فناوری 5G با سرعت ۱.۵ گیگابیت در کشور به بهره‌برداری رسید

معاون وزیر ارتباطات: راه‌اندازی چند سایت ۵G در تهران توسط یکی از اپراتورها در دستور کار است

فناوری 5G

فناوری 5G در ایران با سرعت اینترنت ۱.۵ گیگابیت بر ثانیه وارد فاز آزمایشی شد و به بهره‌برداری رسید.

ستار هاشمی، معاون وزیر ارتباطات محل جانمایی نخستین سایت نسل پنجم ارتباطات را پژوهشگاه ICT وزارت ارتباطات اعلام کرد و گفت این مکان از این رو در نظر گرفته شده تا تمامی ذینفعان این حوزه بتوانند برای تحقیق و توسعه این پروژه مشارکت کنند.

به گفته‌ی او سرعت ۱.۵ گیگابیت بر ثانیه با موفقیت تست شد.

معاون وزیر ارتباطات اعلام کرد:

هدفگذاری سرعت تبادل دیتا در شبکه ۵G در دنیا به لحاظ نظری یک گیگ تا ۲۰ گیگابیت است که این سرعت متناسب با سرمایه گذاری و سایر مولفه‌ها به دست می‌آید، اما متوسط درنظر گرفته شده برای آن، سرعتی بین ۱.۵ تا ۲ گیگابیت خواهد بود.

بر اساس گزارش هاشمی، هم اکنون متوسط سرعت اینترنت در نسل چهارم ارتباطات به ازای هر کاربر حدود ۲۰ مگابیت بر ثانیه برآورد می شود.

معاون وزیر ارتباطات اعلام کرد:

هم اکنون تعداد گوشی‌هایی که این فناوری را پشتیبانی کند در کشور، درصد خیلی کمی است. اما ما با تست ۵G قصدمان ایجاد آمادگی و انتقال دانش این فناوری بوده است. کما اینکه هم اکنون نیز تولیدکنندگان گوشی به سمت تولید گوشی‌هایی با پشتیبانی از ۵G حرکت کرده‌اند و در آینده و با عملیاتی شدن تدریجی این پروژه، متناسب با نیاز، این گوشی‌ها نیز در بازار توزیع خواهد شد.

به گفته‌ی ستار هاشمی، در راه اندازی فاز پایلوت ۵G قصدمان این است که در مواجهه با این تکنولوژی نوظهور منفعل نباشیم و با راه اندازی این سایت، اعلام می‌کنیم که به علم این حوزه دست یافتیم. همچنین برنامه ریزی برای راه اندازی چند سایت ۵G در تهران توسط یکی از اپراتورها در دستور کار است و به زودی این اپراتور در چند نقطه تهران، این سایت‌ها را آزمایش می‌کند. اپراتور دیگری نیز نخستین سایت خود را همزمان با فاز پایلوت در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات راه اندازی کرده است.

وی گفت:

روال آزمایشی برای این پروژه متداول است و به تدریج متناسب با نیاز، این فناوری در کشور توسعه داده می‌شود. البته باید توجه داشت که اپراتورهای موبایل، مجری توسعه این فناوری هستند و باید با توجه به استراتژی ورود به بازار، این توسعه را انجام دهند.

بر اساس گزارش معاون وزیر ارتباطات، مراسم رونمایی از این پروژه به زودی برگزار می‌شود و وزارت ارتباطات جزییات مربوط به قوانین و مقررات راه اندازی این پروژه در کشور و مسائل مربوط به تعرفه گذاری آن را اعلام خواهد کرد.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا