خبری از عرضه‌ی ایکس‌باکس گیم پس روی کنسول‌های سونی و نینتندو نخواهد بود

کنسول‌های رقیب قادر به استفاده از تمامی پتانسیل ایکس‌باکس نیستند!

ایکس‌باکس گیم پس سایر پلتفرم‌ها

فیل اسپنسر (Phil Spencer)، رئیس برند ایکس‎باکس، چندی پیش طی گفت‌وگویی رسما اعلام کرد که سایر پلتفرم‌ها امکان بهره‌بندی کامل از پتانسیل و محتوای ایکس‌باکس را ندارند و سرویس اشتراکی ایکس‌باکس گیم پس راهی کنسول‌های نینتندو و پلی‌استیشن نمی‌شود.

برهیچکس پوشیده نیست که Xbox Game Pass یکی از بزرگ‌ترین و صدالبته موفق‌ترین دستاوردهای ردموندی‌ها در نسل هشتم به شمار می‌رود که به ازای پرداخت مبلغ ۹.۹۹ دلار برای هر ماه، امکان تجربه‌ی صدها بازی مختلف را برای بازیکنان فراهم می‌کند. مقرون به صرفه بودن این سرویس اشتراکی در کنار تنوع بالای عناوین و همچنین حضور بازی‌های انحصاری مایکروسافت در آن، باعث شده تا به امروز میلیون‌ها گیمر عضو این سرویس شوند. در طرف دیگر، حمایت بی‌چون و چرای ردموندی‌ها در گسترش چشمگیر جامعه‌ی این سرویس بی‌تاثیر نبوده و انتشار بازی‌های جدید به صورت ماهانه، به مرور سایر بازیکنان را نیز به عضویت در ایکس‌باکس گیم پس تشویق و ترغیب می‌کند.

در این میان، چند وقت پیش بود که فیل اسپنسر طی مصاحبه‌ای از ارائه‌ی خدمات این سرویس در سایر پلتفرم‌ها از جمله پلی‌استیشن و سوییچ خبر داده بود. حال در تازه‌ترین خبرها، به نظر می‌رسد که مایکروسافت از تحقق این موضوع منصرف شده و به خاطر عدم همکاری شرکت سونی و نینتندو، دیگر به دنبال راه‌اندازی Xbox Game Pass در کنسول‎های رقیب نیست. به بیان دقیق‌تر، رئیس کل برند ایکس‌باکس چندی پیش در گفت‌وگو با وب‌سایت گیم استار (GameStar) اعلام کرد که سایر پلتفرم‌ها قابلیت و امکان بهره‌بندی کامل از تمامی پتانسیل و محتوای ایکس‌باکس را ندارند و بدین خاطر، راه‌اندازی این سرویس در کنسول‌های رقیب تقریبا منتفی است.

فیل اسپنسر در این خصوص توضیح می‌دهد:

سایر کنسول‌ها واقعا تمایل و علاقه‌ی چندانی به داشتن تجربه‌ی کامل از ایکس‌باکس ندارند. ما می‌خواهیم که گیمرها به دلخواه خود هر کجا که قصد دارند، حضور داشته باشند [پلتفرم دلخواه خود را انتخاب کنند]. این هدف و مسیر اصلی ما است.

این در حالی است که مایکروسافت پیش‌تر اعلام کرده بود که برنامه‌های بلند مدتی برای ایکس‌باکس گیم پس در نظر گرفته تا تمامی بازیکنان در سایر پلتفرم‌ها به راحتی از امکانات این سرویس بهره‌مند شوند. البته، به نظر می‌رسد که دلیل اصلی عدم راه‌اندازی Xbox Game Pass در دیگر کنسول‌ها مربوط به عدم همکاری سونی و نینتندو با ردموندی‌ها است، چرا که فیل اسپنسر در این مصاحبه تاکید می‌کند که صاحبان کنسول‌های رقیب تمایلی به داشتن تجربه‌ی کامل از ایکس‌باکس روی پلتفرم‌های خود ندارند و به همین خاطر، مایکروسافت نیز این سرویس را در پلی‌استیشن و سوییچ راه‌اندازی نخواهد کرد.

ناگفته نماند که اظهارات فوق صرفا مربوط به دو پلتفرم پلی‌استیشن و نینتندو سوییچ می‌شود و پشتیبانی سرویس ایکس‌باکس گیم پس از پروژه‌ی ایکس کلود (xCloud) همچنان قطعی است. یعنی در صورت راه‌اندازی پلتفرم ابری مایکروسافت یا همان ایکس کلود، مشترکان این سرویس از طریق استریم روی گوشی‌های موبایل خود می‌توانند صدها بازی مختلف را به صورت رایگان تجربه کنند.

در پایان این خبر، لازم به ذکر است که هر دو کنسول جدید ایکس‌باکس سری ایکس و پلی‌استیشن 5 برای عرضه در تعطیلات آخر سال جاری میلادی برنامه ریزی شده‌اند. از این رو، هیچ شکی نیست که مایکروسافت و سونی با ارائه‌ی امکانات و بازی‌های مختلف، در تلاش هستند تا شروع خوب و بسیار موفقی را در نسل نهم صنعت بازی‌های ویدیویی برای خود رقم بزنند.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا