اتفاقات فیلم‌های مارول
1%
  • 0/10

۱۰ باری که مهمترین اتفاقات فیلم‌ های مارول لو رفت

۱۰ باری که مهمترین اتفاقات فیلم‌ های مارول لو رفت ۴ ۱۷ بهمن ۱۴۰۲ مقالات جانبی (سینمایی) کپی لینک

در طول سال‌هایی که از آغاز فعالیت فرنچایز Marvel Cinematic Universe می‌گذرد، اتفاقات فیلم‌ های مارول به دفعات قبل از اکران سراسری لو رفتند.

مارول طی سال‌های اخیر که فرنچایز سینمایی‌اش را راه اندازی کرده، با ویژگی‌هایی زیادی شناخته می‌شود که یکی از آن‌ها مخفی کاری است. مدیران استودیو تمام تلاش خود را به کار می‌گیرند تا مخاطبان قبل از تماشای یک اثر کمترین اطلاعات ممکن را پیرامون داستانش داشته باشند تا بدین ترتیب، از تماشای آن لذت بیشتری ببرند. در همین راستا، نه تنها مراقب هستند تا عکاسان (اصطلاحاً پاپاراتزی‌ها) سر صحنه فیلمبرداری حاضر نشده، بلکه با دست اندرکاران و بازیگران صحبت و آن‌ها را پیرامون لو ندادن داستان توجیه می‌کنند.

با وجود تمام سیاست‌های سختگیرانه، اتفاقات فیلم‌ های مارول تاکنون به دفعات بسیار زیاد لو رفته است. در ادامه این مقاله قصد داریم مهمترین مواردش را مرور کنیم.

سرقت فیلمنامه The Avengers

لو رفتن فیلمنامه‌های آثار مارول را می‌توان به یک مقاله جداگانه و صد البته طولانی تبدیل کرد؛ زیرا به دفعات رخ داده است. یکی از شاخصترین مثال‌ها، به سرقت رفتن فیلمنامه The Avengers مربوط می‌شود.

ساموئل ال جکسون (Samuel L. Jackson) یکی از بازیگرانی بود که فیلمنامه The Avengers را دریافت کرد. از آنجایی که مارول لو رفتن فیلمنامه را احتمال می‌داد، فیلمنامه هر بازیگر با واترمارک اسمش چاپ شد تا در صورت لو رفتن بتوانند فرد مسئول را پیدا کنند. فردی که هرگز هویتش مشخص نشد، بطریقی توانست به فیلمنامه جکسون دسترسی پیدا کرده و آن را کپی کند. فرد مورد نظر سپس آن را برای فروش در فضای مجازی قرار داد. مدیران مارول هم که نمی‌خواستند داستان یکی از مهمترین آثارشان لو برود، یک قرار ملاقات با او گذاشتند تا بتوانند پیدایش کنند. در کمال تعجب، او سر قرار حاضر نشد.

نمونه جدیدتر این اتفاق، لو رفتن بخش‌هایی از فیلمنامه Doctor Strange and the Multiverse of Madness است. بسیاری از مخاطبان قبل از اکران رسمی نه تنها از طرح کلی داستان مطلع شده بودند، بلکه کمئوها و غافلگیری‌های فیلم لو رفته بودند. نمونه دیگر هم Ant-Man and the Wasp: Quantumania است که پیچش‌های داستانی آن قبل از اکران سراسری فاش شده بودند.

کمئوهایی که خراب شدند

یکی دیگر از موضوعاتی که می‌تواند یک مقاله اختصاصی را به خود اختصاص دهد، لیست کمئوهایی است که قبل از اکران رسمی لو رفتند. البته نمی‌توان مارول را مقصر اتفاقات رخ داده دانست؛ زیرا شرایط جهان بگونه‌ای شده که مخفی کاری واقعاً سخت شده است. بخصوص اگر دست اندرکاران بخواهند صحنه‌های مد نظر خود را در لوکیشن‌های رو باز فیلمبرداری کنند. کافی است یک بازیگر که اسمش بطور رسمی به فیلم اضافه نشده، در نزدیکی محل فیلمبرداری یک پروژه (مثلاً حین خرید از سوپرمارکت) دیده شود. همین اتفاق کافی است تا کاربران سریعاً فریضه‌های متعددی را برای چگونگی حضور او در فیلم مورد نظرشان بسازند. یکی از کمئوهایی که قرار بود طرفداران را غافلگیر کند، به فیلم Guardians of the Galaxy 2 و نقش آفرینی سیلوستر استالونه (Sylvester Stallone) بعنوان استارهاوک بود؛ کمئویی که پیش از اکران لو رفته بود.

لو رفتن بخش مهمی از داستان فیلم Captain Marvel

یکی از ویژگی‌های شاخص نیک فیوری، استفاده از چشم بند برای پنهان کردن زخمی است که روی چشم چپش قرار دارد. اگرچه فیوری یکی از شخصیت‌های قدیمی فرنچایز MCU بوده، نحوه بوجود آمدن آن زخم تا قبل از فیلم Captain Marvel در هیچ یک از فیلم‌ های مارول مورد کندوکاش قرار نگرفت. نکته جالب اینجاست که ساموئل ال. جکسون شخصاً در یکی از مصاحبه‌های گفت نحوه بوجود آمدن زخم در نخستین اقتباس سینمایی کاپیتان مارول فاش می‌شود. پس از اینکه ساموئل ال. جکسون بخشی از فیلمنامه Captain Marvel را لو داد، طرفداران گمان می‌کردند دلیلی پیچیده برای این زخم شرح داده می‌شود اما چیزی که نصیبشان شد، یک اتفاق طنزآمیز بود؛ اتفاقی که بازخوردهای متنقاضی را از سوی طرفداران دریافت کرد.

اتفاقات فیلم‌های مارول

لو رفتن عجیب و خنده دار Thor: Ragnarok

مارک رافلو (Mark Ruffalo) یکی از عجیب‌ترین و خنده‌ دارترین لو رفتن‌های داستان فیلم‌ های مارول را رقم زد. او که نقش هالک (Hulk) را در Thor: Ragnarok بر عهده داشت، در یکی از نمایش‌های افتتاحیه حضور یافت. رافلو بنا به دلایلی تصمیم گرفت از قابلیت لایو استریم استفاده کرده تا مخاطبانی که به هر دلیلی نتوانسته بودند شخصاً در رویداد شرکت کنند، از تماشای اتفاقات لذت ببرند. رافلو بدون دقت کافی دکمه «پایان لایو استریم» را لمس کرد و سپس موبایل را داخل جیبش قرار داد و به سالن رفت تا در کنار طرفدارانِ خوش شانس به تماشای فیلم بنشیند.

در کمال ناباوری، لایو استریم قطع نشده بود و دنبال کنندگان مارک رافلو می‌توانستند دیالوگ‌های شخصیت‌ها و اتفاقاتی که در فیلم Thor: Ragnarok رخ می‌داد را بشنوند. اگرچه طرفداران و همکاران زیادی به رافلو پیام دادند تا به لایو استریم خاتمه دهد، او متوجه نشد. این شرایط ادامه داشت تا اینکه یکی از مسئولان مارول شخصاً به سراغش در میان تماشاچیان حاضر در سالن آمد و اتفاقات را توضیح داد تا لایو استریم را قطع کند.

بدین ترتیب، با یک اشتباه عجیب و خنده دار مارک رافلو حدوداً ۲۰ دقیقه ابتدایی Thor: Ragnarok لو رفت.

بازگشت یک شرور قدیمی در Ant-Man 3

اوانجلین لیلی (Evangeline Lilly) یکی از بازیگران مجموعه فیلم‌های مرد مورچه‌ای بوده و نقش هوپ ون داین را بر عهده دارد. قبل از اینکه فیلم Ant-Man and the Wasp: Quantumania جلوی دوربین برود، لیلی عکسی از خود را به همراه فیلمنامه آن در اینستاگرام به اشتراک گذاشت و در بخش کپشن نوشت: «فیلمنامه‌ام را دریافت کرده‌ام. آن را خوانده‌ام و دوستش داشتم. بی‌صرانه منتظر هستم.»

اوانجلین لیلی در اقدامی غیرمنتظره کوری استول (Corey Stoll) را در پست مزبور منشن کرد که نقش دارن کراس را در قسمت اول ایفا کرده بود و گمان می‌رفت کشته شد. این اتفاق کافی بود تا حضور او در قسمت جدید مرد مورچه‌ای لو برود که قرار بود یکی از غافلگیری‌های اصلی باشد. بخصوص اینکه کراس به موداک تبدیل شد.

اتحاد انتقامجویان لو رفت

فیلم Avengers که سال ۲۰۱۲ میلادی به سینماهای سراسر جهان آمد، دستاوردی بسیار مهم در حوزه سرگرمی بود. محصول مارول نشان داد چطور می‌توان فرنچایزهای مختلف (ثور، کاپیتان آمریکا و مرد آهنی) را با هم ترکیب کرد و تجربه‌ای جذاب و هیجان انگیز را برای مخاطبان به ارمغان آود.

تنها دو روز پس از نمایش افتتاحیه Avengers در هالیوود، رابرت داونی جونیور در یک مصاحبه حضور یافت و بصورت ناخواسته چیزی را گفت که نباید می‌گفت. او فاش کرد تمامی بازیگران اصلی طی ساعات آینده دور هم جمع می‌شوند تا صحنه جدیدی را برای فیلم ضبط کنند.

به محض لو دادن برنامه‌ها برای ضبط یک صحنه پس از تیتراژ ابتدایی، کاربران سریعاً دست به کار شده و فرضیه‌های پیچیده‌ای مطرح کردند. در نهایت، مشخص شد صحنه‌ای که بازیگران فیلم انتقام جویان قصد داشتند ضبط کنند، خوردن شاورما (یک غذای ترکیه‌ای) در یک رستوران بود. این صحنه که بیشتر بار کمدی داشت، چندان به مذاق گروهی از طرفداران خوش نیامد. به هر حال، آن‌ها منتظر یک چیز خفن‌تر بودند!

بازگشت به گذشته برای نجات آینده

فاصله زمانی Avengers: Infinity War و Avengers: Endgame حدوداً یک سال بود اما برای طرفداران پروپاقرص آثار ابرقهرمانی و فیلم های مارول به اندازه یک عمر طول کشید. آن‌ها تمام تلاش خود را به کار گرفته و فرضیه‌های مختلفی را پیرامون چگونگی پیروزی انتقام جویان علیه تانوس (Thanos) و بازگرداندن ناپدیدشدگان مطرح کردند.

با وجود سختگیری‌های مارول، اصلی‌ترین بخش انتقام جویان: پایان بازی لو رفت. قبل از اینکه فیلم روی پرده نقره‌ای بیاید، طرفداران می‎‌دانستند شخصیت‌های اصلی به گذشته سفر کرده و از این طریق تایتان دیوانه را شکست داده و همه چیز به حالت اول بازمی‌گردد. اتفاقات زیادی در لو رفتن این بخش بسیار مهمِ داستان دخیل بوده‌اند.

افشاگرهای مختلف مدت‌ها قبل از اکران فاش کرده بودند شخصیت‌های اصلی به گذشته سفر می‌کنند. همچنین بازیگران فیلم Avengers: Endgame بصورت مستقیم و غیرمستقیم به این موضوع اشاره کردند. یکی از آن‌ها، تام هالند (Tom Holland) بود که بارها و بارها ثابت کرده نمی‌تواند چیزی را مخفی نگه دارد. او در یکی از مصاحبه‌های خود به اهمیت قلمرو کوانتومی در Endgame اشاره کرده بود. نفر بعدی، ساموئل ال. جکسون بود که گفت کاپیتان مارول و قدرتش برای سفر در زمان می‌تواند نقش مهمی در Endgame داشته باشد. همچنین فرانگ گریلو (Frank Grillo)، بازیگر نقش کراس بونز گفت شاید برای Endgame بازگردد. در حالی که شخصیتش کشته شده بود.

لو رفتن بخش‌هایی از فیلمنامه توسط افشاگرها و مصاحبه‌هایی که بخش مهمی از داستان را لو دادند، عملاً باعث شدند کاربران قبل از تماشای Avengers: Endgame بدانند ابرقهرمانان چه نقشه‌ای برای شکست تانوس دارند.

لو دادن پایان Endgame

اطلاعاتی که از داستان Avengers: Endgame لو رفت، تنها به سفر به گذشته مربوط نشده و بقیه بخش‌ها هم لو رفته بود. کریس ایونز (Chris Evanes) قبل از اینکه Endgame به سینماها بیاید، سرنوشت کاپیتان آمریکا را لو داده بود: یکبار بصورت غیرمستقیم در یکی از مصاحبه‌های مطبوعاتی و یکبار هم توییتی که عملاً حکم خداحافظی را داشت.

البته کریس ایونز تنها بازیگر Avengers: Endgame نبود که بخشی از داستانش را لو داد. مارک رافلو سرنوشت کاپیتان آمریکا را لو داد، زوئی سالدانا (Zoe Saldana) به حضور نسخه متفاوتی از گامورا اشاره کرد، سباستین استن (Sebastian Stan) به جمع شدن شخصیت‌های اصلی داستان برای مراسم خاکسپاری تونی استارک اشاره کرد، گوئینت پالترو (Gwyneth Paltrow) به پوشیدن زره Rescue اشاره کرد و دیو باتیستا (Dave Bautista) هم بازگشت شخصیت‌های ناپدید شده را فاش ساخت. در ضمن، رافلو قبل از اکران رسمی رسیدن استیو راجرز و پگی کارتر بهم را اسپویل کرده بود.

فیلم Avengers: Endgame در مقایسه با دیگر آثار سینمایی یا سریالی مارول بیشترین افشای داستان را داشته است. البته رقیب بسیار جدی دارد که نمی‌توان به سادگی از کنار گذشت!

مرد عنکبوتی: دور از مخفی کاری!

فیلم Spider-Man: No Way Home یکی از آثار مارول است که بخش عمده داستانش قبل از اکران فاش شد و از این لحاظ، رقیبی جدی برای Avengers: Endgame محسوب می‌شود. در اکثر مواردی که داستان یک فیلم لو رفته‌اند، افشاگرها مقصر بوده‌اند اما این مورد کاملاً استثناست؛ زیرا استودیوهای سازنده هم نقش بسزایی داشتند.

قبل از اینکه اولین تریلر Spider-Man: No Way Home منتشر شود، شایعه‌هایی در فضای مجازی به گوش می‌رسید مبنی بر اینکه نسخه‌های توبی مگوایر (Tobey Maguire) و اندرو گارفیلد (Andrew Garfield) پیتر پارکر در این اثر بازمی‌گردند. حتی منابع غیررسمی به بازگشت شخصیت‌های مکمل و شرور فرنچایزهای قدیمی مرد عنکبوتی اشاره کرده بودند.

اما چه اتفاقاتی طرفداران را بابت صحت اطلاعات لو رفته از طریق افشاگرها مطمئن ساخت؟ یکی از آن‌ها، آلفرد مولینا (Alfred Molina) بود که بازگشتش بعنوان دکتر اختاپوس را تایید کرد. اتفاقات دیگر، انتشار تصاویر اسباب بازی‌های لایسنس شده و موسیقی متن Spider-Man: No Way Home بودند. مخاطبان کنجکاو به محض انتشار آلبوم موسیقی، تمامی قطعات را گوش داده و در یکی از آن‌ها با تم موسیقی مرد عنکبوتی توبی مگوایر و اندرو گارفیلد مواجه شدند.

نمونه دیگر، کلیپی بود که یکی از اکانت‌های غیرانگلیسی زبان سونی پیکچرز در توییتر به اشتراک گذاشت. در همان نگاه اول به کلیپ می‌شد فهمید دو شخصیت از جریان مبارزه حذف شده‌اند! سونی پیکچرز و مارول بدون شک از نکات موجود در کلیپ مزبور و آلبوم موسیقی متن باخبر بوده‌اند اما برای افزایش هایپ موجود پیرامون فیلم، تصمیم گرفتند آن‌ها را به همان صورت منتشر کنند. به همین دلیل، در ماجرای Spider-Man: No Way Home تنها افشاگرها مقصر نبوده و استودیوهای سازنده‌اش را هم باید در لو رفتن داستان سرزنش کرد.

همه می‌میرند!

با خواندن پاراگراف‌های پیشین، متوجه شده‌اید تعداد قابل توجهی از بازیگران دنیای سینمایی مارول حداقل یک بار به صورت مستقیم یا غیرمستقیم بخشی از داستان یک اثر را لو داده‌اند. با این حال، مارک رافلو و تام هالند در زمینه لو دادن اتفاقات مهم صدرنشین بوده و هیچ کس توان مقابله با آن دو را ندارد.

مارک رافلو در جریان یکی از مصاحبه‌های مشترک خود با دان چیدل (Don cheadle)، پایان بندی فیلم Avengers: infinity War را بطور کامل لو داد:

بگذار اینطور بگویم. مانند دیگر فیلم‌ های مارول، سرنوشت خوبی در انتظار ابرقهرمانان نیست. صبر کنید تا خودتان فیلم بعدی را ببینید. همه می‌میرند!

در ابتدا گمان می‌شد مارک رافلو شوخی کرده اما واکنش دان چیدل و زبان بدن او گویای همه چیز بود: رافلو چیزی را به زبان آورده بود که اصلاً نباید به گفتنش فکر می‌کرد!

نمونه بعدی جالبتر و خنده دارتر است. تام هالند در یکی از رویدادهای تبلیغاتی Avengers: Infinity War حضور یافت. او که گمان می‌کرد رویداد پس از نمایش فیلم در حال برگزاری است، به محض ورود به استیج با صدای بلند فریاد زد: «من زنده‌ام!» همین جمله کافی بود تا طرفداران متوجه شوند ابرقهرمان محبوبشان در جریان : infinity War جان خود را از دست می‌دهد.

به نظر شما چه اتفاق دیگری پتانسیل قرار گرفتن در این لیست را دارد؟مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

4 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments