برگزیده
📣 پخش زنده زولا هر روز ساعت 17 از آپارات
بازی های جهان باز کو آپ
1%
  • 0/10

۱۳ مورد از بهترین بازی های جهان باز کو آپ

بالاترین لذت در بازی‌های ویدیویی؟ بازی های جهان باز با همراهی دوستان!

۱۳ مورد از بهترین بازی های جهان باز کو آپ ۰ ۲۱ فروردین ۱۴۰۳ ترین‌ها (بازی) کپی لینک

بازی‌های ویدیویی به تنهایی بسیار جذاب هستند، اما تجربه آن‌ها به همراه دوستان می‌تواند تجربه شما را چندین پله ارتقا بخشد. در این مطلب نگاهی به بهترین بازی های جهان باز کو آپ خواهیم داشت.

طی سال‌های اخیر، متاسفانه تمرکز توسعه دهندگان به بازی‌های چند نفره کو آپ (Co-Op) به شدت کاهش یافته است. در دهه‌های پیشین ما به وفور شاهد بازی‌هایی با قابلیت Split Screen یا تقسیم صفحه بازی به چند قطعه برای کاربران مختلف بودیم.

این قابلیت روز به روز در بازی‌های کمتری دیده شده و عموم بازی‌ها به خصوص در بخش داستانی به تجربه تک نفره روی‌آورده‌اند. اما بازی‌هایی چون It Takes Two دقیقا به دلیل نیاز به حضور دو نفر برای پیشرفت، به شدت مدت توجه قرار گرفت و حتی جایزه بهترین بازی سال را کسب کرد..

حال توجه خود را به سوی بازی های جهان باز کو آپ می‌بریم که عناوینی بسیار نادر هستند! بازی‌هایی چون فورتنایت یا وارزون برای تجربه به صورت گروهی طراحی شده، اما باز هم نمی‌توان حس بازی‌های کو آپ را از آن‌ها دریافت کرد.

در حقیقت در این دست بازی هر کاربر در فضای بسته خود به تجربه بازی پرداخته و اغلب به انجام ماموریت شخصی خود پرداخته و شما به صورت محدود می‌توانید به تماشای همراه یا دوست خود بنشیند و این همان نکته‌ای است که حس کو آپ را از بازی‌ها می‌گیرد. به عبارت دیگر، حس همکاری و نیاز به پیشرفت در کنار یکدیگر تا حدی از آن‌ها گرفته شده است!

حال در این مطلب قصد داریم نگاهی به ۱۳ مورد از بهترین بازی های جهان باز کو آپ داشته باشیم که بسیاری از آن‌ها با وجود سن بالا، به دلیل دارا بودن ویژگی کو آپ نظر کاربران را به خود جلب کرده و در صدر بازی‌های پر طرفدار قرار می‌گیرند.

Minecraft

پلتفرم‌ها: پلی استیشن ۳، پلی استیشن ۴، ایکس باکس ۳۶۰، ایکس باکس وان، رایانه شخصی، نینتندو سوییچ، اندروید، آی او اس

بازی دوست داشتنی و همیشه زنده ماینکرفت گرچه تجربه‌ای سنتی از بازی‌های کو آپ را ارائه نداده، اما قرار ندادن آن در فهرست بهترین بازی های جهان باز کو آپ ظلم بزرگی به آن است. این بازی به لطف جهان‌های تصادفی و البته مملو از جزئیات سرگرم کننده، هر دم از شما طلب همکاری با دوستان و پیشرفت به صورت گروهی می‌کند.

اگر بازی ماینکرفت را صرف بخش کو آپ آن بررسی کنیم، رتبه چندان جالبی ندارد. این موضوع نه به دلیل ضعف بازی ماینکرفت، بلکه به دلیل قدرت بسیار بالای دیگر بازی‌های فهرست در بخش کو آپ است. بازی ماینکرفت تجربه‌ای جذاب به همراه دوستان است، اما نباید فراموش کرد که تجربه این بازی به صورت تک نفره نیز شدنی بوده و حتی حضور دوستان شما در سروری واحد نمی‌تواند شما را به همراهی آن‌ها وادار کند.

سری بازی Dying Light

سری بازی Dying Light

پلتفرم‌ها: پلی استیشن ۴، پلی استیشن ۵، ایکس باکس وان، ایکس باکس سری ایکس/سری اس، رایانه شخصی

بازی‌های زامبی محور همیشه ارتباطی بی نظیر با ویژگی کو آپ داشته‌اند. ما طی دهه‌های پیشین موفق به کسب تجربه‌ای بی نظیر از سری بازی‌های Dead Island و Left 4 Dead شده‌ایم. حال طی دهه گذشته، سری بازی Dying Light به ارتقا فرمول زامبی کو آپ روی آورده و اجازه دهید بگوییم که در این مسیر به شدت موفق ظاهر شده است.

ترکیب این سبک بازی با ورزش جذاب پارکور، آن را تبدیل به یکی از بهترین سری بازی های جهان باز کو آپ در سال‌های اخیر کرده است. شما در این بازی به کمک دوستان برای بقا در جهانی آخرالزمانی تلاش کرده، اما با استفاده از روش‌های مختلف برای هدفی واحد پیش می‌روید. مسابقه در خیابان‌ها و پرش از ساختمان‌ها و تلاش برای بقا در شب هنگام این بازی را مانند الماسی درخشان جلوه می‌دهند. علاوه بر آن، ازدیاد روش‌های مبارزه در برابر مردگان متحرک سبب فوران هیجان و آدرنالین می‌شود!

Valheim

پلتفرم‌ها: ایکس باکس باکس، ایکس باکس سری ایکس/سری اس، رایانه شخصی

بازی Valheim در زمان انتشار در سال ۲۰۲۱ طوفان به پا کرد. این بازی با وجود ریزش قابل توجه کاربران، هنوز تجربه‌ای عالی و به یاد ماندنی ارائه می‌دهد. بازی Valheim با الهام از اساطیر نورث و ترکیب با ویژگی‌های خاص مبارزاتی و قابلیت ساخت و ساز محدود، عنوانی بی نظیر برای تجربه چند نفره است.

بازی Valheim در امر جذب کاربران جدید افت و خیز زیادی داشته، اما کاربران سینه چاک زیادی وجود دارند که به شکل روزانه به همراه دوستان به تجربه آن می‌پردازند. یکی از اهداف اصلی بازی والهایم، گرد آوردن دوستان بوده و این موضوع را می‌توان به وضوح از قابلیت‌های ساخت و ساز و مبارزات سخت و هیجان انگیز متوجه شد!

Sons of the Forest

پلتفرم‌ها: رایانه شخصی

بازی The Forest یکی از بهترین بازی‌های مستقل سال‌های اخیر نام گرفت و موفقیت آن توسعه دهندگان را به سوی توسعه نسخه دوم هل داد. نتیجه تلاش آن‌ها بازی Sons of the Forest بود که با تمرکز شدید بر بقا به شکل گروهی، قدرت جذب هر گیمری را دارد. بازی Sons of the Forest یکی از معدود بازی های جهان باز کو آپ بوده که قدرت ترساندن مخاطب را طی هر قدم او دارد. فضاهای تنگ و ترسناک و موجودات وحشتناک و وحشی، شما را وادار به دعوت دوستان می‌کنند.

مبارزه اصلی شما اما در برابر گروهی از آدمخواران بوده که هر دم ممکن است شما را از پشت سر خفه کنند. نیاز به ساخت پناهگاه و حفاظت از آب و غذا تنها بخشی از کارهای روزمره شما در این بازی است. گیم پلی هر دو نسخه روان بوده و آن‌ها را به عنوان یکی از سنگ‌های محک بازی های جهان باز کو آپ با محوریت ترس و بقا قرار داده است.

Dead Island 2

پلتفرم‌ها: پلی استیشن ۴، پلی استیشن ۵، ایکس باکس سری ایکس/سری اس، رایانه شخصی

نسخه ابتدایی Dead Island به باور بسیاری بهترین بازی زامبی محور چند نفره در اوایل دهه ۲۰۱۰ بود. دوربین اول شخص و ترکیب با سلاح‌های سرد کشنده و دیوانه وار، ترکیبی فانتزی و جذاب را در اختیار ما قرار داد. نسخه دوم این بازی با فاصله یازده سال از نسخه ابتدایی انتشار یافت.

نسخه دوم متاسفانه نتوانست موفقیت نسخه ابتدایی را کسب کند، با این حال این بازی فرزند خلف نسخه ابتدایی بود! دیوانگی و خشونت نسخه ابتدایی با کیفیت بهتر در اختیار ما قرار گرفت و نیاز به همکاری با دوستان بار دیگر به بهترین شکل در این بازی پیاده سازی شده بود. مشکلات فنی متاسفانه چندان اجازه درخشش به این بازی نداد، با این حال اگر به دنبال بازی جهان باز کو آپ با محوریت زامبی‌ها هستید، به هیچ عنوان نباید از Dead Island 2 غافل شوید.

Sea of Thieves

پلتفرم‌ها: ایکس باکس وان، ایکس باکس سری ایکس/سری اس، رایانه شخصی، پلی استیشن ۴ و پلی استیشن ۵ (تاریخ انتشار: ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۳)

بازی Sea of Thieves در زمان انتشار ویرانه‌ای به تمام معنا بود، اما توسعه دهندگان با تلاش شبانه روزی و افزودن محتوای جدید، این بازی را به سرعت تبدیل به یکی از بهترین بازی های جهان باز کو آپ کردند. شما می‌توانید دزدی دریایی تنها و قدرتمند باشید و همچنین می‌توانید دریاها را با دوستان تک چشم خود شخم بزنید!

تجربه این بازی به صورت گروهی به دلیل تنش بسیار زیاد و ازدیاد مراحل و نقاط قابل غارت، می‌تواند شما را ماه‌هایی طولانی به خود درگیر کند. دیگر نکته جذاب این عنوان طراحی هنری آن بوده که ترکیبی میان انیمیشن‌ها و دنیای واقعی است و آن را از اغلب بازی‌های روز جدا می‌کند. اگر علاقه به تاریخچه دزدان دریایی یا عنوانی چون Assassin’s Creed 4: Black Flag دارید، هرگز نباید این عنوان را از دست دهید!

Deep Rock Galactic

پلتفرم‌ها: پلی استیشن ۴، پلی استیشن ۵، ایکس باکس وان، ایکس باکس سری ایکس/سری اس، رایانه شخصی

سبک بازی علمی تخیلی با محوریت حفاری چیزی نیست که به وفور در دنیای بازی‌های ویدیویی ببینیم. بازی Deep Rock Galactic اما این سبک بازی را به بهترین نحو ممکن ارائه داده است. وجود قابلیت کو آپ در جهانی خاص، عنوانی سرگرم کننده و خاص را ارائه داده که می‌تواند شما را مدت زمانی طولانی سرگرم کند.

حفاری در جهانی متفاوت نسبت به جهان ما به خودی خود جذاب بوده، اما جذابیت این بازی زمانی که تصمیم به استخراج از معدن می‌گیرید رخ نمایی می‌کند. رویه استخراج شما همراه با فرار از دست بیگانگانی ترسناک است. مبارزه در برابر آن‌ها سخت و نفس گیر بوده و تجربه‌ای خاص و مملو از آدرنالین و البته کار تیمی را ارائه می‌دهد!

Forza Horizon 5

پلتفرم‌ها: ایکس باکس وان، ایکس باکس سری ایکس/سری اس، رایانه شخصی

ویژگی کو آپ همیشه برای از بین بردن دشمنان سرسخت در بازی‌های شوتینگ نیست! این ویژگی گاهی به معنی سپری کردن ساعاتی مملو از شادی و خنده در حال راندن سریع‌ترین ماشین‌های جهان است. ویژگی کو آپ در جهان باز بازی Forza Horizon 5 شما را هر ثانیه جذب می‌کند.

کشور وسیع مکزیک در بازی فورتزا هورایزن ۵ مملو از جزئیات سرگرم کننده و خیره کننده بوده، اما این تنها بخشی کوچک از دنیای وسیع این بازی است. بازی فورتزا هورایزن ۵ در کنار بسیار مکان‌های جذاب دیدنی، مملو از مسابقات و چالش‌هایی است که باید به صورت تیمی تکمیل شوند. نتیجه این همکاری خرید ماشین‌های بهتر برای مسابقات متفاوت است که هر کدام شما را دعوت به ماجراجویی تازه می‌کنند.

سری بازی Borderlands

پلتفرم‌ها: پلی استیشن ۳، پلی استیشن ۴، پلی استیشن ۵، ایکس باکس ۳۶۰، ایکس باکس وان، ایکس باکس سری ایکس/سری اس، رایانه شخصی

سری بازی Borderlands از پیشوایان سبک جذاب لوتر شوتر بوده و بخش عمده موفقیت خود را مدیون قابلیت کو آپ است. بازی‌های بوردرلندز از جمله سرگرم کننده‌ترین بازی‌های شوتر اول شخص داستان محور هستند که همیشه طرفداران را راضی نگه داشته‌اند.

این سری بازی گرچه در ظاهر لوتر شوتری اول شخص بوده، اما با افزودن قدرت‌های مختلف به شخصیت‌ها و تفنگ‌ها در بازی، سبکی شبیه به سبک بازی نقش آفرینی ارائه می‌دهد. تعداد مراحل و وسعت این سری به حدی است که حتی تجربه مرحله‌ای یکسان به همراه دوستان می‌تواند سبب تجربیاتی متفاوت برای هر کدام از شما شود!

Diablo 4

پلتفرم‌ها: پلی استیشن ۴، پلی استیشن ۵، ایکس باکس وان، ایکس باکس سری ایکس/سری اس، رایانه شخصی

بازی Diablo 4 نظرات مثبت و منفی زیادی را به خود دید. نسخه‌های پیشین به خصوص بازی Diablo 2 یکی از بهترین بازی‌های نقش آفرینی کو آپ در تاریخ بوده، اما به باور منتقدین نسخه چهارم حتی از نسخه دوم نیز بهتر ظاهر شده است.

موضوعی که این بازی را برای کاربران جذاب کرده سازگاری دشمنان با بازیکنان بسته به کلاس و سطح آن‌ها است. تجربه بازی برای هر کاربری با هر سطح و کلاسی جذاب بوده و شما می‌توانید به تجربه آن با تمام دوستان خود با سطوح مختلف پرداخته و هنوز از تجربه آن لذت ببرید. بازی Diablo 4 یکی از بهترین بازی‌ها برای تجربه کو آپ است!

Monster Hunter World

پلتفرم‌ها: پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان، رایانه شخصی

برای مدت زمانی طولانی، شرکت کپکام در ارائه جهانی در خور نام Monster Hunter شکست خورد، اما بازی Monster Hunter World بار دیگر این فرنچایز را زنده کرد. این بازی بالاخره به همه یادآور شد چرا گیمرهای قدیمی عاشق نام Monster Hunter هستند.

مبارزات این بازی مانند تمام نسخه‌های پیشین نیازمند یادگیری و استاد شدن هستند. نیاز به کاوش زیست بوم‌های متفاوت، نحوه فریب دادن هیولاها و البته از بین بردن آن‌ها همه و همه به صورت گروهی، همان چیزهایی هستند که تجربه بازی‌های فانتزی چون Monster Hunter را برای کاربران جذاب می‌کنند.

Elden Ring

پلتفرم‌ها: پلی استیشن ۴، پلی استیشن ۵، ایکس باکس وان، ایکس باکس سری ایکس/سری اس، رایانه شخصی

اگر بخواهیم عمیق به بازی‌های استودیو فرام سافتور بنگریم، همه بازی‌های سبک سولزبورن آن‌ها به غیر از Sekiro: Shadows Die Twice در میان بهترین بازی‌ها برای تجربه کو آپ هستند. با این حال این فقط بازی Elden Ring بوده که جهانی وسیع و باز را در اختیار ما قرار می‌دهد. نگاه فرام سافتور به بخش کو آپ با همه بازی‌ها تفاوت داشته و تنها در بخش‌هایی خاص اجازه استفاده از آن را به شما می‌دهد.

تجربه سرزمین‌های میانه به همراه دوستان تجربه‌ای بوده که هرگز در دنیای بازی‌های ویدیویی نداشته‌ایم. جهانی زیبا و وسیع، انبوه با دشمنان ترسناک و رازآلود هرگز به این خوبی جلوه ننموده است! علاوه بر آن نباید از داستان زیبا و خاص این بازی غافل شد!

Grand Theft Auto Online

پلتفرم‌ها: پلی استیشن ۳، پلی استیشن ۴، پلی استیشن ۵، ایکس باکس ۳۶۰، ایکس باکس وان، ایکس باکس سری ایکس/سری اس، رایانه شخصی

به بهترین بازی جهان باز کو آپ می‌رسیم. بسیاری باور دارند که بازی جی تی ای آنلاین یکی از انقلابی‌ترین بازی‌های لایو سرویس بوده و کمتر بازی می‌تواند در طول تاریخ این بازی را پشت سر بگذارد. حجم بسیار زیاد محتوای سرگرم کننده در این بازی با قابلیت تجربه به همراه دوستان و رویارویی در برابر دیگر کاربران آنلاین، این بازی را برای بیش از یک دهه زنده نگه داشته است.

بازی GTA Online اجازه انجام تقریبا هر عمل مجرمانه‌ای که فکرش را کنید به شما داده و آن‌ها را با داستانی جذاب و البته طعنه آمیز به دنیای مدرن ارائه داده است. علاوه بر آن، وفور فعالیت‌های جانبی در این بازی می‌تواند سال‌هایی طولانی شما و دوستانتان را در کنار یکدیگر شاد نگه دارد!

توجه به موفقیت تمامی بازی‌های فهرست، ما را امیدوار کرده که توسعه دهندگان هرچه بیشتر به توسعه بازی های جهان باز کو آپ روی آورده و تجربیاتی جدید و سرگرم کننده به همراه دوستان را به ما ارائه دهند. شما کدام یک از بازی های جهان بازی کو آپ این فهرست را تجربه کرده‌اید؟ در انتظار نظرات و تجربیات شما هستیم.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments