میان گیمرها رایج شود، دیگر اهمیتی ندارد که صاحب کدام یک از پلتفرم‌ها هستید، چرا که برای تجربه‌ی تمامی عناوین فقط به اشتراک ایکس‌باکس گیم پس، کنترلر و یک تلویزیون یا موبایل یا هر دستگاه دیگری احتیاج خواهید داشت.

معاون ارشد بازاریابی جهانی بتزدا در این رابطه با توضیح می‌دهد:

من به چشم‌اندازهای فیل اسپنسر و آینده ایکس‌باکس اعتقاد زیادی دارم. اگر پلتفرم ابری ایکس‌باکس در مسیر موفقیت خود قرار گیرد، دیگر مهم نیست که کدام یک از پلتفرم‌ها را در اختیار دارید. کافی است که در سرویس ایکس‌باکس گیم پس عضو شوید و به کمک یک تلویزیون و یک کنترلر به تجربه‌ی تمامی بازی‌ها بپردازید. به نظر من، بحث در خصوص پلی‌استیشن و ایکس‌باکس تا حدودی به آخر خط رسیده است. البته من نمی‌گویم که این رقابت و بحث‌ها کاملا از بین رفته، بلکه برای دوران چند سال گذشته است. ما در حال حاضر وارد عصر جدیدی شده‌ایم که تجربه‌ی بازی‌ها در همه جا امکان‌پذیر است.

پیت هاینس مدعی است که مایکروسافت روی توسعه‌ی پلتفرم‌های خود سرمایه‌گذاری کرده و در جهت ارائه‌ی بهترین تجربه‌ها برای کاربران خود تلاش می‌کند. او بر این باور است که ردموندی‌ها به دنبال رقابت با سونی نیستند و چشم اندازهای بسیار جالبی برای آینده خود در نظر دارند. هاینس می‌گوید:

به همین دلیل است که من در مورد ایکس‌باکس بسیار هیجان زده هستم، چرا که آن‌ها از چنین بحث‌ها فاصله گرفته‌اند و از این امرها دور شده‌اند. من فکر می‌کنم چشم اندازها و هدف‌ها بسیار صادقانه‌تر و هیجان انگیزتر هستند.

پیت هاینس در راستای این گفته‌ها، به عملکرد بازی فورتنایت و موفقیت آن اشاره کرد. با استناد بر اظهارات او، ممکن است که در آینده‌ی نه چندان دور، مدلی که فورتنایت از آن استفاده می‌کند، در صنعت بازی‌های ویدیویی رایج‌تر شود. در واقع شرکت اپیک گیمز یک بازی بتل رویال ساخته که آن را مختص یک پلتفرم نمی‌داند، بلکه بازی به خودی خود یک پلتفرم به شمار می‌رود که در هر مکانی در دسترس قرار دارد.

لازم به ذکر است که بازی استارفیلد در روز بیستم آبان ماه سال آینده (مصادف با یازدهم نوامبر سال ۲۰۲۲ میلادی) برای کنسول‌های ایکس‌باکس سری ایکس و ایکس‌باکس سری اس و همچنین پلتفرم رایانه‌ی شخصی منتشر خواهد شد. همان‌طور که در خلال خبر اشاره کردم، مشترکین سرویس ایکس‌باکس گیم پس از همان روز نخست عرضه می‌توانند به صورت رایگان به تجربه‌ی بازی بپردازند.

در پایان این خبر، دیدگاه شما در رابطه با عرضه‌ی بازی Starfield برای پلتفرم‌های مایکروسافت و عدم انتشار آن برای پلی‌استیشن 5 چیست؟ به نظر شما، آیا با ظهور پلتفرم‌های ابری، جنگ بر سر عناوین انحصاری بر سر عناوین انحصاری به پایان می‌رسد؟ شما وضعیت آینده بازی‌های جدید بتزدا را چگونه پیش‌بینی می‌کنید؟ فراموش نکنید که نظرات شخصی خود را با ما و دیگر کاربران رسانه سرگرمی به اشتراک بگذارید.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا