مارول چگونه می‌تواند از فرانچایز مردان ایکس در فیلم Avengers 5 استفاده کند؟

فیلمنامه سلسله کنگ از مردان ایکس فاکس الهام می‌گیرد

مارول چگونه می‌تواند از فرانچایز مردان ایکس در فیلم Avengers 5 استفاده کند؟ پارسا خلیلی ۶ ۲۵ اسفند ۱۴۰۱ مارول
مردان ایکس در فیلم Avengers 5

جف لاونس (Jeff Loveness)، نویسنده سومین فیلم مرد مورچه‌ای که در حال حاضر سخت مشغول نوشتن فیلمنامه قسمت بعدی انتقام‌جویان است، به‌تازگی درباره اینکه چگونه قصد دارد از فرانچایز مردان ایکس در فیلم Avengers 5 استفاده کند، صحبت کرده است.

فیلم Ant-Man and The Wasp: Quantumania ضمن راه‌اندازی فاز پنجم دنیای سینمایی مارول، روایت‌گر داستانی قهرمانانه با محوریت خانواده بود. پیوندهای خانوادگی که نقطه عطف این فیلم محسوب می‌شود، همواره برخی از جذاب‌ترین داستان‌ها را روی پرده بزرگ به تصویر کشیده که پیش‌تر نیز در فاز چهارم، با فیلم‌هایی مانند Shang-Chi and The Legend of the Ten Rings و سریال‌هایی مانند Ms. Marvel و Hawkeye مورد توجه قرار گرفته بود. اکنون به نظر می‌رسد جف لاونس، یکی از اعضای همیشه حاضر در اتاق نویسندگان، قصد دارد از این ایده برای نوشتن فیلمنامه بعدی خود الهام بگیرد.

جف لاونس در مصاحبه اخیر خود با Collider، به گروه مردان ایکس اشاره کرد و درباره اهمیت عنصر خانواده در داستان‌ سرایی صحبت کرد.

دلیل اینکه من عاشق مردان ایکس هستم این است که آنها یک خانواده هستند. گروهی مثل انتقام‌جویان صرفا همکار محسوب می‌شوند، اما مردان ایکس یا چهار شگفت انگیز به معنای واقعی کلمه یک خانواده هستند.

لاونس در ادامه توضیح داد که نوشتن یک فیلم انتقام‌جویان که می‌تواند شامل پیوندهای خانوادگی، حتی بین آنتاگونیست‌ها باشد، واقعا هیجان انگیز خواهد بود.

به نظر من نوشتن فیلمنامه‌ای که کمی بیشتر به پیوندهای خانوادگی تکیه می‌کند، واقعا هیجان ‌انگیز خواهد بود. حتی اگر این پیوندها بین آنتگونیست‌های داستان باشد.

در مصاحبه با ورایتی، وقتی از او پرسیده شد که کدام بخش از کوانتومانیا در داستان سلسله کنگ دنبال خواهد شد، لاونس به شخصیت پردازی کنگ فاتح جاناتان میجرز (Jonathan Majors) اشاره کرد و گفت که سعی دارد داستانی با محوریت انتقام‌جویی و خودشناسی برای کنگ بنویسد تا تفاوتی اساسی با ثانوس داشته باشد.

احساس می‌کنم سکوی پرتاب فوق‌العاده‌ای با جاناتان میجرز داریم. او خیلی به این شخصیت علاقه‌مند است و همیشه در صحبت‌ها بینش و نکته جدیدی از کنگ ارائه می‌کند. ما بی‌وقفه در تلاش هستیم تا اشکال جدید و جذابی از کنگ بسازیم، به‌همین خاطر سعی داریم داستان کنگ، داستانی با محوریت انتقام‌جویی و کمی خودشناسی باشد. در واقع ما می‌خواهیم او آسیب‌پذیرتر از ثانوس باشد.

به‌کارگیری عناصر کلیدی فرانچایز مردان ایکس در فیلم Avengers 5

با این حال، برنامه‌های او برای مقیاس قدرت کنگ، بسیار بزرگ‌تر از هر تبهکاری خواهد بود که تاکنون در دنیای سینمایی مارول دیدیم، زیرا طبق گفته‌های لاونس نکته جالب درباره کنگ این است که او بیشتر به هدفی والاتر می‌نگرد.

کنگ در کمیک‌های مارول یک خصلت جالبی دارد. انگار انتقام‌جویان فقط خاری در چشم او هستند. در واقع او ابرشروری است که بیشتر به هدفی والاتر و بزرگ‌تر می‌نگرد.

لاونس در ادامه مگنیتو را ابرشرور مورد علاقه‌اش در عرصه داستان سرایی خطاب کرد و توضیح داد که او به‌عنوان یک شخصیت شرور چقدر می‌تواند در داستان موثر باشد، زیرا طرفداران خیلی راحت با او احساس همدردی می‌کنند.

می‌دانید مگنیتو همواره ابرشرور مورد علاقه من در عرصه داستان سرایی بوده و هست. او به‌عنوان یک آنتگونیست به‌شدت قانع کننده است، زیرا شما صرف نظر از نقشه‌های شوم و پلیدش، به راحتی با او همدردی می‌کنید. به‌همین خاطر فکر می‌کنم ما در این فیلم فرصت خوبی داریم تا بتوانیم از کنگ فاتح، ابرشروری پرشور و آسیب پذیر بسازیم که همواره با خودش و انتقام‌جویان در تقابل است.

وقتی تاثیر مردان ایکس در فیلم Avengers 5 را در نظر بگیریم، متوجه می‌شویم که اضافه کردن عنصر خانواده به داستان فیلم کار راحت و پیش پا افتاده‌ای نخواهد بود. برای مثال مثلث عشقی سایکلاپس، جین گری و ولورین که در فیلم‌های اصلی X-Men نمایش داده شد، نمونه‌ای عالی از پیوند پیچیده‌ای است که زیر سقف عمارت چارلز اگزاویر به‌وجود آمده است. با این حال، پیوندهای پروفسور ایکس با دشمنش مگنیتو، مثال بارزی از شکل گیری روابط خانوادگی پیچیده در کمیک‌های مردان ایکس است که تا حدودی به رویکردهای حقوق مدنی مختلف دکتر مارتین لوتر کینگ جونیور و مالکوم ایکس شباهت دارد. در اصل چالرز و مگنیتو برادرانی با اهداف مشترک، اما روش‌ها و طرز فکری کاملا متفاوت هستند.

همچنین ناگفته نماند که مجموعه فیلم‌های انتقام‌جویان هیچکدام نتوانستند احساسات انسانی را در آنتاگونیست‌های خود منعکس کنند. به‌طوری که در قسمت‌های پیشین فرانچایز، لوکی و اولترون و ثانوس همگی خود را برتر از بشریت می‌دانستند و هرگز چشم‌انداز انسان‌های عادی را درک نکردند. اما کنگ مثل آنها نیست، زیرا اگر فناوری فوق پیشرفته‌اش را ازش بگیریم، او به انسانی عادی تبدیل خواهد شد. در کل همین که جف لاونس قصد دارد در فیلم Avengers 5 به بررسی وجه انسانی کنگ فاتح بپردازد، خودش به‌تنهایی نوید اثری پخته و درخور فرانچایز انتقام‌جویان را می‌دهد.

فیلم مورد انتظار Avengers: The Kang Dynasty در تاریخ ۲ می سال ۲۰۲۵ (۱۲ اردیبهشت سال ۱۴۰۴) در سینماها اکران خواهد شد. نظر شما در این رابطه چیست؟ آیا عناصر به‌کار رفته در فیلم‌های مردان ایکس می‌تواند تاثیر مثبتی در داستان فیلم بعدی انتقام‌جویان داشته باشد؟ نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

5 2 آراء
امتیاز مطلب

guest

6 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا