#مهسا_امینی

بازی Back 4 Blood صرفا یک کپی از Left 4 Dead نخواهد بود

ترکیب ایده‌های کارساز گذشته با خلاقیت‌های جدید

بازی Back 4 Blood

استودیوی Turtle Rock به تازگی ویدیویی در رابطه با بازی Back 4 Blood منتشر کرده که سازندگان در آن از ایده‌ها و چشم‌اندازهای خود برای این بازی می‌گویند. یکی از مهم‌ترین نکات موردتاکید آن‌ها این است که Back 4 Blood قرار نیست کپی Left 4 Dead باشد.

سری Left 4 Dead یکی از پیشتازان سبک چندنفره‌ی وحشت و بقاست و طبیعتا هر بازیگر جدیدی در این سبک، خواه ناخواه با این بازی مقایسه خواهد شد، خصوصا اگر سازنده‌اش همان استودیویی باشد که L4D را ساخته است! Turtle Rock Studios در سال ۲۰۰۸ زیرمجموعه‌ای از شرکت Valve بود و با الهام از فیلم‌های زامبی‌محور، عنوانی ساخت که ساختار روایت داستانی بازی‌های تک‌نفره را با عناصر یک تجربه‌ی چندنفره‌ی آنلاین با ارزش تکرار بالا ترکیب می‌کرد. L4D با استقبالی فوق‌العاده مواجه شد تا خیلی زود قسمت دومش ساخته شود.

تا امروز، طرفداران به‌شدت مشتاق عرضه‌ی قسمت سوم بوده‌اند، اما از آنجا که Valve بلد نیست تا سه بشمرد، Turtle Rock که حالا یک استودیوی مستقل است، خود دست به کار شده و بازی Back 4 Blood را ساخته؛ عنوانی که در جریان رویداد TGA 2020 رونمایی شد و تریلر جذابش خاطرات خوب L4D را یادآوری می‌کرد. حال این استودیو ویدیویی با عنوان “Our Vision” منتشر و در آن از برنامه‌های خود برای ترکیب فرمول موفق شوترهای کو-آپ زامبی‌محور با گرافیک و فناوری‌های مدرن صحبت کرده است تا شاهد یک کپیِ صرف از Left 4 Dead نباشیم.

از تفاوت‌های بزرگ این دو بازی آن است که کاراکترهای B4B که «پاک‌کننده» (Cleaner) نام دارند، برخلاف بازماندگان L4D مجهزتر و آماده‌تر هستند. اعضای آنها یا نسبت به ویروس زامبی‌ها مصون‌اند یا مقاومت زیادی در برابر آن دارند. به همین دلیل، این افراد قادرند زامبی‌ها را عقب رانده و مناطق امن ایجاد کنند. اما از آن سو، زامبی‌های بازی (که نام Ridden را یدک می‌کشند) هم قوی‌تر و متنوع‌تر هستند. تعدادی از آنها کاملا آشنا هستند، همانند نوعی که Retch نام دارند و شبیه به موجودات Boomer در L4D، روی بازیکن بالا آورده و منفجر می‌شوند. یا Hockerها که مانند هانترهای لفت فور دد، از دیوارها بالا رفته و روی بازیکن می‌پرند. اما زامبی‌های کاملا جدیدی هم در بازی وجود دارد. Bruiser نوعی زامبی عظیم چند متری است که با ضربه‌ی بازوی بزرگ خود قادر است پاک‌کننده‌ها را به هوا پرتاب کند.

تفاوت اصلی بین دو بازی، به سیستم کارت‌های Back 4 Blood برمی‌گردد. کارت‌های ‌Corruption باعث ایجاد تغییرات منفی در گیم‌پلی می‌شوند؛ مثلا به شدت تاریکی یا مه در محیط می‌افزایند یا حتی تعداد زامبی‌ها را افزایش می‌دهند. بازیکنان می‌توانند از کارهای مختص خودشان برای خنثی کردن اثر کارت‌های Corruption استفاده کنند. در ویدیوی مذکور، تعدادی از این کارت‌ها که باعث افزایش سلامتی، استقامت، مقاومت در برابر آتش، تقویت قدرت حملات Melee و… می‌شوند را می‌توان در ویدیوی مذکور دید.

بازی Back 4 Blood در اول تیر ۱۴۰۰ برای پی‌سی، ایکس‌باکس وان، سری ایکس/اس، پلی‌استیشن ۴ و ۵ منتشر خواهد شد. نشر بازی برعهده‌ی Warner Bros. Interactive Entertainment است.


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا