#مهسا_امینی
آشنایی با رمزارزها

آشنایی با رمزارزها و راهنمای مفاهیم اولیه در بازار کریپتو

نقش بحران مالی جهانی ۲۰۰۷-۲۰۰۸ در پیدایش بیت‌کوین

امروزه تنها بخشی از دنیای اخبار جاری در اینترنت و تلویزیون می‌تواند تفاوت بین بیت‌کوین و کارت هدیه‌ی خرید یا بین یک توکن غیر قابل تعویض را توضیح دهد. هیاهوی موجود حول موضوع ارزهای دیجیتال شاید اجتناب‌ناپذیر باشد، اما قرارگرفتن در معرض اخبار به معنای آشنایی با رمزارزها نیست.

بسیاری از افراد هنوز هم ماهیت ارزهای دیجیتال و چگونگی عملکرد آن‌ها را درک نمی‌کنند و اطلاع ندارند که چرا ارزش برخی از آن‌ها به شدت بالا رفته است. در واقع، رمزارزها مانند سهام شرکت‌ها یا کالاها نیستند. آن‌ها بیش‌تر شبیه یک کالای کلکسیونی مانند تمبر هستند که ارزش‌شان تا حد زیادی به دلیل کمبود و محدودیت عرضه بالاست.

در ادامه، برخی از اصول و مفاهم اولیه برای آشنایی با رمزارزها آورده شده است. با این حال، هیچ یک از موارد عنوان‌شده در زیر به معنای تأیید و تبلیغ سرمایه‌گذاری در بازار کریپتو نیستند.

ارز دیجیتال چیست؟

برای آشنایی با رمزارزها و درک ماهیت آن‌ها، در نظرگرفتن اینکه بیت‌کوین از خاکستر بحران مالی جهانی طی سال‌های ۲۰۰۷-۲۰۰۸ به وجود آمده است، به شما کمک می‌کند.

بیت‌کوین که توسط فرد یا گروهی با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) ایجاد شد، اولین ارز دیجیتالی است که جایگاهی جهانی به‌دست آورد. این رمزارز به‌عنوان نسخه دیجیتالی پولی که به بانک‌ها وابسته نبود و در برابر مداخلات دولتی غیرقابل نفوذ بود، ثبت شد. هر کسی به هر دلیلی می‌تواند بیت کوین را با هرکس دیگری مبادله کند.

اما اصطلاح ارز دیجیتال به اولین استفاده از یک فناوری به نام «بلاکچین» در ایجاد رمزارزها اطلاق می‌شود، که به‌آرامی در حال گسترش فعالیت‌های دیگر مانند املاک، موسیقی و صنعت بازی‌های ویدیویی است. بلاکچین بیت‌کوین صرفاً برای پیگیری تراکنش‌های رمزارز بیت‌کوین وجود دارد، اما ارز دیجیتال اتریوم و نوآوری‌های بعدی در این زمینه از فناوری بلاکچین برای اجرای «قراردادهای هوشمند» استفاده می‌کنند.

در نتیجه، بلاکچین‌ها نه تنها جایگزینی برای بانک‌ها و نگه‌دارندگان سوابق دولتی، بلکه برای سرورهای رایانه‌ای ارائه می‌دهند. بلاکچین‌ها برای ذخیره و به‌روزرسانی یک رکورد دیجیتال دائمی از هر تراکنش، به شبکه‌ای از رایانه‌ها متکی هستند که نیاز به یک دفتر کل یا نگهدارنده سوابق متمرکز را از بین می‌برد.

فناوری بلاکچین از رمزنگاری، که تکنیک‌های ریاضی برای تبدیل اطلاعات به کدهای غیرقابل شکست هستند، استفاده می‌کند تا اطمینان حاصل شود افرادی که بیت‌کوین‌ها را مبادله می‌کنند همان‌هایی هستند که ادعا می‌کنند صاحبان بیت‌کوین هستند.

همچنین، بلاکچین‌ها رایانه‌های موجود در شبکه را قادر می‌سازند تا رکوردهای یکسان و تغییرناپذیر را نگه دارند. این امر از تکرار یا خرج شدن مجدد بیت کوین یا هر دارایی دیگری که توسط یک بلاکچین ردیابی می‌شود، جلوگیری می‌کند. با این حال، هنوز هم امکان گم‌شدن یا به سرقت‌رفتن آن‌ها وجود دارد. (در ادامه در این باره توضیح خواهیم داد).

سوابق یک بلاکچین عمومی مانند بیت‌کوین برای همه‌ی افراد دردسترس است. هرکسی می‌تواند فهرست تراکنش‌ها را بازرسی کند یا فعالیت هر دارنده حساب فردی را ردیابی کند. اما هویت دارندگان حساب رمزگذاری شده است. بنابراین نمی‌توان گفت چه کسی پشت حساب‌هایی است که این تراکنش‌ها را انجام می‌دهند.

ارزش رمزارزها چگونه تعیین می‌شود؟

ارزش ارزهای رمزپایه را سرمایه‌گذاران بازار تعیین می‌کنند. برای مثال، سرمایه‌گذاران بیش از ۲ تریلیون دلار را به بیت‌کوین و سایر ارزهای رمزنگاری‌شده اختصاص داده اند و احتمالاً همگی امید داشته اند که سرمایه‌گذاران آتی مایل به پرداخت بیش‌تر برای آن‌ها باشند.

از نظر فنی، هر بیت‌کوین به‌عنوان پرداخت پاداشی آغاز می‌شود که شخصی در ازای انجام فعالیت‌های فشرده کامپیوتری مورد نیاز برای ثبت تراکنش‌ها در بلاکچین (فعالیتی به نام ماینینگ) دریافت می‌کند. اما ارزش بیت‌کوین‌ها بستگی به این دارد که افراد مایلند برای آن‌ها چه چیزی بپردازند، که به نوبه خود بستگی به این دارد که سرمایه‌گذاران انتظار دارند قیمت در طول زمان به کجا برسد.

گاوهای نر (افرادی که به افزایش قیمت در بازار اطمینان دارند) در بازار توجه دارند که عرضه‌ی بیت‌کوین در سطحی محدود شده است که کمبود را تضمین می‌کند. هرگز بیش از ۲۱ میلیون بیت‌کوین وجود نخواهد داشت. این در حالی‌ست که جمعیت جهان ۷.۹ میلیارد نفر است و در حال رشد است. از نظر آن‌ها، هر چه بیت‌کوین به‌طور گسترده‌تری استفاده شود، تقاضا برای آن بیش‌تر خواهد شد و تقاضای بیش‌تر منجر به رشد قیمت می‌شود. از سوی دیگر، خرس‌های بازار (افرادی که دچار عدم اطمینان و بدبینی به بازار هستند) استدلال می‌کنند که نوسانات وحشیانه قیمت (بیت‌کوین تنها در سال ۲۰۲۱ دو نوسان رونق و رکود داشته است) بیش‌تر مردم را از ورود به بازار ارزهای دیجیتال باز می‌دارد.

پارتاجیت کایال (Parthajit Kayal) و پورنیما روهیلا (Purnima Rohilla) از دانشکده‌ی اقتصاد مدرس (Madras School of Economics) در هند در مقاله‌ای که خلاصه‌ای از تحقیقات اقتصادی در رابطه با بیت‌کوین را جمع‌آوری می‌کند، هشدار دادند، که اگر مزایای ارائه‌شده توسط بیت‌کوین به‌دست دولت از بین برود یا سکه‌ها به‌دلیل فعالیت‌های متقلبانه با مشکل مواجه شوند و یا جایگزین بهتری برای بیت‌کوین پیدا شود، ممکن است قیمت بیت‌کوین به صفر برسد. هرچند که مطمئناً هیچ کمبودی برای ارز دیجیتال جایگزین وجود ندارد. طبق آمار، در حال حاضر بیش از ۷۵۰۰ نوع ارز دیجیتال در بازار در گردش هستند.

آیا ارز دیجیتال به‌عنوان یک ارز به‌رسمیت شناخته می‌شود؟

اگر در ابتدای راه آشنایی با رمزارزها هستید، باید بدانید که به‌عنوان یک وسیله مبادله، ارزهای رمزپایه هنوز هم با ایده‌آل دنیای واقعی فاصله دارند. در حال حاضر، تعداد کمی از مشاغل این سکه‌ها را به‌عنوان وجه دریافتی می‌پذیرند.

لیست مکان‌هایی که می‌توانید بیت‌کوین را در آن‌ها خرج کنید شامل تعداد انگشت شماری از شرکت‌های فناوری، چند فعالیت ورزشی و تعداد معدودی خرده‌فروش و رستوران در سراسر جهان است. البته راه‌حل‌هایی مانند کیف پول ارز دیجیتال وجود دارد که به شما امکان می‌دهد بیت‌کوین را با کارت‌های هدیه آمازون مبادله کنید. اما نیاز به چنین خدماتی نشان می‌دهد که در حال حاضر، ارز دیجیتال به‌عنوان جایگزینی برای اسکناس‌ها پذیرفته نشده است.

شواهد نشان می‌دهد بیت‌کوین ارزش خود را در کوتاه‌مدت حفظ نکرده است، در حالی که ثبات قیمت در بازه‌های زمانی کوتاه یک ویژگی کلیدی برای هر ارز به‌شمار می‌آید. ارزش دلار آمریکا نسبت به ارزهای دیگر کشورها بالا و پایین می‌رود و قدرت خرید آن در طول زمان به دلیل تورم کاهش می‌یابد. اما برخلاف بیت‌کوین قیمت آن ۳۳ درصد در یک هفته افزایش نمی یابد، یا تقریباً یک چهارم ارزش خود را در طی چند روز از دست نمی‌دهد.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۷ نشان داد که قیمت بیت‌کوین ۳۰ برابر بیش‌تر از ارزهایی مانند دلار، یورو یا یوان نوسان قیمت دارد.

علاوه بر این، شما باید هزینه‌هایی را بپردازید تا پرداخت‌های ارز دیجیتال یا سایر تراکنش‌ها به بلاکچین اضافه شود. این کارمزدها درصد کمی از ارزش تراکنش است، و حتی کم‌تر از آن چیزی است که تجار به پردازنده‌های کارت اعتباری می‌پردازند. اما اگر می‌خواهید تراکنش شما به سرعت پردازش شود، ممکن است مجبور شوید کارمزد بیش‌تری بپردازید. در غیر این صورت، انتظار برای انجام یک تراکنش می‌تواند ساعت‌ها یا حتی روزها زمان ببرد.

با توجه به نوسانات چشمگیر قیمت و سایر معایب، چرا کسی باید از بیت‌کوین یا فناوری‌های مشابه به عنوان وسیله مبادله استفاده کند؟ احتمالاً به این دلیل که سکه‌های رمز‌نگاری‌شده را می‌توان به صورت ناشناس، مانند پول نقد، اما از راه دور خرج کرد.

برای کسانی که واقعاً می‌خواهند از ارزهای دیجیتال خود به‌عنوان ارز استفاده کنند، دسته‌ای از توکن‌ها به نام استیبل‌کوین طراحی شده اند که ارزش آن‌ها به ارزش دلار یا برخی دارایی‌های غیر دیجیتال دیگر گره خورده است. محبوب‌ترین آنها تتر (Tether) نام دارد. سازندگان استیبل‌کوین‌ها متعهد می‌شوند که هر توکن تتر توسط ۱ دلار به‌صورت نقدی پشتیبانی می‌شود. قیمت تتر در نقاط بسیاری از زمان پیدایش تا کنون در حدود ۱ دلار یا نزدیک به آن باقی مانده است.

ویژگی‌های بازار کریپتو

برای اکثر افراد خرید ارزهای دیجیتال یک سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود. اما همانطور که ماهیت بی‌ثبات بازارهای کریپتو نشان می‌دهد، بازار رمزارزها یک بازار معمولی نیست. ارزهای رمزپایه مانند سهام شرکت‌ها نیستند که ارزش آن حداقل به‌طور اسمی با معیاری مشخص (یعنی چشم‌انداز شرکت برای رشد و سودآوری) مرتبط باشد. مانند کالاهای فیزیکی عرضه و تقاضا برای ارزهای دیجیتال قابل پیش‌بینی نیست.

در عوض، رمزارزها بیش‌تر شبیه یک کالای کلکسیونی مانند تمبر هستند که ارزش‌شان تا حد زیادی به محدودیت عرضه‌ی آن‌ها وابسته است. هیچگونه تحلیل یا گزارش فصلی، پیش‌بینی تولید یا معیارهای اساسی مانند سود هر سهم برای هدایت و راهنمایی سرمایه‌گذاران در رابطه با الگوهای خرید و فروش وجود ندارد. این در حالی است که سرمایه‌گذاران بازار کریپتو اغلب باید به هر مدرکی که می‌توانند در مورد ارزهای رمزپایه در بازار پیدا کنند، تکیه کنند.

بر اساس مقاله کایال و روهیلا، محققان به تعدادی از عوامل اشاره کرده اند که به نظر می‌رسد با ارزش بیت‌کوین مرتبط باشند. یکی از این عوامل خطرات ژئوپلیتیکی (سیاست جغرافیایی) در سراسر جهان است. با بالارفتن شاخص این ریسک‌ها، قیمت بیت‌کوین بی‌ثبات‌تر می‌شود. در همین حال، نرخ بهره پس از تورم و بار مالیاتی در تعیین قیمت بیت‌کوین نقش قابل توجهی دارد.

محققان دریافتند که با افزایش حجم معاملات سهام، قیمت بیت‌کوین افزایش می‌یابد، در حالی افزایش قیمت سهام کاهش قیمت بیت‌کوین را به دنبال دارد.

مطالعات شواهد قابل توجهی از دستکاری قیمت در ارزش بیت‌کوین را نشان می‌دهد. به‌عنوان مثال، یک مطالعه در سال ۲۰۱۸ در مورد یک سایت تجارت بیت‌کوین ژاپنی نشان داد که قیمت بیت‌کوین تقریباً در ۸۰ درصد از روزهایی که فعالیت تجاری مشکوک ثبت شده است افزایش می‌یابد.

برای خرید رمزارز از کجا باید شروع کنیم؟

اکثر ارزهای دیجیتال برای خرید در دسترس همه‌ی افراد قرار دارند. اگر بعد از آشنایی با رمزارزها تصمیم به خرید ارز دیجیتال گرفته اید، تنها چیزی که نیاز دارید راهی برای ارائه سفارش خود به بلاکچین ارز مورد نظر است. ساده‌ترین راه برای انجام این کار استفاده از یک صرافی، مانند صرافی‌هایی که توسط بایننس و کوین‌بیس اداره می‌شود. صرافی‌ها معادل ارزهای دیجیتال یک مرکز خرید هستند که دسترسی به بسیاری از ارزهای دیجیتال را ارائه می‌دهند.

به‌طور معمول، این سایت‌ها یک کیف پول ارز دیجیتال ارائه می‌کنند که بسیار شبیه یک حساب جاری عمل می‌کند، با این تفاوت که به جای پین، با یک کلید رمزنگاری شخصی محافظت می‌شود. شما پول نقد یا ارز دیجیتال را به کیف پول واریز می‌کنید، و این پول خریدهای شما را تامین می‌کند، دارایی‌های شما را پیگیری می‌کند و رسیدهای دیجیتالی را،‌ که خرید و فروش شما را دنبال می‌کند، ذخیره می‌کند.

به این نوع کیف پول‌ها کیف پول حضانت (custodial) گفته می‌شود. به این معنا که در فضای ابری ذخیره می‌شود و یک شخص ثالث از آن نگهداری می‌کند که می‌تواند به شما کمک کند رمز عبور خود را بازیابی کنید. یکی از نقاط ضعف این نوع کیف پول ارز دیجیتال این است که به سرورهای متمرکزی متکی است که می‌توانند توسط هکرها مورد حمله قرار گیرند.

اگر نگران چنین تهدیدی هستید، می‌توانید یک تراکنش دیگر در صرافی خود انجام دهید تا دارایی‌های خود را به یک کیف پول غیر حضانتی (noncustodial)، که در اختیار خود شماست، منتقل کنید. این نوع کیف پول می‌تواند یک برنامه نرم‌افزاری روی رایانه یا تلفن شما باشد. در هر صورت، تنها توسط شما نگهداری می‌شود و اگر رمز عبور خود را گم کنید، ارز دیجیتال خود را از دست داده اید.


نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا