#مهسا_امینی
نقد و بررسی بازی Back 4 Blood

نقد و بررسی بازی Back 4 Blood

بازیگر فیلم‌های آمریکایی شوید!

تماشای فیلم‌های زامبی محور آمریکایی، آن هم همراه دوستان و افراد نزدیک به شما، همیشه هیجانی غیر قابل توصیف، همراه با استرس و سرگرمی بیش از حد دارد. بازی Back 4 Blood شما را بازیگر این فیلم می‌کند.

در حدود یک دهه از انتشار نسخه دوم Left 4 Dead گذشته و زمانش بود که نسخه‌ای جدید از این بازی دریافت کنیم. دریافت نکردیم، ولی دنباله معنوی آن یعنی Back 4 Blood جای خالی آن را پر کرده و باید گفت تغییرات از همان نگاه اول بسیار محدود هستند. به بیان دیگر، شما اگر دو بازی را در کنار یکدیگر قرار دهید، بازی Back 4 Blood بیشتر شبیه به نسخه ریمستر Left 4 Dead 2 است و کمتر حس و حال عنوانی کاملا جدید، آن هم پس از ۱۰ سال به شما دست می‌دهد.

گیم‌پلی اسلحه‌های بازی بسیار خنثی و بدون هیجان بوده و برای مثال شما تفاوتی اندک میان دو اسلحه AK-47 و M4 احساس کرده و بیشتر سلاحی متفاوت، فقط از لحاظ ظاهری را در دست گرفته‌اید

از همان نسخه ابتدایی Left 4 Dead، هدف سازندگان لذت بردن کاربران از خون ریزی در کنار دوستان بود و از این حیث بازی Back 4 Blood بسیار عالی عمل کرده و وجود قابلیت Cross-Play این بازی را تبدیل به یکی از بهترین بازی‌های حال حاضر برای تجربه آنلاین چند نفره می‌کند. وجود حالت تک‌نفره، چند نفره PvE و حالت جذاب PvP آن بدون شک می‌تواند مخاطبین زیادی را جذب کند و شاید بخش PvP این بازی بتواند برگ برنده Back 4 Blood باشد.

مانند هر دو نسخه Left 4 Dead، دشمنان ما به دو دسته تقسیم می‌شوند و اولین دسته که Ridden نام دارند همان زامبی‌های معمولی هستند که همه ما با آن‌ها آشنا هستیم و دسته دیگر Mutations هستند و همانطور که از نامشان پیداست، نمونه جهش یافته زامبی‌ها هستند که همگی قدرتی مخصوص به‌خود داشته و می‌توانند شما را آزار دهند. البته، شما هم می‌توانید دیگران را با استفاده از آن‌ها آزاد دهید.

بااین حال دست شما در برابر این مهمان‌های ناخوانده بسته نیست و وجود تعداد زیادی اسلحه و قدرت شخصی سازی آن‌ها به همراه انواع نارنجک‌ها و مواد منفجره راه را برای شما هموار می‌کند. البته، گیم‌پلی اسلحه‌های بازی بسیار خنثی و بدون هیجان بوده و برای مثال شما تفاوتی اندک میان دو اسلحه AK-47 و M4 احساس کرده و بیشتر سلاحی متفاوت، فقط از لحاظ ظاهری را در دست گرفته‌اید. بخش جذاب شخصی سازی بازی Supply Lines و کارت‌های بازی‌ست که هرکدام اثر متفاوتی دارند. شما در هر بخش از بازی به سری کارت‌ها و Supply Lines دسترسی دارید. بخش Supply Lines با پیش‌روی در مراحل و جمع آوری Supply Points پیشرفت کرده و برای شما آیتم‌های را بازگشایی می‌کند که در بازی به کمک شما می‌آیند و در سوی دیگر کارت‌های بازی در چند دسته از جمله تهاجمی، دفاعی، کار تیمی و غیره تقسیم و در ابتدای بازی از میان آن‌ها برای عملکرد بهتر انتخاب می‌کنیم. شما در بخش Deck بازی می‌توانید کارت‌های مورد نیاز خود را انتخاب کنید و پیش از ورود به دنیایی که زمانی محل زندگی شما بود، از میان آن‌ها چندتایی برگزیده و سپس به جنگ بروید.

در سوی دیگر، بازی به‌طور خودکار برای هر مرحله کارت‌هایی با نام Corruption Cards را نشان کرده که در اصل نیروبخش زامبی‌ها بوده و اینجاست که شما نیازمند استراتژی هستید و باید برای مقابله با این کارت‌ها تلاش بیشتری بکنید. برای مثال، این کارت‌ها می‌توانند دسته‌های بزرگ‌تر زامبی‌ها را سریع‌تر از حالت عادی تحریک کرده که طبیعتا کار شما را نیز بسیار سخت می‌کند. ناگفته نماند که تمام بازی شما بسته به این کارت‌ها نبوده و حضور در گروهی از بازیکنان خبره که معنای واقعی کار تیمی را متوجه می‌شوند، می‌توانند بدون اعتنا به کارت‌ها و Supply Line این بازی را به پایان رسانده و شما را امن نگه دارند.

بازی از بخشی با نام Campaign نیز پشتیبانی کرده که واقعا نمی‌توان آن را کمپین نامید و صرفا دیالوگ‌هایی در این بخش قرار گرفته تا شما را وارد فضایی شبیه به فضای داستانی کند، بااین حال هیچ تفاوت خاصی بین این بخش و بخش آنلاین چندنفره بازی احساس نمی‌شود.

اما بخش PvP بازی Back 4 Blood. شما در بازی B4B تنها در قالب انسان‌ها که با نام Cleaners شناخته می‌شوند بازی نخواهید کرد و بخش PvP آن که Swarm نام دارد به شما اجازه تجربه این بازی در قالب Mutations را نیز می‌دهد که از جذابیت بالقوه‌ای برخوردار است. این بخش از بازی شامل دو گروه ۴ نفره بوده و طی دورهای متفاوت شما در قالب هر دو گروه قرار می‌گیرید. نکته جالب این بخش استفاده از دوربین سوم شخص برای تیم زامبی‌هاست و این درحالی‌ست که تیم Cleaners از دوربین اول شخص بهره می‌برند.

ما از لحاظ گرافیکی به‌گونه‌ای با نسخه ریمستر شده Left 4 Dead 2 روبه‌رو هستیم

نکته منفی بخش PvP را می‌توان فقدان راه‌های زیاد برای استراتژی چیدن دانست. فضای کوچک نقشه‌های بخش PvP جلوی هر دو تیم را برای حملات استراتژیک گرفته و شما پیش از یافتن زمان مناسب برای پیاده سازی استراتژی در این فضای کوچک، توسط تیم مقابل کشته شدید و اگر در تیم Cleaners باشید، باید دعای کنید یاران شما فضا و زمان مناسب برای دوباره زنده کردنتان را داشته باشند که از نو امری تقریبا غیر ممکن است.

به‌سوی جلوه‌های بصری این بازی که برویم متوجه می‌شویم که این بازی جای کار بیشتری دارد. همانطور که در ابتدای مطلب اشاره شد، ما از لحاظ گرافیکی به‌گونه‌ای با نسخه ریمستر شده Left 4 Dead 2 روبه‌رو هستیم. تیم سرگرمی توانست این بازی را در نسل نهم و با کیفیت ۱۰۸۰ تجربه کند، بااین حال به جرات می‌توان گفت این بازی از لحاظ جلوه‌های بصری و گرافیکی به‌خصوص فضاهای اطراف درخور نسل نهم و حتی پایان نسل هشتم نبوده و نتوانسته خواسته‌های طرفداران را برآورده کند، بااین حال طراحی گرافیکی شخصیت‌ها از جمله انسان‌ها و زامبی قابل قبول‌تر بوده و می‌توان گفت به نحو احسن کار شده‌اند. ناگفته نماند که افکت‌های بازی مانند پخش شدن خون، مسموم شدن شخصیت‌ها، انفجارها، تحت تاثیر قرار گرفتن فلش بنگ و غیره بسیار عالی کار شده و وضعیت بسیار بهتری نسبت به گرافیک کلی بازی دارند.

در سوی دیگر و در بخش صداگذاری، صدای اسلحه‌های بسیار غیر طبیعی کار شده و فاصله زیادی با دیگر بازی‌های روز از این حیث دارند. در سوی دیگر صدای دشمنان ما و صدای فضای بازی کاملا برعکس صدای تفنگ‌ها عالی بوده و حس و حال قرارگیری در میان خطر را به‌خوبی به شما و دوستانتان منتقل می‌کند. یکی از ماندگارترین بخش‌های بازی‌های Left 4 Dead دیالوگ‌های خنده دار و جالب آن‌ها بود و این سنت در بازی Back 4 Blood نیز رعایت شده و اگر بتوانید درمیان جنگ و خون ریزی به دیالوگ‌ها توجه کنید، متوجه می‌شوید که شخصیت‌های بازی ما هرکدام رفتار و فرهنگ مخصوص به خود را داشته و دیالوگ‌های میان آن‌ها بسیار دلنشین و سرگرم کننده هستند.

بازی Back 4 Blood یک فیلم زامبی محور آمریکایی با بازیگری شماست. هیچ مفهوم خاصی پشت بازی ما نبوده و تنها برای خوش گذرانی و خون ریزی‌ست و البته این سبک دقیقا هدف تیم Turtle Rock از توسعه این بازی‌ست.

صحبت از شخصیت‌ها شد و باید گفت که شخصیت پردازی بازی به بهترین نحو ممکن برای چنین بازی کار شده است. ما در این بازی به جدیت، درکنار شوخ طبعی و همینطور وجود فرهنگ‌های متفاوت آمریکایی نیاز داریم که بسیار عالی کار شده‌اند. هرکدام از شخصیت‌های بازی رفتار خاص خود را داشته که باعث می‌شود دیالوگ‌های میان آن‌ها متفاوت باشد. از لحاظ فنی نیز هر شخصیت قدرت مخصوص به خود را داشته و انتخاب شخصیت مناسب می‌تواند یکی از برگ‌های برنده شما در این دنیای آخرالزمانی باشد. در بحث شخصیت‌ها نباید از انیمیشن فوق‌العاده ضعیف تحرک آن‌ها نیز غافل شد که ما را به یاد بازی‌های نسل هفتمی انداخت.

شما در این بازی از یک مقر یا بهتر است بگوییم کمپ نجات یافتگان نیز بهره می‌برید و در آن می‌توانید به سلاح‌های خود و اسکین آن‌ها دسترسی داشته باشید. در سوی دیگر می‌توانید کارت‌ها و Supply Line خود را بررسی کنید تا برای ورود به دنیای زامبی‌ها آماده باشید. رینگ بوکس نیز جای بدی برای وقت گذرانی با دوستان نیست و Firing Range تعبیه شده در کمپ به شما اجازه می‌دهد سلاح‌های مختلف با شخصی سازی مورد نظر خود را بررسی کرده  تا بدانید در مقابله با زامبی‌ها چه سلاحی با چه افزونه‌هایی کاربردی‌ست.

همانطور که در ابتدای مطلب بیان شد، بازی Back 4 Blood یک فیلم زامبی محور آمریکایی با بازیگری شماست. هیچ مفهوم خاصی پشت بازی ما نبوده و تنها برای خوش گذرانی و خون ریزی‌ست و البته این سبک دقیقا هدف تیم Turtle Rock از توسعه این بازی‌ست.

با توجه به تمام مطالب بیان شده، نباید انتظار عنوانی خارق‌العاده و فوق‌العاده چشم گیر را به‌خصوص در نسل نهم داشت، بااین حال اگر به‌دنبال چندین ساعت فوق‌العاده خوش و سرگرم کننده با دوستان خود هستید، این بازی می‌تواند جز گزینه‌های اصلی برای شما باشد و به احتمال بسیار زیاد خواسته‌های شما را برآورده کند. مشکلات فنی در این بازی وجود دارند، ولی پرداختن به این بازی در جمع‌های دوستانه و به‌وجد آمدن شما باعث می‌شود این مشکلات آن‌چنان به چشم نیامده و شما بتوانید تجربه‌ای خالص از زامبی کشی کلاسیک را داشته باشید.


7 خوب
بهتر است نام بازی Back 4 Blood را تغییر داده و آن را Left 4 Dead Remastered بنامیم. درست است که این بازی دنباله معنوی سری بازی Left 4 Dead است، ولی ما انتظار بیشتری از این بازی داشتیم و این بازی نتوانست درد یک دهه نبود Left 4 Dead را تسکین بخشید و مشکلات فنی و به‌روز نبودن کلی بازی باعث شده این بازی در حد انتظار ظاهر نشود. بااین حال این بازی سنت سرگرم کننده بودن را از Left 4 Dead به ارث برده و شما می‌توانید ساعت‌ها همراه با دوستان خود از این بازی لذت ببرید.
  • حالت PvP جذاب
  • دیالوگ‌های دلنشین و به جا
  • وجود نقشه‌ها و مناطق بسیار زیاد
  • وجود راه‌های بسیار متفاوت برای پیشرفت دادن تیم
  • صداگذاری ضعیف سلاح‌ها
  • به‌روز نبودن بازی از لحاظ فنی
  • پیشرفت بسیار بسیار کم نسبت به سری بازی Left 4 Dead
راهنمای امتیازات

نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا