1%
  • 0/10

مجموعه‌ای از بهترین فیلم های ژاپنی که در ژانرهای مختلفی ساخته شده‌اند

سرزمین آفتاب تابان

مجموعه‌ای از بهترین فیلم های ژاپنی که در ژانرهای مختلفی ساخته شده‌اند ۰ ۲۴ شهریور ۱۴۰۲ مقالات سینمایی کپی لینک
مجموعه‌ای از بهترین فیلم های ژاپنی که در ژانرهای مختلفی ساخته شده‌اند

کشور ژاپن، همیشه یکی از کشورهای صاحب سبک در عرصه فیلمسازی بوده است و تعدادی از مهم‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما در این کشور ساخته شده‌اند. در این‌جا، بهترین فیلم های ژاپنی را به شما معرفی می‌کنیم.

فکر می‌کنم شما هم موافق باشید که تعداد زیادی از بهترین فیلم‌های ژاپنی، بدون شک، انیمیشن هستند. اما انیمیشن فقط یکی از ژانرهای مهم سینمای ژاپن است. این سینما شامل ژانرهای دیگری از جمله جیدای-گکی (درام دوره‌ای)، کایجو (فیلم‌های هیولایی)، SF (علمی تخیلی)، شومین-گکی (فیلم‌های رئالیستی) و… نیز هست. در این مقاله، 15 فیلم ژاپنی را برای شما انتخاب کرده‌ایم که نه‌تنها جزء بهترین فیلم‌های ژاپنی تاریخ به حساب می‌آیند، بلکه هر کدام متعلق به یکی از ژانرهای فوق هستند.

Departures

بهترین فیلم های ژاپنی

دایگو، یک نوازنده ویولنسل است که از کارش اخراج می‌شود و شغل جدیدی پیدا می‌کند. شغل جدید او، تشییع جنازه مردگان است که مورد تایید همسر و نزدیکانش نیست و شغلی بدیمن محسوب می‌شود، اما دایگو علاقه زیادی به این شغل دارد. او متوجه می‌شود که در زندگی فقط یک حقیقت وجود دارد و آن مرگ است. فیلم عزیمت‌ها، اثر یوجیرو تاکیتا، در سال 2009 موفق به کسب جایزه اسکار در بخش بهترین فیلم خارجی شد و چندین جایزه بین‌المللی دیگر هم به دست آورد.

Nobody Knows

بهترین فیلم های ژاپنی

فیلم هیچ‌کس نمی‌داند، بر اساس یک داستان واقعی است و یک درام اجتماعی تند و گزنده محسوب می‌شود. هیچ‌کس نمی‌داند که به عنوان یکی از بهترین فیلم های ژاپنی شناخته می‌شود، داستان زندگی چهار کودک را دنبال می‌کند که توسط مادرشان در آپارتمانی در توکیو رها شده‌اند. آکیرا، برادر بزرگتر، از برادر و دو خواهرش مراقبت می‌کند که هرگز فرصت رفتن به مدرسه را نداشته‌اند. آن‌ها با هم سعی می‌کنند در یک شهر مدرن، بدون حمایت والدین و فقط با اتکا به توانایی خودشان زنده بمانند.

Still Walking

بهترین فیلم های ژاپنی

اثری دیگر از هیروکازو کورئیدا، که جزء مشهورترین فیلم‌های این کارگردان ژاپنی است. کورئیدا به خاطر مهارتش در نمایش ظریف‌ترین جزئیات زندگی خانوادگی به گونه‌ای که بی‌بدیل به نظر برسد، شناخته شده است. جونپی، برادر ریو، سال‌ها پیش برای اینکه برادرش را از غرق شدن نجات دهد، جان خود را از دست داد. چند سال گذشته است، اما خانواده هنوز نتوانسته‌اند غم از دست دادن پسرشان را تحمل کنند. وقتی ریو به همراه همسر و پسرش به دیدار والدینش می‌رود، کینه‌های قدیمی به یاد آورده می‌شوند.

A Man Vanishes

بهترین فیلم های ژاپنی

مردی ناپدید می‌شود، یک فیلم شبه مستند در مورد تاجری به نام تاداشی اوشیما است که بدون مقدمه و به‌یکباره گم می‌شود. این فیلم، مهم‌ترین ساخته شوهئی ایمامورا در دهه 60 میلادی است و آن را باید یکی از متفاوت‌ترین آثار ژاپنی دانست. ایمامورا در طول فیلم با افراد مختلفی مصاحبه می‌کند تا متوجه شود که تاداشی کجاست. چرا این فیلم را یکی از بهترین فیلم های ژاپنی می‌دانیم؟ زیرا کل قضیه به حدی مبهم است که مخاطب فیلم در مورد واقعی بودن یا واقعی نبودن تاداشی به شک می‌افتد (دستاورد بزرگ فیلم).

Akira

بهترین فیلم های ژاپنی

در سال 1988، انیمه آکیرا موفق شد که بسیاری از مخاطبان سینما را عاشق انیمه کند. اما چه چیزی در این فیلم وجود دارد که آن را تا این حد عالی کرده است؟ سکانس‌های اکشن هیجان‌انگیز، شخصیت‌های فوق‌العاده، دوز علمی تخیلی داستان، و خیلی چیزهای دیگر. این انیمیشنی در ژانر اکشن و سایبرپانک است و در دنیایی اتفاق می‌افتد که رو به ویرانی است. در همین حال، کشور ژاپن در حال بازسازی خود پس از انفجار بمبی در جنگ جهانی سوم است. اگر بگوییم که این فیلم مثل یک طلای خالص است، اغراق نکرده‌ایم.

Battle Royal

بهترین فیلم های ژاپنی

فقط برای اینکه متوجه شوید با چه فیلمی مواجه هستید، این را بدانید که کوئنتین تارانتینو (Quentin Tarantino) بتل رویال را «فیلم مورد علاقه خود در تمام دوران‌ها» نامیده است. ۴۲ دانش‌آموز دبیرستانی که در جزیره‌ای دور و متروکه به دام افتاده‌اند، باید همدیگر را بکشند تا جایی که فقط یک بازمانده باقی بماند و تنها آخرین بازمانده است که می‌تواند زنده به خانه برگردد. بتل رویال که امروزه تبدیل به اثری کالت-کلاسیک در تاریخ سینما شده، فیلمی ناراحت‌کننده و بحث‌برانگیز است که الهام بخش بازی PUBG هم بوده است.

Sonatine

بهترین فیلم های ژاپنی

یکی دیگر از بهترین فیلم های ژاپنی که شهرت زیادی دارد، سوناتین است. فیلم سوناتین، یک سفر مهیج و پرتعلیق در دنیای گروه‌های تبهکار ژاپنی است که تمایل زیادی به خشونت‌ورزی دارند. این فیلم، چهارمین ساخته تاکشی کیتانو است که نقش اصلی آن را هم برعهده داشته است. فیلم سوناتین در میان سکانس‌های خونین و صحنه‌های خشونت‌آمیز، نوعی سکون ایجاد می‌کند که بزرگترین نقطه قوت آن به حساب می‌آید. مخاطب از این سکون برای تأمل در حقایق نادر زندگی استفاده می‌کند و در نتیجه، لذت عمیق و فراوانی می‌برد.

Suzaku

بهترین فیلم های ژاپنی

نائومی کاواسه، فیلم سوزاکو را در 27 سالگی‌اش کارگردانی کرد و جایزه دوربین طلایی جشنواره فیلم کن را به دست آورد. داستان فیلم در روستای کوچکی اتفاق می‌افتد که ارتباطی با جهان پیرامونش ندارد. به همین علت، اهالی روستا (به‌خصوص خانواده تاهارا) سال‌های متمادی است که از انزوا و بی‌توجهی رنج می‌برند. کوزو، رئیس خانواده، شغل خود را از دست می‌دهد و دچار افسردگی می‌شود و این اتفاق باعث می‌شود که کل خانواده از هم بپاشد. این فیلم، تفسیری زیبا از رشته‌های ظریفی است که یک خانواده را کنار هم نگه می‌دارد.

Godzilla

بهترین فیلم های ژاپنی

گودزیلا (Godzilla) محبوبیت زیادی در میان ژاپنی‌ها و همه طرفداران سینما در سرتاسر جهان دارد. این فیلم، یک درخشش ناب سینمایی است و نمایش واضحی از وحشت بمباران هسته‌ای توسط آمریکایی‌ها در ژاپن است که در قالب هیولایی به نام گوجیرا ظاهر می‌شود. گودزیلا قطعا یکی از بهترین فیلم های ژاپنی است. از سال 1954 که فیلم گودزیلا توسط ایشیرو هوندا ساخته شد، این فیلم به چنان شهرتی رسید که هنوز هم استودیوها در حال اقتباس از آن هستند. آخرین اقتباس موجود، فیلم گودزیلا در برابر کونگ (محصول 2021) است.

Your Name

بهترین فیلم های ژاپنی

دنیایی که در انیمه نام تو می‌بینیم، کاملا متفاوت با دنیایی است که در آن زندگی می‌کنیم. اما در این دنیا هم، احساسات آدم‌ها شبیه احساساتی است که ما در دنیای خودمان تجربه می‌کنیم. شما از همان ابتدا که به تماشای نام تو می‌نشینید، غرق در قصه گیرا و تصویرپردازی بی‌نقص فیلم می‌شوید و دوست داردی که باز هم آن را تماشا کنید. نام تو، ترکیبی متعادل از همه چیزهای خوب و لذت بخش است که آن را تبدیل به انیمه‌ای زیبا و ماندگار کرده است. آهنگ‌های گروه Radwimps هم به‌شدت با لحن و فضای فیلم، هماهنگ هستند.

Rashomon

بهترین فیلم های ژاپنی

اهالی روستا، یک سامورایی مرده را پیدا می‌کنند که توسط کسی به قتل رسیده است. اما وقتی شاهدان مرگ او مورد بازجویی قرار می‌گیرند، اظهارات آن‌ها به قدری با هم اختلاف دارد و متناقض است که کشف حقیقت ماجرا ناممکن می‌شود. هر شاهد، داستان کاملا متفاوتی را ارائه می‌کند و هر داستانی هم قابل قبول به نظر می‌رسد. تمام این حرف‌ها، راه پی بردن به حقیقت را مسدود می‌کنند و بیننده را به تردید در فهم خود از حقیقت و عدالت وامی‌دارد. به همین علت است که راشومون به عنوان یکی از بهترین فیلم های ژاپنی شناخته می‌شود.

Harakiri

بهترین فیلم های ژاپنی

هاراکیری، یک شیوه معروف برای خودکشی است که در میان سامورایی‌ها بسیار رایج بوده است. سامورایی‌ها این کار را برای محافظت از ناموس خود یا حفظ شرافت و وفاداری و… انجام می‌دادند. فیلم هاراکیری، داستان یک سامورایی فقیر را روایت می‌کند که با اصرار یکی از اربابان ادو (دوران پیشامدرن ژاپن) دست به هاراکیری می‌کند. زمانی که پدرزن این سامورایی از ماجرا مطلع می‌شود، به فکر انتقام از مسببان مرگ دامادش می‌افتد. در سال 1963، فیلم هاراکیری موفق به کسب جایزه هیئت داوران در جشنواره فیلم کن شد و مورد تحسین قرار گرفت.

Spirited Away

بهترین فیلم های ژاپنی

شهر اشباح، انیمه‌ای به کارگردانی هایائو میازاکی و محصول استودیو جیبلی است که یکی از مشهورترین استودیوهای تولید انیمه در ژاپن است. این فیلم، معروف به بهترین انیمه تاریخ است و تنها انیمه‌ای است که برنده اسکار شده است. هایائو میازاکی (Hayao Miyazaki) با شهر اشباح نشان داد که لقب والت دیزنی انیمیشن ژاپن، به‌درستی برازنده اوست.

دختر جوانی به نام چیهیرو به همراه والدین خود، یک شهربازی متروکه را پیدا می‌کند و با اکراه می‌پذیرد که از آن بازدید کند. چیهیرو، بعدها از دیگران می‌شنود که این‌جا استراحتگاهی برای ارواح است و والدین او به علت ورود غیرقانونی به این مکان، تبدیل به خوک شده‌اند. او اکنون مجبور است در شهر اشباح کار کند تا والدینش آزاد شوند.

Tokyo Story

بهترین فیلم های ژاپنی

در معرفی بهترین فیلم های ژاپنی تاریخ، بی‌انصافی است که نامی از داستان توکیو نبریم. این شاهکار یاسوجیرو اوزو، داستان زوجی سالخورده را روایت می‌کند که تصمیم می‌گیرند با فرزندان خود (که در توکیو زندگی می‌کنند) ملاقات کنند. این زوج به توکیو می‌روند، اما بچه‌هایشان آن‌قدر سرگرم کار هستند که نمی‌توانند از آن‌ها پذیرایی کنند. در مقابل، عروس خانواده (ستسوکو هارا) استقبال گرمی از والدین شوهرش می‌کند.

در دنیای مدرن، اغلب مردم به دنبال منافع مادی هستند و ریشه‌های خود را فراموش می‌کنند. ولی آیا چیزی می‌تواند مانعی بین محبت والدین و فرزندانشان باشد و آن‌ها را از هم دور کند؟ این داستان به اندازه کافی قدرتمند است و آن‌قدر صحنه‌های تاثیرگذار دارد که سخت‌ترین قلب‌ها نیز با تماشای آن، جریحه‌دار شوند.

Seven Samurai

فیلمی که مشهورترین ساخته آکیرا کوروساوا (Akira Kurosawa) به حساب می‌آید و به تعبیر دانلد ریچی، منتقد سینما، «بهترین فیلم تاریخ سینمای ژاپن» است. اگرچه تعداد فیلم‌های شاهکار در کارنامه کوروساوا کم نیست، اما به‌جرئت می‌توان گفت که هفت سامورایی از تمام آن‌ها بهتر است. این فیلمی است که اکثر منتقدان و صاحب نظران سینما، آن را نقطه اوج سینمای ژاپن می‌دانند.

یک گروه 7 نفره از سامورایی‌ها، قبول می‌کنند که گروهی از روستاییان را آموزش دهند تا آن‌ها بتوانند با 40 راهزنی که قصد حمله به روستا را دارند، مبارزه کنند. روستاییان در تلاش هستند که جلوی غارت محصولات خود را بگیرند و از دارایی‌شان محافظت کنند. در این میان، شاهد اتفاقات مختلفی هستیم که نحوه تعامل سامورایی‌ها با روستاییان را نشان می‌دهد.
نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments